Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde csaa » 12 Mai 2015, 10:39

Ok! Am inteles. O sa le folosesc ”doar” pentru formarea roiurilor, iar la aparitia urmatoarei serii de matci le elimin.
Ma bucuram si eu ca mi-au luat in lucru 16 botci. Acum mi-a mai trecut. data viitoare stiu ce am de facut.
Multumesc pentru sfaturi!
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde csaa » 23 Mai 2015, 19:44

Cand pot sa fac tratamentul cu varachet la nucleele de imperechere, sau familiile la care am schimbat matcile batrane cu matci neimperecheate?
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde danipowsoft » 27 Mai 2015, 14:56

Toate au fost luate in crestere si capacite, una lovita de mine si nu a mai crescut, si o matca pierduta prin iarba
Multumit pentru a doua tranzvazare
Avatar utilizator
danipowsoft
 
Mesaje: 88
Membru din: 12 Apr 2011, 19:20
Localitate: Targu Jiu

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde thomas » 27 Mai 2015, 16:09

Cei care transvazati in botci nicot, poate aveti timp sa observati cam in cate ore se observa luarea in crestere a larvelor. Ma refer la inceputul cresterii peretilor de ceara in jurul botcei. 12h poate fi un timp concludent?
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde janese » 27 Mai 2015, 16:37

despre kitul ,,nicot"
1. rpb data la acomodare: o familie cu dor de acceptare, incepe sa depuna ceara pe buzele cupulelor dupa 2 ore
2. luarea in crestere a larvelor se vede dupa prezenta laptisorului depus pe larva in cupula: trei-patru ore de la transvazarea uscata.
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde thomas » 27 Mai 2015, 20:17

bun, mersi. Deci daca nu le-am avut crescute in 12h cat de cat, inseamna ca nu le-a acceptat.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde danipowsoft » 28 Mai 2015, 08:06

sunt incepator: am observat ca daca nu le ia in crestere anumite botci + laptisor in cateva ore mai trasvazez inca o larva acolo unde nu a luat in crestere si ia suficiente in crestere
Avatar utilizator
danipowsoft
 
Mesaje: 88
Membru din: 12 Apr 2011, 19:20
Localitate: Targu Jiu

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde italianu » 30 Mai 2015, 17:15

D.p.m.d.v.,ca sa fii sigur de acceptare le lasi 24 ore,dar se vede si dupa 12-14.
P.s. se mai intimpla ca anumite larve sa fie ,,abandonate" pe parcurs!
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde ovidiuph » 30 Mai 2015, 21:28

Daca larvele sunt lasate mai mult de 24 ore in starter influenteaza cu ceva cand le mutam in finisor??
ovidiuph
 
Mesaje: 12
Membru din: 07 Feb 2014, 23:58
Localitate: jud.prahova

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde thomas » 30 Mai 2015, 21:58

Probleme sunt daca le misti imediat dupa capacire, adica din ziua a 5-a. Pot fi tinute si in starter 4-5 zile sau mai mult, dar se crede ca nu ies de calitate ca cele crescute langa matca..
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde dantat » 30 Mai 2015, 22:05

ovidiuph scrie:Daca larvele sunt lasate mai mult de 24 ore in starter influenteaza cu ceva cand le mutam in finisor??


Ce inseamna mai mult de 24 de h ? Pana cand sunt capacite sau dupa ? Ideea este ca odata luate in crestere sa fie mutate din starter (care este orfanizat, nu are matca; poate fi folosit la cresterea altei serii de larve), in finisor care are matca. In acest fel, viitoarele regine cresc in prezenta unei matci, si vor rezulta botci de calitate superioare (simuleaza schimbarea linistita).
Componenta laptisorului de matca face diferenta intre albinele orfanizate (stresate) si cele care isi vad de treaba in prezenta reginei. :mrgreen:
Noi suntem romani, noi suntem romani, noi suntem aici ca sclavi staaaapaaani...
Avatar utilizator
dantat
 
Mesaje: 132
Membru din: 20 Mar 2015, 19:58
Localitate: Olt.

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde TDI » 30 Mai 2015, 23:13

Matcile de transvazare si mătcile de schimbare linistita, la mine in stupina au fost in proportie de 80% mediocre.
Efectiv au rămas in urma, cu exceptiile de 10-20%.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde Adrian Galofteanu » 31 Mai 2015, 07:16

TDI scrie:Matcile de transvazare si mătcile de schimbare linistita, la mine in stupina au fost in proportie de 80% mediocre.
Efectiv au rămas in urma, cu exceptiile de 10-20%.


Vorbesti de matcile din 2014? Este interesant ce spui. Ar fi bine sa dezvolti subiectul cand ai timp.
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde csaa » 01 Iun 2015, 19:42

Cresc matci prin metoda descrisa de domnul Valter, cu singura diferenta ca eu am matca in corpul de sus, izolata cu gratie Haneman fata de corpul de jos unde se cresc matcile. Urdinisul este jos asa ca matca nu poate roi.
Sunt la a doua serie de matci anul aceste și de cateva zile in corpul de sus se formeaza botci de schimbare linistita (cred). Adica pe o singura rama albinele iau in crestere 3-4 botci. Aceasta este efectul cresterii matcilor in compartimentul inferior sau albinele vor sa schimbe matca (anul trecut cand am marcat-o i-am atins abdomenul si e cam stramba).
Precizez ca matca este prezenta, se misca si ponteaza foarte bine.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde thomas » 02 Iun 2015, 08:13

TDI scrie:Matcile de transvazare si mătcile de schimbare linistita, la mine in stupina au fost in proportie de 80% mediocre.
Efectiv au rămas in urma, cu exceptiile de 10-20%.



La mine, anul acesta, matcile trin transvazare au mers foarte bine, ca si productie si lipsa botcilor de roire. Pe de alta parte, am un coleg de stupina, care a facut anul trecut numai matci de SL si au mers ff prost. Adica puiet putin, populatie putina, productie idem. Bine, poate conta si felul in care iti ingrijesti stupii.
Am si doi stupi recordisti, care spre surprindere, unul are matca de roire si altul de salvare, care anul trecut a mers foarte prost, dar acum e diametral opus. Desci sunt foarte multi factori care influenteaza performantele unei matci.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde ovidiuph » 12 Iun 2015, 16:37

Am inceput o crestere de matci la aprox.2 zile dupa sf.culesului d salcam.O transvazare simpla si din 20 de larve au fost acceptate 12.Dupa 24 de ore le am introdus in finisor.La 9-10 zile cand sa le ridic din finisor in unele botci larvele erau nedezvoltate practic se uscase!din ce cauza sa intamplat acest lucru??am facut doar 2 hraniri cu sirop in tot acest timp.sa fie oare aceasta cauza?
ovidiuph
 
Mesaje: 12
Membru din: 07 Feb 2014, 23:58
Localitate: jud.prahova

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori