Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: poze cu matci

Mesajde mihaistupar » 22 Feb 2015, 15:23

Voi incerca sa nu uit camera cu macro iar data viitoare
mihaistupar
 
Mesaje: 223
Membru din: 08 Mar 2011, 16:58
Localitate: sf gheorghe

Re: poze cu matci

Mesajde thomas » 24 Mar 2015, 00:33

Stiu ca exista un software care identifica cu oarecare aproximari rasa de albina, dupa fotografii. Stiti cumva cum se numeste, ca nu mai gasesc pe nicaieri..?
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: poze cu matci

Mesajde elflo » 05 Iun 2015, 09:02

O matca descapatanata.
In timpul rapitei am fost nevoit sa mut stupii din cauza ei. Stupul in care era era atat de rau incat vecinii pe raza de 100 m nu mai ieseau din case. Albinele te urmareau 400m si asteptau la usa.
Fişiere ataşate
DSC_0309.JPG
elflo
 
Mesaje: 20
Membru din: 17 Feb 2012, 22:20

Re: poze cu matci

Mesajde yulian » 05 Iun 2015, 10:39

Pacat de ea...rapita agita toate albinele datorita continutului de bor :(
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: poze cu matci

Mesajde CristianBee » 06 Iun 2015, 20:29

Pacat ... de cei care sunt intepati . Selectati albine care sa fieblande si pe vreme mai rea nu cu scuze " asta e domle' e rapita , ce vrei ! " . Albina trebuie sa fie blanda oricand . Ca te mai inteapa 5 albine cand lucrezi la 100 de stupi intr-o zi asta este dar sa nu fie " caini " .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: poze cu matci

Mesajde paul » 07 Iun 2015, 09:01

CristianBee scrie:Pacat ... de cei care sunt intepati . Selectati albine care sa fieblande si pe vreme mai rea nu cu scuze " asta e domle' e rapita , ce vrei ! " . Albina trebuie sa fie blanda oricand . Ca te mai inteapa 5 albine cand lucrezi la 100 de stupi intr-o zi asta este dar sa nu fie " caini " .

Eu selectez numai pittbuli ! Fara misto !
Sunt cei mai performanti (miere, puiet, paza gratis)!
Decat sa omorati pitbulii trimiteti-i la mine, numai sa nu fie regine batrane. Platesc eu transportul si ... nu raman dator ,fac o cinste pentru efotul depus (o afinata veritabila din Bucovina)! :D
LE ... m-am obisnuit sa fac apiterapie cu venin. Daca nu-mi iau macar un 20 de intepaturi la o sedinta se cheama ca ... n-am fost la albine. :lol: Asta in conditiile in care lucrez cu hanorac apicol, blugi de iarna, manusi si cizme de cauciuc). :lol: Albinele astea-mi plac, care depun toate diligentele sa-ti gaseasca ... calcaiul lui Ahile ! :lol:
LE 2 ... la salcam nu se apropia nimeni fara echipament la mai putin de 50 m. Cand ajungeam la ele si ma dadeam jos din masina luam minimum 3-4 ace de bun venit, fara sa ma apropii de stupi ! :lol:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: poze cu matci

Mesajde iunicu » 07 Iun 2015, 09:08

Palule tu ti-ai facut colector de venin din vena mah? Te primesc astia la donat sange?
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: poze cu matci

Mesajde comi » 07 Iun 2015, 11:57

Eu Intru in ele in tricou si sort fara masca si le afum cu o tigare si nu stiu sa iau mai mult de 2-3 intepaturi .
Am albine civilizate ca doar sunt crescute in Londra zona 4 si sunt si buckfas.
In Romania in aprilie la in stup nici nu am ridicat capacul mai mult de o palma ca aveam luate peste 5 vaccinari si am plecat fff rapid vorbind singur si dandu-mi palme de se uita si cainele cam ciudat la mine!
Daca lupul ti-a mancat un dusman asta nu inseamna ca lupul este prieten cu tine
Avatar utilizator
comi
 
Mesaje: 318
Membru din: 27 Ian 2013, 00:44
Localitate: london

Re: poze cu matci

Mesajde yulian » 07 Iun 2015, 12:05

CristianBee scrie:Pacat ... de cei care sunt intepati . Selectati albine care sa fieblande si pe vreme mai rea nu cu scuze " asta e domle' e rapita , ce vrei ! " . Albina trebuie sa fie blanda oricand . Ca te mai inteapa 5 albine cand lucrezi la 100 de stupi intr-o zi asta este dar sa nu fie " caini " .

Ori n-ai fost la rapita ori faci pe.... :shock: La rapita, albinele sunt rele, fara nicio scuza. Anul asta, intradevar au fost mai cuminti, am lucrat doar cu bluza, dar sunt ani in care nu m-am putut apropia de stupi fara costumul de scafandru :!:
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: poze cu matci

Mesajde liviutzbogos » 07 Iun 2015, 14:58

Ei uite ca ale mele, primul an de rapita (ca am avut aproape de vatra), au fost la fel de cuminti ca la alte culesuri. Sincer, nici acum, in pauza de cules, nu sunt agresive si chiar nu am facut nici o selectie. Matci de roire, ca orice incepator amarat :)
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: poze cu matci

Mesajde yulian » 07 Iun 2015, 17:38

Am specificat ca anul asta au fost cuminti si ale mele, dar in general... :evil:
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: poze cu matci

Mesajde elflo » 09 Iun 2015, 09:32

Depinde si unde ai stupina. Daca este o zona izolata, cativa pitbulli (eventual cu funduri detasabile :twisted: ) chiar ar fi buni pe la colturi.

Problema este ca ca in gradina mea (2500 mp) nu se mai putea lucra. Planta mama fasole si o atacau de la 50-100 m. Vecinii au copii mici si astia se mai joaca si pe langa garduri.

Apropo de pitbuili, familia asta rea mi-a dat 12 kg de miere la rapita - si ar mai fi dat, dar a trebuit sa mut toti stupii si respectiva familie sa o desfiintez, facand trei roi cu matci din linie mai blanda. Acesti roi, desi sunt pe cate trei rame, in continuare sunt cei mai rai din stupina, astept sa se schimbe albina ca sa vad ce o sa iasa...
elflo
 
Mesaje: 20
Membru din: 17 Feb 2012, 22:20

Re: poze cu matci

Mesajde baumann » 03 Iul 2015, 21:09

Impreuna la pontat :matca marcata cu alb(abia se mai vede marcajul) si matca noua imperecheata,se incap unul langa altul.
Fişiere ataşate
20150703_133741 (Large).jpg
baumann
 
Mesaje: 8
Membru din: 01 Iul 2011, 14:31

Re: poze cu matci

Mesajde andrei_calinescu » 05 Iul 2015, 23:54

paul scrie:
CristianBee scrie:Pacat ... de cei care sunt intepati . Selectati albine care sa fieblande si pe vreme mai rea nu cu scuze " asta e domle' e rapita , ce vrei ! " . Albina trebuie sa fie blanda oricand . Ca te mai inteapa 5 albine cand lucrezi la 100 de stupi intr-o zi asta este dar sa nu fie " caini " .

Eu selectez numai pittbuli ! Fara misto !
Sunt cei mai performanti (miere, puiet, paza gratis)!
Decat sa omorati pitbulii trimiteti-i la mine, numai sa nu fie regine batrane. Platesc eu transportul si ... nu raman dator ,fac o cinste pentru efotul depus (o afinata veritabila din Bucovina)! :D
LE ... m-am obisnuit sa fac apiterapie cu venin. Daca nu-mi iau macar un 20 de intepaturi la o sedinta se cheama ca ... n-am fost la albine. :lol: Asta in conditiile in care lucrez cu hanorac apicol, blugi de iarna, manusi si cizme de cauciuc). :lol: Albinele astea-mi plac, care depun toate diligentele sa-ti gaseasca ... calcaiul lui Ahile ! :lol:
LE 2 ... la salcam nu se apropia nimeni fara echipament la mai putin de 50 m. Cand ajungeam la ele si ma dadeam jos din masina luam minimum 3-4 ace de bun venit, fara sa ma apropii de stupi ! :lol:



Asta se cheama consangvinizare si e cazul multor stupini din Ro.
Succes in continuare.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: poze cu matci

Mesajde asd » 06 Sep 2015, 14:54

O regina cu suita sa:
DSCN5403.JPG
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: poze cu matci

Mesajde BUNKA » 09 Sep 2015, 21:09

icXu scrie:Carpatina mea:

Imagine


Primul tergit e roșiatic...la albine mă refer, cred ca se mai poate îmbunătăți.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

AnteriorUrmătorul

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori