Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: crestere botci

Mesajde cristi_vidican » 07 Iun 2015, 22:12

comi scrie:Cristi zicea ca BK nu trage botci

Ba, trage și el. Doar că, spre deosebire de alte rase, trage când populația e mult mai mare.
La capitolul roire, BK e lider.

P.S. ce ușurare pe stupar când stupii s-au liniștit și nu mai gând de creangă!
P.S.S. Pot duce și eu liniștit scara acasă
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
cristi_vidican

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde Adrian Galofteanu » 08 Iun 2015, 23:11

comi scrie:Cristi zicea ca BK nu trage botci,dar matca mea batrana avea de anul trecut un defect puiet mozaic .cand am capturat roiul matca nu avea nici o culoare.
In mai cand m-am intors din Romania stupul plin de botci de roiere peste 15-20 in diferite stadii,le-am luat pe cele mai mari le-am pus ,,bigudiuri,,in cap si am lasat matca batrana sa se pregateasca de roit,am prins roiul si am facut dintr-un stup 3 roiuri ,2 pe 5 rame si unul pe 4 cu botci de roire la jumatatea lui mai.
Stupul mama avea 14 rame.
De o saptamana noile matci ponteaza destul de binisor.Sa vedem in conditiile climaterice din Anglia daca reusesc pina la octombrie sa-i aduc pe 10-12 rame ful bineinteles cu ,,furajare,,puternica,pt ca deca ploua aici tine cu saptamana ploaia.
Acum de o saptamana e bine nu ploua este soare ,18-23 de grade,a inflorit salcamul,castanii,florile din parcuri s-ar putea sa adune si ele ceva,daca nu trec pe ,,furajare,,.

Buna treaba ai facut numai ca se spune ca din BK de productie nu prea rezulta descendenti de calitate. Dar e bine sa incercam si sa vedem daca se confirma sau nu. Ai toata stupina numai BK?

O intrebare, fara a fi inteles gresit: daca la voi si cand e inflorit salcamul se pune problema de furajare, ce miere faceti? adica din ce flori?

In primavara am vorbit cu un "consatean" de-al tau (Curtis de la Local Honey Man ltd.) care era foarte interesat de cineva care sa stie foarte bine cresterea matcilor si nu am inteles ca mierea ar fi pentru el o componenta importanta a veniturilor. Asa este?

PS Scuze pentru off topic!
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Adrian Galofteanu

Anterior

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR