Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

crestere botci

Mesajde machi33 » 15 Mai 2015, 17:40

va rog sa-mi spuneti daca fac bine,vreau sa introduc cinci botci artificiale din ceara intr-un fagure crescut pana la nivelul celulelor(sa ingrop botca artificiala in fagurele crescut pana la fata-nivelul celulelor) si sa izolez matca cu o gratie pt a oua fagurele.credeti ca va oua si botca artificiala? daca da,ridic rama si o introduc in cuib iar cu o zi inainte de capacire o trec intr-un buzunar cu urdinis separat care are legatura cu familia printr-o gratie haneman.buzunarul va contine rama cu botca si o alta rama cu puiet.vreau sa las sa iasa matca si sa se imperecheze acolo si sa o folosesc ca matca ajutatoare(stup cu doua matci).astept pareri, sfaturi.multumesc!
machi33
 
Mesaje: 26
Membru din: 09 Dec 2014, 21:44

Re: crestere botci

Mesajde Closcutz » 15 Mai 2015, 21:04

Sunt atatea metode de a creste matci( vezi pe net metoda Miller, tranzvazare simpla, dubla transvazare, cutia Nicot, cea mai simpla metoda cu botci de roire sau mai slabute de salvare ori si mai simplu dai 40 de lei si iei matca imperecheata). Ce scrii tu e cam dubios! Mai citeste si mai vorbim!
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: crestere botci

Mesajde un OM » 16 Mai 2015, 05:18

Culmea este alta, tocmai sperientele aduc ceva progres, adevarat nu mereu.
Ramane sa ne spuna colegul si de ce vrea sa faca aceasta inovatie. Daca este problema de vedere sau frica de a nu rani larvele etc.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: crestere botci

Mesajde gabimihai » 21 Mai 2015, 17:41

Sigur erau albine tinere, sau erau culegatoare.Matca a ramas?
Pagubasii incep prin a vinde ceea ce stiu a pot produce; castigatorii incep prin a produce ceea ce stiu ca pot vinde.
Avatar utilizator
gabimihai
 
Mesaje: 426
Membru din: 24 Feb 2011, 22:07
Localitate: Focsani

Re: crestere botci

Mesajde cristi_vidican » 21 Mai 2015, 18:32

cornelioandanciu scrie:Fratilooorrrr ! Mi-au fugit albinele din patru nuclee ! Nu mai lucrez de acum incolo cu nuclee artizanale facute de mine ! Partea buna este ca inca mi-au ramas destule ! :D Concluzie : Cresterea de regine nu se poate face cu nuclee de rahat !

Nu nucleul e problema, ci motivul ca să rămână acolo. Dă-le motiv să rămână și vor rămâne. Mai trebuie alegi pe cine trebuie să rămână, că sunt di alea care se lasă prostite mai greu.
O să descriu la Fanclub MER cum cresc eu mătci.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: crestere botci

Mesajde paul » 21 Mai 2015, 18:50

cristi_vidican scrie:O să descriu la Fanclub MER cum cresc eu mătci.

Tu de ce mai obosesti sa cresti matci ??? :lol:
Din postarile tale reiese ca fac albinele treaba in locul tau si o fac de nici nu esti bucuros ! :lol:
Cristi ... am DOAR matci din botci de roire. Am stupi care acum, inainte de inflorirea salcamului (mai dureaza vreo 3-4 zile) sunt pe corp 10 rame si 2 caturi 1/2 pline cu albina (aproximativ 8-9 rame cu puiet) si n-au facut nici macar potirase. Treaba asta cu asa zisa selectie e ... fix pix (nu poti controla cu ce trantori se imperecheaza)! Deci ... vorbim discutii ! ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: crestere botci

Mesajde cristi_vidican » 21 Mai 2015, 19:44

paul scrie:
cristi_vidican scrie:O să descriu la Fanclub MER cum cresc eu mătci.

Tu de ce mai obosesti sa cresti matci ??? :lol:
Din postarile tale reiese ca fac albinele treaba in locul tau si o fac de nici nu esti bucuros ! :lol:
Cristi ... am DOAR matci din botci de roire. Am stupi care acum, inainte de inflorirea salcamului (mai dureaza vreo 3-4 zile) sunt pe corp 10 rame si 2 caturi 1/2 pline cu albina (aproximativ 8-9 rame cu puiet) si n-au facut nici macar potirase. Treaba asta cu asa zisa selectie e ... fix pix (nu poti controla cu ce trantori se imperecheaza)! Deci ... vorbim discutii ! ;)


Hai în vest și îți schimbi părerea despre apicultură (și mătcile neroitoare). Așa cum, dacă merg eu la tine, s-ar putea să mi-o schimb și eu.
La noi, stupii ușor o iau razna. Rapița nu iartă.
am ajuns la concluzia că gena ajută. Nu întotdeauna, dar ajută ceva. Pot controla puțin instinctul de roire, în sensul în care să nu fie tentați să tragă botci din prima.
Și eu fac roi cu mătci din roire. Dacă am grijă, fac cu acei stupi producții foarte bune. Mătcile din roire sunt sănătoase, foarte explozive primăvara, dacă știi să le stăpânești și nu sunt bătrâne, faci treabă cu ele.
Cresc artificial mătci că vreau să tind spre asta.
Vreau într-o zi să pot să canalizez zona bună care o am nu spre roire, ci spre producție. E muncă grea și unii zic că nu se poate.
Mai e ceva... BK te obligă să tragi artificial. Acolo nu merge roirea ;)
P.S. Am vorbit cu un prieten care a luat mătci de la cineva care se lăuda că nu-i roiesc mătcile lui. Și-au tras botci!!! :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: crestere botci

Mesajde bumbee » 03 Iun 2015, 18:22

Ce nucleu ai folosit? Nu cred ca nucleul este problema.
Avatar utilizator
bumbee
 
Mesaje: 28
Membru din: 04 Mar 2011, 21:08
Localitate: constanta

Re: crestere botci

Mesajde dantat » 03 Iun 2015, 20:38

machi33 scrie:va rog sa-mi spuneti daca fac bine,vreau sa introduc cinci botci artificiale din ceara intr-un fagure crescut pana la nivelul celulelor(sa ingrop botca artificiala in fagurele crescut pana la fata-nivelul celulelor) si sa izolez matca cu o gratie pt a oua fagurele.credeti ca va oua si botca artificiala? daca da,ridic rama si o introduc in cuib iar cu o zi inainte de capacire o trec intr-un buzunar cu urdinis separat care are legatura cu familia printr-o gratie haneman.buzunarul va contine rama cu botca si o alta rama cu puiet.vreau sa las sa iasa matca si sa se imperecheze acolo si sa o folosesc ca matca ajutatoare(stup cu doua matci).astept pareri, sfaturi.multumesc!


D-le, complicati procesul inutil. Informati-va in primul rand de metodele clasice si puteti face experimente pe baza lor.
Ca prima idee, hibridul acesta de "jenter" nu o sa mearga. Stiti de ce ? Nu matca decide care celule sa oua. Dvs. vreti sa o convingeti sa "roiasca" pacalind-o cu ingroparea botcii in fagure, dar dimensiunea conteaza, va fi ouata doar daca vor lucratoarele, nu matca. Reusiti sa pacaliti lucratoarele fara orfanizare ? Nu cred. La cutia jenter celulele au dimensiuni normale...cititi va rog tot procesul ca sa il intelegeti, nu pe jumatate.
Noi suntem romani, noi suntem romani, noi suntem aici ca sclavi staaaapaaani...
Avatar utilizator
dantat
 
Mesaje: 132
Membru din: 20 Mar 2015, 19:58
Localitate: Olt.

Re: crestere botci

Mesajde balu » 07 Iun 2015, 14:40

am avut un nucleu pe cat 1/2, format doar cu albina, si dupa ce a ouat matca 2 rame, a capacit puietul, a lasat tot , puiet, miere
cred ca de la urechielnite, sunt peste tot
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: crestere botci

Mesajde State » 07 Iun 2015, 14:48

Negasind matci, intreband in stanga si in dreapta, am procedat asa:
Am orfanizat o familie.
Urmeaza sa le rup botcile in a 7-a zi. Introduc o rama cu oua de o zi dintr-o familie pe care o consider eu buna. Tai 5cm din fagure in partea de jos, pentru a forma albinele alte botci. O alta metoda e sa rotunjesti celule cu oua cu ajutorul unui pix, dar atentie mare sa nu atingi oul. In celulele respective vor fi viitoare botci.
Peste alte 7 zile colectez botcile si le plantez in roiurile formate cu o zi in urma. Ce raman in plus, formez nuclee.
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: crestere botci

Mesajde cristi_vidican » 07 Iun 2015, 16:20

De ce să mai aștepți 7 zile? Iei tot puietul (tot), fără albină și dai rama cu ouă.
Totul mai rapid și mai de calitate
poți încerca și transvazarea. Măcar încerci. Anul viitor va fi mult mai bine.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: crestere botci

Mesajde comi » 07 Iun 2015, 20:36

Cristi zicea ca BK nu trage botci,dar matca mea batrana avea de anul trecut un defect puiet mozaic .cand am capturat roiul matca nu avea nici o culoare.
In mai cand m-am intors din Romania stupul plin de botci de roiere peste 15-20 in diferite stadii,le-am luat pe cele mai mari le-am pus ,,bigudiuri,,in cap si am lasat matca batrana sa se pregateasca de roit,am prins roiul si am facut dintr-un stup 3 roiuri ,2 pe 5 rame si unul pe 4 cu botci de roire la jumatatea lui mai.
Stupul mama avea 14 rame.
De o saptamana noile matci ponteaza destul de binisor.Sa vedem in conditiile climaterice din Anglia daca reusesc pina la octombrie sa-i aduc pe 10-12 rame ful bineinteles cu ,,furajare,,puternica,pt ca deca ploua aici tine cu saptamana ploaia.
Acum de o saptamana e bine nu ploua este soare ,18-23 de grade,a inflorit salcamul,castanii,florile din parcuri s-ar putea sa adune si ele ceva,daca nu trec pe ,,furajare,,.
Daca lupul ti-a mancat un dusman asta nu inseamna ca lupul este prieten cu tine
Avatar utilizator
comi
 
Mesaje: 318
Membru din: 27 Ian 2013, 00:44
Localitate: london

Re: crestere botci

Mesajde cristi_vidican » 07 Iun 2015, 22:12

comi scrie:Cristi zicea ca BK nu trage botci

Ba, trage și el. Doar că, spre deosebire de alte rase, trage când populația e mult mai mare.
La capitolul roire, BK e lider.

P.S. ce ușurare pe stupar când stupii s-au liniștit și nu mai gând de creangă!
P.S.S. Pot duce și eu liniștit scara acasă
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: crestere botci

Mesajde Adrian Galofteanu » 08 Iun 2015, 23:11

comi scrie:Cristi zicea ca BK nu trage botci,dar matca mea batrana avea de anul trecut un defect puiet mozaic .cand am capturat roiul matca nu avea nici o culoare.
In mai cand m-am intors din Romania stupul plin de botci de roiere peste 15-20 in diferite stadii,le-am luat pe cele mai mari le-am pus ,,bigudiuri,,in cap si am lasat matca batrana sa se pregateasca de roit,am prins roiul si am facut dintr-un stup 3 roiuri ,2 pe 5 rame si unul pe 4 cu botci de roire la jumatatea lui mai.
Stupul mama avea 14 rame.
De o saptamana noile matci ponteaza destul de binisor.Sa vedem in conditiile climaterice din Anglia daca reusesc pina la octombrie sa-i aduc pe 10-12 rame ful bineinteles cu ,,furajare,,puternica,pt ca deca ploua aici tine cu saptamana ploaia.
Acum de o saptamana e bine nu ploua este soare ,18-23 de grade,a inflorit salcamul,castanii,florile din parcuri s-ar putea sa adune si ele ceva,daca nu trec pe ,,furajare,,.


Buna treaba ai facut numai ca se spune ca din BK de productie nu prea rezulta descendenti de calitate. Dar e bine sa incercam si sa vedem daca se confirma sau nu. Ai toata stupina numai BK?

O intrebare, fara a fi inteles gresit: daca la voi si cand e inflorit salcamul se pune problema de furajare, ce miere faceti? adica din ce flori?

In primavara am vorbit cu un "consatean" de-al tau (Curtis de la Local Honey Man ltd.) care era foarte interesat de cineva care sa stie foarte bine cresterea matcilor si nu am inteles ca mierea ar fi pentru el o componenta importanta a veniturilor. Asa este?

PS Scuze pentru off topic!
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau


Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 32 vizitatori