Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Roire?

Mesajde solokatana » 09 Iun 2015, 16:13

Ieri am gasit matca batrana(de anul trecut, marcata) cantand, in stup plin de botci capacite; am luat-o si am pus-o intr-o cutie goala. am procedat corect? vor mai roii cele din fam de baza fara ea?
solokatana
 
Mesaje: 22
Membru din: 16 Aug 2011, 12:22
Localitate: Sibiu

Re: Roire?

Mesajde stancu marin » 09 Iun 2015, 17:39

Probabil ca vreun trintor sa dat la babuta si de frica a strigat dupa ajutor...... :lol:
Avatar utilizator
stancu marin
 
Mesaje: 42
Membru din: 21 Oct 2012, 11:40
Localitate: bals

Re: Roire?

Mesajde jenica67 » 09 Iun 2015, 22:18

Stupul fiind in stare de roire, nu se va lasa pana nu va roi. Tu trebuie sa il scoti din aceasta stare. Ii lasi jumate din puiet, doua botci, de preferinta de varste diverite si restul le distrugi. Mai sigur ar fi daca ai pune un cearseaf, sau un carton mare in fata stupului si ai scutura toate ramele de albinele acolo. Cu aceasta ocazie, studiezi toate ramele ce le lasi, sa nu mai aiba alte botci, decat cele doua alese de tine. In felul acesta albinele ar considera ca au roit deja.
Alta varianta ar fi, ca sa lasi matca batrana cu ramele ce le-ai dat pe vechea pozitie, iar celelate rame cu albinele de pe ele, sa le muti in alta lada, pusa in pozitie in stupina.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Roire?

Mesajde paul » 09 Iun 2015, 23:22

Daca-i scos baba, taie-i toate botcile si lasa-i doar una . Nu mai roieste !!! :idea:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Roire?

Mesajde mellis » 10 Iun 2015, 00:05

Anul acesta am scăpat de roit (pana acum) fara sa mut matca.
Cuib DB 12rame, am pus cat 1\1 peste si in cuib rupt botcile la săptămână (la salcâm), in cat si cuib rama puiet rama noua unica ;).
Cei ce nu s-au lăsat le-am luat rame cu puiet pentru roi.
Am si patit-o săptămână aceasta cu doi ME pe un corp uniti pentru tei.
Matca ciuciu si plini de botci. Graba strica mierea..

Daca nu verifici posibil sa ai botci noi, uita-te atent pe rame jos si lateral. Si mijloc daca trag sa se salveze..
Nu uita sa dai spatiu la matca si condiții pentru împerechere..
Bafta
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Roire?

Mesajde solokatana » 10 Iun 2015, 13:10

Multumesc tuturor; baba e in alta cutie, deci teoretic nu mai are cine roii. in stupul original am lasat 2 botci capacite- poate roii cumva cu o matca proaspat eclozionata?
In ce priveste scuturatul in fata stupului pe un cearşaf, eu nu am facut-o niciodata, si nu stiu exact care e procedura, vor intra singure inapoi in stup?
solokatana
 
Mesaje: 22
Membru din: 16 Aug 2011, 12:22
Localitate: Sibiu

Re: Roire?

Mesajde mellis » 10 Iun 2015, 14:16

Daca ai lasat doua botci este posibil sa roiasca. Daca tot voiai sa lasi doua era bun una capacita si una deschisa sa aibe timp matca imperecheata sau albinele sa o roada in caz de imperechere cu succes.
Cu doua botci pe rame diferite, albinele nu lasa matca sa o roada, daca este pe aceeasi rama este posibil sa ramana una, acum tamaie si rugaciuni ;)
Sanatate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Roire?

Mesajde jenica67 » 10 Iun 2015, 14:23

Daca nu scuturi ramele, poti scapa suficiente ca sa roiasca pana la epuizare. Intra fara probleme albinele inpoi.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita


Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori