Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Familie orfana

Mesajde Tomii » 09 Iun 2015, 21:46

in fam 3 matca este si larva azi am fost am scos bigudiun din Fam 2 ceara era roasa si ca sa vad ce moare prin stup magazia la culegatorul de polen ii partial afara ce moare ar trebui sa pice acolo si nu am vazut nimic si fam 4 ramele blindate de puiet capacit fam 1 nu am fost ieri matca era prezenta si canta nush eu le dau pace o vreme pana luni sau poate poate maine un domn apicultor imi aduce 2 famili si o zis ca ar vrea sa imi vada albinele si vad ce zice daca se baga o sa ii explic situatia. Multumesc foarte mult de ajutorul acordat sper sa ies din bealeaua asta :( doresc foarte mult sa continuu cu apicultura imi place inc anu doresc din asta o afacere doar pentru consum propriu. O seara buna sa aveti
Tomii
 
Mesaje: 15
Membru din: 27 Sep 2014, 14:43

Re: Familie orfana

Mesajde DoarEu » 10 Iun 2015, 09:48

Stai....ai colectorul de polen pus acum? :shock:
Daca mai ai pusa si placa activa, aiaie.Scoate repede colectorul ala, ca nu are ce cauta acolo acum.Iar in privinta matcilor nu ma mai repet, am scris in postul anterior.Sanatate!
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Familie orfana

Mesajde Tomii » 15 Iun 2015, 20:51

PLaca aia ii ridica cu 1 cm nu ii pusa sa culeg ceva. Astazi amf ost in control situatia este as:
Fam 1 matca nu am gasit-o dar mi se intampla asta si pe o rama am gasit oua proaspat puse..... firicele din acelea
Fam 2 aici inca este problema nu am gasit nici matca nici puiet.... :(
Fam 3 matca tot nu am gasito :lol: :oops: dar am gasit puiet proaspat pus puiet capacit si larva este un roi facut de mine foarte puternic multa albina data trecuta cand am fost la control la ultima postare am pus o rama cu fag necladit azi era cladit + sub hranitor. Si mam decis sa iau o rama cu puiet proaspat si l-am pus in Fam 2 sa isi traga botca ca sincer nu am de unde sa le dau botca sau matca.... :| :( doar daca as cere de la alti apicultori ceva botci ca anul trecut am primit
Cam cat de tare o sa imi afecteze Fam 2 fiind atata timp fara matca ??? Si daca la colectoarele de polen imi este ridicata placa acea sal il dau jos??? daca da ii spun la tati maine la prima ora sa il dea jos. Si va multumesc foarte mult inca o data pentru tot ajutorul acordat. Stiu ca acum la fiecare miscare intreb dar dac trec peste probleme acestea data viitoare voi fi in stare sa ma descurc si daca nu voi apela ear la forum stuparitul. O seara buna sa aveti
Tomii
 
Mesaje: 15
Membru din: 27 Sep 2014, 14:43

Re: Familie orfana

Mesajde cristian bh » 15 Iun 2015, 22:30

Crezi tu ca e necesar sa umbli toata ziua in stupi?
si ca musai sa vezi matca cu ochii? :shock:
când o slabi vederea ce-o sa faci?
Daca ridici capacul stupului trebuie sa-ti dai seama ca ai matca sau nu,poti daca vrei neaparat sa te uiti la ultima rama ,penultima ,sa vezi daca e necesar sa largesti si gata închizi la loc!
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Familie orfana

Mesajde DoarEu » 16 Iun 2015, 13:31

Pune o rama cu puiet tanar(in special oua) , lasa-l cateva zile( vreo 3-4) si apoi vezi daca isi trage botci din ea.Daca isi trage familia aceea o unifici cu un roi slab sau imparti ramele la ceilalti stupi.Sau cumperi o matca imperecheata si ii dai si gata.Fara matca imperecheata nu are rost......Colectorul ala da-l jos, nu are ce cauta acum acolo.
Sanatate!
Le:Daca nu trage botci.il lasi in pace inca cateva zile.Daca dupa maxim 4-5 zile nu vezi oua, rupi gatul matcii si unifici...sau cu matca imperecheata.
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Familie orfana

Mesajde Tomii » 21 Iun 2015, 14:05

Gata probleme sunt rezolvate
Astazi am mers in fam 2 unde nu gaseam nici matca nici puiet nimic ultima oara iam dat matca in bigudiu si au eliberato saptamana asta nush exact cand l-eam dat de la o fam o rama cu puiet proaspat pus si acm am vazut ca inca nicio botca ma gandeam stiu ca is incepator dar nici asa prost nu erau botci deci este matca am inceput sa cat rama cu rama pana am dat de una cu puiet proaspat pus credeam ca am vedeni intorc rama tot asa cu puiet si am zarito si pe scumpa matcuta. Momentan toate familile sunt ok roiul ce l-am prins este foarte frumos la fel si cel pe care l-am facut imediat ma apuc sa fac niste sirop pentru roiurile cumparate sa se faca famili frumoase pana la iarna
Va multumesc frumos inca o data multa sanatate sa aveti si succes la albinute :) o zi buna
Tomii
 
Mesaje: 15
Membru din: 27 Sep 2014, 14:43

Re: Familie orfana

Mesajde DoarEu » 21 Iun 2015, 16:11

Totul e sa nu le deranjezi.Pe viitor "sacrifica" 1-2 rame cu puiet dintr-un stup,niste scandura si putin timp.Fa-ti pe la salcam(depinde cand vrei sa faci roii,de regula dupa salcam se fac...) nuclee cu botci(trebuie sa fi intrat vreo familie in friguri,sau daca nu cu botci transvazare).Cand faci roii o sa ai deja matci imperecheate,sa nu mai ai probleme cu ele.
Sanatate!
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 37 vizitatori