Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA TRATAMENTE NATURISTE PENTRU ALBINE SI STUPARI

Discutii despre folosirea tratamentelor naturiste in combaterea diferitelor boli , la oameni si albine
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Cum se obtine apilarnilul

Mesajde Gicuta » 09 Iun 2015, 15:28

Buna ziua,
Ma intereseaza cum care este tehnica producerii, recoltarii si pastrarii apilarnilului. Daca exista cineva care ma poate ajuta, ii multumesc foarte mult!!
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: Cum se obtine apilarnilul

Mesajde PAGANEL » 10 Iun 2015, 09:28

Se extrage din celula de trantor cu spatula, ca laptisoru de la botci.Se tine la frigider. Cam atata stiu :oops: Stiu mai multe despre cel care la descoperit si cum, de cat despre produsu in sine :cry:
Da de ce?
Avatar utilizator
PAGANEL
 
Mesaje: 330
Membru din: 01 Mar 2014, 12:30
Localitate: Braila-Tel. 0745558669

Re: Cum se obtine apilarnilul

Mesajde Gicuta » 10 Iun 2015, 12:11

PAGANEL scrie:Se extrage din celula de trantor cu spatula, ca laptisoru de la botci.Se tine la frigider. Cam atata stiu :oops: Stiu mai multe despre cel care la descoperit si cum, de cat despre produsu in sine :cry:

Am citit si eu despre asta.
As dori sa extrag pentru mine si pentru cunoscuti, dar nu sunt inca lamurit cum se prelucreaza larvele de trantor...sau ce trebuie sa le fac...
si despre pastrare, la fel, inca nu m-am lamurit, dar se poate pastra in miere, deci nu cred ca e asa mare filozofie...
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: Cum se obtine apilarnilul

Mesajde yulian » 10 Iun 2015, 12:17

Gicuta scrie: dar nu sunt inca lamurit cum se prelucreaza larvele de trantor...sau ce trebuie sa le fac...

Apoi depinde...daca esti amator de larve de trantor,le lasi in zeama rezultata, daca nu, trebuie sa le zdrobesti cu ceva si pe urma rezultatul il strecori prin sita mai grosiera. Gustul este ok (mai bun decat laptisorul de matca)...am testat si eu anul asta o data..ca nu stii cand o fi nevoie pe viitor :lol: :lol: .
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: Cum se obtine apilarnilul

Mesajde Gicuta » 10 Iun 2015, 12:39

yulian scrie:
Gicuta scrie: dar nu sunt inca lamurit cum se prelucreaza larvele de trantor...sau ce trebuie sa le fac...

Apoi depinde...daca esti amator de larve de trantor,le lasi in zeama rezultata, daca nu, trebuie sa le zdrobesti cu ceva si pe urma rezultatul il strecori prin sita mai grosiera. Gustul este ok (mai bun decat laptisorul de matca)...am testat si eu anul asta o data..ca nu stii cand o fi nevoie pe viitor :lol: :lol: .

Sa nu exageram, mdea??? :lol:
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG


Înapoi la TRATAMENTE NATURISTE PENTRU ALBINE SI STUPARI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori