Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: PAGANEL-Braila

Mesajde CristianBee » 10 Iun 2015, 18:36

PAGANEL : ar fi mult prea mult sa dau quote . Intreb si eu :D : unde ai vazut stupi care sa aiba mai mult de 8R de puiet ( asta inseamna 90-95 % puiet viabil pe o rama ) pe " barba lor " si nu cu aport de puiet din exterior ?
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: PAGANEL-Braila

Mesajde Augustin78 » 10 Iun 2015, 18:49

salut.
am citit si eu povestea,ce sa zic tot raul spre bine.asa invatam din greseli.
Mult succes si sa aveti familii super....si sa aveti butoaiele pline.
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: PAGANEL-Braila

Mesajde PAGANEL » 10 Iun 2015, 18:51

CristianBee scrie:unde ai vazut stupi care sa aiba mai mult de 8R de puiet ( asta inseamna 90-95 % puiet viabil pe o rama ) pe " barba lor " si nu cu aport de puiet din exterior ?

Eu am stupii in Insula mare a Brailei, satul Tacau, strada Podului nr.22.. Esti invitatul meu.Nu am spus nicaieri de rame tabla cu 100/100 celule cu puiet. Eu nu stric echilibrul in familie. Nu sunt adeptul stupilori ajutatori(metoda Malaiu). Poate ca le mai iau cate o rama de puiet, sa fac un roi, dar nu intaresc stupii. Nu stiu cum e la altii, dar la mine, asa e! Poate am regine defecte. Pentru asta trebuie sa il intrebi pe maestru Andrei Ignatov. De la el am panaramile astea de regine.
Da de ce?
Avatar utilizator
PAGANEL
 
Mesaje: 330
Membru din: 01 Mar 2014, 12:30
Localitate: Braila-Tel. 0745558669

Re: PAGANEL-Braila

Mesajde CristianBee » 10 Iun 2015, 19:19

Dar cand scoti rame cu puiet nu strici echilibrul familiei ? . Din folclor stiu ca o rama de puiet este o rama aproape plina iar o rama cu puiet este o rama cu ceva puiet pe ea ( mult putin el este acolo ) . Te poti pacali cu un nr mare de rame cu puiet dar in realitate sa ai mult mai putine rame de puiet . Mai bine sa ai un cuib cu rame de puiet mai putine dar pline . In felul asta ajuti matca in loc sa o pui la munca suplimentar , plus mai putine rame luate la control , tratamente mai eficiente si mai usoare ...in concluzie faci miere daca e de unde strange .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Anterior

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 19 vizitatori