Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Dragos - incepator

Mesajde dragostuparul » 03 Ian 2015, 08:39

ok, multumesc Doru de raspuns
as mai avea o intrebare: capsele se pun de o parte si de alta a bratelor de la rama sau numai un rand pe exterior?
dragostuparul
 
Mesaje: 27
Membru din: 30 Noi 2014, 10:43
Localitate: TULCEA

Re: Dragos - incepator

Mesajde dragostuparul » 03 Ian 2015, 10:57

dragostuparul scrie:ok, multumesc Doru de raspuns
as mai avea o intrebare: capsele se pun de o parte si de alta a bratelor de la rama sau numai un rand pe exterior?

la stupul( nu orizontal) atasat am folosit rame 1/1 cu gauri pe 5 randuri, e vreo problema ?
Fişiere ataşate
VERT 10 R-500x500.jpg
VERT 10 R-500x500.jpg (18.47 KiB) Vizualizat de 3324 ori
dragostuparul
 
Mesaje: 27
Membru din: 30 Noi 2014, 10:43
Localitate: TULCEA

Re: Dragos - incepator

Mesajde proapis13 » 03 Ian 2015, 11:13

Am o intrebare,cand ai folosit ,, ramele cu gauri pe 5 randuri ''...abia in noiembrie ai comandat stupii :?: :lol:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Dragos - incepator

Mesajde dragostuparul » 03 Ian 2015, 11:15

proapis13 scrie:Am o intrebare,cand ai folosit ,, ramele cu gauri pe 5 randuri ''...abia in noiembrie ai comandat stupii :?: :lol:

pretenas, ieri am dat gauri ,am si format ramele si am pus o intrebare; vrei sa raspunzi ?bine, nu vezi de treaba ta, fara suparare sa fie
iar daca am gresit la ,, am folosit,, nu cred ca e asa mare bai papusel
dragostuparul
 
Mesaje: 27
Membru din: 30 Noi 2014, 10:43
Localitate: TULCEA

Re: Dragos - incepator

Mesajde Augustin78 » 03 Ian 2015, 12:03

dragostuparul scrie:
proapis13 scrie:Am o intrebare,cand ai folosit ,, ramele cu gauri pe 5 randuri ''...abia in noiembrie ai comandat stupii :?: :lol:

pretenas, ieri am dat gauri ,am si format ramele si am pus o intrebare; vrei sa raspunzi ?bine, nu vezi de treaba ta, fara suparare sa fie
iar daca am gresit la ,, am folosit,, nu cred ca e asa mare bai papusel

Salut.
La genul asta de apelative crede-ma ca nu faci impresie buna.
Numai bine.
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: Dragos - incepator

Mesajde proapis13 » 03 Ian 2015, 12:28

dragostuparul scrie:
proapis13 scrie:Am o intrebare,cand ai folosit ,, ramele cu gauri pe 5 randuri ''...abia in noiembrie ai comandat stupii :?: :lol:

pretenas, ieri am dat gauri ,am si format ramele si am pus o intrebare; vrei sa raspunzi ?bine, nu vezi de treaba ta, fara suparare sa fie
iar daca am gresit la ,, am folosit,, nu cred ca e asa mare bai papusel

De ce te dai mai impresionant decat esti...sau dai de inteles ?????
Apelativul bai se regaseste la cei cu cateva clase primare...e cazul si la tine ?????
Papusel o fi ala pe care il barbieresti tu... :?
Sau ai ramas cu expresia asta de cand ti-a cazut sapunul pe jos in baie :?: :lol:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Dragos - incepator

Mesajde dragostuparul » 12 Iun 2015, 11:36

salutare dragi apicultori
va rog sa ma ajutati cu un sfat: in aceasta perioada nu am posibilitatea de a pleca cu albinele la tei si le am intr-o zona lipsita de tei, dar care va avea floare, porumb si flori de balta. pentru intretinerea in aceasta perioada(pana la floare) cu ce pot sa-i stimulez haranirea?( am o recomandare de la cineva si pe care o administrez sirop in proportie de 1:1 ceai cu zahar) si un alt lucru - nu prea am umblat la ei de vreo 5 zile si ieri am vazut ca la stupul cu cat jos aveam rame goale , iar sus aveam capacit si miere. eu le-am inversat( sper ca am facut bine), iar la roiuri am bagat cate o rama de puiet capacit si miere de la alt stup format, iar la acesta i-am pus rama la cladit
va rog sa-mi da-ti un raspuns si multumesc
dragostuparul
 
Mesaje: 27
Membru din: 30 Noi 2014, 10:43
Localitate: TULCEA

Anterior

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori