Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde nae » 12 Iun 2015, 19:11

PRIETENE Adi , te-am criticat(tamplar-manager) =cand o sa ma cunosti ... ; imi placi ca APICULTOR.
Incearca ''mirosurile''/timol in tandem OBLIGATORIU cu T* scazuta = munte , altfel nu merge acum .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde Molluc » 12 Iun 2015, 19:19

BUNKA scrie:Am luat apiguard, vreau sa văd ce cade însezon...deja am bbăgat la doi.. pute de la distanta.
Dacă as găsi timol cristale as cumpăra 1 kg...am găsit rețeta cu ulei pe bureți. ..sper sa fac o jucarie de tratat cu oxalic sublimat pt la toamna.

Sal. Bunka am citit de experimentele tale fain ce incerci sa faci, vreau sa incerc si eu in toamna cu oxalic sublimat de cate ori crezi ca trebuie facut tratamentul si la ce interval, eu am zis ca o sa fac tot la 7 zile de 3 ori ce zici.
Molluc
 
Mesaje: 130
Membru din: 03 Ian 2014, 11:50
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde sammy » 13 Iun 2015, 14:05

DEcizia de a repeta tratamentul se ia in functie de caderile de paraziti. La multi stupi al treilea tratament nu mai are rost.
Avatar utilizator
sammy
 
Mesaje: 182
Membru din: 17 Dec 2012, 16:02
Localitate: Fratesti, Giurgiu

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde varza » 14 Iun 2015, 10:44

BUNKA scrie:Am luat apiguard, vreau sa văd ce cade însezon...deja am bbăgat la doi.. pute de la distanta.
Dacă as găsi timol cristale as cumpăra 1 kg...am găsit rețeta cu ulei pe bureți. ..sper sa fac o jucarie de tratat cu oxalic sublimat pt la toamna.


Ai grija cu apiguardul .... nu am auzit cuvinte de lauda la adresa produsului. Tine-ne te rog la curent cu rezultatele in ceea ce priveste caderile de paraziti.
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde Livius » 14 Iun 2015, 20:28

Iata ce spune Vladimir Khomick despre o anume metoda de tratament antivaroa. Rog sa ma iertati daca n-am tradus chiar exact, dar nu stiu rusa. Tratamentul este explicat in aceasta pagina: http://www.pchelhom.ru/publ/3-1-0-4
"Acarianul Varroa reprezinta cea mai mare preocupare pentru apicultori. Eu folosesc o metodă de tratament cu ajutorul unui amestec de două produse naturale ieftine, inofensive pentru albine si om. Luati un borcan mic și umpleti-l pe jumătate cu alcool etilic (95%). Se adaugă un pic de cimbru sau ulei de lavanda. Cu acest amestec inmuiati un tampon de bumbac sau alt tampon absorbant (5 x 10 cm), care se pune pe partea laterala a unei rame intr-o seara calda. Tratamentul poate fi repetat de două până la patru ori într-un sezon (cu pauze), sau chiar de mai multe ori. Este de remarcat că, în zilele următoare se vor observa caderi intense de varoa. Astfel, alcoolul etilic (etanolul) distruge tinerii acarienii varroa în celulele capacite, și uleiul aromatic distruge parazitii adulți de pe albine. ATENTIE! Nu folosiți niciodată alcool industrial (care contine alcool metilic). Acesta (alcoolul metilic) va va ucide si albinele, nu numai paduchii. Aveti grija: tampoanele inmuiate cu amestecul respectiv sunt foarte inflamabile, asa ca nu umblati cu flacara deschisa si nu fumati in preajma."
Simplu, practic, eficient!
Avatar utilizator
Livius
 
Mesaje: 51
Membru din: 05 Mai 2012, 17:49
Localitate: Piatra Neamţ

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde sammy » 15 Iun 2015, 07:18

Merita incercat. Multumim Livius!
Avatar utilizator
sammy
 
Mesaje: 182
Membru din: 17 Dec 2012, 16:02
Localitate: Fratesti, Giurgiu

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde crisandp2 » 29 Iun 2015, 10:51

Buna Adi,
cum iti explici reusitele in a tine albine fara tratamente de catre cei de peste ocean ?
Sa fie mii si mii de impostori ?
crisandp2
 
Mesaje: 33
Membru din: 18 Iul 2014, 17:49

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde BUNKA » 29 Iun 2015, 16:39

crisandp2 scrie:Buna Adi,
cum iti explici reusitele in a tine albine fara tratamente de catre cei de peste ocean ?
Sa fie mii si mii de impostori ?


nu cred, cred mai degraba ca suntem noi mai nepricepuți în domeniul ăsta ș idestul de naivi, mă includ și pe mine aici
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde BUNKA » 29 Iun 2015, 16:39

Livius scrie:Iata ce spune Vladimir Khomick despre o anume metoda de tratament antivaroa. Rog sa ma iertati daca n-am tradus chiar exact, dar nu stiu rusa. Tratamentul este explicat in aceasta pagina: http://www.pchelhom.ru/publ/3-1-0-4
"Acarianul Varroa reprezinta cea mai mare preocupare pentru apicultori. Eu folosesc o metodă de tratament cu ajutorul unui amestec de două produse naturale ieftine, inofensive pentru albine si om. Luati un borcan mic și umpleti-l pe jumătate cu alcool etilic (95%). Se adaugă un pic de cimbru sau ulei de lavanda. Cu acest amestec inmuiati un tampon de bumbac sau alt tampon absorbant (5 x 10 cm), care se pune pe partea laterala a unei rame intr-o seara calda. Tratamentul poate fi repetat de două până la patru ori într-un sezon (cu pauze), sau chiar de mai multe ori. Este de remarcat că, în zilele următoare se vor observa caderi intense de varoa. Astfel, alcoolul etilic (etanolul) distruge tinerii acarienii varroa în celulele capacite, și uleiul aromatic distruge parazitii adulți de pe albine. ATENTIE! Nu folosiți niciodată alcool industrial (care contine alcool metilic). Acesta (alcoolul metilic) va va ucide si albinele, nu numai paduchii. Aveti grija: tampoanele inmuiate cu amestecul respectiv sunt foarte inflamabile, asa ca nu umblati cu flacara deschisa si nu fumati in preajma."


Multumim pt info!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde BUNKA » 29 Iun 2015, 16:42

varza scrie:
BUNKA scrie:Am luat apiguard, vreau sa văd ce cade însezon...deja am bbăgat la doi.. pute de la distanta.
Dacă as găsi timol cristale as cumpăra 1 kg...am găsit rețeta cu ulei pe bureți. ..sper sa fac o jucarie de tratat cu oxalic sublimat pt la toamna.


Ai grija cu apiguardul .... nu am auzit cuvinte de lauda la adresa produsului. Tine-ne te rog la curent cu rezultatele in ceea ce priveste caderile de paraziti.


Caderi puține, Ce-i drept din stupii tratați am ridicat tot ce înseamnă puiet capacit și miere pt a face roi apoi au încetatsși ouatul, deci posibil ca e destul de despaduchiat, voi face tratament de control
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde BUNKA » 29 Iun 2015, 16:44

Molluc scrie:
BUNKA scrie:Am luat apiguard, vreau sa văd ce cade în lipsa nsezon...deja am bbăgat la doi.. pute de la distanta.
Dacă as găsi timol cristale as cumpăra 1 kg...am găsit rețeta cu ulei pe bureți. ..sper sa fac o jucarie de tratat cu oxalic sublimat pt la toamna.

Sal. Bunka am citit de experimentele tale fain ce incerci sa faci, vreau sa incerc si eu in toamna cu oxalic sublimat de cate ori crezi ca trebuie facut tratamentul si la ce interval, eu am zis ca o sa fac tot la 7 zile de 3 ori ce zici.



Știam ca oxalic se da o singura data pe an sublimat, poate mă înșel. (in lipsa puietului)
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde BUNKA » 29 Iun 2015, 16:46

nae scrie:PRIETENE Adi , te-am criticat(tamplar-manager) =cand o sa ma cunosti ... ; imi placi ca APICULTOR.
Incearca ''mirosurile''/timol in tandem OBLIGATORIU cu T* scazuta = munte , altfel nu merge acum .


Nu mă deranjează critica, mă ajuta sa înțeleg unde greșesc și sa iînvăț sa nu repet greșeală.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde BUNKA » 29 Iun 2015, 17:10

mity scrie:
Trantorul@ scrie:Am pierdut doar din cei in care am avut zahar invertit prin fierbere ( am mai scris de ce ..) cei in care a fost miere e totul ok .... am iernat nici un interval de albina pe 3 rame de miere si acu ii pe 8 rame ( nu are albina chiar full de toate da ii plin de miere , puiet ....) si roi 4- 5-6 rame dadant pe zahar invertit prin fierbere de mine caput ( si unde o fost combinat tot caput) !!! altcineva o dat direct sirop de zahar si o scos niste mate lesinate .... ??? ( la fel da si el vina pe paduchi nicidecum pe zahar sau alte cele ... combinate ..) ...

Eu am iernat doar pe sirop de zahar anul trecut nu au avut conditii sa adune nici pentru ele si nu am pierdut nicio familie di n cele peste 30 .tratament 3 ori varachet au iesit destul de bune chiar mai bune ca in alti ani.
Acum miam făcut 4 deloni după dimensiunile lui bunka din polistiren 3 cm .


Cu zaharul simplu sau invertit e loterie, poți sa iernezi super bine sau poți pierde foarte mult vorbesc din experiența mea și a altora...am avut sezoane în care am iernat exclusiv pe zahar cu mortalitate extrem de mica, o ceașcă de cafea de albina moarta pe familie , și sezoane în care au refuzat sa mănânce siropul, au sărit la coroniță și...mă rog, nu detaliez, depopulari, diaree, înfometare etc.
Totul tine de cât de devreme dai "posirca" și cat de pregătită e familia fiziologic sa o transforme, adica , cât de mult corp gras are...iar nu detaliez, e o poveste întreaga aici, eu o cunosc bine, mai trebuie sa și aplic ce știu...a tradus din câte îmi aduc aminte Catalin Profiri un document despre hrănire proteice..acolo trebuie citit și tatuat pe creier mesajul.
Sunt oameni care au pierdut 100% din cauza hranei netransformate ca e apiwacs sau sirop "invertit" sau sirop simplu...nu mă apuc sa dau nume ca nu se cade, dar sunt foarte mulți.
Ultima oară modificat de BUNKA pe 29 Iun 2015, 17:33, modificat 1 dată în total.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde BUNKA » 29 Iun 2015, 17:16

Livius scrie:
paul scrie:
BUNKA scrie:Cred ca s-a înțeles, au crăpat toți 17 Deloni netratati și mare parte din cei tratați de 5 ori cu varachet.
Pot spune ca am ajuns unde Mi-am dorit mereu cu albinele...chiar dacă am 3 acum :) la toamna vor fi mult mai mulți șila anul sși mai mulți....

Adi, Dumnezeu ma ierte, faci tu ce faci si periodic trebuie s-o iei de la capat !!! :( Am imbatranit eu de cate ori ai facut-o ! ;)
Experimenteaza si tu pe 2-3 familii cativa ani si abia dupa ce au confirmat schimba sistemul. In rest, mergi pe calea batatorita, indiferent cat de anevoioasa sau cu povarnisuri ti s-ar parea ! ;)

Daca toti am merge numai pe cai batatorite, am trai ca in epoca primitiva. Greseala e ca facem experiente pe prea multe familii odata. In rest, e munca de cercetare, care, desi e dureroasa uneori, tot trebuie sa o faca cineva. Daca venea acum Bunka sau altcineva si va spunea ca a gasit solutia cum sa scapi de varoa fara tratamente, era o treaba, nu? Si inca ce treaba... Asta e, o luam de la capat cu mai multa experienta si mergem inainte.


Liviu, e un teren necunoscut pt noi ăsta, dacă eu am gafat ăsta nu înseamnă ca nu se poate, eu am mai gafat și cu iernarea indoor, și sunt mulți cărora le iese...deci dacă Bunka n-a reușit ceva, ăstanu iînseamnă ca nu se poate, ci ca sunt eu neglijent sau neexperimentat..
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde BUNKA » 29 Iun 2015, 17:28

Apropo de hrănire proteice, am cam 7 zile de când am început sa dau la roi, am făcut un film , îl găsiți pe you tube la Adi Murgoci, se cheama (Delon modificat cu RPB la crescut )..scriu de pe tableta, nu știu sa pun link. Am făcut niște roiuri frumoase, din 2 am mai făcut 5 toți buni, asta înseamnă celula mica, laterala de 32 mm și conservarea energiei în stupii verticali.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde mihaibursuc » 29 Iun 2015, 19:40

:roll: rusinica
mihaibursuc
 
Mesaje: 160
Membru din: 09 Sep 2012, 10:21
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: marco68, mausica şi 20 vizitatori