Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: exista printre noi cineva "realizat" din apicultura?

Mesajde thomas » 11 Iun 2015, 20:25

Multi incepatori, care au o atractie mai mica sau mai mare fata de apicultura, viseaza frumos ca se pot realiza material din acest domeniu. Gandesc asa pentru ca au putini stupi si probabil ceva timp liber. Singurul mod pe care il vad eu de a fi implinit in apicultura este sa ai cativa stupi ca hobby de weekend si sa obtii miere si produse bio de la ei, fara a fi mereu cu grija ca nu ai cu ce sa-ti intretii familia si albinele. Deja cand facem din apicultura un job/afacere, nu mai exista acea realizare sufleteasca ci profit sau pierdere.
Am mai constatat si faptul ca 90 % din apicultori nu sunt realizati, ci abia traiesc decent, sau la limita. Cei care se realizeaza sunt procesatorii, samsarii si cei care falsifica mierea. Cu impozitele si noile legi din domeniu, corelate cu instabilitatea climei e aproape imposibil sa realizezi ceva in apicultura.
Apropo, anul acesta parca am vazut stupari mai multi ca oricand. Aglomeratie fara rost in zonele cunoscute (sunt multe filmulete pe youtube pe aceasta tema), lume care incearca domeniul de dragul fondurilor sau incantati de ce se vehiculeaza pe net, dar sa-i vedem cat de mult rezista. Chiar am vazut pe cineva care a investit anul acesta peste 10000euro in stupi si camion 7.5t, fara ca sa stie pana de curand ce inseamna aia albina. Acum cica vinde miere, matci selectionate atent si roiuri :)) dupa doar cateva luni...
Sa auzim de bine!
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: exista printre noi cineva "realizat" din apicultura?

Mesajde bio » 12 Iun 2015, 22:45

MIHAI BALS scrie:continuam?
s-a realizat cineva in 2015(sau a inceput sa se realizeze) si nu stiu eu?

ps-nimeni nu se va realiza din apicultura!
....
HA!


In apicultura realizarile sunt legate de gradul de implicare a apicultorului in afacere.

stai toata ziua cu miinile la "neagra" si realizarile sunt pe masura .
..pui osul la munca... ai si putina stiinta plus ceva inspiratie si merge treaba. Poate nu zbirniie dar nici nu mori de foame.
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: exista printre noi cineva "realizat" din apicultura?

Mesajde MIHALACHE » 12 Iun 2015, 23:08

Nu antinde-ti ata la maxim,este posibil sa vede-ti cum toata munca se duce pe rapa si nu avem puterea necesara (sanatatea) de a interveni.
Avatar utilizator
MIHALACHE
 
Mesaje: 168
Membru din: 23 Sep 2012, 16:28
Localitate: MIHAILESTI-GIURGIU

Re: exista printre noi cineva "realizat" din apicultura?

Mesajde MIHAI BALS » 27 Iun 2015, 23:31

thomas scrie:Multi incepatori, care au o atractie mai mica sau mai mare fata de apicultura, viseaza frumos ca se pot realiza material din acest domeniu. Gandesc asa pentru ca au putini stupi si probabil ceva timp liber. Singurul mod pe care il vad eu de a fi implinit in apicultura este sa ai cativa stupi ca hobby de weekend si sa obtii miere si produse bio de la ei, fara a fi mereu cu grija ca nu ai cu ce sa-ti intretii familia si albinele. Deja cand facem din apicultura un job/afacere, nu mai exista acea realizare sufleteasca ci profit sau pierdere.
Am mai constatat si faptul ca 90 % din apicultori nu sunt realizati, ci abia traiesc decent, sau la limita. Cei care se realizeaza sunt procesatorii, samsarii si cei care falsifica mierea. Cu impozitele si noile legi din domeniu, corelate cu instabilitatea climei e aproape imposibil sa realizezi ceva in apicultura.
Apropo, anul acesta parca am vazut stupari mai multi ca oricand. Aglomeratie fara rost in zonele cunoscute (sunt multe filmulete pe youtube pe aceasta tema), lume care incearca domeniul de dragul fondurilor sau incantati de ce se vehiculeaza pe net, dar sa-i vedem cat de mult rezista. Chiar am vazut pe cineva care a investit anul acesta peste 10000euro in stupi si camion 7.5t, fara ca sa stie pana de curand ce inseamna aia albina. Acum cica vinde miere, matci selectionate atent si roiuri :)) dupa doar cateva luni...
Sa auzim de bine!

cine...ce vinde?
cu exemple te-as ruga!
cu nume,prenume,adresa,crotalii,pret si...nu aici!
valea la anunturi!
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: exista printre noi cineva "realizat" din apicultura?

Mesajde MIHAI BALS » 27 Iun 2015, 23:33

bio scrie:
MIHAI BALS scrie:continuam?
s-a realizat cineva in 2015(sau a inceput sa se realizeze) si nu stiu eu?

ps-nimeni nu se va realiza din apicultura!
....
HA!


In apicultura realizarile sunt legate de gradul de implicare a apicultorului in afacere.

stai toata ziua cu miinile la "neagra" si realizarile sunt pe masura .
..pui osul la munca... ai si putina stiinta plus ceva inspiratie si merge treaba. Poate nu zbirniie dar nici nu mori de foame.

mAinile,se scrie bio.
da...daca tu stai in balta...nu inseamna ca si noi avem sansa asta!

mai pe scurt:
-esti un formator de opinie...FALS!
-ce zici?
----vin cu toti prietenii mei(numai cei apicultori) in BALTA ta?
-----(cam vreo 2-3 ani).
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: exista printre noi cineva "realizat" din apicultura?

Mesajde lucky5strike » 28 Iun 2015, 11:05

Nu exista situatia ca doi apicultori buni sa se incurce unul pe celalalt.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: exista printre noi cineva "realizat" din apicultura?

Mesajde lucky5strike » 28 Iun 2015, 11:07

Ce inseamna "realizat", mai concret?
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: exista printre noi cineva "realizat" din apicultura?

Mesajde almasel » 28 Iun 2015, 17:54

MIHAI BALS scrie:continuam?
s-a realizat cineva in 2015(sau a inceput sa se realizeze) si nu stiu eu?
HA!


Daca ar fi sa ne referim strict la 2015... as spune ca am dat lovitura si spun asta dupa 2 extractii si o tura de roi vanduti! Nu o sa dau cifre/ cantitati, dar ca sa va faceti idee va dau urmatoarele coordonate:
-am iesit la "cules" cu 85 de stupi; am avut 2 extractii cu mult peste media ultimilor 5 ani.
-110 roi vanduti si vreo 150 de matci vandute;
Am facut socoteala si venitul net pe care l-am facut din stuparit este mult mult peste salariul pe care il iau ca si economist la o firma internationala.
Pana aici e de vis! Cine n-ar vrea sa fie in situatia asta?

Uau, ma declar bogat, fratilor!

Da' greul de abia aici inainte incepe. I-a sa o zicem pe cea dreapta!

Daca iau in calcul pierderea pe care am avut-o anul trecut (hrana la greu, ca de cules... am cules ciuciu, mai nimic) si rezervele de hrana + alte materiale pentru iarna 2015/ 2016 si materialele pentru 2016... e nasola rau treaba.
Cu alte cuvinte cu banii obtinuti anul asta de abia acopar gaurile pricinuite de anul trecut si ma pun la punct cat de cat pentru anul viitor. Daca nu as avea un loc de munca si un salariu foarte bun as fi ramas fara bani de trai... Cam asta e situatia apicultorului de pe la noi...
Cine are vise "de marire" si cauta un loc de refugiu in apicultura... welcome, e loc pentru toti, dar ar fi bine sa avem sange in duda si sa spunem adevarul pana la capat!
almasel
 
Mesaje: 390
Membru din: 25 Oct 2011, 15:30
Localitate: Lugoj, jud. Timis

Re: exista printre noi cineva "realizat" din apicultura?

Mesajde Dicu Ion » 28 Iun 2015, 18:22

Domnul Almasel ,apreciez sinceritatea dv.Cu ceva ani in urma cind culesurile erau foarte bune,se poate spune ,ca o parte din apicultori care intradevar se ocupa in exclusivitate ,realizarile erau pe masura.Astazi cu regret ,ca de altfel multi confrati de-ai nostri constatam un regres in privinta culesurilor.Nu cred ca astazi ne mai putem bucura de cantitati mari de miere.Am colegi mai tineri ca atunci cind intreb daca a bagat ceva in ziua respectiva ,foarte entuziasmati raspunde ; super bine 1,5 kg.pe cita vreme un cules bun stiti si dv ca trebuie sa fie mult mai mare.Depinde foarte mult de zona si ce se gaseste in arealul respectiv dar culesurile de alta data au disparut.Asa cum mentionati si dv daca ce luam pe mere dam pe pere ,nu inseamna performanta,si acest lucru se cam generalizeaza din cauza mai multor factori.Totusi trebuie sa fim optimisti ,ca orice ar fi nu cred ca as renunta la albine.Eu am apucat si timpuri mai bune ,iar acuma i-mi vine greu ca din butoaiele care sint destinate mieri ,fata de alta data acuma umplu doar pe jumatate ,in aceleasi locuri si ceva stupi mai multi.Domnul Almasel sa fim sanatosi ,eu ma multumesc si cu mai putin ,dar care au facut investutii mari,trebuie timp sa-si recupereze bani.Multi au venit la pomul laudat fie din proprie initiativa ,fie impinsi de alti ,dar cred ,ca muncind cum trebuie o scoate la capat asa cum am scos- o si noi mai batrini.Urez tuturor succes si butoaie pline.
Dicu Ion
 
Mesaje: 255
Membru din: 28 Iul 2014, 13:24
Localitate: Urziceni

Re: exista printre noi cineva "realizat" din apicultura?

Mesajde almasel » 28 Iun 2015, 18:50

Dicu Ion scrie:Domnul Almasel ,apreciez sinceritatea dv.Cu ceva ani in urma cind culesurile erau foarte bune,se poate spune ,ca o parte din apicultori care intradevar se ocupa in exclusivitate ,realizarile erau pe masura.Astazi cu regret ,ca de altfel multi confrati de-ai nostri constatam un regres in privinta culesurilor.Nu cred ca astazi ne mai putem bucura de cantitati mari de miere.Am colegi mai tineri ca atunci cind intreb daca a bagat ceva in ziua respectiva ,foarte entuziasmati raspunde ; super bine 1,5 kg.pe cita vreme un cules bun stiti si dv ca trebuie sa fie mult mai mare.Depinde foarte mult de zona si ce se gaseste in arealul respectiv dar culesurile de alta data au disparut.Asa cum mentionati si dv daca ce luam pe mere dam pe pere ,nu inseamna performanta,si acest lucru se cam generalizeaza din cauza mai multor factori.Totusi trebuie sa fim optimisti ,ca orice ar fi nu cred ca as renunta la albine.Eu am apucat si timpuri mai bune ,iar acuma i-mi vine greu ca din butoaiele care sint destinate mieri ,fata de alta data acuma umplu doar pe jumatate ,in aceleasi locuri si ceva stupi mai multi.Domnul Almasel sa fim sanatosi ,eu ma multumesc si cu mai putin ,dar care au facut investutii mari,trebuie timp sa-si recupereze bani.Multi au venit la pomul laudat fie din proprie initiativa ,fie impinsi de alti ,dar cred ,ca muncind cum trebuie o scoate la capat asa cum am scos- o si noi mai batrini.Urez tuturor succes si butoaie pline.


Frumoase cuvinte venite din partea D-lui Dicu!
La albine nu renuntam, de asta e sigur. M-am nascut pe langa albine acum 40 de ani si de cand m-am ridicat in picioare am fost printre ele impreuna cu bunicul meu, de la care am invatat meseria. Cum as putea sa renunt dupa atatia ani?
Doar ca imi aduc aminte de inceputul anilor 80, cand pe o recolta bunicul a cumparat o Dacia, un Aro cu remorca si a renovat si casa. Si I-au mai ramas si destui bani de trai.
Tot pe banii pe miere am putut merge si eu la facultate; si n-am dus-o rau deloc...
Si tot pe miere mi-am luat si eu prima masina acum 20 ani...
S-au mai schimbat vremurile...
almasel
 
Mesaje: 390
Membru din: 25 Oct 2011, 15:30
Localitate: Lugoj, jud. Timis

Re: exista printre noi cineva "realizat" din apicultura?

Mesajde paul » 28 Iun 2015, 19:19

almasel scrie:
Dicu Ion scrie:.Eu am apucat si timpuri mai bune ,iar acuma i-mi vine greu ca din butoaiele care sint destinate mieri ,fata de alta data acuma umplu doar pe jumatate ,in aceleasi locuri si ceva stupi mai multi.



Doar ca imi aduc aminte de inceputul anilor 80, cand pe o recolta bunicul a cumparat o Dacia, un Aro cu remorca si a renovat si casa. Si I-au mai ramas si destui bani de trai.
Tot pe banii pe miere am putut merge si eu la facultate; si n-am dus-o rau deloc...
Si tot pe miere mi-am luat si eu prima masina acum 20 ani...
S-au mai schimbat vremurile...

Pai, hai sa vedem putin ce s-a schimbat .
Rapita nu exista in anii aceia de care pomeniti (sau era f. putina), salcam era intr-adevar mai mult, teiul cam tot asa ca azi, floarea soarelui nu cred ca era mai multa, in schimb erau soiuri melifere.
Erau mai putini stupari (la mine in oras era unul singur care avea pavilion) si mai putine familii de albine, sau daca erau tot ca acum erau dispuse mult mai judicios (in special pe raza ocoalelor silvice).
Per total (productie generala) nu cred ca se facea mai multa miere, in schimb ... MIEREA AVEA PRET! Imi amintesc de acea persoana de la mine din oras ca statea din toamna pana in primavara in piata (neacoperita la vremea aia) si vindea miere cu 80 lei kg (borcanul de 800)poliflora si 100 lei salcamul, in conditiile in care salariile medii (inceputul anilor 80) nu depaseau 1500-2000 lei (aproape ca acum). La ora cand vorbim nu luam nici macar jumatate din pretul de atunci la ... en detail!
Vremea era mai racoroasa si iernile erau mai ierni !
Nu existau f. multe tratamente pentru albine iar stuparii nu hraneau cu apipixuri !
Daca va mai amintiti altceva ... continuati !
LE ... imi amintesc de stuparul cu pricina ca avea o vila impozanta in oras !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: exista printre noi cineva "realizat" din apicultura?

Mesajde almasel » 28 Iun 2015, 19:45

[quote="paul
LE ... imi amintesc de stuparul cu pricina ca avea o vila impozanta in oras ![/quote][/quote][/quote]

Pana acum ceva ani si in Timisoara cea mai tare vila era tot a unuia care a stuparit prin anii 70- 80... Asta spune multe despre cum mergeau lucrurile pe vremurile alea.
almasel
 
Mesaje: 390
Membru din: 25 Oct 2011, 15:30
Localitate: Lugoj, jud. Timis

Re: exista printre noi cineva "realizat" din apicultura?

Mesajde Dragos2006 » 28 Iun 2015, 20:02

almasel scrie:Doar ca imi aduc aminte de inceputul anilor 80, cand pe o recolta bunicul a cumparat o Dacia, un Aro cu remorca si a renovat si casa. Si I-au mai ramas si destui bani de trai.

Dacia 70.000lei
aro 110.000 lei
remorca15.000lei
renovare 50.000 lei

total 245.000 lei !!!

In anii 80 mierea era achizitionata de ACA cu 18 lei kg. sau iti darea la schimb 2 kg de zahar. Era tare bunicul , daca depasea vagonul de miere pe an in timpurile alea.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: exista printre noi cineva "realizat" din apicultura?

Mesajde tudorascu » 28 Iun 2015, 22:06

Era vorba de toti bunicii din judet.
tudorascu
 
Mesaje: 156
Membru din: 09 Dec 2014, 12:32

Re: exista printre noi cineva "realizat" din apicultura?

Mesajde bio » 28 Iun 2015, 23:15

MIHAI BALS scrie:
bio scrie:
MIHAI BALS scrie:continuam?
s-a realizat cineva in 2015(sau a inceput sa se realizeze) si nu stiu eu?

ps-nimeni nu se va realiza din apicultura!
....
HA!


In apicultura realizarile sunt legate de gradul de implicare a apicultorului in afacere.

stai toata ziua cu miinile la "neagra" si realizarile sunt pe masura .
..pui osul la munca... ai si putina stiinta plus ceva inspiratie si merge treaba. Poate nu zbirniie dar nici nu mori de foame.

mAinile,se scrie bio.... scriu cum am invatat la scoala acum 40 de ani in urma, greu mai inveti un cal batrin cu alte obiceiuri..
da...daca tu stai in balta...nu inseamna ca si noi avem sansa asta! ... Nu stau in balta.... intru dimineatza cu bacul de 6 si ies seara dupa ora 20;30 prind 10-12 ore de munca zilnic, niciodata nu sar de pauza de odihna de la prinz......si asta zi de zi indiferent ce zi este,.. chiar si azi ca a fost duminica , chiar si miine ca ar fi nu stiu ce sarbatoare ..

mai pe scurt:
-esti un formator de opinie...FALS! Mihaita ,Mihaita ce iute de gura esti !!!...cele peste 200 de familii si peste 200 de roiuri vindute de nea bio nu sunt falsuri....Am in depozit : o gramada de saci de polen uscat dupa care ascund lejer Matizul.... citeva tone de miere extrasa ... plus aproape 200 de kile de ceara de la descapaceala si ramele claditoare ... stiva de site de ;la colectoarele de propolis este de peste 1 metru inaltime.. . Zilele astea pun si tai iar ~ 300 de rame claditoare si adun iar site de la colectoarele de propolis care sunt umplute la peste 80% din suprafata . Daca miine se incheie sezonul apicol pe anul acesta sunt un apicultor multumit financiar ... dar mai sunt citeva luni bune de munca si daca ma misc cu talent mai adun ceva parale .

-ce zici?
----vin cu toti prietenii mei(numai cei apicultori) in BALTA ta? ...cred ca sunt aproape 200 de km de lunca, ar avea loc cu toti, cred eu . Dar la munca..??..la oase rupte , la hiiala -- cum ii spun eu-- prietenii tai apicultori tin..??.sa nu se astepte ca vor face miere prea multa dar daca diversifica productia ar cistiga ceva parale.... si daca fac asta si acasa la ei sigur nu vor mai fi nevoiti sa strabata atita amar de drum ....
-----(cam vreo 2-3 ani)...la citi tzintzari sunt in perioada asta, cred ca dupa citeva zile se satura de balta iute tare ........


Mihai, sunt doar in trecere ... sunt destul de obosit...de aceea mi-am permis anumite completari direct pe textul tau .
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: exista printre noi cineva "realizat" din apicultura?

Mesajde MIHAI BALS » 29 Iun 2015, 15:35

lucky5strike scrie:Ce inseamna "realizat", mai concret?

sa te ia nevasta seara in brate si sa te dezmierde cum stie ea,asta dupa ce tu ai pus caramida(de bani,din albine) pe masa!!!

@bio,
tati,tocmai asta am spus,ca esti singur acolo,faci niscavai bani si ca esti ca uscatura in padure(adica exceptie)!
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori