Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Ciprian

Mesajde Ciprian1981 » 16 Iun 2015, 15:53

Doamne ajuta!
Ma numesc Ciprian.
Detin momentan 20 familii stup in sistem Me si o platforma auto de 4,5 metri lungime si 2 latime pe care o sa montez un stelaj pentru 36 de stupi ; 4 randuri x 9 stupi ( acu sper sa sustina remorca tonajul respectiv ca ca nu am punte pe remorca ci 4 roti independente , fiecare cu bascula arc si amortizor; daca nu fac 3 randuri x9 stupi ), cei din jumatate or sa culiseze unul in spate si altul in fata remorcii.
Inca ma gandesc la sistemul de culisare optim, stelajul combinat cu aluminiu sa fie usor, sisteme antifurt ( traverse cu lacate protejate deasupra stupilor pentru a bloca acesul la ei sau scoterea lor din locas, gps, antifurt cupla, blocator roata, piulita roti antifurt, blocator sisteme culisare pentru a nu putea fi stransa remorca etc
Astept ideei !!
Ciprian1981
 
Mesaje: 10
Membru din: 16 Iun 2015, 15:29
Localitate: Urziceni-Ialomita

Re: Ciprian

Mesajde nicu has » 16 Iun 2015, 18:38

Bun venit Ciprian
De unde esti ? Ceva foto cu platforma ?
Sanatate
nicu has
 
Mesaje: 811
Membru din: 26 Feb 2011, 19:36
Localitate: caransebes

Re: Ciprian

Mesajde mellis » 16 Iun 2015, 22:45

Doamne-ajută Ciprian!
Ai planuri mari - mult succes.
Pune câteva poze cu stupina si mai povesteste-ne despre tine..
Sănătate...
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Ciprian

Mesajde Ciprian1981 » 26 Iun 2015, 09:31

https://www.dropbox.com/s/3k9fm681cd10j ... 7.jpg?dl=0
https://www.dropbox.com/s/qsg0q63nvz4ql ... 1.jpg?dl=0
asta ar fi platforma inainte de modificare...inca mai ma gandesc.. 4 randuri x 9 stupi sau 3 x 9 stupi...sustine sau nu sutine greutatea respectiva stupi + stelaj...cornier de 0.35 cu 0.30 grosime unde este necesar , cornier de 0.20 unde nu este necesar, aluminiu, sisteme culisare , antifurturi etc....oare masina care o am poate remorca greutatea respectiva? sau e nevoie sa imi iau un L200 ( sper sa fie nevoie =)) )...in rest planuri, calcule, schite etc...o sa imi ia cel putin 2 luni pina configurez mental stelajul ( intre timp o sa ii fac itp ,o trec pe numele meu si termin cursul care imi da voie sa conduc 4250 kg cu categoria B) ...acu studiez o carte cu rezistenta la indoire si greutatea cornierului si a rectangularei ..o sa revin cu poze finale dar in toamna cred..
Ciprian1981
 
Mesaje: 10
Membru din: 16 Iun 2015, 15:29
Localitate: Urziceni-Ialomita

Re: Ciprian

Mesajde paul » 26 Iun 2015, 17:25

Ma intereseaza si pe mine ceea ce vrei tu sa faci, mai ales ca vreau s-o mobilez cu stupi ME !
De vreo saptamana ma uit numai pe ... remorci ! ;)
Tine-ne la curent ! :)
http://olx.ro/oferta/remorca-2t-pavilio ... 6eb239b236
LE ... cam asa as vrea eu sa-mi fac o remorca,numai ca as incerca sa folosesc alte materiale mai rezistente. Profilul folosit la stelajul remorcii din photo mi se pare cam slabut ! Si bineinteles, configurat (stelajul) pentru stupi ME !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni


Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori