Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde asd » 23 Iun 2015, 08:56

Dan a prezentat-o insa e metoda lui Cloacke :)).
E mai complicat decat am facut eu. Trebuie sa te asiguri ca ai doica multa in C2 si larve batrane. E mult mai simplu cu starter si finisor separat plus ca ai control mult mai bun.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde PAGANEL » 23 Iun 2015, 09:09

Nenea Ignatov. Mai scoate din laptisor, ca li se apleaca la regine. Nu imi faceam griji, da stiu ca vor ajunge si la mine din botcile alea si..sunt eu gras, nu mai vreau iar elefanti pe rame, ca o sa imi deformeze ramele.
Da de ce?
Avatar utilizator
PAGANEL
 
Mesaje: 330
Membru din: 01 Mar 2014, 12:30
Localitate: Braila-Tel. 0745558669

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde ignatov andrei » 23 Iun 2015, 09:13

Am vrut sa arat ca botcile - dupa ce au fost scoase din starter si sortate - se largesc "la gura" inainte de a fi introduse la familia doica.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde PAGANEL » 23 Iun 2015, 09:21

ignatov andrei scrie:Am vrut sa arat ca botcile - dupa ce au fost scoase din starter si sortate - se largesc "la gura" inainte de a fi introduse la familia doica.

Iar vinzi din casa? Iar vrei sa te injure lumea?
Da de ce?
Avatar utilizator
PAGANEL
 
Mesaje: 330
Membru din: 01 Mar 2014, 12:30
Localitate: Braila-Tel. 0745558669

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde ben90557 » 23 Iun 2015, 09:54

PAGANEL scrie:
ignatov andrei scrie:Am vrut sa arat ca botcile - dupa ce au fost scoase din starter si sortate - se largesc "la gura" inainte de a fi introduse la familia doica.

Iar vinzi din casa? Iar vrei sa te injure lumea?

A fost data dupa filmul lui Giovani cand i-a spus ca i-a urmarit degetele si multa lume nu a inteles ce-i aceea finisare dupa startar.Si tot d-nul Ignatov a spus de finisorul cu matca in "PREFRIGURI".Si cu asta s-a cam spus tot.
ben90557
 
Mesaje: 35
Membru din: 23 Iun 2015, 09:40

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde asd » 23 Iun 2015, 10:55

ignatov andrei scrie:Am vrut sa arat ca botcile - dupa ce au fost scoase din starter si sortate - se largesc "la gura" inainte de a fi introduse la familia doica.


Care e ratiunea? Nu am gasit prin cartile pe care le-am citit treaba asta.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde iunicu » 23 Iun 2015, 10:58

Pacalesti albina sa cladeasca o botca mai spatioasa.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde janese » 23 Iun 2015, 16:36

Andrei Ignatov...sa traiesti!multumesc ca m-ai sunat ,dar o sa te apelez eu cand am timp!
nu e elegant ce fac.....darrrr...ma manca deshtele!!! :D

in pozele tale cu latzii pb....acolo se vede :foto 1:
1. familia nu e predispusa cresterii de botci.
(posibil familia slaba!desi nu cred ca ai facut tu gafa asta!)
2 ai dat in crestere in perioada cu lipsa cules intretinere . mai ales inainte de transvazare!
3. te-ai dus la 9mm cu diametrul botcii(de calic) si de aceea le-a ,,gatuit"!
4. ai tinut ,,la acomodat" in starter rpb cu potirase mai mult de o ora si apoi ai transvazat!!!

daca strici,largesti, buzele botcii cum vad eu ca arata in foto a doua, si mai si recomanzi....atunci albinele una... doua albine.....lucreaza cel putin trei ore sa le repare,cizeleze...timp in care larva nu mai e hranita si mananca din ce are!...si nu e in regula!

pun eu niste poze cu rpb din familii cu pofta,aptitudini diferite de a lua in crestere!(asta ca sa nu zici ca bat la clape gratuit!)

ps...sa nu mai zic, ca in foto 1 pe un latz pb... larvele,botcile nu au aceeasi varsta!!(adecaaa...sunt potirase in care ai plantat a doua oara ca nu le-a luat in crestere prima oara si latzii pb aratau cam stirbi!! :P te pup pretenu meu si nu te supara pe mine!!!!
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde ignatov andrei » 24 Iun 2015, 01:11

janese scrie:Andrei Ignatov...sa traiesti!multumesc ca m-ai sunat ,dar o sa te apelez eu cand am timp!
nu e elegant ce fac.....darrrr...ma manca deshtele!!! :D

in pozele tale cu latzii pb....acolo se vede :foto 1:
1. familia nu e predispusa cresterii de botci.
(posibil familia slaba!desi nu cred ca ai facut tu gafa asta!)
2 ai dat in crestere in perioada cu lipsa cules intretinere . mai ales inainte de transvazare!
3. te-ai dus la 9mm cu diametrul botcii(de calic) si de aceea le-a ,,gatuit"!
4. ai tinut ,,la acomodat" in starter rpb cu potirase mai mult de o ora si apoi ai transvazat!!!

daca strici,largesti, buzele botcii cum vad eu ca arata in foto a doua, si mai si recomanzi....atunci albinele una... doua albine.....lucreaza cel putin trei ore sa le repare,cizeleze...timp in care larva nu mai e hranita si mananca din ce are!...si nu e in regula!

pun eu niste poze cu rpb din familii cu pofta,aptitudini diferite de a lua in crestere!(asta ca sa nu zici ca bat la clape gratuit!)

ps...sa nu mai zic, ca in foto 1 pe un latz pb... larvele,botcile nu au aceeasi varsta!!(adecaaa...sunt potirase in care ai plantat a doua oara ca nu le-a luat in crestere prima oara si latzii pb aratau cam stirbi!! :P te pup pretenu meu si nu te supara pe mine!!!!


Vai, maestre, cat mă bucur ca un "greu" mă baga in seama...
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde ignatov andrei » 24 Iun 2015, 01:25

janese scrie:Andrei Ignatov...sa traiesti!multumesc ca m-ai sunat ,dar o sa te apelez eu cand am timp!
nu e elegant ce fac.....darrrr...ma manca deshtele!!! :D

in pozele tale cu latzii pb....acolo se vede :foto 1:
1. familia nu e predispusa cresterii de botci.
(posibil familia slaba!desi nu cred ca ai facut tu gafa asta!)
2 ai dat in crestere in perioada cu lipsa cules intretinere . mai ales inainte de transvazare!
3. te-ai dus la 9mm cu diametrul botcii(de calic) si de aceea le-a ,,gatuit"!
4. ai tinut ,,la acomodat" in starter rpb cu potirase mai mult de o ora si apoi ai transvazat!!!

daca strici,largesti, buzele botcii cum vad eu ca arata in foto a doua, si mai si recomanzi....atunci albinele una... doua albine.....lucreaza cel putin trei ore sa le repare,cizeleze...timp in care larva nu mai e hranita si mananca din ce are!...si nu e in regula!

pun eu niste poze cu rpb din familii cu pofta,aptitudini diferite de a lua in crestere!(asta ca sa nu zici ca bat la clape gratuit!)

ps...sa nu mai zic, ca in foto 1 pe un latz pb... larvele,botcile nu au aceeasi varsta!!(adecaaa...sunt potirase in care ai plantat a doua oara ca nu le-a luat in crestere prima oara si latzii pb aratau cam stirbi!! :P te pup pretenu meu si nu te supara pe mine!!!!


Si mai este o vorba, albina care cladeste (repara), nu hraneste cu laptisor...

Si mai este o vorba..."Daca taceai, filosof rămâneai..." Dar "greiii", rămân grei...
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde CATALIN » 24 Iun 2015, 03:10

EEEE si acu vine vb aia nea andrei poti sa le si f..i sunt bune si gata
restul e can-can
ps. ai grije cu paganelu ca e tare indragostit
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde janese » 24 Iun 2015, 08:55

maaa...nu m-asteptam la comentarii d-astea!

problema mea este ca acele potirase cu larve luate in crestere nu arata bine de loc! pe o scara de la 1 la 10....aste-s de nota 6!....dar astept comentarii si de la altii care au mai facut! sau nu suportati decat laude???
@catalin....cataline....postezi daca ai mai facut....si pui si poze.......daca nu....... te abtii!...sau vorba ta:restul e cancan!!!
@ignatov: ma...p-a dreapta tu ce parere ai de felul cum atata botcile in foto 1??? ???
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde thomas » 24 Iun 2015, 09:14

Va salut! Am transvazat 2 ture pana acum cu scopul de a face cativa roi cu botci din transvazare. Problema e ca nu prea am nimerit larvele. (mi le-au capacit in a patra zi, nu a 5-a de la transvazare). V-am atasat o foto cu tipurile de larva pe care le-am transvazat. Sunt numerotate 1-6. Ca cea de la 7 n-am gasit sau n-am vazut-o :D
Fişiere ataşate
larvae.jpg
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde asd » 24 Iun 2015, 09:23

Chestia cu gatuirea e buna observatie. Normal se foloseste o chestie de 8 mm. Daca au fost luate in crestere si bine hranite totul e OK. Din punctul meu de vedere al incepatorului nu ma bag in detalii prea adanci.
Pentru mine cei mai importanti factori is: inghesuiala mare in starter, fara puiet, polen si miere din belsug. Dupa 2 ore sunt super incantate sa hraneasca larvele pe care le dai si asta se vede in procentul de acceptare. Simplu.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde mausica » 24 Iun 2015, 11:38

thomas scrie:Va salut! Am transvazat 2 ture pana acum cu scopul de a face cativa roi cu botci din transvazare. Problema e ca nu prea am nimerit larvele. (mi le-au capacit in a patra zi, nu a 5-a de la transvazare). V-am atasat o foto cu tipurile de larva pe care le-am transvazat. Sunt numerotate 1-6. Ca cea de la 7 n-am gasit sau n-am vazut-o :D


7(sau cel mai rau caz 6 ) parerea mea ca e ceea ce trebuia sa gasesti...restul sunt deja peste
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde janese » 24 Iun 2015, 12:15

@thomas
toate sunt bune...dar trebui evitat 4 !

diferenta intre varsta lor este de ore! si nu vezi rezultate diferite in calitatea matcii imperecheate!
cand doua larve arata la fel,mai tanara e cea cu laptisor mai putin!ca eclozeaza in a cinshpea zi...e treaba si cu temperatura in cuib...daca familia crescatoare e suprapopulata , matcile eclozeaza mai devreme,si invers!
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori