Prima pagină OFF TOPIC CASA SI GRADINA

Totul despre casa si gradina !
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Motocositoare

Mesajde feederman » 25 Iun 2015, 18:59

Nimeni nu mai are nevoie de fan. Cum rezolvam problema ierbii si a buruienilor. Am avut o motocositoare R care s-a facut praf intr-un singur an. 600de lei s-au dus aiurea. Ce solutii de durata aveti?
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Motocositoare

Mesajde Cristi Ciocoiu » 26 Iun 2015, 06:40

Ia ceva de calitate.
Am asa ceva - http://agrisorg.com/index.php/produse/e ... gf-dk5001u - si in 8 ani de zile nu am avut nici o problema.
Iar la pret este dublu fata de ce ai avut - cam 300 euro
Cristi Ciocoiu
 

Re: Motocositoare

Mesajde lucky5strike » 26 Iun 2015, 08:14

Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Motocositoare

Mesajde cristi_vidican » 26 Iun 2015, 08:25

Stihl FS 55 sau 56.
Am un FS 56 și e perfect pt o gospodărie unde se taie ceva iarbă și buruieni.
Tai cu ea toată ziua fără să se încălzească.
Dai un ban, dar nu te doare capul.

P.S. Întotdeauna sculele ieftine sunt mai scumpe
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Motocositoare

Mesajde jexy » 27 Iun 2015, 13:22

gasiti second pe internet cu gramada de la stihl si husqvarna, am cumparat saptamana asta o husqvarna 345 fr (2.8 cp) este ca noua la jumatate de pret de magazin, daca vreti mai multe informatii va dau pe privat.
Avatar utilizator
jexy
 
Mesaje: 87
Membru din: 01 Sep 2011, 17:50
Localitate: Dolj

Re: Motocositoare

Mesajde feederman » 27 Iun 2015, 19:18

jexy scrie:va dau pe privat.
Multumesc pt oferta. Te rog trimite-mi info. Dar una electrica la 220 ce cusur ar avea? Eventual tot S.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Motocositoare

Mesajde Molluc » 27 Iun 2015, 19:42

feederman scrie:
jexy scrie:va dau pe privat.
Multumesc pt oferta. Te rog trimite-mi info. Dar una electrica la 220 ce cusur ar avea? Eventual tot S.


Mai bine cumpara una peste 2,2 cp si daca se poate de firma, eu am una marcaSthil FS 350 te joci in iarba, si poti sai pui cutit sau fir, merge super. Nu e reclama am luato second hand .
Molluc
 
Mesaje: 130
Membru din: 03 Ian 2014, 11:50
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Motocositoare

Mesajde akmm » 29 Iun 2015, 10:20

feederman scrie:
jexy scrie:va dau pe privat.
Multumesc pt oferta. Te rog trimite-mi info. Dar una electrica la 220 ce cusur ar avea? Eventual tot S.

Cusurul e firul care te incurca pana eventual il tai.De regula daca dai printre stupi uneori esti nevoit sa o stergi repede, iar firul asta numai la alergat te ajuta.
Si daca vrei sa faci o pregatire pentru pastoral, esti legat de generator.Eu am cumparat o STIGA 250D si sunt in al doilea an.Cine stie ce o urma.
https://www.google.ro/webhp?sourceid=ch ... -8#q=stiga
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Motocositoare

Mesajde lucky5strike » 30 Iun 2015, 10:04

Generatorul schimba datele problemei.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Motocositoare

Mesajde cristian bh » 30 Iun 2015, 19:55

Intretinem 140 ha pasune,,,,,,jumate din suprafata este acoperita cu feriga,
Am ales pachetul practici agricole traditionale,......asta inseamna doar cu ,,coasa manuala,de preferinta alea rusesti
si mai inseamna inca 140 euro in plus la ha, :D
cine a pus coasa-n cui,
a luat-o inapoi! :lol:
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Motocositoare

Mesajde lucky5strike » 30 Iun 2015, 22:31

cristian bh scrie:Intretinem 140 ha pasune,,,,,,jumate din suprafata este acoperita cu feriga, Am ales pachetul practici agricole traditionale,......asta inseamna doar cu ,,coasa manuala,de preferinta alea rusesti si mai inseamna inca 140 euro in plus la ha, cine a pus coasa-n cui, a luat-o inapoi! :lol:

Adica? :?: :(
"Zio" bre, asa... mai pe limba miticilor... ce pachet, ce practici, care euro... ? :roll:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Motocositoare

Mesajde cristian bh » 30 Iun 2015, 23:39

Hmmm,,,,,,pe limba miticilor zici :) iar moldovenii s-or oftica de nu-nteleg,.. :lol:
Prin Ardeal ,dupa legea Lupu,(moldovean de obste)s-au reconstituit acele obsti numite composesorate,la noi se numesc urbariale adica adica paduri si pasuni ce sunt ale localnicilor ce formeaza asociatia urbariala.
pe pasune pasc animalele din localitate,,,,,,,,,,pe suprafata de teren ce la voi s-ar numi izlaz,se acorda subventie apia ,fiind in zona submontana,se acorda pachetul Pasuni de inalta Valoare,186 e per ha,
La acest pachet,mai punem pachet 2,practici agricole traditionale,,,,,,asta-i cel de 140 e ,adica daca e necesara intretinerea,aceasta sa fie facuta cu unelte traditionale,,,,,,,fara utilaj mecanic,
total in jur de 330 e per ha,
Doi cosasi buni aici fac lejer un ha intr-o zi ,in feriga,,,,,,,,cam cat fac zece ,cu de astea pe benzina :D
unde nu e feriga,,,,,,,ci numai iarba , acolo intretine,,,,,,vaca,capra,oaia,,, :D
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Motocositoare

Mesajde lucky5strike » 01 Iul 2015, 19:36

Pfui, ce de oportunitati... !! Sa tot... motocosesti... pe la 'mneavoastra pe-acolo... ;)
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Motocositoare

Mesajde lucky5strike » 01 Iul 2015, 19:41

cristian bh scrie:Doi cosasi buni aici fac lejer un ha intr-o zi ,in feriga,,,,,,,,cam cat fac zece ,cu de astea pe benzina :D


Aud bine? Cum asa, cu septica mai repede decat cu motocoasa? Mai dar viteji mai sunt oamenii pe la voi... tare as vrea , zau , sa vad o asa competitie.

Pai ai mei olteni le-ar fi greu si sa se aplece... darmite sa ia septica la umar sa puna ceva otava jos...

Da... daca Voda Mihai incingea o coasa pe turci... altcumva sedea treaba si pe la olteni... :roll:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Motocositoare

Mesajde jenica67 » 01 Iul 2015, 22:13

Pai voi nu stiti celebrul concurs ??? :lol:
http://www.youtube.com/watch?t=15&v=1I4RNenmfFI
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Motocositoare

Mesajde cristian bh » 04 Iul 2015, 01:12

lucky5strike scrie:
cristian bh scrie:Doi cosasi buni aici fac lejer un ha intr-o zi ,in feriga,,,,,,,,cam cat fac zece ,cu de astea pe benzina :D


Aud bine? Cum asa, cu septica mai repede decat cu motocoasa? Mai dar viteji mai sunt oamenii pe la voi... tare as vrea , zau , sa vad o asa competitie.

Pai ai mei olteni le-ar fi greu si sa se aplece... darmite sa ia septica la umar sa puna ceva otava jos...

Da... daca Voda Mihai incingea o coasa pe turci... altcumva sedea treaba si pe la olteni... :roll:

Cum sa deie cu septica oltenii bre,..........cand asculta la salam ce face 80 mii coco pe chermeza,,,, :lol: :lol:
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Următorul

Înapoi la CASA SI GRADINA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori