Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde Dragos2006 » 26 Iun 2015, 18:20

Ciori vopsite ca anul acesta nu am avut niciodata , culmea e ca merg extraordinar de bine .Acum am niste regine de imperecheat si doar vreo 10000 de stupi in vecinatate . Selectia este doar pentru oamenii de stiinta si pentru cei care isi permit material acest lucru . Noi , extractorii de miere alergam dupa baza melifera si ne rugam la Dumnezeu pentru vreme buna. Oricum apreciez si admir pe cei cativa romani care au inceput sa faca selectie cu adevarat , pacat ca nu sunt sustinuti financiar de cine ar trebui. Poate ca si noi palmasii din apicultura ar trebui sa cotizam niste sume de bani spre aceasta activitate.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde alt stupar » 27 Iun 2015, 11:50

Trantorul@ scrie:Tema de casa ....

Ca tot se vb. de productii .... :lol:

Trantore... i
Ieri noapte am miscat ceva spre floare. Pe drum, gramada de masini de HD cu stupi.
N-or fi auzit saracii de "trantoru" si matcile lui care fac minuni in fundul gradinii, de fac atata amar de drum... ;)
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde Trantorul@ » 27 Iun 2015, 12:34

Cu dedicatie si am zis ca nu mai pun da cica asta inseamna o rama tabla .... si maturata si plina de invertaza si enzime si alte cele .... oare o fi la fel cu ...?

Matci de alea proaste si corcite no name din fundu gradini si pe barba lor si are 3 ani si in lada de 10 rame numa ..... !!! fara am am 400 si sa fac 200 de cules din ei .... oare o fi strans intr-un singur cules in fundu gradini cat o carnica cu "TIDULA" de un an in doua culesuri de salcam ??? :lol: :lol: :lol:

http://i59.tinypic.com/2choswi.jpg

O intrat in 2011 .... anu asta o fost bun .... asa ca, cum da Dumnezeu in gradina si peste tot!!!
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde alin75 » 29 Iun 2015, 01:00

Marian daca "trebuie" vin sa ridicam impreuna de magazii... Oare "recordista" imi face surprise de genul acesta la anul?
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde Bambucha » 29 Iun 2015, 10:05

Ce rasa sa folosesc? Eterna Terra Nova, aceasta intrebare apare initial mereu pe buzele noastre atunci unde ceva nu merge/n-a mers conform asteptarilor, sau pur si simplu din sete de cunoastere.

Si totusi aceasta intrebare nu ar trebui sa vina decat de la un numar de stupi de productie in sus (sa zicem 1 ”Mihai B”), un numar de familii in sus in care timpul nu-ti mai permite sa stai sa frunzaresti degetele prin cuiburi toata ziua-bunaziua. Si o carpatina de gradina cat de cat selectionata cateva generatii (7-8 ani) in ograda proprie va incepe sa ofere rezultate satisfacatoare si predictibile. Asta inseamna ca acele generatii vor trebui evaluate, alese, muncite si selectate ca la carte fara mila, lucru care cere mult timp, rabdare si pasiune, consecventa si continuitate. Si da, se poate si cu o “tiganca imputita” sa faci treaba excelenta, sa-ti stea in cutie intr-un an roitor daca faci lucrarile la timp, sa obtii o albina rezistenta la boli, blanda, etc.

Personal am ales sa cunosc si blonde, si roscate, si mai negre si tiganci maidaneze…doar din pura sete de cunoastere (sau daca vreti cu voia dvs fite sau figuri de dambovita). Si cu cat testez mai mult cu atat ajung la concluzia ca selectia este BAZA, indiferent de material. Orice pas apasat si consecvent in aceasta directie va conduce catre lumina…de la capatul tunelului.
Putem insa concura noi cu 60-70 ani de selectie neintrerupta ai Carnicii? Cu rigurozitatea si consecventa acestei munci neintrerupte?

Putem avea si noi puterea sa ne organizam macar in mediu privat in asociatii de crestere si selectie pe carpatina, unde sa facem interschimburi, evaluari neintrerupte si imbunatatiri ale materialului cu care lucram? Fiindca de aici vine progresul, domnii mei. Altii au reusit sa lase orgoliul deoparte / sa nu mai astepte de la stat.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde alin75 » 29 Iun 2015, 12:00

Bambucha scrie:Ce rasa sa folosesc?....Putem insa concura noi cu 60-70 ani de selectie neintrerupta ai Carnicii? Cu rigurozitatea si consecventa acestei munci neintrerupte? ....Altii au reusit sa lase orgoliul deoparte / sa nu mai astepte de la stat.

Pai noi nu suntem uniti din nici un punct de vedere, dar aici unde e care pe care. Cati crescători, pot spune cu mana pe inima ca au carpatina? 99% avem corcite. Toti alergam după productie. Ce avem in cutii contează mai putin. Una cu pedigreu sare de 150€ spre un 400€. Cati isi permit? Numai sa pleci cu ideea de populare a 40 stupi (jumate de pavilion) si te trec fiorii. Nouă ne trebuie una grasa sa umple cutia (10 rame de puiet), culegatoarea sa zboare si pe ploaie, iar trompa cat a elefantului....
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde feederman » 29 Iun 2015, 15:40

Daniel Popovici scrie:Si Bomba (pt. Janese): Am avut matci de Carnica - 6 surori, nu 1 ( e drept ca imperechiate intr-o perioada cu multi trantori de Carnica cu pedigree, maturi in stupina) iernate cu 2 rame de musca, pe 4 rame Dadant incomplet ocupate, care n-au avut nevoie de hraniri suplimentare primavara pt. ca nu avea cine sa manance din acea hrana.
La 14 aprilie aveau cate 2-3 rame Dadant "tabla" de puiet.
La 5 mai cate 5-6 rame de puiet din 7-8 rame ocupate in total si 1 fagure de 3-4 kg miere de rapita.
La 20 mai am luat de pe ele cele 15-16 kg ( cat de 12 rame Dadant 1/2 plin-"tzapan de nu-l poti ridica") de la salcam.
La 5 iunie - aceeasi "figura" la salcam 2.
Nici urma de botci.

Am avut acelasi model de evolutie a stupilor, in stupina mea formata din 50% locale consangvinizate ani si ani, iar 50% hibrizi de "carpatina" cu locala. Originea carpatina pura mi-a fost garantata de catre crescatorul autorizat de regine. Anul trecut fiind dezastruos dpdv apicol, nu am putut sa ma edific referitor la performante. Obiectivul meu principal a fost traversarea iernii. Evolutia familiilor incepand din aprilie a fost uimitoare, iar comportamentul la culesul de salcam a fost neasteptat . Chiar si familiile foarte slabe, pe 6 R la momentul declansarii culesului, au reusit sa umple si sa capaceasca un cat 1/2. Am avut recordul de 2 caturi pline, la o "carpatina" selectionata in regim de amator foarte calificat. Daca luam in considerare faptul ca DP, Dragos,Trantorul, Feederman si probabil multi altii au trecut printr-o situatie asemanatoare, mai degraba cred ca a fost un dar exceptional, cum nu a mai fost vreodata, din partea naturii, decat un efect al apartenentei la o anumita rasa-linie. Cred ca valoarea unei linii genetice se releveaza in conditiile unui an dificil, cum au fost 2014 si 2012. Aceste constatari nu au drept scop negarea meritelor niciunui ameliorator de albine si nici a calitatilor unei anumite linii. Este de admirat entuziasmul si perseverenta colegului D P, caruia ii doresc succes.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde Trantorul@ » 30 Iun 2015, 14:58

In 2014 am avut un orizontal ce-i drept am doar 3 ... care la salcam aveam 10 -11 rame puiet ( in restu 2 am cate 2 familii si sunt pe post de stoloni pentru una alta ........ in restul de 10 rame aveam doar 8 rame de puiet ca na unde sa oua saracele ? din orizontal am extras 9 rame pline vreo 7 de salcam si 2 de poliflora .... + vreo 6-7 luat cu 2-3 kg pentru altii si i-o ramas si lui mancarea pentru iarna un 17 -20 kg .... ce am avut pe 10 rame or mai avut ceva prin magazii in loc sa extrag am dat la unii roi ....deci, concluziile le trage fiecare eu le-am mai scris pe ici pe colo ..... Nu am dat gram de zahar la familii , decat primavara cu protofil vreo 3-500 de ml la fiecare ... au supravietuit singure ....

O scriu din nou in nici un sistem nu se va putea face la fel de multa albina primavara ca si intr-un orizontal ... ( stupi iernati intre 6-8 rame, la astia spargi doar cuibu cand largesti cu rame construite , nu-ti tre sa stea albina ciorchine pe ramele cu miere si pastura ci sa o aduci in centru ca acolo va trebui sa remedieze dezechilibru creat de "GHEORGHE"... la 10 rame cand ajungi la 6 de puiet si 4 pline de pastura si nectar cand scoti din cele blocate instant albina nu mai vede abundenta respectiva .... la orizontal no problem .... ori ce zi de intarziat la ouatul unei rame te costa .... )

P.S. Cele scrise mai sus NU SUNT POVESTI !!!
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde CristianBee » 30 Iun 2015, 18:08

Vreau sa vad o colonie care are 10-11 rame de puiet , vreau si eu matci ca aceea . Am doar 2 intrebari : cum de ajungi la 4r de pastura si nectar ? Cand pui catul ?

Nu orice lada cu albine in ea este si o familie de productie .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde paul » 30 Iun 2015, 18:37

CristianBee scrie:Vreau sa vad o colonie care are 10-11 rame de puiet , vreau si eu matci ca aceea . Am doar 2 intrebari : cum de ajungi la 4r de pastura si nectar ? Cand pui catul ?

Nu orice lada cu albine in ea este si o familie de productie .

Anul asta am avut multe familii pe 10 rame cu puiet, matci maidaneze F zero in cutii de 10 rame. Cred ca fenomenul s-a produs din cauza faptului ca rapita n-au urcat-o in caturi si nicidecum din cauza calitatii matcilor.
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde cristian bh » 30 Iun 2015, 19:10

Trantorul@ scrie:In 2014 am avut un orizontal ce-i drept am doar 3 ... care la salcam aveam 10 -11 rame puiet
O scriu din nou in nici un sistem nu se va putea face la fel de multa albina primavara ca si intr-un orizontal ... ( stupi iernati intre 6-8 rame, la astia spargi doar cuibu cand largesti cu rame construite , nu-ti tre sa stea albina ciorchine pe ramele cu miere si pastura ci sa o aduci in centru ca acolo va trebui sa remedieze dezechilibru creat de "GHEORGHE"... la 10 rame cand ajungi la 6 de puiet si 4 pline de pastura si nectar cand scoti din cele blocate instant albina nu mai vede abundenta respectiva .... la orizontal no problem .... ori ce zi de intarziat la ouatul unei rame te costa .... )

P.S. Cele scrise mai sus NU SUNT POVESTI !!!

Subscriu,.....bun acuma eu nu vorbesc de sute ,sau alte unitati de masura noi! :D
Folosesc doar orizontali,....din aia clasici,perete gros,33mm 20r,....in gradina casei!
Nu cred sa fi intrat in iarna cu mai mult de 6r ......nu am numarat ramele cu puiet,ca am spart cuibul constant dar am avut pana la penultima rama plina cu puiet,de extras doar trei rame odata,in doua ture cam 10 kg per fam ,luat rame cu puiet si miere pt roi,la ora asta stupii plini cu albina,miere,etc,nu au roit,,,,,,matci din botca prin divizare sau roire,......banuiesc mai mult ca sigur ca-s maidaneze,ca nu e vorba de pedigree,sau cine stie ce selectie riguroasa,,,,,,deci din scurta activitate pot spune ca spatiul pe care il are orizontalul duce la o dezvoltare foarte buna a familiei!
Am un prieten care are niste stupi,cutii mici,din aprilie si pana acu au roit o veselie,roisori d-un pumn ,miere ioc,
chiar ma amuz cand ii zic ca el de fapt creste trantori, :lol: :lol: facand comparatie cu un tigan din loc ,ce umbla cocarjat de spate,are peste o duzina de puradei,jumate din ei ar trebui sa fie mari acu,toti d-un metru si un creion,,,,,,,si zic amicului ce are albinele,,,,,,
ia aminte la Leu(asa il cheama),,,,cum vrei sa aiba prunci mari,unde sa creasca daca stau inghesuiti in coliba lui!!! :lol: :lol:
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde Trantorul@ » 30 Iun 2015, 22:32

Cristian bh nu mai largi pe orizontala cand incepe salcamul pune magazie/magazii 1/1 ... 1/2 si dupa ce trece dai drumul din nou pe orizontala ..

Am raspuns si la intrebarile cele 2, cand dau trimite imi cere sa ma loghez din nou fssssss :lol: nu mai am dispozitia necesara sa scriu din nou ...

@ paul tradu si mie sa inteleg ( stai lin nu te incinge ca-i greu pianu si io nu mai pot sa-l car , si nu mai am chef de nici un clinci ) ... :lol: :lol:

Aveai 10 rame de/cu puiet ??? eu stiu da altii poate nu or inteles ....
Ultima oară modificat de Trantorul@ pe 30 Iun 2015, 22:38, modificat 1 dată în total.
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde lucky5strike » 30 Iun 2015, 22:35

feederman scrie: Chiar si familiile foarte slabe, pe 6 R la momentul declansarii culesului, au reusit sa umple si sa capaceasca un cat 1/2.


Discutabil. Dati mai multe detalii, sa vedem exact.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde CristianBee » 01 Iul 2015, 10:33

paul scrie:
CristianBee scrie:Vreau sa vad o colonie care are 10-11 rame de puiet , vreau si eu matci ca aceea . Am doar 2 intrebari : cum de ajungi la 4r de pastura si nectar ? Cand pui catul ?

Nu orice lada cu albine in ea este si o familie de productie .

Anul asta am avut multe familii pe 10 rame cu puiet, matci maidaneze F zero in cutii de 10 rame. Cred ca fenomenul s-a produs din cauza faptului ca rapita n-au urcat-o in caturi si nicidecum din cauza calitatii matcilor.



Albina nu o sa puna miere acolo unde nu sta , de aceea nu au pus mierea in cat . Trebuie sa ai albina in caturi inainte de culesul vizat . Pentru ce trebuie sa ai puietul imprastiat pe atatea rame cand poti avea mai putine dar mai mult puiet .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde paul » 01 Iul 2015, 10:44

Trantorul@ scrie:
@ paul tradu si mie sa inteleg ( stai lin nu te incinge ca-i greu pianu si io nu mai pot sa-l car , si nu mai am chef de nici un clinci ) ... :lol: :lol:

Aveai 10 rame de/cu puiet ??? eu stiu da altii poate nu or inteles ....

Trantorasule, aveam 10 rame DE puiet !!! Cu coronita de rigoare ... cam 3-4 cm !
LE ... am imbatranit Trantorasule ! Ma incing din ce in ce mai greu ! :lol:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde paul » 01 Iul 2015, 10:48

CristianBee scrie:
Albina nu o sa puna miere acolo unde nu sta , de aceea nu au pus mierea in cat . Trebuie sa ai albina in caturi inainte de culesul vizat . Pentru ce trebuie sa ai puietul imprastiat pe atatea rame cand poti avea mai putine dar mai mult puiet .

Cristi ... 10 rame de puiet le-am avut dupa salcam si nicidecum la rapita ! Aveam albina in cat si la rapita dar datorita faptului ca ramele erau cam chele de mancare si pentru ca a fost cam tot timpul rece, albinele au preferat sa bage mierea de rapita in cuib si sa n-o verticalizeze (decat foarte putin) !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

AnteriorUrmătorul

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori