Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde nae » 13 Dec 2014, 19:55

Multi ''scapa'' de albina somera de dupa salcam/alt cules ''fierband'' puietul la transport(37-39*), se plang ca sunt stupii slabi dupa salcam si cand ii intrebi de aerisire te privesc :? , intr-un fel :lol: .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde csabio » 13 Dec 2014, 21:38

Teoretic.... " de dragul " de a discuta despre franarea matci , inainte sau in plin cules la salcam eu am sa incerc varianta cu .... in ziua inceperii secretiei iau matca cu 2 rame puiet si dau la schimb o botca coapta aproape de eclozare.Practic 2 saptamani dureaza pana avem o matca imperecheata care incepe ponta exact la terminarea balciului. In caz ca pierdem matca tanara redam pe cea veche. Cred :D
De ce albinele fac miere? Fiindca au regina,daca aveau presedinte faceau un r...t ;)
csabio
 
Mesaje: 188
Membru din: 03 Iul 2011, 20:07
Localitate: Oradea

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde nae » 13 Dec 2014, 21:48

Practic e gresit , total .
Cred ca in PM am facut trimitere la furnici -ca sunt harnice- , fara matca care ''TINE'' cuibul vei bloca jos .
Il slabesti + sa nimereasca matca la imperechere URDINISUL unui stup de productie in HARMALAIA respectiva e de ''vis'' = e greu tare .
Interesul e sa faci MIERE multa = si asta n-o faci slabindu-l , clar .
Ultima oară modificat de nae pe 13 Dec 2014, 22:00, modificat 1 dată în total.
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde csabio » 13 Dec 2014, 21:55

Am inteles, practic generatia care eclozeaza dupa salcam face probleme. Sa inteleg ca albina in lipsa de puiet blocheaza cuibul si intra in vacanta indiferent de aportul de nectar.
De ce albinele fac miere? Fiindca au regina,daca aveau presedinte faceau un r...t ;)
csabio
 
Mesaje: 188
Membru din: 03 Iul 2011, 20:07
Localitate: Oradea

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde nae » 13 Dec 2014, 22:06

csabio scrie:Am inteles, practic generatia care eclozeaza dupa salcam face probleme. Sa inteleg ca albina in lipsa de puiet blocheaza cuibul si intra in vacanta indiferent de aportul de nectar.

Am modificat ultima postare . :(
Daca nu mergi la alt S sau coriandru sau facelia/lucerna sau etc vei avea un PLUS de albina tanara care daca nu faci roi ea someaza /roieste/ MANANCA coroanele.
1- scapi de ea inainte sa se nasca .
2- scapi de ea mutand stupii in plina ziua = pierzi culegatoarea batrana - brutal si cu probleme pt cei care raman in zona .
Albina blocheaza cuibul in lipsa matcii nu a puietului = pe zona de puiet matca e sefa ; pe zona de roire/SL ALBINA e sefa ;)
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde csaa » 14 Dec 2014, 22:07

Aha! Interesant! La mine infloreste amorfa aproape imediat dupa salcam.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde un OM » 14 Dec 2014, 22:08

Sau chiar in timpul?
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde csaa » 14 Dec 2014, 22:22

Nu, nu imi aduc aminte sa fi inflorit simultan. Oricum, mare parte din amorfa este in padurea de pe malul Dunarii asa ca infloreste mult mai greu decat cea aflata in camp liber.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde csabio » 13 Apr 2015, 18:52

Cred ca pic in aceeasi oala an de an. Incepe caldura in stupi. No problem daca tragem pana dupa salcam. Tot ce construiesc sub hranitoare este de trantori.
De ce albinele fac miere? Fiindca au regina,daca aveau presedinte faceau un r...t ;)
csabio
 
Mesaje: 188
Membru din: 03 Iul 2011, 20:07
Localitate: Oradea

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde 65crs » 26 Iun 2015, 10:10

Mesajde csabio » 13 Dec 2014, 18:38
Teoretic.... " de dragul " de a discuta despre franarea matci , inainte sau in plin cules la salcam eu am sa incerc varianta cu .... in ziua inceperii secretiei iau matca cu 2 rame puiet si dau la schimb o botca coapta aproape de eclozare.Practic 2 saptamani dureaza pana avem o matca imperecheata care incepe ponta exact la terminarea balciului. In caz ca pierdem matca tanara redam pe cea veche. Cred :D
De ce albinele fac miere? Fiindca au regina,daca aveau presedinte faceau un r...t ;)

csabio

Mesaje: 184
Membru din: 03 Iul 2011, 17:07
Localitate: Oradea

Ai incercat asa ceva anul acesta ?
Avatar utilizator
65crs
 
Mesaje: 28
Membru din: 06 Noi 2011, 13:58
Localitate: Husi-Vaslui

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde csabio » 01 Iul 2015, 15:48

Vrand nevrand am incercat cele propuse pentru anul acesta . Am avut familii f.puternice la rapita care deja au inceput sa traga botci.Am luat 21 de matci de anul trecut cu 2 rame de puiet in data de 5 aprilie . Am lasat o botca la fiecare familie, dupa salcam am avut matcile tinere imperecheate mai putin la 4 fam. Care au pierdut matca etc. Salcamul nu a fost grozav. Acum la tei fam.sunt beton. Roiurile formate cu matcile batrane am vandut si folosesc ramele cu puiet pt. Intarirea fam de baza. Este de lucru cu aceasta metoda, dar a meritat.
De ce albinele fac miere? Fiindca au regina,daca aveau presedinte faceau un r...t ;)
csabio
 
Mesaje: 188
Membru din: 03 Iul 2011, 20:07
Localitate: Oradea

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde io01 » 01 Iul 2015, 17:23

Probabil pe 5 mai ati pus boci.
io01
 
Mesaje: 8
Membru din: 01 Mai 2014, 07:53
Localitate: slatina

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde csabio » 01 Iul 2015, 23:34

Scuze, in 5 mai. Merci!
De ce albinele fac miere? Fiindca au regina,daca aveau presedinte faceau un r...t ;)
csabio
 
Mesaje: 188
Membru din: 03 Iul 2011, 20:07
Localitate: Oradea

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 28 vizitatori