Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde Trantorul@ » 01 Iul 2015, 11:44

CristianBee scrie:Vreau sa vad o colonie care are 10-11 rame de puiet , vreau si eu matci ca aceea . Am doar 2 intrebari : cum de ajungi la 4r de pastura si nectar ? Cand pui catul ?

Nu orice lada cu albine in ea este si o familie de productie .


1. Cazuri concrete fara numar ...ajungi la 4-5-6- ... rame de puiet plus acoperitoarele .... vin fructiferii .... largesti cu rama construita si foita .... pe penultimile pozitii de zici sa nu spargi cuibu ca .... si prinzi 4-5 zile cu aport de 500g - 1 kg nectar si in 4-6 zile ramele alea ( si cea construita si foita) vor fi blocate cu nectar si polen si nu vei avea nici una macar de puiet in plus .... ( functie de familie , zona vreme blocarile respective pot surveni si mai repede de fructiferi) ALBINA TRECE MULT MAI GREU PESTE RAME !!! si de aia ti le si blocheaza .... Daca dai cea construita in mijloc e alta mancare de peste dar si acolo poti sa ai surpriza sa iti blocheze .... dar cartile recomanda largirea din aproape in aproape :lol: si uite asa trec zile bune fara sa ai macar vreo rama de puiet in plus si matca someaza .... si mai oua pe ici pe colo cate o celula cum se elibereaza ..... La fel se intampla cand sa zicem ajungi la 10 rame 8 puiet 2 acoperitoare cu 2 saptamiini inainte de salcam ..... mataca aia someazaaaaaaaa pe cand daca ai avea spatiu sa-i spargi cuibu vei avea cel putin 1-2-3 rame cu puiet in plus pana la salcam .... si vei face ceva treaba si la faneata sau amorfa .... chiar daca culesul e de intensitate mai mica tu ai mai mult popor .... + ca avand spatiu sa-si faca matca de cap si selecatand albina ce are praguri mai mari nu te mai doare capu de grija roirii ... eu vb. despre matci capabile .... ce-i drept nici la mine nu-s toate capabile si sunt si rebuturi .... dar sa iti spuna unu altu ca o ajuns la 7-8 rame de toate si ii/le roieste .....

2. Cand incepe salcamul sa infloreasca ....

Cumpara un orizontal si fa ce am scris eu si mai vb. .... ( sa iernezi de la 6 rame de albina )

Intelege(-ti) cei ce nu vreti sa intelegeti ca nici un sistem nu bate orizontalul la noi PRIMAVARA !!! ( familii iernate de la 6 rame de albina in sus ... ) Dar trebuie sa lucrezi cu rama si cu cap nu cu catul si sa astepti sa ai x rame de puiet !!!

Ultima remarca a ta e asa de copii mici .... :lol: :lol: :lol:

P.S. Eu mai mult am dat cu capul decat sa lucrez cu el din x motive ...
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde feederman » 01 Iul 2015, 12:34

lucky5strike scrie:
feederman scrie: Chiar si familiile foarte slabe, pe 6 R la momentul declansarii culesului, au reusit sa umple si sa capaceasca un cat 1/2.


mai multe detalii, .

Nu vreau sa conving pe nimeni, nici sa ies in evidenta. Citez:
feederman scrie: Evolutia familiilor incepand din aprilie a fost uimitoare, iar comportamentul la culesul de salcam a fost neasteptat .

Totusi voi arata evolutia acelei familii recordiste. Am facut doar trei controale superficiale, prin ridicarea podisorului si examinare vizuala rapida de cca 2-3 secunde, urmata de inchiderea imediata a stupului. Evolutia acestuia a fost urmatoarea, conform caietului de lucru in stupina:
19 febr 2015... Nr 28= 4intervale+miere de rez
21 martie2015...Nr 28= 6 rame (nu intervale) + miere rez
25 apr 2015... Nr 28= 1 corp si un cat pline cu albine+miere .
Uimitoare este evolutia de la 4 intervale in febr la cele 2 corpuri in 25 apr. Dupa papadie nu s-au mai dezvoltat prea mult, dar la salcam a fost explozie. De aceea cred ca meritul este al naturii si mai putin al meu. Ori mai stii! Daca insisti voi pune si fotografii cu paginile respective.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde feederman » 01 Iul 2015, 12:48

Surprinzatoare a fost si evolutia familiilor considerate slabe/ 6 r. Lasate de izbeliste la inceputul salcamului am constatat ca trebuie sa suplimentez capacitatea stupului.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde Trantorul@ » 01 Iul 2015, 13:23

La familiile slabe care explodeaza mai e de "vina" si feromonu .... adeca mai fura din stanga din dreapta ceva acoperitoare .... ( asta unde sunt inghesuiti si au de unde ) ... adica in stanga ai una pe 7 rame si in dreapta ai una pe 8 rame ..... si feromonu celor 2 e mai slab decat al celei slabe .....


Caz concret cu martori anu asta .... au roit 2 stupi in acelasi timp.... s-au unit .... o matca era cu roiu ( 10 rame dadant ) .... am luat roiu de mai multe ori ... pana la urma am luat si matca ( nestiind ca-i doar una) .... sau tras in cutie .... vad ca multe se intorceau la unu din ei .... ma duc si jos in iarba era matca stupului respectiv care nu putea sa zboare de grasa ce era ( o pontat pana in ultima zii , si a doua zii eclozau fiicele ... atat o stat in lada) ... iau matca si o pun intr-o cutie langa .... doar pe ea la vreo juma de metru ... in urmatoarea juma de ora au lasat-o pe prima in curu gol si sau mutat toate in cutia goala in care am pus-o pe ea ....( am facut asta ca cine era de fata... fa doi roi, fa doi roi .... mie nu imi trebuia doi am pus la voia sorti a doua cutie si matca aia in ea si uite ce s-o intamplat POVESTI , POVESTI ... amandoua aveau 3 ani ... si tot un roi o ramas :lol:
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde DoarEu » 01 Iul 2015, 20:06

Trantorul@ scrie:( am facut asta ca cine era de fata... fa doi roi, fa doi roi .... mie nu imi trebuia doi

Si eu care credeam ca doar mie mi se intampla asta... familia mea nu intelege ca nu ma intereseaza numarul.Nu ma intereseaza cate lazi am ci ce am in lada.Ma tot bate la cap ca nea Gheorghe,Mos Ion ca au facut roi pe 1-2 rame si ca au atatia si ca fac atatia...desi le-am explicat cum sta treaba.
On:Asa se intampla si la nuclee cand le formezi.Daca feromonul unei matci e mai puternic se "unesc" nucleii si lasa nucleul din care au plecat gol...
Sanatate multa!
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde mircea_tm » 09 Iul 2015, 17:05

CARPE DIEM !
mircea_tm
 
Mesaje: 525
Membru din: 05 Mar 2012, 22:35
Localitate: TIMIS

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde cristi_vidican » 10 Iul 2015, 09:58

mircea_tm scrie:http://agrointel.ro/36013/albina-carpatina-este-in-pericol-crescatorii-au-cerut-ajutorul-parlamentarilor-din-comisia-pentru-agricultura/

Dacă ar face Inseminarea artificială și ar avea câteva zone de împerechere controlată, ar putea proteja și ce zic ei că au, indiferent de ce intră în țară
Fără acestea, nicio șansă.
Altă soluție, nu văd.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde andrei_calinescu » 10 Iul 2015, 10:04

mircea_tm scrie:http://agrointel.ro/36013/albina-carpatina-este-in-pericol-crescatorii-au-cerut-ajutorul-parlamentarilor-din-comisia-pentru-agricultura/



Sunt capabili sa ofere un pedigree pentru ce vand?
Sau au auzit de asa ceva?
Altii sunt capabili, asa ca...ciocu' mic, la lamentari suntem primii.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde alin75 » 10 Iul 2015, 11:26

Eu recunosc ca sunt pe langa apicultura, dar membrii din comisie (din foto) oare recunosc?
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde andrei_calinescu » 10 Iul 2015, 11:33

alin75 scrie:Eu recunosc ca sunt pe langa apicultura, dar membrii din comisie (din foto) oare recunosc?


Hai sa-ti spun un secret, a doua cocota din stanga cu esarfa in jjurul grumazului, pute de apicultura.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde alin75 » 10 Iul 2015, 11:42

OK si restul... nu-i cunosc, dar blondinele alea cred ca au vazut alti trantori la viata lor. Ai impresia ca daca sunt toba de stiinta descurca itele intereselor. Am avut o ministra la economie toba ..... si? Importul nu va inceta neam (fac altii trafic cu arme, prafuri asa ca niste reginute........). Apoi toate stupinele de la granita ce fac se innoiesc anual cu material genetic pur?
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde Daniel Popovici » 26 Iul 2015, 23:52

In orice domeniu al biologiei agricole exista 2 sectoare ale geneticii:
- colectia de gene (depozite de rase, colectii de soiuri)
- genetica perfrmanta pentru productie.

Nimeni nu le mai inbina, nimeni nu face "ghiveci", nimeni (sau aproape nimeni) nu mai are pretentia sa traiasca si sa produca marfa cu colectia de gene. Aceasta e folosita doar pentru a mari performanta si siguranta raselor/soiurilor din productie.

Daca se vrea productie, sa mergem cu rase si linii de productie!
Daca se vrea Carpatina, sa o pastram ca "piesa de muzeu" invatand mai intai (fie si de dragul ei, dar nu numai din acest motiv) cum sa fac inseminarile artificiale.
NU SALVAM RASA LIMITAND cu legi ciudate: importuri, productii, libertati, strategii private - asa doar mintim si ne auto-amagim
(adica apelam la minciuna ca sa scapam temporar de munca serioasa, reala).
Ultima oară modificat de Daniel Popovici pe 27 Iul 2015, 00:17, modificat 1 dată în total.
Daniel Popovici
 
Mesaje: 354
Membru din: 03 Noi 2011, 11:01

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde Daniel Popovici » 27 Iul 2015, 00:01

In lipsa posibilitatilor unor potriviri intre parteneri la imperechere (a reproductiei dirijate) apare o problema majora:
Recordistele sau, cel mai adesea, falsele recrdiste (care au productie datorita fenomenului heterozis, dar nu sunt capabile sa transmita caracterele la descendenta) dau DESCENDENTA NEUNIFORMA.
Adica au fiice de toate categoriile, care nu seamana intre ele in manifestare (productie, prolificitate, comportament, intensitatea instinctului de roire etc.).

De geaba ne unflam in pene cu niste "sclipiri" (imprevizibile), daca nu sunem in stare sa le (captam, dirijam,) transformam in ceva constant si predictibil!
Daniel Popovici
 
Mesaje: 354
Membru din: 03 Noi 2011, 11:01

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde ignatov andrei » 27 Iul 2015, 08:35

Daniel Popovici scrie:In lipsa posibilitatilor unor potriviri intre parteneri la imperechere (a reproductiei dirijate) apare o problema majora:
Recordistele sau, cel mai adesea, falsele recrdiste (care au productie datorita fenomenului heterozis, dar nu sunt capabile sa transmita caracterele la descendenta) dau DESCENDENTA NEUNIFORMA.
Adica au fiice de toate categoriile, care nu seamana intre ele in manifestare (productie, prolificitate, comportament, intensitatea instinctului de roire etc.).

De geaba ne unflam in pene cu niste "sclipiri" (imprevizibile), daca nu sunem in stare sa le (captam, dirijam,) transformam in ceva constant si predictibil!


Corect!
De foarte multe ori "recordistele" sunt cele care beneficiaza din plin si de tradari!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde andrei_calinescu » 01 Aug 2015, 13:14

"NU SALVAM RASA LIMITAND cu legi ciudate: importuri, productii, libertati, strategii private - asa doar mintim si ne auto-amagim
(adica apelam la minciuna ca sa scapam temporar de munca serioasa, reala)."

Bravo Daniel, punctat la fix, serios.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde ioancatalin » 21 Dec 2015, 00:42

Din cetiri de la altii si cetirea mea practica carnica selectata bate carpatina, dar cu o carpatina selectionata nu te umfli de rusine.
ioancatalin
 
Mesaje: 10
Membru din: 19 Apr 2014, 09:26
Localitate: Suceava

AnteriorUrmătorul

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori