Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Atestatul de producator 2015

Mesajde mausica » 24 Mai 2015, 22:24

csabio scrie:Am intrebat la Aca despre atestat si vanzarea mierii. In caz ca este interesat cineva va scriu ce si cum. Cu atestat nu se poate vinde cu amanuntul , doar la procesatori. Ma gandesc ca la vanzarea cu amanuntul este nevoie de autorizatie de la dsv.cu analize la miere, pfa, casa de marcat etc.etc.

Deci cu Atestat si certificat se poate vinde mierea en-gros la procesatori???
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Atestatul de producator 2015

Mesajde thomas » 25 Mai 2015, 18:30

Scuza-ma ca intervin, dar legea spune clar ca prin atestatul de producator si carnetul de comercializare se poate face si comert cu ridicata. Asta inseamna ca daca nu avem pfa, sc, samd, putem sa transportam si sa predam mierea la procesator numai pe baza acestor 2 documente. Bineinteles, asta numai daca vrem si n-avem alte oferte de comercializare. Una e s-o dam in extern sau cu amanuntul la pret dublu, alta e s-o dam procesatorilor care sunt rari cei corecti. Dar astea sunt subiectele altor topicuri..
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Atestatul de producator 2015

Mesajde iunicu » 09 Iun 2015, 11:09

Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Atestatul de producator 2015

Mesajde catu » 25 Iun 2015, 20:28

pentru a obtine atestat si carnet de producator e un pic de alergatura..in sensu ca vine cineva de la Directia Agricola pt a vedea stupii si mierea, trebuie sa fii inscris in asociatie stupii crotaliati, ceea ce cred ca e un abuz,daca esti plecat in pastoral o instiintare de la primaria pe raza careia esti cu stupii, instiintare de la primaria unde ai stupii prin care informezi ca esti plecat, copie dupa registru agricol semnat si stampilat, adeverinta de la primaria unde ai stupii ca esti inscris in Registru Agricol , cerere penru eliberarea de atestat de producator, vreo 80 lei, si e valabil 1 an, o data la 3 luni te prezinti la primarie cu carnetu chiar daca nu ai vandu nimic...probabil sa ne impoziteze cu 16% pe venit si cam atat...
catu
 
Mesaje: 24
Membru din: 13 Mai 2011, 08:42

Re: Atestatul de producator 2015

Mesajde MIHAEE'E » 26 Iun 2015, 11:18

aventura mare pana la obtinerea Atestatului de producator si a Carnetului de comercializare !
ziua 1 mers la primarie sa primesc informatii - le-am primit !
ziua 2 mers la primarie, cu cerere pentru a face un contract de arenda - nu s-a rezolvat - au zis sa caut pe net un model de CONTRACT DE ARENDA sa-l scot la imprimanta si sa-l completez in 3 exemplare ( am scris asta ca poate mai sunt si altii care vor sa faca )
ziua 3 mers la primarie si facut contractul de arenda la un inginer - nu costa nimic!
ziua 4 mers la PROASTA de la camera agricola sa-mi deschida pagina in registru agricol.... - nu s-a rezolvat - ma trimes la medicul veterinar sa imi dea o adeverinta cu nr de stupi sa treaca in registru ( o nesimtita si o incompetenta )- nu era cazul - era obligatia celor din primarie sa vina sa verifice !
ziua 5 obtinut adeverinta de la medicul veterinar (dupa ce m-a taxat cu vreo 110 ron si un [url]borcan de miere[/url] -si asta nesimtit ca m-a certat ca de ce am intarziat 10 min. ); mers la primarie si PROASTA a plecat in timpul serviciului sa faca ceva analize ca era bolnava ! am intrebato prin geamul de la masina cand sa vin si nici nu a vrut sa-mi zica !
ziua 6 mers la primarie la ora 8 si stad dupa PROASTA 3,5 ORE PANA LA 11 SI 30 . Apoi va dati seama ca a urmat o cearta serioasa ! nu vroia sa-mi dea adeverinta sa merg la ACA sa obtin un aviz favorabil pentru a putea sa-mi elibereze atestatul ; mers la secretariat , dat telefon si se elibereaza adeverinta maine ( adica tocmai luni )
ziua 7 mers la ACA, venit la primarie, cu aviz favorabil si solicitat scris eliberarea atestatului.... PROASTA DE LA REGISTRU - imi zice ca il va elibera in 30 zile ;... iar cearta zicandu-i " PROASTO VEZI CA IN 5 ZILE ESTI OBLIGATA SA MI-L ELIBEREZI" si am continuat cearta , ca a reusit proasta sa ma aduca la nivelul ei si sincer mi-am furato rau de tot :D
dupa 5 zile am fost sunat de la primarie sa ridic atestatul si carnetul :P , bine'nteles, ca mai erau lucruri care sa conducaspre o cearta, da m-am abtinut ca iar imi luam "o bataie urata" .... nu trecuse si sotia pe carnetul de comercializare asa cum solicitasem in cerere, iar atestatul si carnetul au fost inregistrate cu data cand am depus cererea, nu cu data cand l-am primit cum e normal...... si pentru a plati o taxa de 16 ron, m-au tinut o ora ca nu ma gaseau pe calculator hahaha si mi-au scos o chitanta pe alt nume :lol:
In sfarsit am rezolvat.......si la ce bun ca au intrerupt achizitia procesatorii !
MIHAEE'E
 
Mesaje: 297
Membru din: 17 Noi 2014, 09:26
Localitate: Razvad DB

Re: Atestatul de producator 2015

Mesajde MIHAEE'E » 26 Iun 2015, 11:51

legat de cele intamplate cu PROASTA se la registru, merge si o strofa "faina" !

Cu prostu care n'are scoala
Te lupti putin si ai castigat
Dar duci o lupta colosala
Cu prostul care are scoala
MIHAEE'E
 
Mesaje: 297
Membru din: 17 Noi 2014, 09:26
Localitate: Razvad DB

Re: Atestatul de producator 2015

Mesajde Jean Valjean » 26 Iun 2015, 15:10

Cum adica au intrerupt achizitia procesatorii?
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Atestatul de producator 2015

Mesajde cristi_vidican » 26 Iun 2015, 15:17

Am fost și eu azi să încep demersurile pentru Atestat și Carnet...
Mai vorbisem la tel cu doamna. La mine e o doamnă amabilă...
Când mă vede, îmi zice: mai stai cu Atestatul, că nici cele pt care am făcut cere n-au venit încă.
Adică, sunt unii pe care chiar îi arde buza și nu pot primi Atestatul.
La noi se trimit actele la Oradea, unde dureeeaaaaazăăăă.
Unora li s-a confiscat și FS și tractorul cu remorca anul trecut pt că au fost prinși fără Certificat de producător.
Începe recoltarea, iar actele nu se pot obține. Legal trebuie dat în 5 zile, dar birocrația e făcută să te încurce pe tine care te rupi să produci ceva în țara asta.

P.S. Doamna de la camera agricolă zicea că s-a săturat și vrea mai repede la pensie.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7023
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Atestatul de producator 2015

Mesajde MIHAEE'E » 26 Iun 2015, 16:00

Jean Valjean scrie:Cum adica au intrerupt achizitia procesatorii?


Salut !
Poate m-am exprimat gresit ! Vroiam sa zic de cei de la ACA - DB si de cei de la Baicoi ! Au zis ca momentan colecteaza numai poliflora ! Si eu aveam cava salcam !

In ceea ce priveste termenul de 5 zile in care trebuie sa - ti elibereze atestatul si carnetul ..... Ceri nr de inregistrare la cerere si apoi poti lua diverse masuri de urgentare !
MIHAEE'E
 
Mesaje: 297
Membru din: 17 Noi 2014, 09:26
Localitate: Razvad DB

Re: Atestatul de producator 2015

Mesajde mausica » 26 Iun 2015, 16:32

Am inceput si eu demersurile pt Atestat si Carnet.....o adevarata aventura,te trimit ca pe mingea de ping-pong,de la primarie la DSVA la medicul veterinar si invers.Insa a inceput sa se miste treburile dupa cateva telefoane.Habar nu au pe ce lume traiesc astia din spatele birourilor,sincer va spun.Oricum astept ca in 5 zile sa ma cheme sa ridic atestatul si certificatul,dupa atat zoala si umblaturi si sunt in perfecta legalitate cu totul.
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Atestatul de producator 2015

Mesajde proapis13 » 14 Iul 2015, 14:42

Legumicultor din Izbiceni, amendat cu 12.500 de lei într-o piață din Constanța
http://agrointel.ro/36266/cand-atestatu ... constanta/
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Atestatul de producator 2015

Mesajde popik50 » 14 Iul 2015, 20:59

Am o intrebare, daca sunt PF si am autorizatie de la DSV pentru vanzarea mierii in piete,targuri si cu amanuntul catre consumatorul final,mai am nevoie de atestat ptr a vinde mierea la piata?
popik50
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Sep 2011, 12:49
Localitate: Piatra Olt

Re: Atestatul de producator 2015

Mesajde proapis13 » 14 Iul 2015, 22:11

popik50 scrie:Am o intrebare, daca sunt PF si am autorizatie de la DSV pentru vanzarea mierii in piete,targuri si cu amanuntul catre consumatorul final,mai am nevoie de atestat ptr a vinde mierea la piata?

Am scris la adresa de mai jos,DA este nevoie conf Art.5 din Lege..
viewtopic.php?f=28&t=5797&start=16#p241036
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Atestatul de producator 2015

Mesajde Jean Valjean » 14 Iul 2015, 22:40

Nu stiu cum a fost la altii, dar eu nu am intampinat nicio problema in obtinerea atestatului si a carnetului.

Ce n-am inteles eu prea bine: cotorul carnetului il duc la primarie cand termin filele sau cand se termina anul?
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Atestatul de producator 2015

Mesajde valy » 15 Iul 2015, 19:07

csabio scrie:Am auzit de la cineva ca nu se mai poate vinde mierea pe certificat de producator! Este adevarat?

da e foarte adevarat.
valy
 
Mesaje: 188
Membru din: 01 Ian 2014, 20:01
Localitate: braila 0769294535

Re: Atestatul de producator 2015

Mesajde mausica » 16 Iul 2015, 00:45

Am primit si eu atestatul si certificatul in sfarsit ;)
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori