Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Indicii ale imperecherii reginelor.

Mesajde feederman » 22 Iul 2015, 18:29

Dragos a pus o intrebare, in subiectul referitor la detectarea imperecherii... S-a suparat si a inchis subiectul, desi era foarte interesant. Exista cateva semne care nu au fost mentionate in acel subiect. Primul indiciu apare chiar la deschiderea stupului. Un stupar cu experienta si sigur de el nu ar mai cauta regina si ar inchide stupul imediat. Cunosc un stupar cu 50 de ani de experienta, care isi vede reginele numai la inlocuire, crestere sau la roire. Postarea este o provocare.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Indicii ale imperecherii reginelor.

Mesajde DoarEu » 22 Iul 2015, 18:55

Un link spre topic se poate? :D
Nu stiu ce s-a mentionat si ce nu in acel topic,dar in acord cu subiectul am sa enumar cateva "semne" dupa care imi "detectez" eu matcile,daca sunt imperecheate sau nu.
1.Matca e "gravida"(abdomen umflat)-dupa ceva timp de la imperechere
2.Matca are ceva alb la "fund"-imediat dupa imperechere.
De acel indiciu care ar ajuta la nederanjarea familiei sunt curios si eu...
Sanatate multa!
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Indicii ale imperecherii reginelor.

Mesajde Trantorul@ » 22 Iul 2015, 19:13

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Dati cu capu oameni buni ..... sapati, mestecati prin stupi ca in butoiu de varza , puneti-va intrebari de ce se intampla asa si nu invers si o sa aflati ....intr-un final si 100% nu veti sti niciodata !!! ( exista si exceptii ) ....
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: Indicii ale imperecherii reginelor.

Mesajde delorin I » 22 Iul 2015, 20:09

Albina linistita pe rame....Si totusi, cazuri intalnite de mine ieri, ambele suspecte nu intra in descriere, in ambele cazuri posibil trantorire....botcile de salvare roase, oua de trantor mai vechi decat trebuia sa fie varsta botcilor- aici poate interveni factorul prea multa caldura, cate 2 oua pe fundul unora dintre celule....
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Indicii ale imperecherii reginelor.

Mesajde maximotgv » 22 Iul 2015, 20:09

Trantorul@ scrie::lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Dati cu capu oameni buni ..... sapati, mestecati prin stupi ca in butoiu de varza , puneti-va intrebari de ce se intampla asa si nu invers si o sa aflati ....intr-un final si 100% nu veti sti niciodata !!! ( exista si exceptii ) ....



Nu am inteles nimic! Tradu-mi si mie ce ai vrut sa comunici. :?
Avatar utilizator
maximotgv
 
Mesaje: 158
Membru din: 06 Aug 2011, 08:41
Localitate: Pietrari, jud Dambovita

Re: Indicii ale imperecherii reginelor.

Mesajde Domn_sergiu » 22 Iul 2015, 20:27

Alungarea trintorilor.
Domn_sergiu
 
Mesaje: 27
Membru din: 24 Oct 2012, 18:40

Re: Indicii ale imperecherii reginelor.

Mesajde asd » 22 Iul 2015, 20:28

Daca cresti matci sau ai mult de a face cu albinele in cativa ani ajungi sa iti dai seama imediat daca e o problema cum s-a zis mai sus. Cred ca cel mai sigur indiciu e atunci cand albinele dau din aripi scurt si repetat iar dupa un minut, doua de la deschiderea stupului incep sa sbarnaie la unison. E interesant de comparat comportamentul mai ales la stupii cu 2-3 compartimente cu matci. E un exercitiu foarte bun.
Zumzetul puternic il fac si familii cu matci, mai ales cele tinere insa zbarnaitul ala intermitent nu l-am intalnit decat la nucleele fara matci.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Indicii ale imperecherii reginelor.

Mesajde un OM » 22 Iul 2015, 21:06

Din practica mea, destul de scurta, zumzetul, bataia din aripi ceva mai putin intensa, dar care poate fi confundata cu zgomotul unui orfan, poate fi cauzata si de faptul ca exista o matca imperecheata, care oua, dar nu exista atat de mult puiet larvar care sa calmeze doicile. Mi s-a intamplat la destul de multi nuclei de 3 rame Dadant, din care 1 rama era de oua si larve.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Indicii ale imperecherii reginelor.

Mesajde asd » 22 Iul 2015, 21:24

Teoria nu prea ajuta la asa ceva insa stuparul dobandeste o abilitate in a citi albinele cu timpul. Am vorbit pe internet cu un stupar batran, fost crescator de matci din Noua Zeelanda si asta stia si cand albinele au paduchi fara sa testeze, le citea efectiv. Mi-a zis ca cu timpul o sa ma invat si eu. Deocamdata testez si fac comparatii intre stupii infectati si cei care is sanatosi.

Un video de la un apicultor batran din Vermont cu acest comportament al familiei fara regina (bataia scurta din aripi):

https://www.youtube.com/watch?v=DUHjiBuIOxE
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Indicii ale imperecherii reginelor.

Mesajde Trantorul@ » 22 Iul 2015, 21:43

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: Indicii ale imperecherii reginelor.

Mesajde Trantorul@ » 23 Iul 2015, 00:48

DoarEu scrie:...
De acel indiciu care ar ajuta la nederanjarea familiei sunt curios si eu...
Sanatate multa!


POLEN!
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: Indicii ale imperecherii reginelor.

Mesajde kiloz » 23 Iul 2015, 05:09

Si familia bezmetica aduna polen!
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Indicii ale imperecherii reginelor.

Mesajde Trantorul@ » 23 Iul 2015, 08:49

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: Indicii ale imperecherii reginelor.

Mesajde Trantorul@ » 23 Iul 2015, 10:10

Fara sa deschizi stupul a 8-9-10 ..12 zi de la eclozare ( functie de ce vreme ai in timpul imperecherii ) tre sa aduca polen ! BINISOR ! daca matca s-a imperecheat si depune .... la fel si cand faci roi cu matca imperecheata daca matca o fost eliberata si acceptata si cand incepe sa depuna albinele vor incepe sa aduca polen , nu tre sa mai cauti sa o zdraganesti sa se sperie si sa o bage in ghem dar tre sa ai rabdare si sa nu te manance destele ....

Daca se pierde la imperechere si esti prin zona dupa cateva ore vei vedea albinele margand in viteza iesind din stup pe scandura de zbor si pe fata stupului cautand ceva ( MATCA ) .... din ce am observat eu la familile mai slabe tine pana in 20 - 30 de ore cautatu asta ... plus , minus .... cel mai intens cauta la cateva ore de la disparitie ...si a doua zi dimineata dupa disparitie ....

In 90% din cazuri se poate citi stupul fara sa-l deschizi ... dar in 10 % te pacaleasc exceptiile de numa ... aia cu 100% e cam trasa de par rau ( doar daca faci zilnic plimbare prin fata stupilor dimineata si seara ai un procent ce tinde sa bata spre 100% )!!!


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: Indicii ale imperecherii reginelor.

Mesajde ignatov andrei » 23 Iul 2015, 14:06

feederman scrie:Dragos a pus o intrebare, in subiectul referitor la detectarea imperecherii... S-a suparat si a inchis subiectul, desi era foarte interesant. Exista cateva semne care nu au fost mentionate in acel subiect. Primul indiciu apare chiar la deschiderea stupului. Un stupar cu experienta si sigur de el nu ar mai cauta regina si ar inchide stupul imediat. Cunosc un stupar cu 50 de ani de experienta, care isi vede reginele numai la inlocuire, crestere sau la roire. Postarea este o provocare.


Depinde de puterea si structura familiei. Intr-un fel se comporta un nucleu de imperechere, intr-un fel un roi, in alt fel o familie puternica.
La familiile mici (nucleele de imperechere) unele comportamente fac apicultorul neexperimentat sa ajunga la concluzii eronate (cum ar fi comportamentul la lipsa hranei, care poate duce la concluzia ca este orfan).

Depinde de forma stupului (vertical sau orizontal). La stupul orizontal se observa un "altfel de gospodarire" in zona unor rame, chiar daca nu exista cules din natura.
La stupii verticali (cu caturi sau corpuri pentru stransura), cand lipseste culesul, nu poti observa multe doar deschizand stupul. Esti nevoit sa indepartezi cateva corpuri si sa ajungi pana la zona unde a fost (mai este) puiet.
Chestia cu polenul este valabila doar la familiile nou infiintate, deoarece familiile puternice, de baza, care sunt orfane, doar fara matca, (accident sau orfanizare voita) isi vad de treaba lor, adica aduna si polen si nectar.

Stuparul stie ca are o familie fara matca imperecheata. Aspectul cuibului, la deschiderea stupului, este unul cand matca este virgina si cu totul altul daca matca s-a imperecheat, chiar daca nu a inceput ponta!

Cine a orfanizat o familie de albine pe care a tinut-o in aceasta stare cateva zile (cum ar fi starterul), apoi a introdus o botca matura de unde a eclozionat o matca - iar acea matca s-a imperecheat si a inceput ponta - si a urmarit cu atentie comportamentul acelei familii pe intreaga perioada, poate spune ca a invatat ceva...!!!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Indicii ale imperecherii reginelor.

Mesajde Trantorul@ » 23 Iul 2015, 16:00

SI familiile de baza mai aduna din inertie polen cateva zile dupa care se reduce drastic pana spre 0.... in caz de accident si neinlocuire a matcii cu alta imperecheata .... in caz ca se pune alta gata de treaba va aduna normal in caz ca o accepta iar daca nu se va opri ( functie de cantitatea de larvar din familia respectiva) in caz de accident si isi trag ele botci culesul de polen se duce spre zero si in familiile de productie si va fi reluat odata cu aparitia oualelor sau larvelor .

Am zis ca fac o smecherie anu asta si am omarat 4 matci si am pus botci coapte aproape de eclozare ( in cateva ore eclozau) toate le-au omarat da pe toate 4 ..... cand nu ar fi trebuit sa omoare niciuna ele eclozand in fam. respective neavand nici o rivala si nici un "miros" ....
M-am cam saturat de experimente .... o sa schimb toamna cat mai tarziu de acum ce am de schimbat !!!

Deci in cazul in care dai botca cu eclozare in aproximativ 20 - 24 de ore si depune dupa 6-7 zile s-ar putea de asemenea sa nu se opreasca culesul de polen si in caz ca nu se opreste e de bine .... si daca se opreste vreo 2-3 zile si se reia iar ii de bine ....
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Următorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori