Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde Dragos2006 » 12 Mai 2015, 12:59

La fel peste tot
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde Dragos2006 » 12 Mai 2015, 17:15

Exact de cat am consumat cu camionul. Dosarele se depuneau la datele stiute si banii se recuperau repede. Este rusinos ce se intampla , acum lasati apicultura si ganditi-va la cei din cultura mare unde motorina reprezinta o parte importanta din cheltuielile de productie. Problema este ca am devenint un popor indiferent si decerebrat.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde Gheară Tăinuită » 21 Iun 2015, 22:40

Dragos2006 scrie: Problema este ca am devenint un popor indiferent si decerebrat.

aşa, ....după cuvintele şi după expresiile folosite, ai zice că eşti vreun doctor, ...ceva....
ce te rog eu, este să te referi strict la persoana lu`matale...
Avatar utilizator
Gheară Tăinuită
 
Mesaje: 101
Membru din: 03 Feb 2013, 13:44

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde tudorascu » 22 Iun 2015, 12:33

Nu trebuie sa fi doctor sau un savant sa vezi realitatea. Intotdeauna adevarul doare.
tudorascu
 
Mesaje: 156
Membru din: 09 Dec 2014, 12:32

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde jiji » 23 Iul 2015, 19:31

va salut , astazi primeste mama un tel de la apia giurgiu de unde sant ca are termen pana pe 31 luna in curs sa depuna actele actele pt motorina . printre acele acte sa fie si dovada lucrarilor mecanizate si singura lucrere mecanizata este deplasareain pastoral care trebuie sa fie pe semestrul unu (nu stiu cine a facut pastoral in semestrul 1) pastoral in semetrul 2, ok aici avem vize de pastoral , si acum ca tot omu sa mai zic si io la colegi de treba asta cand vorbesc cu un apicultor zice ca stie de treba asta ca si lui i au dat tel dar ce nu am inteles io este ca motorina cumparata cu factura in data deplasarii in pastoral.
adica i am mutat de 3 ori am alimentat cu 40-50 de litri si asta e .
la voi in celelalte judete cum e?
jiji
 
Mesaje: 457
Membru din: 26 Feb 2011, 13:56
Localitate: giurgiu

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde lucky5strike » 23 Iul 2015, 19:58

La noi actele sunt aceleasi de pana acum. Singura noutate din ordin este urmatoarea, valabila in toata tara:
" - copie de pe cererea depusa de catre apicultori la consiliul local in vederea asigurarii acestora de vetre de stupina temporare sau permanente."
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde lucky5strike » 23 Iul 2015, 20:03

Zilele urmatoare ne lamurim daca este document nou... sau este de fapt ordinul de pastoral + instiintarea.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde jiji » 24 Iul 2015, 14:44

treaba complicata la noi la gr ca intodeauna afost greu cu aici din ce am inteles eu este ca se deconteaza doar in ziua in care ai facut deplasarea . asa e si al voi?
jiji
 
Mesaje: 457
Membru din: 26 Feb 2011, 13:56
Localitate: giurgiu

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde lucky5strike » 25 Iul 2015, 19:56

La noi nu e nimica prea clar. Se va sti ceva de luni...
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde proapis13 » 25 Iul 2015, 20:18

Atasej E-mailul primit de la Asociatia Apicola din care fac parte,poate va ajuta cu ceva...

Buna ziua,


Va transmit in attach anexele si documentele necesare pentru obtinerea acordului prealabil pentru anul 2015 ,iar imediat dupa depunerea cererii de acord se depune si cererea trimestriala (trim.1+2 ).

ATENTIE! se vor intocmi 2 dosare :1 )- un dosar pentru acordul prealabil ce va contine copii dupa CUI,C.I. administrator , adeverinţă în original de la Registrul agricol, cu suprafetele agricole aflate în exploatare, cererea de acord (anexa1), situatia suprafeţelor şi a structurii estimative a culturilor , aferente anului 2015(anexa2)
2).- un dosar,cererea trimestriala care contine - facturile in original si copii ale facturilor aferente trim. I si II (01.01.-30.06.2015) ,cererea de plata (anexa 7), situatia suprafeţelor şi a structurii culturilor pentru care solicită ajutorul de stat aferente perioadei 01.01-30.06.2015 (anexa 8) ,centralizatorul facturilor (anexa 9),copie cont trezorerie .

Pentru cei care solicita si pentru sectorul zootehnic ataseaza pe langa cele mentionate mai sus la dosarul de acord si adeverinţă în original de la Registrul agricol, eliberată în anul de cerere, cu efectivele de animale/păsări/familii de albine/viermi de mătase, copia documentului care atestă înregistrarea/autorizarea sanitar-veterinară pentru bovine/ovine/,caprine/porci/păsări/familii de albine/viermi de mătase, situatia privind calculul efectivului rulat / mediu estimate anual, în functie de specie, întocmită de beneficiar, conform modelului prevăzut în anexa nr.3 .
Pentru cei care solicita si pentru sectorul zootehnic ataseaza pe langa cele mentionate mai sus la dosarul de plata trimestriala si situatia privind calculul efectivului rulat/ efectivului mediu realizat
( Anexa 10) vizată de medicul împuternicit de liberă practică, sau copie de pe cererea depusă de către apicultori la consiliul local în vederea asigurării acestora de vetre de stupină temporare sau permanente;(doar pentru apicultori).
Pentru a putea deconta facturile aferente trim.I. si II trebuie sa depuneti cererile de acord si cele trimestriale pana cel tarziu la data de 31.07.2015.
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde jiji » 29 Iul 2015, 11:32

va salut , ce a ti trecut la lucrari mecanizate
?
jiji
 
Mesaje: 457
Membru din: 26 Feb 2011, 13:56
Localitate: giurgiu

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde proapis13 » 29 Iul 2015, 13:14

jiji scrie:va salut , ce a ti trecut la lucrari mecanizate
?

Cine are trecut si pamant arabil in Proiect,trece automat motorina necesara lucrarilor
si neaparat alaturat si schema cu rotatia culturilor.... ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde jiji » 31 Iul 2015, 09:45

merci pt raspuns , pan la urma m am lasat pagubas n respectiva de la apia imi cere copia dupa cererea de pastoral depusa la comisia de aatribuire a vetrelor si apoi zice ca imi deconteraza decat facturile din ziua respectiva deoarece asta este singura lucrare mecanizata in stuparit.
in gr nu a depus nimeni.
jiji
 
Mesaje: 457
Membru din: 26 Feb 2011, 13:56
Localitate: giurgiu

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde Dragos2006 » 31 Iul 2015, 10:01

E foarte bine ca nu se primesc toate dosarele pentru ca astfel ajung banii la cei care au depus.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde lucky5strike » 31 Iul 2015, 14:54

S-a trantit usa dupa ei? Daca raman blocati inauntru? :lol:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde Donbazil » 31 Iul 2015, 23:44

jiji scrie:merci pt raspuns , pan la urma m am lasat pagubas n respectiva de la apia imi cere copia dupa cererea de pastoral depusa la comisia de aatribuire a vetrelor si apoi zice ca imi deconteraza decat facturile din ziua respectiva deoarece asta este singura lucrare mecanizata in stuparit.
in gr nu a depus nimeni.


Sal'tare!

Nu l-as fi citat pe colegul pentru ca nu am nimic personal cu el, doar ca este un exemplu din cei MULTI care au renuntat sa-si depuna dosarele.....

Haideti sa ne intrebam : DE CE?....

Haideti sa incercam sa gasim impreuna raspuns la intrebarila care staruie in mintea multora.....
Pai sa vedem: eu am ajuns azi la APIA Timisoara, am stat la rand cam jumate de ora, am intrat, am aratat ce documente am, am primit formularele care trebuiau completate, le-am completat in vreo 10 - 15 minute, am intrat inapoi, am prezentat dosarul si toate actele care mi s-au cerut si in circa 15-20 de minute am primit numarul de inregistrare si am plecat.....Dar!.....AVEAM TOATE ACTELE NECESARE!....
Revin la idee...De ce sa fiu eu membru intr-o forma asociativa? Ce, iar ca-n comunism!....Eu sunt liber si independent!......De ce sa cer eu autorizatii pentru pastoral de la asociatie?.....De ce sa fac eu cerere la primaria cutare sau la ocolul silvic cutare pentru amplasarea stupilor in pastoral, - ca doar e democratie.....Cine ma opreste sa pun stupii unde vrea' muschiu' meu!....De ce sa am stupii crotaliati?....De ce sa fiu autorizat DSV?....De ce sa fiu inregistrat la APIA cu RO ?....De ce sa fiu PFA?....De ce sa?.....De ce sa?.....Ca doar e democratie!..... Chear, e democratie, atunci: DE CE SA PRIMESTI TU, - CEL CARE NU RESPECTI REGULILE - BANI PENTRU MOTORINA? :idea: :?: :idea:
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori