Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Transport cherestea - probleme legale

Mesajde cristi_vidican » 23 Iul 2015, 16:53

Am cumpărat cherestea (cu factură și aviz de însoțire).
Cheresteaua e verde ... Am pus-o acasă la șipcă, la uscat.
Când e cât de cât uscată, vreau să o duc la tâmplar să o rindeluiască.
Tâmplarul e la 30 km de mine și trec prin oraș (Oradea)
Vin cu ea acasă să o debitez și să fac ramele din ea.

Când o voi duce la tâmplar, ajunge să am la mine factura pe marfă?
Dacă mă prinde ANAF-ul, sunt în regulă?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Transport cherestea - probleme legale

Mesajde eduard.rotaru » 23 Iul 2015, 17:09

ANAF-ul nu are nici o legatura cu transportul marfurilor....
Atata timp cat ai documentele de provenienta poti sa mergi cu marfa oriunde pe teritoriul Romaniei.
eduard.rotaru
 
Mesaje: 282
Membru din: 20 Sep 2012, 10:55
Localitate: Barlad

Re: Transport cherestea - probleme legale

Mesajde Dragos2006 » 23 Iul 2015, 23:38

Cristi daca nu ai acte in regula cu ziua in care faci transportul iti este confiscata marfa plus o amenda de minim 1000 lei. A patit-o un prieten al meu fiind exact in situatia ta.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Transport cherestea - probleme legale

Mesajde eduard.rotaru » 24 Iul 2015, 00:00

in ziua transportului catre constructor e de ajuns un aviz de insotire a marfii din data respectiva...factura sau mai bine zis copia facturii poate sa fie cu o data anterioara transportului catre constructor (data achizitiei sau data eliberarii facturii care poate fi fie o data cu livrarea marfii fie in 15 zile de la livrarea marfii)
eduard.rotaru
 
Mesaje: 282
Membru din: 20 Sep 2012, 10:55
Localitate: Barlad

Re: Transport cherestea - probleme legale

Mesajde cristi_vidican » 24 Iul 2015, 00:04

Foarte ciudat!
Și atunci ce-i de făcut?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Transport cherestea - probleme legale

Mesajde Dragos2006 » 24 Iul 2015, 00:38

la o adica ti se poate intocmi si dosar penal pentru furt de cherestea. Lemnarul tau face actele si vine si ridica cheresteaua de la tine.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Transport cherestea - probleme legale

Mesajde balasbebe » 24 Iul 2015, 05:59

Daca cumperi o marfa si ai factura nu scrie cat este valabila. Singura problema este cu lemnul din padure. Documentul este valabil doar pana acasa si atat.
Daca furi cu vaporul su cu vagonul scapi. Daca ai o barna te poarta. Ionel a fost purtat pentru cativa pesti pe la sectie.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Transport cherestea - probleme legale

Mesajde Dragos2006 » 24 Iul 2015, 08:00

Aveti grija ca a intrat in vigoare noul cod silvic ! Si eu mai cumpar cherestea de la obor si plec cu ea fara acte . Am intrebat un politist daca este vreo problema , mi- a spus clar ca imi poate confisca marfa fara nici o problema . Acum avizul de insotire a marfii contine cod GPS si un interval orar in care este valabil respectivul document .
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Transport cherestea - probleme legale

Mesajde elflo » 24 Iul 2015, 08:29

daca nu ai peste 10 mc eu zic sa stai linistit. factura ta de achizitie si avizul de la depozit sunt suficiente.
Cand o duci la prelucrat, il rogi pe tamplar sa iti dea o factura pentru prelucrat cheresteaua si dupa ce iti faci treaba, adica transportul, ii dai omului factura inapoi.
elflo
 
Mesaje: 20
Membru din: 17 Feb 2012, 22:20

Re: Transport cherestea - probleme legale

Mesajde pngflorin » 24 Iul 2015, 14:35

Cristi, atunci cand o sa vrei sa transporti cherestea achizitionata cu factura si transportata cu un Aviz de insotire secundar ( Cherestea) esti obligat de legislatia in vigoare sa te duci la ocolul silvic pe raza caruia ai depozitata cheresteaua, aici depui o cerere prin care soliciti un alt aviz de insotire, anexand si avizul primit la cumparare.Silvici o sa i-ti perceapa o taxa ( aprox 4 lei, pretul avizului, sau nu ,e in fct de fiecare ocol), apoi o sa I-ti elibereze un alt aviz secundar-cherestea de unde ai depozitata cheresteaua pana la destinatia indicate de tine in cerere.

In cazul in care pleci cu avizul primit la cumparare, acesta nu reprezinta document legal pt transportul pe care il faci acum, acel aviz a avut un termen de valabilitate in fct de km parcursi de tine de la locul vanzari pana acasa.
Risti confiscarea si amenda.
HG 470/2014 si OM 837/2014 art.40 alin.3.

Poti verifica ce am spus, insa poti sa ma crezi pe cuvant ...cu asta ma ocup.
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: Transport cherestea - probleme legale

Mesajde iulians » 24 Iul 2015, 15:01

Ce ne place sa complicam lucrurile...
A cumparat omul o cantitate de scandura cu documente. O depoziteaza la locuinta sa pana se usuca si poate fi lucrata.
Cand vrea sa transporte scandura la tamplar i-a si documentele de achizitie asupra lui si daca este oprit pe traseu prezinta avizul, factura, ... si totodata arata ca materialul este uscat in vederea prelucrarii.
Politistii sunt oameni intelegatori si-si dau seama ca nu este vorba de ceva fraudulos.
Suntem chiar asa o tara in care lucrul bine facut functioneaza nemteste! Sa ne fie frica cand facem ilegalitati nu cand suntem corecti!
iulians
 
Mesaje: 216
Membru din: 20 Mai 2012, 20:08
Localitate: Alexandria

Re: Transport cherestea - probleme legale

Mesajde Dragos2006 » 24 Iul 2015, 15:21

Eu am fost oprit de politie pentru o bena de crengi adunate dupa curatirea pomilor din curte iar voi vorbiti de cherestea !
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Transport cherestea - probleme legale

Mesajde eduard.rotaru » 24 Iul 2015, 15:30

pngflorin scrie:Cristi, atunci cand o sa vrei sa transporti cherestea achizitionata cu factura si transportata cu un Aviz de insotire secundar ( Cherestea) esti obligat de legislatia in vigoare sa te duci la ocolul silvic pe raza caruia ai depozitata cheresteaua, aici depui o cerere prin care soliciti un alt aviz de insotire, anexand si avizul primit la cumparare.Silvici o sa i-ti perceapa o taxa ( aprox 4 lei, pretul avizului, sau nu ,e in fct de fiecare ocol), apoi o sa I-ti elibereze un alt aviz secundar-cherestea de unde ai depozitata cheresteaua pana la destinatia indicate de tine in cerere.

In cazul in care pleci cu avizul primit la cumparare, acesta nu reprezinta document legal pt transportul pe care il faci acum, acel aviz a avut un termen de valabilitate in fct de km parcursi de tine de la locul vanzari pana acasa.
Risti confiscarea si amenda.
HG 470/2014 si OM 837/2014 art.40 alin.3.

Poti verifica ce am spus, insa poti sa ma crezi pe cuvant ...cu asta ma ocup.


"(3)Materialele lemnoase aflate în proprietatea persoanelor fizice, instituţiilor publice şi instituţiilor de cult, care fac dovada deţinerii acestora cu aviz de însoţire, pot fi transportate de la locul de depozitare la locul în care se realizează prelucrarea sau la o altă destinaţie, la solicitarea scrisă a acestora, cu precizarea destinaţiei, în baza unui aviz de însoţire secundar pentru materiale lemnoase, altele decât cherestelele, sau în baza unui aviz de însoţire secundar pentru cherestele, emis în condiţiile Hotărârii Guvernului nr. 470/2014, cu modificările şi completările ulterioare, de către ocolul silvic în a cărui rază teritorială se află depozitate materialele lemnoase."

Vorbim de 2 chestii diferite....achizitie in baza unei facturi (adica transferul de proprietate) si transportul bunului achizitionat in baza unui aviz de insotire a marfii (document care deserveste in special la intrarea in gestiune a cumparatorului daca factura se elibereaza ulterior livrarii bunurilor)
Omul le are pe amandoua deci poate face ce vrea cu bunul achizitionat (factura reprezinta cheia)...
Ceea ce ai dat tu din lege nu specifica absolut nimic legat de FACTURA....hai sa nu interpretam si sa pretindem ca "cu asta ma ocup"....
eduard.rotaru
 
Mesaje: 282
Membru din: 20 Sep 2012, 10:55
Localitate: Barlad

Re: Transport cherestea - probleme legale

Mesajde eduard.rotaru » 24 Iul 2015, 15:32

Dragos2006 scrie:Eu am fost oprit de politie pentru o bena de crengi adunate dupa curatirea pomilor din curte iar voi vorbiti de cherestea !


Este absolut normal sa te ia la intrebari pt ca este vorba de material lemnos...
Asa cum poti fi oprit fara nici un fel de menajament daca transporti armament, piatra de rau si e normal sa se ceara documentele de provenienta...esti in regula poti pleca mai departe...
eduard.rotaru
 
Mesaje: 282
Membru din: 20 Sep 2012, 10:55
Localitate: Barlad

Re: Transport cherestea - probleme legale

Mesajde cristi_vidican » 24 Iul 2015, 15:41

Cred că ce zice pngflorin e logic.
Altfel, pe baza unei facturi, eu pot face comerț cu cherestea, că doar am factură.
Fac rost de o factură pe 5 mc și duc în fiecare zi (la tâmplar) cherestea.
La transportul materialului lemnos e nevoie de aviz pentru orice mișcare a mărfii.

E bine că apar discuții, așa vedem adevărul.

Oricum, complicată treabă. Dacă vrei să lucrezi legal, ajungi să vrei să nu mai faci nimic
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Transport cherestea - probleme legale

Mesajde pngflorin » 06 Aug 2015, 14:51

eduard.rotaru scrie:
pngflorin scrie:Cristi, atunci cand o sa vrei sa transporti cherestea achizitionata cu factura si transportata cu un Aviz de insotire secundar ( Cherestea) esti obligat de legislatia in vigoare sa te duci la ocolul silvic pe raza caruia ai depozitata cheresteaua, aici depui o cerere prin care soliciti un alt aviz de insotire, anexand si avizul primit la cumparare.Silvici o sa i-ti perceapa o taxa ( aprox 4 lei, pretul avizului, sau nu ,e in fct de fiecare ocol), apoi o sa I-ti elibereze un alt aviz secundar-cherestea de unde ai depozitata cheresteaua pana la destinatia indicate de tine in cerere.

In cazul in care pleci cu avizul primit la cumparare, acesta nu reprezinta document legal pt transportul pe care il faci acum, acel aviz a avut un termen de valabilitate in fct de km parcursi de tine de la locul vanzari pana acasa.
Risti confiscarea si amenda.
HG 470/2014 si OM 837/2014 art.40 alin.3.

Poti verifica ce am spus, insa poti sa ma crezi pe cuvant ...cu asta ma ocup.


"(3)Materialele lemnoase aflate în proprietatea persoanelor fizice, instituţiilor publice şi instituţiilor de cult, care fac dovada deţinerii acestora cu aviz de însoţire, pot fi transportate de la locul de depozitare la locul în care se realizează prelucrarea sau la o altă destinaţie, la solicitarea scrisă a acestora, cu precizarea destinaţiei, în baza unui aviz de însoţire secundar pentru materiale lemnoase, altele decât cherestelele, sau în baza unui aviz de însoţire secundar pentru cherestele, emis în condiţiile Hotărârii Guvernului nr. 470/2014, cu modificările şi completările ulterioare, de către ocolul silvic în a cărui rază teritorială se află depozitate materialele lemnoase."

Vorbim de 2 chestii diferite....achizitie in baza unei facturi (adica transferul de proprietate) si transportul bunului achizitionat in baza unui aviz de insotire a marfii (document care deserveste in special la intrarea in gestiune a cumparatorului daca factura se elibereaza ulterior livrarii bunurilor)
Omul le are pe amandoua deci poate face ce vrea cu bunul achizitionat (factura reprezinta cheia)...
Ceea ce ai dat tu din lege nu specifica absolut nimic legat de FACTURA....hai sa nu interpretam si sa pretindem ca "cu asta ma ocup"....


Da, eu cu asta ma ocup, din pacate nu cred ca ai inteles ce a intrebat Cristi, cand ai timp reciteste.....si incearca sa intelegi textul de lege

''pot fi transportate de la locul de depozitare la locul în care se realizează prelucrarea sau la o altă destinaţie, la solicitarea scrisă a acestora, cu precizarea destinaţiei, în baza unui aviz de însoţire secundar pentru materiale lemnoase, altele decât cherestelele, sau în baza unui aviz de însoţire secundar pentru cherestele, emis în condiţiile Hotărârii Guvernului nr. 470/2014, cu modificările şi completările ulterioare, de către ocolul silvic în a cărui rază teritorială se află depozitate materialele lemnoase."
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Următorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori