Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: introducere botci

Mesajde un OM » 26 Iul 2014, 14:28

Pentru ca aveam timp si voiam sa-mi fac o parere despre introducerea botcilor cu putin timp inainte de eclozionare in familia cu matca fara vreo verificare prealabila, am facut un mic experiment.
Nuclee cu albine si puiet pe 3-6 rame Dadant. Matcile de 3 ani , au inlocuit neste tinere.
Am avut niste botci de schimbare linistita, doua capacite, una nu. Dupa introducerea in nuclee am controlat in ziua urmatoare. La primul nucleu botca roasa in lateral, nu am protejat deloc.La al doilea botca in regula, inca neiesita, matca era chiar langa botca, nu parea deranjata. La al treilea botca necapacita era controlata de o albina, matca era pe aceeasi rama.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: introducere botci

Mesajde Traian S » 05 Iul 2015, 20:24

daca un stup are trase botci dar nu sunt capacite si eu vreau sa-i introduc o alta botca dintr-o familie mai buna care ar mai avea doua zile sa iasa, care ar fi cea mai buna modalitate pentru introducere sa nu o distruga?.
Traian S
 
Mesaje: 33
Membru din: 03 Noi 2013, 14:28

Re: introducere botci

Mesajde CATALIN » 05 Iul 2015, 20:41

rupi toate botcile ce le ai acolo si vi cu rama cu botci din stupul care il vrei
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: introducere botci

Mesajde Traian S » 05 Iul 2015, 20:45

vreau sa pun numai botca fara rama, asa nu merge?.
Traian S
 
Mesaje: 33
Membru din: 03 Noi 2013, 14:28

Re: introducere botci

Mesajde CATALIN » 05 Iul 2015, 20:50

ba da pui botca intre doua rame de preferat cu puiet capacit in partea de sus...din punctul meu de vedere niciodata 1 singura botca si niciodata mai mult de 2 ;)
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: introducere botci

Mesajde Traian S » 05 Iul 2015, 21:01

am vazut ca alti le proejeja sa nu fie roase nu ar fi mai bine, tinind cont ca in doua zile trbue sa iasa
si la familia respectiva nu sunt capacite.
Traian S
 
Mesaje: 33
Membru din: 03 Noi 2013, 14:28

Re: introducere botci

Mesajde CATALIN » 05 Iul 2015, 21:06

eu ti-am explicat introducere unor botci in roi-famili...acum situatia ta e alta...
si asa eu as rupe toate botcile si as interveni cu botcile celalalte chiar daca nus capacite complet
dupa distrugere astepti 3 ore si vi cu botcile celalalte....
ps. daca alti le protejaza cumva eu nu o fac deloc...crezi ca nu-i bine? ;)
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: introducere botci

Mesajde Traian S » 05 Iul 2015, 21:15

Multumesc pentru raspunsuri.
Traian S
 
Mesaje: 33
Membru din: 03 Noi 2013, 14:28

Re: introducere botci

Mesajde ignatov andrei » 06 Iul 2015, 22:54

Chiar daca "unii" sustin termenul de "neacceptare a botcilor", asa ceva nu exista! Albinele vor roade numai botca unde pupa a murit "prin deces", sau o vor lasa intacta daca acolo "esista" ceva boala periculoasa. La introducerea unei botci mature, intr-o familie cu matca, botca se introduce pe rama din margine (rama stupului"). Pe acea rama apare prima botca - in caz de friguri - si niciodată matca stupului n-o va ataca.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: introducere botci

Mesajde Traian S » 07 Iul 2015, 19:53

la introducerea botci intr-o familie, am observat ca familia respectiva au inceput
sa traga si ia botci. mentionez ca inainte de intrducere botci le-m rupt toate botcile pe care leau avut.
o sa mai primeasca matca din botca altoita la iesire s-au o s-o omoare?.
ce parere aveti.
Traian S
 
Mesaje: 33
Membru din: 03 Noi 2013, 14:28

Re: introducere botci

Mesajde Mircea_63 » 07 Iul 2015, 22:39

Traiane, albinele nu omoara o matca ce a eclozionat in stupul lor. Asadar... daca matca va iesi, singurul ei inamic va fi o alta matca. Se afirma adesea ca o matca "nou nascuta", in prima ora de viata este acceptata in orice stup. Mai tarziu de atat incepe sa "prinda" miros si scad sansele de acceptare.

Pe de alta parte, de tinut minte: daca NU au matca si au in schimb botci, nu accepta o alta matca. Vor una de-a lor. De aceea in cazul in care introduci o matca, distrugi botcile si astepti 3-6 ore, timp in care ele sa "afle" ca nu mai au botci.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: introducere botci

Mesajde ignatov andrei » 23 Iul 2015, 22:42

Trantorul@ scrie:
Am zis ca fac o smecherie anu asta si am omarat 4 matci si am pus botci coapte aproape de eclozare ( in cateva ore eclozau) toate le-au omarat da pe toate 4 ..... cand nu ar fi trebuit sa omoare niciuna ele eclozand in fam. respective neavand nici o rivala si nici un "miros" ....
M-am cam saturat de experimente .... o sa schimb toamna cat mai tarziu de acum ce am de schimbat !!!


Te rog sa lamuresti un lucru:
- ai controlat familiile si ai constatat moartea matcilor, sau ai vazut ca au eclozionat si abia la urmatoarea vizita ai vazut ca au fost omarate?!? E important de stiut!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: introducere botci

Mesajde Trantorul@ » 23 Iul 2015, 23:19

ignatov andrei scrie:
Trantorul@ scrie:
Am zis ca fac o smecherie anu asta si am omarat 4 matci si am pus botci coapte aproape de eclozare ( in cateva ore eclozau) toate le-au omarat da pe toate 4 ..... cand nu ar fi trebuit sa omoare niciuna ele eclozand in fam. respective neavand nici o rivala si nici un "miros" ....
M-am cam saturat de experimente .... o sa schimb toamna cat mai tarziu de acum ce am de schimbat !!!


Te rog sa lamuresti un lucru:
- ai controlat familiile si ai constatat moartea matcilor, sau ai vazut ca au eclozionat si abia la urmatoarea vizita ai vazut ca au fost omarate?!? E important de stiut!



Nu am urmarit oglinda stupilor si le-au scos pe toate 4 afara a doua zi .... :lol: si dupa 1-2 zile de orfan or luat tura 2 de botci 3 si una ori or omorat-o ori s-o pierdut la imperechere si abea a 3 tura si din familie am facut rahat cu apa, abea oua de vreo saptamana de eclozat nu mai ii de mult in el puiet.... :lol:

Una pe 5-6 rame , 2 pe 10 rame si una cu magazie 1/1 pe ea .. din primele 3 am luat rame cu puiet si acoperitoare din ele ...
Cand am omorat matcile am si pus botcile .... una o eclozat in max o ora ca rodea din cand in cand ( rar) iar celelalte in vreo 2-3 ore ...
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: introducere botci

Mesajde balasbebe » 24 Iul 2015, 05:54

Secretul este simplu cu schimbatul de matci toamna, iarna sau primavara. Prezenta trantorilor face sa nu se poata schimba asa de usor matca. Din nucleele cu matci tinere si care nu au trantori cand bag o noua serie este foarte usor sa pun o botca.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: introducere botci

Mesajde gigipok » 25 Iul 2015, 20:46

buna seara.
Daca se introduce o botca capacita intr-un stup care are numai botci necapacite, o primeste sau o roade?
Se presupune ca o introducem in locul unei botci necapacite de-a lor
gigipok
 
Mesaje: 39
Membru din: 21 Mai 2014, 22:42
Localitate: Cetateni Arges

Re: introducere botci

Mesajde Mircea_63 » 25 Iul 2015, 22:08

O botca poate fi roasa de matca, daca o lasa albinele.
O botca poate fi roasa de albine daca aceste se "razgandesc". Asta se intampla uneori la un stup care se pregateste de roit si intre timp apare un cules puternic.

Albinele tale nu au motive sa roada botca! Dealtfel, daca faci miscarea, ne poti da un feedback, adica un raspuns.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori