Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Indicii ale imperecherii reginelor.

Mesajde vslsilviu » 23 Iul 2015, 21:48

In afara de ce s-a spus... (va rog sa ma contraziceti daca gresesc)... dimineata cel fara matca pleaca mai tarziu/greu la cules... (poate e o coincidenta?)
Avatar utilizator
vslsilviu
 
Mesaje: 567
Membru din: 12 Iun 2012, 00:45
Localitate: Dambovita, Gaesti

Re: Indicii ale imperecherii reginelor.

Mesajde Florin Dobre » 23 Iul 2015, 22:08

Matcii imperecheate i se acorda atentie, i se face loc când circula pe rama. Matca neimperecheata este aparent ignorata de albine. :idea:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Indicii ale imperecherii reginelor.

Mesajde asd » 24 Iul 2015, 08:00

Albina aduna polen cand are puiet de crescut indiferent ca are sau nu matca. Uite o practica pe care am incercat-o anul trecut cand am schimbat reginele la mai multi stupi:
Se numeste "cutdown split" :) nu stiu cum sa ii zic in romana. Idea e ca inainte cu o saptamana, doua de culesul principal sa iei matca si tot puietul larvar din stup, degrevand albina de treaba ingrijirii puietului, si lasand o botca in schimb. Astfel toata albina devine culegatoare, se obtine o productie mai mare de miere si o matca noua.
No, stupii aia nu au mai adus polen o luna de zile pana s-au imperecheat matcile. In schimb au fost plini de miere.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Indicii ale imperecherii reginelor.

Mesajde DoarEu » 24 Iul 2015, 10:12

asd scrie:Albina aduna polen cand are puiet de crescut indiferent ca are sau nu matca. Uite o practica pe care am incercat-o anul trecut cand am schimbat reginele la mai multi stupi:
Se numeste "cutdown split" :) nu stiu cum sa ii zic in romana. Idea e ca inainte cu o saptamana, doua de culesul principal sa iei matca si tot puietul larvar din stup, degrevand albina de treaba ingrijirii puietului, si lasand o botca in schimb. Astfel toata albina devine culegatoare, se obtine o productie mai mare de miere si o matca noua.
No, stupii aia nu au mai adus polen o luna de zile pana s-au imperecheat matcile. In schimb au fost plini de miere.

No si dupa "marele cules" se reda matca veche,in caz ca matca tanara nu depune destul sau are vreo problema, indeosebi daca matca batrana nu-i asa de batrana...
Sanatate!
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Indicii ale imperecherii reginelor.

Mesajde proapis13 » 24 Iul 2015, 12:15

asd scrie: Se numeste "cutdown split" :) nu stiu cum sa ii zic in romana.

In literatura apicola de specialitate de la noi i se spune divizare...cauta si vei gasi...
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Indicii ale imperecherii reginelor.

Mesajde ignatov andrei » 24 Iul 2015, 13:03

asd scrie:Albina aduna polen cand are puiet de crescut indiferent ca are sau nu matca. Uite o practica pe care am incercat-o anul trecut cand am schimbat reginele la mai multi stupi:
Se numeste "cutdown split" :) nu stiu cum sa ii zic in romana. Idea e ca inainte cu o saptamana, doua de culesul principal sa iei matca si tot puietul larvar din stup, degrevand albina de treaba ingrijirii puietului, si lasand o botca in schimb. Astfel toata albina devine culegatoare, se obtine o productie mai mare de miere si o matca noua.
No, stupii aia nu au mai adus polen o luna de zile pana s-au imperecheat matcile. In schimb au fost plini de miere.


Total gresit (ce este scris cu rosu)!
Nu mai confundati termenul "participa la cules" cu... "devine culegatoare"!!!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Indicii ale imperecherii reginelor.

Mesajde lucky5strike » 25 Iul 2015, 20:04

Aceasta metoda aduce un spor de moment, insa e nepractica per ansamblu. Mai bine nu.

Albina si daca nu mai are puiet deloc, tot mai aduce polen, mai ales daca este din abundenta. Ce poate sa biruie instinctul lor primar, foamea, adica? Cadenta difera, in rest...
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Indicii ale imperecherii reginelor.

Mesajde lucky5strike » 25 Iul 2015, 20:04

Daca vreti sa stiti ca stupul e in regula fara sa-l deschideti, ar trebui sa aveti posibilitatea a verifica temperatura in cuib.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Indicii ale imperecherii reginelor.

Mesajde trantorasulharnicut » 11 Sep 2015, 10:34

Daca luam in seama titlul cred ca deja stim ca in familia sau microfamilia respectiva e deja macar o botca sau o matca nefecundata si astfel am putea avea urmatoarele semne
-este important sa cautam matca care stim noi ca ar trebui sa se imperecheze numai dimineata devreme ,sau cel mai recomndat ar fi dupa ora 18 30, asta pentru a nu deranja un eventual zbor de imperechere si a se pierde, prin prezenta noastra acolo, chiar matca,sau de a constata eronat o lipsa a ei.
-imediat cand deschidem podisorul, daca matca tanara este imperecheata si deja a inceput sa oua, albinele sunt mai agresive. Este un eventual semn ca am putea gasi oua.....
-starea de spirit a albinelor, cum stau pe rama...daca sunt calme e un alt semn bun pt prezenta matcii, daca dau prea puternic din aripi si aceasta stare e generalizata e clar lipsa matcii in general, insa nu e intodeauna asa cateodata manifestandu se asa caci e f cald sau chiar fiind prea deranjate
-aranjarea unui spatiu de ouat si curatarea celulelor, asta cand vedem celule care lucesc sau si mai bine cand observam mai multe albine cu capul un celule goale curatandu le intr un spatiu ,, bun de ouat,,
- identificarea ei... marimea ei, daca este inca mica si are un firicel alb(organul genital al trantorelui) la fund asta inseamana ca a terminat zborurile de imperechere si in aprox 3 zile o sa gasim oua...daca e inca mica asta inseamna ori ca albinele au curatat acel firicel sau nu a iesit la suficiente zboruri de imperechere cat sa i se umple spermateca sau nu a iesit deloc . Se recomanda si o vizionare pe rama a ei daca are aripile intregi daca toate piciorusele sunt intregi, le foloseste etc. caci se mai intampla sa aiba un picior rupt paralizat sau o aripa lipsa si nu poate iesi la imperechere. Desi picioarele nu o incurca la imperechere, ea va oua dar nu o sa fie o matca de calitate care sa mentina rame multe in culesuri, astfel ea se va elimina chiar din faza aceasta...
- indiciul cu polenul este mult prea relativ pt a fi luat in sema pt ca tine seama de o multitudine de facori care trebuie analizati (asta fara sa supar pe cei care reusesc sa analizeze acesti factori si sa se increada in ei fara a mai avea nevoie sa deschida stupul.....)
trantorasulharnicut
 
Mesaje: 1
Membru din: 11 Sep 2015, 09:44

Re: Indicii ale imperecherii reginelor.

Mesajde italianu » 11 Sep 2015, 21:58

Trantorul@ scrie:Am zis ca fac o smecherie anu asta si am omarat 4 matci si am pus botci coapte aproape de eclozare ( in cateva ore eclozau) toate le-au omarat da pe toate 4 ..... ....


Anul acesta am vrut sa fac om,,smecherie",la schimbarea reginelor vechi ,am omorit pe aia veche si i-am dat imediat botca protejata in plastic(alea de la nicot)in a 10 zi de la translarva! Din 45 ,cca jumatate le-au ros,si si-au tras botci.
Am avut noroc ca am avut in micronuclee si le-am dat matci imperecheate!

Concluzie(parerea mea) ,omori regina lasi 24 de ore si dai botca matura!
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: Indicii ale imperecherii reginelor.

Mesajde nae » 11 Sep 2015, 22:13

italianu scrie:Anul acesta am vrut sa fac om,,smecherie",la schimbarea reginelor vechi ,am omorit pe aia veche si i-am dat imediat botca protejata in plastic(alea de la nicot)in a 10 zi de la translarva! Din 45 ,cca jumatate le-au ros,si si-au tras botci.
Am avut noroc ca am avut in micronuclee si le-am dat matci imperecheate!

Concluzie(parerea mea) ,omori regina lasi 24 de ore si dai botca matura!

Concluzia ta e ..vax .
Cum sa roada botca protejata ?, simplu , in botca nu misca NIMIC = larva murise inainte de introducere , vina TA . ;)
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Indicii ale imperecherii reginelor.

Mesajde italianu » 11 Sep 2015, 22:20

nae scrie:
italianu scrie:Anul acesta am vrut sa fac om,,smecherie",la schimbarea reginelor vechi ,am omorit pe aia veche si i-am dat imediat botca protejata in plastic(alea de la nicot)in a 10 zi de la translarva! Din 45 ,cca jumatate le-au ros,si si-au tras botci.
Am avut noroc ca am avut in micronuclee si le-am dat matci imperecheate!

Concluzie(parerea mea) ,omori regina lasi 24 de ore si dai botca matura!

Concluzia ta e ..vax .
Cum sa roada botca protejata ?, simplu , in botca nu misca NIMIC = larva murise inainte de introducere , vina TA . ;)


Mai ,Nae..tu crezi ca io ma ocup de albine de ieri de azi!
Cite regine imperechezi pe an?
Botcile din micronuclee erau de la aceeasi ,,tîta"(aceeasi fatatura) ,au eclozat si s-or imperecheat fain!
No ,si atunci?
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: Indicii ale imperecherii reginelor.

Mesajde nae » 11 Sep 2015, 22:25

italianu scrie:... i-am dat imediat botca protejata in plastic(alea de la nicot)in a 10 zi de la translarva! Din 45 ,cca jumatate le-au ros,si si-au tras botci.

Eu !?, conteaza foarte putin spre deloc .
TU ?, spui cu gura ta .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Indicii ale imperecherii reginelor.

Mesajde italianu » 11 Sep 2015, 22:28

nae scrie:
italianu scrie:... i-am dat imediat botca protejata in plastic(alea de la nicot)in a 10 zi de la translarva! Din 45 ,cca jumatate le-au ros,si si-au tras botci.

Eu !?, conteaza foarte putin spre deloc .
TU ?, spui cu gura ta .


Io fo 200,10 mai mult 10 mai putin!
Incerc sa am o discutie ,cu tine e greu.....am mai incercat....da e greu

P.s. o las pe a ta!
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: Indicii ale imperecherii reginelor.

Mesajde Mircea_63 » 12 Sep 2015, 08:07

Daniele... botca PROTEJATA? Cum sa o roada? Inseamna ca nu era protejata.

Oare de ce au ros unele botci si pe altele nu? Ai o explicatie mai buna decat cea a lui Nae?

Nu contest experienta ta, dar asta nu inseamna ca nu punem intrebari cand avem nelamuriri.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Indicii ale imperecherii reginelor.

Mesajde italianu » 12 Sep 2015, 11:20

Aceleasi intrebari mi le-am pus si eu . In plus acelasi lucru i s-a intimplat si unui prieten care a schimbat mult mai multe.
Am facut acest experiment -omori regina si dai botca protejata- pentru a economisi timp si banii( le am la 100km de casa).
Concluzia la care am ajuns e ca :familia are nevoie de timp-24 h- ca sa se simta orfana si sa accepte botca externa(!!!), in plus cu cit simtem mai inaintati in timp -lunile aug-sept- acceptarea este mai dificila.
Eu nu ma multumesc cu matci de salvare,cele pe care le am ,le voi schimba in primavara!
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori