Prima pagină OFF TOPIC CASA SI GRADINA

Totul despre casa si gradina !
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: De-ale gradinii. Rosiile!

Mesajde mellis » 19 Feb 2015, 18:30

nicus scrie:Crisiti Ciocoiu, o sa incerc sa colectez apa de ploaie intr unul de asta. Ca tot vine la mine gratis, cred ca e singurul "lichid" pe care nu platesc TVA. ;)

Noi platim taxa pe apa de ploaie ;)
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: De-ale gradinii. Rosiile!

Mesajde lucky5strike » 19 Feb 2015, 19:15

nicus scrie:Baieti voi cand puneti samanta la “crescut” (in jurul carei date) si cat timp ii ia pana sa fie pusa in solar?


Pe la inceputul lui martie... peste doua luni firele-s suficient de dezvoltate si temperaturile suficient de mari sa le plantezi liber.

Daca vrei mai devreme, e cu dichis.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: De-ale gradinii. Rosiile!

Mesajde Closcutz » 24 Feb 2015, 00:53

Am fost in vizita la prietenul meu apicultor, care se apucase de taiat la livada si mi-a aratat rasadul de rosii. Au rasarit deja; cred ca au cam 4cm. Le face caldura, desi sunt in solar, le inveleste cu doua folii la distanta de jumatate de metru de ele. Rasadul e pus pe gunoi de grajd si mranita(faschie) la inaltimea de 50 cm de la sol( e foarte gros stratul de gunoi).
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: De-ale gradinii. Rosiile!

Mesajde Cristi Ciocoiu » 24 Feb 2015, 01:33

Am auzit de un tratament impotriva manei la rosii facut din zar de lapte sau 3 litri de lapte si 7 de apa. A incercat cineva acest tratament? Ma gandesc anul acesta sa-l incerc.
Cristi Ciocoiu
 

Re: De-ale gradinii. Rosiile!

Mesajde namzeb » 24 Feb 2015, 20:46

De citiva ani folosesc urzica pentru tratamentul manei la toate legumele.Este foarte bun si ecologic. Se pune urzica in apa si se lasa sa fermenteze,dupa care se combina cu apa 1/10 litri si se stropeste dimineata.Iar ca ingrasamint gainat de pasare aceiasi proportie, o ceasca de cafea din 2 in 2 saptamini la radacina.Cu respect
Toate fiintele au un rol in viata pe pamint.http://bismark.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
namzeb
 
Mesaje: 591
Membru din: 10 Iul 2011, 14:17
Localitate: Baleni jud.Galati

Re: De-ale gradinii. Rosiile!

Mesajde State » 01 Mar 2015, 21:24

nicus scrie:State, informatie pre –ti –oa -sa, da' poate imi explodeaza borcanele in cuptor prin septembrie asta dupa ce am muncit la rosioara toata vara. Din ce inteleg tu nu folosesti solar.Adevarat?
Un fost si viitor taran.



Nicus, daca borcanele-s sterilizate si dupa umplere raman inchise etans, iti explodeaza doar papilele gustative. :) O sa-ti arat maine cum arata ale mele, care au fost puse prin Septembrie din ce tin minte. La gust sunt ca cele proaspete din gradina.

La noi se foloseste solarul la greu. Exact ieri am rapicat rosiile. In primul rand vindem rasaduri, de orice fel, multe soiuri. Acum este munca de forta. Facem culturi atat in solar cat si in camp.

Dupa o noapte alba, azi ne-am "refacut". In imagine cumnatul:
Imagine
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: De-ale gradinii. Rosiile!

Mesajde nicus » 02 Mar 2015, 00:21

State, voi aveti treaba acolo nu va jucati! Te am notat. Grija ce muzica puneti la plante! :)
(Ai grija si de cumnat, sa nu raporteze 8-) )

merci.
A bee doesn’t need to read the paper to get the news and an economic report.
Avatar utilizator
nicus
 
Mesaje: 1665
Membru din: 24 Feb 2011, 22:23

Re: De-ale gradinii. Rosiile!

Mesajde State » 03 Mar 2015, 22:53

Poate acum inteleg unii de ce dezbrac babele pe camp. :)

Plantele au muzica non-stop. Cateodata asculta si stirile. Muzica e in functie de starea de spirit(spirt). Ziua savureaza "Antena Satelor".
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: De-ale gradinii. Rosiile!

Mesajde nicus » 04 Apr 2015, 01:05

?!?.. pierdeti o jumate de ora si vizionati . Va rog.

A bee doesn’t need to read the paper to get the news and an economic report.
Avatar utilizator
nicus
 
Mesaje: 1665
Membru din: 24 Feb 2011, 22:23

Re: De-ale gradinii. Rosiile!

Mesajde mellis » 07 Mai 2015, 15:36

Dupa furtuna de aseara, intre a doua ploi am plantat rosiile primite, vreo 27 bucati (unele puse cate doua). terenul pregatit de ceva vreme, o bucata de pamant in curte la socrii. Acum doi ani a facut rosii frumoase, anul trecut am schimbat locatia cu una mai mare dar nu am ajuns pe la ele sa le ud si desi au facut rosii, au fost doar de gust..
MA mananca palma sa mai plantez o tura pe un teren in afara orasului dar timpul bata-l vina nu mai ajunge..
Doua poze cu mica gradina cu rosii - dedicatie pentru Nicus, te astept la recolta (revin cu poze rosii) ;)
Sanatate..
Fişiere ataşate
RosiiLada.JPG
Inainte de plantare
Rosii.JPG
r
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: De-ale gradinii. Rosiile!

Mesajde ignatov andrei » 24 Iul 2015, 22:38

Fratilor, voi cei care ati primit seminte de la mine, sariti cu ceva poze...

"Inima de bou", acelasi soi care se afla in banca de gene de la Suceava...
Fişiere ataşate
WP_20150724_003 (Medium).jpg
WP_20150724_005 (Medium).jpg
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: De-ale gradinii. Rosiile!

Mesajde balasbebe » 26 Iul 2015, 06:58

Am auzit ca la rosii nu trebuie sa pui ingrasamant natural, adica solul trebuie sa fie cat mai sarac. La doua randuri am pus balegar si parca sunt mai micii decat cele lasate in pace. Nu le dau apa si poate ca seceta le afecteaza. As putea sa le ud, deoarece am apa suficienta dar tot asa am auzit ca este suficient cat are in sol, sau din roua.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: De-ale gradinii. Rosiile!

Mesajde ignatov andrei » 26 Iul 2015, 14:41

balasbebe scrie:Am auzit ca la rosii nu trebuie sa pui ingrasamant natural, adica solul trebuie sa fie cat mai sarac. La doua randuri am pus balegar si parca sunt mai micii decat cele lasate in pace. Nu le dau apa si poate ca seceta le afecteaza. As putea sa le ud, deoarece am apa suficienta dar tot asa am auzit ca este suficient cat are in sol, sau din roua.


Ba trebuie sa pui. La rosii se mai uda si cu bruft de balega proaspata de vaca (balega amestecata cu apa), dar sa nu fie atinse parti ale plantei.
La folosirea ingrasamantului natural trebuie avut grija ca plantele sa fie bine musuroite, pentru a dezvolta radacini adventive.
Norma de udare este de 35 litri/metru patrat, la interval de 5 zile. Daca plantele nu se dezvolta, inseamna ca exista lipsa de apa(insuficienta hidrica), deci si lipsa de calciu.
Pentru combaterea lipsei de calciu (multi confunda cu mana si trateaza cu fungicide) se evita copilirea cand copilii au mai mult de 10 cm si se stropesc plantele su ingrasamant foliar care are in componenta mai mult calciu.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: De-ale gradinii. Rosiile!

Mesajde redoo » 26 Iul 2015, 19:02

Din acelasi rasada ca cele de acasa, crescute in solar, a plantat tata, la padure, unde am stupii. Solul de padure sau aerul liber, au facut ca rosiile aceste sa fie mai gustoase decat cele de acasa. In terenul acesta, nu a mai fost cultivat nimic de 7-8 ani.
Fişiere ataşate
rosii-naturale-rosii-bio.jpg
Life is BEE...utiful!!!
http://e-redoo.ro/
Avatar utilizator
redoo
 
Mesaje: 985
Membru din: 21 Mar 2011, 17:48
Localitate: bucuresti/ cartojani

Re: De-ale gradinii. Rosiile!

Mesajde namzeb » 27 Iul 2015, 12:59

SAM_1121 (Copy).JPG
In ,,gradina ursului,, asa rosii gustoase gasesti din productie de saminta proprie. Stropite cu macerat de urzica si gainat de pasare.La 5 ani bag toamna citeva carute de gunoi de grajd de vita amestecat cu de cal si ar.Udarea prin picurare.Cu respect
Toate fiintele au un rol in viata pe pamint.http://bismark.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
namzeb
 
Mesaje: 591
Membru din: 10 Iul 2011, 14:17
Localitate: Baleni jud.Galati

Re: De-ale gradinii. Rosiile!

Mesajde namzeb » 27 Iul 2015, 13:07

SAM_1135 (Copy).JPG
SAM_1125 (Copy).JPG
Si altele.,
Toate fiintele au un rol in viata pe pamint.http://bismark.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
namzeb
 
Mesaje: 591
Membru din: 10 Iul 2011, 14:17
Localitate: Baleni jud.Galati

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CASA SI GRADINA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori


cron