Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

insarmarea ramelor

Mesajde catalin_viezure_6 » 05 Dec 2011, 19:35

mai exact cum procedati cu insarmarea ramelor ?( sarma ,cuisoare.gaurire )
Avatar utilizator
catalin_viezure_6
 
Mesaje: 231
Membru din: 27 Noi 2011, 06:33
Localitate: BISTRET

Re: insarmarea ramelor

Mesajde jenica67 » 05 Dec 2011, 20:05

Eu asa ii insarmez pe toti si pana acum nu am avut probleme. E adevarat, ca m-am apucat de apicultura, decat de 2 ani. :)
Fişiere ataşate
Rame cu faguri 1rr.jpg
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: insarmarea ramelor

Mesajde catalin_viezure_6 » 05 Dec 2011, 22:46

jenica67 scrie:Eu asa ii insarmez pe toti si pana acum nu am avut probleme. E adevarat, ca m-am apucat de apicultura, decat de 2 ani. :)

cu ce lipesti faguri ?
Avatar utilizator
catalin_viezure_6
 
Mesaje: 231
Membru din: 27 Noi 2011, 06:33
Localitate: BISTRET

Re: insarmarea ramelor

Mesajde Mishu05 » 06 Dec 2011, 02:14

Poti lipi fagurii cu 2 fire legate la acumulatorul automobilului. O sa strici 1-2 foite la inceput, pana te prinzi cat anume sa tii firele lipite de sarma ramei dar apoi o sa iti formezi mana si le vei face perfecte.
Se tine fiecare fir pe un capat al sarmei. La 6 sarme verticale eu as tine la primul cui si la punctul unde sarma 2 trece prin lemn si tot asa, din 2 in 2 maxim 1.5-2 secunde.
Avatar utilizator
Mishu05
 
Mesaje: 365
Membru din: 21 Feb 2011, 11:18
Localitate: Bucuresti

Re: insarmarea ramelor

Mesajde catalin_viezure_6 » 06 Dec 2011, 02:25

Mishu05 scrie:Poti lipi fagurii cu 2 fire legate la acumulatorul automobilului. O sa strici 1-2 foite la inceput, pana te prinzi cat anume sa tii firele lipite de sarma ramei dar apoi o sa iti formezi mana si le vei face perfecte.
Se tine fiecare fir pe un capat al sarmei. La 6 sarme verticale eu as tine la primul cui si la punctul unde sarma 2 trece prin lemn si tot asa, din 2 in 2 maxim 1.5-2 secunde.
.
am inteles deocamdata am un pistol de lipit gen creion cu care merg pe distanta sarmei o sa incerc cum mi ai zis
Avatar utilizator
catalin_viezure_6
 
Mesaje: 231
Membru din: 27 Noi 2011, 06:33
Localitate: BISTRET

Re: insarmarea ramelor

Mesajde Adrian Galofteanu » 06 Dec 2011, 07:21

jenica67 scrie:Eu asa ii insarmez pe toti si pana acum nu am avut probleme. E adevarat, ca m-am apucat de apicultura, decat de 2 ani. :)



Salut,

Sistemul asta de insarmare poate crea in anumiti ani probleme la ramele noi. Adica daca pui rame la crescut la pomi sau rapita si ai "ghinion" sa fie nectar din belsug si cateva zile mai calde, te trezesti cu fagurele plecat in josul ramei.

Eu am patit-o si nu am insarmat cu firele perfect verticale ca tine ci "in W". E drept ca din vreo 40 faguri pusi la crescut am patit-o la vreo 3 dar.......
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: insarmarea ramelor

Mesajde cristi_vidican » 06 Dec 2011, 08:06

Insarmarea verticala este net superioara celei orizontale. Asta se vede cel mai bine la ramele noi, cand le extragi prima data. Cele insarmate vertical au o rezistenta a fagurelui mult mai mare.
Eu insarmez cu 6 fire verticale si unul orizontal, cam la 5 cm de speteaza de sus. In felul acesta, nu mai cade fagurele in jos. Cand lipesc, bag fagurele intre sarmale verticale si cea orizontala. In felul acesta nu se face scurt. Fagurele sta deasupra firelor si pun la capetele firele de curent din transformator. In felul acesta, fagurele intra usor in sarme, pana cand incep sa le vad mai bine. Uneori se lipesc atat de bine, ca nu-ti dai seama pe care parte erau sarmele.
Nu am experimentat, dar daca se face insarmarea doar verticala, probabil ca e mai bine ca firele sa nu fie paralele ci in W. In felu lacesta nu permit fagurelui sa cada.
Cristi Vidican
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: insarmarea ramelor

Mesajde jenica67 » 06 Dec 2011, 08:08

De lipit, ii lipesc cu o sursa de calculator. Mege destul de repede si usor. Dupa, am turnat ceara, pentru a lipii foita, de leatul superior.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: insarmarea ramelor

Mesajde cristi_vidican » 06 Dec 2011, 08:23

Mai are rost lipirea foiii de leatul superior in contextul insarmarii verticale?
Stiu ca la insamarea orizontala este necesara lipirea de speteaza superioara, dar la ca verticala??? Poate sa nu se duca fagurele pe sarma in jos.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: insarmarea ramelor

Mesajde Ioan Guist » 06 Dec 2011, 08:38

Insarmez vertical in V sau in VVV.Sase gauri.Fata de Cristi nu pun sarma orizontala.Nu strica dar o vad ca incarcand manopera mult.Ca nu e de ci colea sa bagi foita pintre sarme.Nu mai zic ca trebuie taiata o sarma in plus si sucite inca doua capete.deci manopera insarmare dubla.

Oricum, insarmarea verticala e net superioara in rezistenta
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: insarmarea ramelor

Mesajde cristi_vidican » 06 Dec 2011, 09:08

@Ioan Guist
Daca se foloseste si sarma orizontala nu trebuie taiata neaparat o sarma in plus. Eu duc sarma orizontala in prelungirea celor verticale.
Deci, sa inteleg ca insarmarea in VVV ajuta sa nu cada foaia pana e luata in crestere? Iar daca ar fi doar verticala, cu sarmele paralele, ar fi riscul sa cada foaia?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: insarmarea ramelor

Mesajde gabi bee » 06 Dec 2011, 09:49

de la anul vreau sa insarmez si eu ramele tot vertical pt ca anul asta le-am insarmat orizontal si cu toate ca am intins bine sarmele tot au facut ceva burta . daca facem leatul de jos lat de 2 cm ,se mai poate intampla sa alunece fagurele in jos , la insarmarea verticala ? teoretic ar fi sa nu mai alunece dar cel mai bine stiu cei care folosesc varianta asta ! numai bine ! :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: insarmarea ramelor

Mesajde jimm » 06 Dec 2011, 10:01

In momentul in care insarmati vertical nu rupeti sarmele cand razuiti crescaturile cu dalta?
Avatar utilizator
jimm
 
Mesaje: 515
Membru din: 23 Feb 2011, 13:12
Localitate: Targoviste

Re: insarmarea ramelor

Mesajde Cristian IONITA » 06 Dec 2011, 10:12

Sarma se ingropa un pic in lemn si permite razuirea fara mari pbe, oricum un minim de atentie e necesar

Trebuie sa ai grija sa nu apesi dalta chiar in sarma ca atunci da o taie

La insarmare mai adaug ca e foarte util si-un ondulator

http://www.eurohonig.com/uploads/vp/679 ... 3826ac.JPG

Implica ceva manopera dar are avantajul ca nu mai trebuie intinsa sarma inainte de lipirea fagurelui, in plus clar nu mai aluneca fagurele.

Se poate de exemplu sa insarmezi ramele din timp, dacas nu folosesti ondulatorul nu poti intinde sarma ca se lasa lemnul

Apropo de fagure, eu il lipesc (de fapt pozitionez ca nu-l lipesc cu ceara) intodeauna de leatul de jos si nu de cel de sus, a mai fost discutata aceasta pba .... albinele vor creste mai repede spatiul de sus decat cel de jos, si chiar daca cresc acolo celule de trantor nu-i grav ca in majoritatea cazurilor acele celule sunt pline de miere.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: insarmarea ramelor

Mesajde cristi_vidican » 06 Dec 2011, 10:35

Cristian IONITA scrie:Apropo de fagure, eu il lipesc (de fapt pozitionez ca nu-l lipesc cu ceara) intodeauna de leatul de jos si nu de cel de sus, a mai fost discutata aceasta pba .... albinele vor creste mai repede spatiul de sus decat cel de jos, si chiar daca cresc acolo celule de trantor nu-i grav ca in majoritatea cazurilor acele celule sunt pline de miere.

Am pozitinoat si eu acum 2 ani foaia jos si nu sus, cum eram obisnuit. Dar, am observat ca albinele rodeau partea de jos a fagurelui, iar la insarmarea verticala au obiceiul ca rod fagurele si in zona sarmelor. Au ros fagurele jos chiar daca am sita pe fund si teoretic trebuiau sa aiba aerisire suficienta. Mentionez ca asta s-a intamplat doar la rama de 1/1. La rama de 1/2 nu apar aceste probleme
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: insarmarea ramelor

Mesajde Cristian IONITA » 06 Dec 2011, 15:38

hmmm .... cred ca in cazul asta s-ar impune o cerificare a distantelor constructive ale stupului (si a ramelor), eu nu am avut pbe de acest gen

iar la ramele de 1/2 am folosit ce-a ramas de la rama foita dadan taiata ptr ME, adica nici jumatate, toate au fost crescute frumos de albina
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori