Prima pagină APICULTURA GENERALA JURNAL DE APICULTOR - JURNALE PERSONALE

Jurnal de Apicultor este sectiunea forumului in care fiecare membru isi poate nota zi de zi , tot ce este legat de stupina personala .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: dezinfectie

Mesajde Dila Daniel » 19 Noi 2011, 09:17

Eu unul vad lucrurile asa
-nu te speli pe maini toata ziua,dar inainte de a te aseza la masa da -de ce?
-te muti in casa noua(sau de Pasti sau de Craciun) si zugravesti-de ce?
-faci sex protejat cu anumite persoane(nu cred ca este cazul tau :) )-de ce?
-eviti sa intri in contact cu persoane care siguri le stii ca purtatoare de boli contagioase-de ce?
-exemple sunt foarte multe...

Faci aceste lucruri stiind totusi ca esti sanatos(materialul genetic).Este o precautie.
Asta fac eu.Previn atat cat pot sau ma duce capu'.
Este adevarat ca am si o auto-multumire! Dar fara aceasta auto-multumire...nu asi face muuuuulte pe lumea asta.
Sa zicem ca mi se infesteaza stupina.Macar stiu ca eu am incercat sa previn,si caut cauza reala...fara a ma intreba,reprosandu-mi constant si des in gand,ca nu am incercat sa am lazi "curate"
...
asta gandesc.Poate nu am atata informatie sau capacitate intelectuala in acest moment,sa fiu intru totul deacord cu tine,astfel incat sa nu folosesc flambarea,in conditiile expuse de mine.

Flambatoru' de la butoane :)
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: dezinfectie

Mesajde Ioan Guist » 19 Noi 2011, 09:38

Fra'
Tu sti ma ce scriu eu?
Pai si eu gandesc la fel ca tine.Doar ca incerc sa cred ca putem face pasi ma! Ca datorita unor "legi" si aici nu este neaparat vorba de desinfectie, nu dam inainte si ramanem incremeniti in proiectu cu 47 de stupi.Nu depasim ca nu ne tine bracinaru'.

Ma, asta cu spalatul pe maini inainte de masa.Depinde ma.Ca daca eu am gatit masa aia, geaba ma mai spal acum.
Deasemenea discutia despre "omul steril" e mult mai larga si se pare ca suntem pe o panta gresita cras.Nu dezvolt ca alunecam de la topic.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: dezinfectie

Mesajde Ioan Guist » 19 Noi 2011, 09:39

zangalitul de servici.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: dezinfectie

Mesajde Dila Daniel » 19 Noi 2011, 09:55

Ioan Guist scrie:Fra'

'telo
...si doar am spus ca exista sansa ca in acest moment sa nu am capacitatea de a pricepe...:))
...doar o cana de cafea am apucat sa beau...
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: dezinfectie

Mesajde Ioan Guist » 19 Noi 2011, 10:16

Uite ba ....ca-t' scriu pe nivelul tau.Adica putin mai sus decat al meu.

Nu zice nimeni sa nu maturi in curtea cu stupi.Departe de mine gandul ca stupina sa arate ca o cocina.Se ard ...ce e de ars.Se distruge... ce e de distrus.
De asemenea lazile sa fie intretinute si reconditionate.Aici lampa cu gaz, poate face servici rapid.
Focusare pe rama si albina.Ba !! nu cu lampa!!

Numai ca ,sa nu credem ca am eradicat, sau am impiedicat vre-o boala sa-si faca de cap.
Ultima oară modificat de Ioan Guist pe 19 Noi 2011, 13:45, modificat 1 dată în total.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: dezinfectie

Mesajde Dila Daniel » 19 Noi 2011, 10:28

Boalili...is toate acolo la locul lor(stup)...si daca dam cu"rahat" pe lazi
Ca isi fac de cap atunci cand imunitatea familiei scade("ajutata" sau nu),si prind si ele ocazie de dezvoltare...asta adevarat 'ii
dar...de imunitate,alta mancare in alta traista.Ca daca zic ceva de genetica,poate deranjaza :)
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: dezinfectie

Mesajde FLORINELU » 24 Noi 2011, 13:09

mibu scrie:daca intrasi in vorba ai putea sa ne zici aici strict la subiect?
care metoda de dezinfectie este mai eficienta si tot odata mai ieftina : cea chimica sau cea 'mecanica " , asa simplu fara divagatii !
PS - la cit stie si la ce poate domnul cu care ma convorbeam mai devreme nu prea are nevoie de ajutoare !

cea mecanica,dupa umil mea parere .
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: dezinfectie

Mesajde stuparul2011 » 06 Dec 2011, 01:57

buna,
domnule ioan guist, dumnevoastra spuneti ca exista virusi care nu dispar complet nici daca dezinfectam cu lampa?(va rog nu va enervati pe mine)
deci sa inteleg ca totul depinde de familie sa fie puternica(bineinteles oferindu-i conditii pentru o dezvoltare foarte buna) si in acest fel nu vom avea probleme cu bolile?
solutia de soda caustica se prepara asa: 5% in apa si incalzita la cuptor pentru a putea dezinfecta ustensilele? cum stiu daca are temperatura optima de 40-50gr?? dumnevoastra cum procedati?
va multumesc
numai bine
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis

Re: dezinfectie

Mesajde Ioan Guist » 06 Dec 2011, 08:23

Aloo, stuparu lu 2011!! ai citit tot ce s-a scris acilea? de trei ori??Numai atat?

Pai io nu am pus mana pe soda din '99 cand am fiert 10 lazi.Anul urmator au fost aruncate ca se desciocolase-ra din toate incheeturile.
Deci.
Eu nu dezinfectez la fel cum nici pe copii nu-i dezinfectez.Daca e bolnav i tratez.
Nu curat mai mult decat crescaturi de ceara,pamant de la furnici,rosatura,soareci,soparle,balauri etc.Pe copii la fel :lol:
Nu am primavara sau toamna ca si manopera dezinfectia laizlor.

Asa ca intrebarea lu matale ...ma da pe spate.
In rest ai tras ceva concluzii bune.Da, albina trebuie sa mentina casa si colonia in intregime in stare de echilibru.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: dezinfectie

Mesajde stuparul2011 » 06 Dec 2011, 13:30

buna,
domnule,eu am inteles ca dumnevoastra nu dezinfectati lazile.tocmai de aceea am zis ca totul depinde de cat de puternica este familia.(am dreptate?)
legat de faptul ca intrebarea mea va da pe spate, va referiti la intrebarea cu temperatura?
am intrebat, pentru ca nu stiu.(imi pare rau)
am intrebat cum se face exact dezinfectarea ustensilelor(doar cu soda?sau se poate si altceva....)
va multumesc
numai bine
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis

Re: dezinfectie

Mesajde Ioan Guist » 06 Dec 2011, 14:40

Ai inteles perfect.Asta am si vrut sa transmit.
Numai ca apoi ai scris:" cum stiu daca are temperatura optima de 40-50gr?? dumnevoastra cum procedati?"
Si daca eu nu fac ce sa scriu? Sa caut in carte cum se face? Sau sa intreb pe cineva?
Daca vrei sa dezinfectezi cu soda, nu sunt persoana potrivita care sa te indrume.
Eu zic doar atat (ca si mai sus in topic) Dezinfectia chimica e frectie la picior de plastic daca nu e facuta ca la carte.Si daca faci ca la carte nu mai ai lazi decat pt un sezon poate.
Dezinfectia mecanica, cu raspalul si flacara este buna daca razi toata lada si o faci toata rumegus si apoi o arzi cu flacara bine ...bine.

Revin cu afirmatia.Dezinfectia facuta de stupari este doar o minciunica pe care se bazeaza stuparul cand i se imbolnaveste familile."pai...eu am facut curat si tot s-a imbolnavit" afirma majoritatea.Ca apoi sa dea vina pe vecinul, pe cei cu pastoral, pe ccd si mai stiu eu ce cal de bataie
Dezinfectia este buna dar insuficienta (si nu elimina nici pe departe sursa),pt cel ce o face.Exploatarea famililor in mod adecvat este schepsisul.Aici intra o selectie a materialului biologic si mai ales o mentinere a ambundetei in sezonul activ.Daca acestea sunt facute cu sarguinta si consecventa, familia se mentine singura curata.

Succes
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: dezinfectie

Mesajde stuparul2011 » 06 Dec 2011, 15:12

buna,
va multumesc.
ma voi baza foarte mult pe cele spuse de dumneavoastra, voi inmulti astfel doar familiile puternice.pentru a nu avea probleme.
sunt de acord ca genetica est efoarte importanta. dar de unde se pot procura materiale genetice foarte bune: de la ACA? cum sunt preturile?
numai bine
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis

Re: dezinfectie

Mesajde FLORINELU » 10 Ian 2012, 13:50

FLORINELU scrie:
mibu scrie:daca intrasi in vorba ai putea sa ne zici aici strict la subiect?
care metoda de dezinfectie este mai eficienta si tot odata mai ieftina : cea chimica sau cea 'mecanica " , asa simplu fara divagatii !
PS - la cit stie si la ce poate domnul cu care ma convorbeam mai devreme nu prea are nevoie de ajutoare !

cea mecanica,dupa umil mea parere .

ma luasi cam tare,era gata sa ma pierd.scuze ca am indraznit sa-mi exprim convingerile castigate in multi ani de stuparit. apropo, as dori sa aflu si eu ce inseamna"divagatie"ca sa vad unde am gresit.multumesc.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: dezinfectie

Mesajde mibu » 10 Ian 2012, 19:35

Domnule draga ,pentru ca am facut stagiul militar in Banat ,mi-s dragi babatanii si graiul lor !
De aceea iti raspund : a face divagatie = a bate cimpii=adica a ocoli adevarul ,uneori si din nestiinta !
Dar stai linistit ,ca nu e cazul nostru !
Sa traiesti si sa fii sanatos cu ai tai cu toti !
Dezinfectia este totusi necesara !
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

Re: dezinfectie

Mesajde stuparul2011 » 18 Ian 2012, 03:13

buna,
domnilor bine ca nu era nimeni pe faza :lol: haideti sa ne intelegem.
fara atacuri................subtile :idea:
oricum unii sunt pentru dezinfectie,altii impotriva.dar toti au argumentele lor bune sau rele.si urmeaza probabil de multi ani aceeasi idee.
va multumesc,
numai bine
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis

Re: dezinfectie

Mesajde cypryx » 18 Ian 2012, 11:56

"albina e eterna ,noi suntem trecatori"

selectia naturala a albinelor s a realizat in mii de ani(oare cum???) iar noi vrem sa o decimam pt productie ,,,,pe care in viitor sar putea so pierdem, apai io zic asa : hai sa vedem care familie rezista la boli si care se ingrijeste singura,chiar daca ne vedem toate familile de albine ucise de boala tot mai ramane una rezistenta si pe aia o inmultim. ;) .
dar deja sa facut selectie de catre multi dintre apicultori pe aceasta cale,apai iar io zic : nu ar trebui sa incurcam albina cu diverse chesti chimice(eu nu am folosit chimicale) ci doar sa o ajutam un pic ca cine e slab si vrea sa moara tot moare noi prelungim agonia ,ba chiar o amplificam.acu nu zic sa stam si sa murim ca mustele la ger,oţâră de ajutor sa poate.da sa nu o încurcăm noi pe albina mai mult.

dl guist imi place la optica dumneavoastra:funduri av ,fam selectionate,oţâră raschetat,etc nu degeaba ai matale atâţa stupi populaţi.simplu si eficace.nu încurci natura ,oţâră ajutor si un pic dirijor.
visul oricarui muritor MINIUM DE EFORT MAXIM DE CONFORT

salutare
si la mai mare
cypryx
festina lente,pământul e rotund si ajungi sigur in același punct.
cypryx
 
Mesaje: 180
Membru din: 23 Mar 2011, 23:03
Localitate: HUNEDOARA

AnteriorUrmătorul

Înapoi la JURNAL DE APICULTOR - JURNALE PERSONALE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator