Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: stimularea pentru iernat a familiei

Mesajde tiby visan » 03 Sep 2013, 16:49

nu te speria nu ai depasit nimic tu ai pus ceai de ceapa si nu suc de ceapa numai in cazul in care puneai suc de ceapadepaseai masura de 25ml la l,numai bine.
desteptaciunea are limite,prostia n-are margini.
tiby visan
 
Mesaje: 239
Membru din: 04 Apr 2012, 17:11
Localitate: severin

Re: stimularea pentru iernat a familiei

Mesajde joohny » 04 Sep 2013, 08:58

Va salut.Sucul de ceapa se obtine prin presarea cepei,insa ceaiol de ceapa cum se obtine?Toate ce;e bune.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: stimularea pentru iernat a familiei

Mesajde State » 04 Sep 2013, 09:26

Am o intrebare de baraj. Cu toate ca am citit undeva despre asta , nu-mi aduc aminte nici mort. :oops:

Daca albinele inca aduc polen , este necesar sa le administrez sirop ?

Pana acum am primit doua raspunsuri:
1- Daca au puiet , pot sa le pun.(Aici mi se pare logic, ca albinele batrane se uzeaza si vor iesi cele tinere, care vor ierna.)
2- Daca aduc polen , e bine sa le pun si sirop, indiferent ca au sau nu puiet.


Dupa mintea mea , as merge pe varianta 1. Mentionez ca anul asta nu m-am atins de miere. Am pastrat-o pentru iernat.
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: stimularea pentru iernat a familiei

Mesajde Florin Dobre » 04 Sep 2013, 09:33

State...
Sirop le dai daca vrei sa stimulezi ponta matcii sau sa completezi rezervele pentru iarna.
Daca vrei sa stimulezi dar nu aduc polen...e frectie.
Completarea merge si in lipsa aportului de polen.

Mie asa mi s-o asezat pe hard.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: stimularea pentru iernat a familiei

Mesajde adriann » 04 Sep 2013, 11:52

joohny scrie:Va salut.Sucul de ceapa se obtine prin presarea cepei,insa ceaiol de ceapa cum se obtine?Toate ce;e bune.


faci ceai din frunzele uscate de la ceapa
adriann
 
Mesaje: 152
Membru din: 26 Iun 2011, 12:43
Localitate: Bucuresti - prahova

Re: stimularea pentru iernat a familiei

Mesajde jenica67 » 04 Sep 2013, 12:09

State daca citeai si intelegeai nu uitai cum sta cu siropul. Polenul este hrana proteica si siropul este hrana energetica. Adica albinele mananca miere si puietul se creste cu pastura(unde este nevoie neaparat de polen sau alate proteine : drojdie de bere, faina de soia, lapte praf, faina de trifoi etc).
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: stimularea pentru iernat a familiei

Mesajde IGNITE » 04 Sep 2013, 12:36

State scrie:Am o intrebare de baraj. Cu toate ca am citit undeva despre asta , nu-mi aduc aminte nici mort. :oops:

Daca albinele inca aduc polen , este necesar sa le administrez sirop ?

Pana acum am primit doua raspunsuri:
1- Daca au puiet , pot sa le pun.(Aici mi se pare logic, ca albinele batrane se uzeaza si vor iesi cele tinere, care vor ierna.)
2- Daca aduc polen , e bine sa le pun si sirop, indiferent ca au sau nu puiet.


Dupa mintea mea , as merge pe varianta 1. Mentionez ca anul asta nu m-am atins de miere. Am pastrat-o pentru iernat.



s-ar putea să fi citit o postare de a unui forumist care parcă zicea că dacă într un minut ai nu ştiu câte albine care aduc polen, atunci există un cules de întreţinere. după postarea respectivă am numărat şi eu albinele care aduceau polen. 20 per minut.
IGNITE
 
Mesaje: 222
Membru din: 30 Apr 2013, 20:29
Localitate: Teleorman

Re: stimularea pentru iernat a familiei

Mesajde State » 04 Sep 2013, 13:54

jenica67 scrie:State daca citeai si intelegeai nu uitai cum sta cu siropul. Polenul este hrana proteica si siropul este hrana energetica. Adica albinele mananca miere si puietul se creste cu pastura(unde este nevoie neaparat de polen sau alate proteine : drojdie de bere, faina de soia, lapte praf, faina de trifoi etc).



Este foarte adevarat ce spui. Am vrut(inca vreau) sa asimilez cat mai multa informatie. Aici fac o mare greseala, stiu. De regula informatia imi ramane in cap dupa ce am citit a doua oara aceeasi carte, de exemplu. Nasol e cu practica...timpul foarte scurt si vizita rara.

Duminica seara cand am fost la albine , n-am stiut ce sa le fac mai intai. Luni dimineata la ora 7 le-am aplicat tratamentul pentru varooa. De altceva n-am mai avut timp...
Curiozitatea a fost mare atunci cand am inchis urdinisul si albinele incepeau sa vina incarcate cu polen. Era destul de frig afara, in jur de 13grade. :)

Acum nu stiu cum sa fac. Sa le mai dau sau nu sirop ? Mi-e ciuda ca nu pot sta langa ele sa le urmaresc , sa vad tot ce se petrece in stup. La mine e un fel de apicultura la distanta. Mai degraba stau la mine ca in padure, doar ca le mai zgandar la cateva saptamani.
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: stimularea pentru iernat a familiei

Mesajde State » 04 Sep 2013, 13:59

IGNITE scrie:s-ar putea să fi citit o postare de a unui forumist care parcă zicea că dacă într un minut ai nu ştiu câte albine care aduc polen, atunci există un cules de întreţinere. după postarea respectivă am numărat şi eu albinele care aduceau polen. 20 per minut.


La mine cu siguranta sunt mai multe.

Uite o fotografie facuta pe 2 Septembrie:
Imagine
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: stimularea pentru iernat a familiei

Mesajde jenica67 » 04 Sep 2013, 14:32

State, ca sa sti ce ai de facut data viitoare, mai ales ca am inteles ca ai foarte putin timp, trebuie sa iti faci planul de acasa, ca sa nu mai pierzi timpul acolo. Daca ai rezerve suficiente si puiet satisfacator, nu mai trebuie sa le dai sirop. Pentru asta, trebuia sa evaluezi fiecare rama din fiecare stup si faceai un calcul, cam pe cata miere te bazezi si atunci, in functie de ce mai aduc, luai o hotarare. Deciziile trebuie luate, bazate pe o situatie de fapt. Raspuns universal valabil ...... nu prea stie nimeni.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: stimularea pentru iernat a familiei

Mesajde IGNITE » 04 Sep 2013, 16:06

State scrie:
IGNITE scrie:s-ar putea să fi citit o postare de a unui forumist care parcă zicea că dacă într un minut ai nu ştiu câte albine care aduc polen, atunci există un cules de întreţinere. după postarea respectivă am numărat şi eu albinele care aduceau polen. 20 per minut.


La mine cu siguranta sunt mai multe.

Uite o fotografie facuta pe 2 Septembrie:
Imagine



unde zicei că ţii albinele? în ce tip de locaţie? ce resurse sunt pe acolo pe la tine? de curiozitate...
IGNITE
 
Mesaje: 222
Membru din: 30 Apr 2013, 20:29
Localitate: Teleorman

Re: stimularea pentru iernat a familiei

Mesajde State » 04 Sep 2013, 16:54

IGNITE scrie:unde zicei că ţii albinele? în ce tip de locaţie? ce resurse sunt pe acolo pe la tine? de curiozitate...


In zona de munte - aproape de Chiojdu , jud. Buzau. Ca resurse...foarte putine. Pomi fructiferi, salcam(asta ceva mai mult, dar acum nu e cazul) si faneata cat cuprinde.
In momentul de fata nu stiu de unde aduc polen. Cel mai probabil din fanete. Am urmarit traiectoria lor dar mi-a dat cu virgula. Se indreptau catre garla. :D
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: stimularea pentru iernat a familiei

Mesajde IGNITE » 04 Sep 2013, 17:26

fâneaţă e la Chiojdu. la greu. e bine
IGNITE
 
Mesaje: 222
Membru din: 30 Apr 2013, 20:29
Localitate: Teleorman

Re: stimularea pentru iernat a familiei

Mesajde alin75 » 16 Aug 2015, 16:07

Reluam discutia de aici viewtopic.php?f=10&t=108&start=2304#p260212
In primul rand drojdia trebuie sa fie bine amestecata cu siropul (1l sirop+1kg drojdie). Eu amestestec cu bormasina la capatul careia se ataseaza o paleta de mixer, apoi se varsa in 9 litri sirop. Daca hranirea se face cu bidoane, cam asa se intampla, deoarece se lasa drojdia (nu multa) pe fundul bidonului. Daca franitorul este "deschis" adica albinele au acces in interiorul hranitorului, atunci se duce cam toata drojdia! Sper sa fi fost destul de explicit. Dau siropul seara, iar dimineata trec si scot hranitoarele (am spus undeva am bidoane de 0,5l pentru roiuri si galeti de 1l pentru familii) si apoi spalate de ce mai ramane. Sa nu va para rau de "pierderea" de drojdie, dar e mai mult decat sirop chior. Parerea mea!
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: stimularea pentru iernat a familiei

Mesajde Ted » 16 Aug 2015, 16:20

alin75 scrie:Reluam discutia de aici viewtopic.php?f=10&t=108&start=2304#p260212
In primul rand drojdia trebuie sa fie bine amestecata cu siropul (1l sirop+1kg drojdie). Eu amestestec cu bormasina la capatul careia se ataseaza o paleta de mixer, apoi se varsa in 9 litri sirop. Daca hranirea se face cu bidoane, cam asa se intampla, deoarece se lasa drojdia (nu multa) pe fundul bidonului. Daca franitorul este "deschis" adica albinele au acces in interiorul hranitorului, atunci se duce cam toata drojdia! Sper sa fi fost destul de explicit. Dau siropul seara, iar dimineata trec si scot hranitoarele (am spus undeva am bidoane de 0,5l pentru roiuri si galeti de 1l pentru familii) si apoi spalate de ce mai ramane. Sa nu va para rau de "pierderea" de drojdie, dar e mai mult decat sirop chior. Parerea mea!

Noi avem hranitori de lemn.Le-am pus in ele si la urmatoarea hranire era drojdie depusa pe fundul lor.Ne-a fost frica sa nu facem mai mult rau si nu le-am mai dat,cu toate cu stiu ca le-ar prinde foarte bine pe seceta aceasta.Tot seara ii hranim si noi,dar sunt la aprox.5 km.si este cam peste mana sa mearga sotul dimineata sa scoata hranitorile.Sa incercam varianta la "troc"?
Aristotel: "Dumnezeu, care nu poate fi văzut de muritori, se vădeşte din lucrurile Sale"
Avatar utilizator
Ted
 
Mesaje: 75
Membru din: 02 Mar 2014, 16:23
Localitate: rm-sarat

Re: stimularea pentru iernat a familiei

Mesajde alin75 » 16 Aug 2015, 16:28

Ted scrie:....Sa incercam varianta la "troc"?

Am incercat direct pe capace (acum 2 saptamani) si nici nu "se uita la ea", chiar daca nu aduc nimic.Am trecut la siop, si este mai ok, dau o punga la 30l (am spus in live), deci pierderea prin depunere este mai mica, dar nici cantitatea proteica nu este foarte mare. Acum 2 ani dadeam la saptamana (respectam reteta de 1kg+9l) si la fel ramea in hranitor si putea........
Daca distanta este problema, recomand sotului o bicicleta..... :D
Am facut "naveta la stupi" 3 saptamani 22km (dus/intors), ma cunosteau toti cainii de pe drum....
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator