Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

ce rasa de albina sa incerc in zona de arad?

Mesajde araddaniel » 20 Dec 2014, 12:17

mam tot intrebat oare ce rasa de matca sa incerc am tot citit aici dar nu prea am ajuns la o concluzie.
poate cienva sa enumere rasel si sa spuna + si - la noi in tara?
araddaniel
 
Mesaje: 7
Membru din: 08 Iul 2012, 14:21

Re: ce rasa de albina sa incerc in zona de arad?

Mesajde Mircea_63 » 20 Dec 2014, 14:20

Enumerat, + - e cam mult, dar iti spun simplu:

ori iei albine de la un stupar consacrat din zona, acesta avand albine adaptate zonei, ori daca e sa le cauti dupa rasa...
carpatina, carnica, albina Banateana. Daca as fi in situatia ta, as lua albine din zona. Chiar si daca iei din celalalt capat de tara, dupa ce ajungi sa le inmultesti, vor fi tot din... zona. Matcile sunt din stupii tai -asta daca nu cumperi din alta parte matci imperecheate- dar trantorii sunt locali si nicio garantie ca sunt din stupina ta.

Latinii spuneau: Mater semper certa pater numquam.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: ce rasa de albina sa incerc in zona de arad?

Mesajde Bambucha » 01 Ian 2015, 11:08

Nu exista o rasa de matca... poate te referi la rasa de albine?

Ca incepator cumpara mai intai 3-4 stupi, indiferent de cum arata albinele si ce caraceristici au (nici nu ai cum sa observi diferenta daca nu ai termen de comparatie).... Dupa 3 ani incet incet inveti biologia albinei, necesitatile familiei pe durata unui sezon in diferiti ani (foarte foarte important, atat la nivel teoretic cat si la nivel practic).

Dupa ce ti-ai insusit cat de cat bazele, te extinzi la 10 familii si incerci diferite lazi (orizontal, vertical, multietajat, layens, etc). Dupa alti cativa ani de practica pe diverse tipuri de stup poti proba si diverse rase (asta daca ai pretentii mari din apicultura). Dupa toate aceste etape DECIZI: Rasa si Casa.
Nimic nu se poate insa fara Masa (baza melifera), este singura conditie de care albina are nevoie pentru a trai! Celelalte 2 de mai sus sunt pentru stupar. Nu incerca sa sari etape ca devine costisitor!
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: ce rasa de albina sa incerc in zona de arad?

Mesajde araddaniel » 26 Iul 2015, 12:38

multumesc de sfaturi

stii cumva d eunde pot gasi macar o galbena banateana?

Bambucha scrie:Nu exista o rasa de matca... poate te referi la rasa de albine?

Ca incepator cumpara mai intai 3-4 stupi, indiferent de cum arata albinele si ce caraceristici au (nici nu ai cum sa observi diferenta daca nu ai termen de comparatie).... Dupa 3 ani incet incet inveti biologia albinei, necesitatile familiei pe durata unui sezon in diferiti ani (foarte foarte important, atat la nivel teoretic cat si la nivel practic).

Dupa ce ti-ai insusit cat de cat bazele, te extinzi la 10 familii si incerci diferite lazi (orizontal, vertical, multietajat, layens, etc). Dupa alti cativa ani de practica pe diverse tipuri de stup poti proba si diverse rase (asta daca ai pretentii mari din apicultura). Dupa toate aceste etape DECIZI: Rasa si Casa.
Nimic nu se poate insa fara Masa (baza melifera), este singura conditie de care albina are nevoie pentru a trai! Celelalte 2 de mai sus sunt pentru stupar. Nu incerca sa sari etape ca devine costisitor!
araddaniel
 
Mesaje: 7
Membru din: 08 Iul 2012, 14:21

Re: ce rasa de albina sa incerc in zona de arad?

Mesajde araddaniel » 26 Iul 2015, 12:40

multumesc de sfaturi

stii cumva d eunde pot gasi macar o galbena banateana?

tu de unde esti?


Mircea_63 scrie:Enumerat, + - e cam mult, dar iti spun simplu:

ori iei albine de la un stupar consacrat din zona, acesta avand albine adaptate zonei, ori daca e sa le cauti dupa rasa...
carpatina, carnica, albina Banateana. Daca as fi in situatia ta, as lua albine din zona. Chiar si daca iei din celalalt capat de tara, dupa ce ajungi sa le inmultesti, vor fi tot din... zona. Matcile sunt din stupii tai -asta daca nu cumperi din alta parte matci imperecheate- dar trantorii sunt locali si nicio garantie ca sunt din stupina ta.

Latinii spuneau: Mater semper certa pater numquam.
araddaniel
 
Mesaje: 7
Membru din: 08 Iul 2012, 14:21

Re: ce rasa de albina sa incerc in zona de arad?

Mesajde Mircea_63 » 26 Iul 2015, 13:30

Am stupina pe Valea Muresului, la vreo 70 km amonte de Arad. Tu?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: ce rasa de albina sa incerc in zona de arad?

Mesajde BUNKA » 25 Aug 2015, 18:35

araddaniel scrie:mam tot intrebat oare ce rasa de matca sa incerc am tot citit aici dar nu prea am ajuns la o concluzie.
poate cienva sa enumere rasel si sa spuna + si - la noi in tara?


Ecotipul local...fa selecție pe ea dacă știi cum, e cea mai buna.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani


Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori