Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Apis melifera caucasica

Mesajde mirel » 26 Aug 2015, 15:00

Anul trecut am incercat si eu caucaziana ....anul asta abea am asteptat sa mi se imperecheze prima serie de matci ca sa le rup gatul ....le am dat in toamna populatie, le am dat in primavara populatie si cei mai slabi stupi tot ei erau...confirm si agresivitatea.Asta a fost experienta mea cu caucaziana, au fost luate de undeva din Franta...cica....
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu merge nimic si nici nu stii de ce. (nea' Gica).
0761194759
Avatar utilizator
mirel
 
Mesaje: 477
Membru din: 04 Dec 2012, 12:58
Localitate: craiova dolj

Re: Apis melifera caucasica

Mesajde balu » 26 Aug 2015, 15:14

Salut,d-nu Nae, eu am gasit intr-o botca capacita, 2 varooa grasi si frumosi, nu cere poze, n-am, :shock:
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: Apis melifera caucasica

Mesajde eduard.rotaru » 26 Aug 2015, 15:16

balu scrie:Salut,d-nu Nae, eu am gasit intr-o botca capacita, 2 varooa grasi si frumosi, nu cere poze, n-am, :shock:

Ce spui tu acum rastoarna orice cercetare in domeniu facuta pana la aceasta ora...cu siguranta te-ai inselat ...posibil sa fi fost altceva dar nu varroa...
eduard.rotaru
 
Mesaje: 282
Membru din: 20 Sep 2012, 10:55
Localitate: Barlad

Re: Apis melifera caucasica

Mesajde yulian » 26 Aug 2015, 15:21

Din cate stiu brauzola prefera (si) laptisorul de matca...si se confunda usor cu Varroua. Ai tratat cu Mavrirol vreun an??
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: Apis melifera caucasica

Mesajde nae » 26 Aug 2015, 22:24

balu scrie:Salut, Nae, eu am gasit intr-o botca capacita, 2 varooa grasi si frumosi, nu cere poze, n-am, :shock:

Cartea Zice ca nu e posibil . :shock:
Matematic nu e posibil ; primul ou de varroa e depus dupa consumarea laptisorului de catre larva parazitata , din el ecluzioneaza un mascul ; la 72 ore (cred :oops: ) depune si ouale fecundate (la ecluzionarea femelelor sa fie apt masculul ) din care ies femele ...
Mai repede ies fara aripi sau malformate din cauza ''otravurilor'' din rapita sau alte culturi stropite cu inhibitori de crestere sau frig .
Eu ''tratez'' starterul/finisorul ; e de ras sau nu , nu stiu ...
Oul de braula este depus sub capaceala (face niste galerii pe sub capaceala/se recomanda descapacitul cu un cutit nu cu furculita ) iar ADULTUL se hraneste cu laptisor PARAZITAND matca nu BOTCA .
Varroa are 8 picioare/acarian , braula 6/insecta-musca , diferente minore .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Apis melifera caucasica

Mesajde gica.mosu » 26 Aug 2015, 22:57

mirel scrie:Anul trecut am incercat si eu caucaziana ....anul asta abea am asteptat sa mi se imperecheze prima serie de matci ca sa le rup gatul ....le am dat in toamna populatie, le am dat in primavara populatie si cei mai slabi stupi tot ei erau...confirm si agresivitatea.Asta a fost experienta mea cu caucaziana, au fost luate de undeva din Franta...cica....


Mirel, daca mai ai o tara di curaj incearca =cauta 2-3 botci de la o caucaziana si sa fie fecundate(matcile) cu ceva carpatina- carnica (trantori din fam recordiste :idea: )...s'apoi mai vorghim-respect G.Mosu :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Apis melifera caucasica

Mesajde mirel » 27 Aug 2015, 00:12

gica.mosu scrie:Mirel, daca mai ai o tara di curaj incearca =cauta 2-3 botci de la o caucaziana si sa fie fecundate(matcile) cu ceva carpatina- carnica (trantori din fam recordiste :idea: )...s'apoi mai vorghim-respect G.Mosu :!:

Va salut!
Stiu ca e o rasa cu care se poate "lucra" ,si da bine...insa, cu respect, din kkt nu cred ca se poate face bici :))
Nu mi au lasat nici macar o urma de speranta ca as avea ceva de inbunatatit sau vreo insusire care as vrea sa o pastrez de la ele...repet, ma refer strict la materialul pe care am pus eu mana.

Ps: salutare Nae!!!! :)
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu merge nimic si nici nu stii de ce. (nea' Gica).
0761194759
Avatar utilizator
mirel
 
Mesaje: 477
Membru din: 04 Dec 2012, 12:58
Localitate: craiova dolj

Re: Apis melifera caucasica

Mesajde balu » 27 Aug 2015, 08:56

din 20007 am albine,braula n-am vazut, galeriile elea in miere capacita am vazut,
varooa 100% pe larva capacita, de ce 2 nu stiu, femele sigur ca erau mari. teoretic nu se poate :D , ii arde laptisorul ca e acid, o explicatie ar fi faptul ca era botca de salvare - am bagat o rama cu ceva puiet intr-un roi sa verific existenta matcii, roiul nu mai avea puiet. Botcile le-am rupt sa-i pot da alta matca. Capisci!
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: Apis melifera caucasica

Mesajde eduard.rotaru » 27 Aug 2015, 09:20

balu scrie:din 20007 am albine,braula n-am vazut, galeriile elea in miere capacita am vazut,
varooa 100% pe larva capacita, de ce 2 nu stiu, femele sigur ca erau mari. teoretic nu se poate :D , ii arde laptisorul ca e acid, o explicatie ar fi faptul ca era botca de salvare - am bagat o rama cu ceva puiet intr-un roi sa verific existenta matcii, roiul nu mai avea puiet. Botcile le-am rupt sa-i pot da alta matca. Capisci!


Varroa nu intra in celule daca nu are un scop anume. Si scopul este unul genetic de a se inmulti...ori in botca varroa nu se poate inmulti, fie ea si botca de salvare...timpul este mult prea scurt...de la 21 de zile la lucratoare la 16 zile la regina e o diferenta f mare...
eduard.rotaru
 
Mesaje: 282
Membru din: 20 Sep 2012, 10:55
Localitate: Barlad

Re: Apis melifera caucasica

Mesajde nae » 27 Aug 2015, 21:20

balu scrie:... varooa 100% pe larva capacita, de ce 2 nu stiu, femele sigur ca erau mari. Capisci!

Te cred.
Ce suturi am primit de la ''crescatorii'' de matci cand am zis sa tratam cu VF starterul :roll:

Stupul rotativ a fost inventat (brevetat si premiat) pt ca varroua nu ''suporta '' cu capul in jos :shock: iar botca taman asa sta .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Apis melifera caucasica

Mesajde ignatov andrei » 10 Sep 2015, 22:08

ignatov andrei scrie:Când vorbim de " caucasica", sau "caucaziana", nu avem voie sa pomenim despre agresivitate, iar " caucassica la Paris"... e ceva ce are legatura cu Miluta Gheorghiu...!!!


Cică, "unul"... s-a pensionat...
Amu'... ce sa spui si eu...
...era mai bine sa spun... "căpăstru"...?!?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Apis melifera caucasicazi

Mesajde petru MD » 20 Sep 2015, 12:35

buna la toti . sunt din Moldova si,poate experienta care o,am cu caucazianca se defera de cea din Romania dar familia noastra deja de 14 ani lucram cu asa rasa de albini la inceput a fost greu ca aveam in prisaca asa " simptoame" ca agresiune si nerezistenta dar dupa ani,de selectare am optinut rezultate bune si am ajuns la concluzia ca atita timp cit caucazianca e incrucisata cu alta rasa in deosebi cuncarpatina .... pot sa va spun ca suntemi foarte multimiti si la salkim in comparatie cu cei,care lukreaza cu carpatina ( la noi in tara cei care cresc regine de rasa carpatine sunt persoane cointeresate numai fenanciar) .
noi fiecare an cumparam regine de prima generatie le testam si anu viitor crestem o generatie singuri tot odata iarasi cumparint ... si tot asa
Avatar utilizator
petru MD
 
Mesaje: 212
Membru din: 20 Ian 2015, 16:08
Localitate: Moldova or.Chisinau

Re: Apis melifera caucasica

Mesajde petru MD » 20 Sep 2015, 12:40

mirel scrie:Anul trecut am incercat si eu caucaziana ....anul asta abea am asteptat sa mi se imperecheze prima serie de matci ca sa le rup gatul ....le am dat in toamna populatie, le am dat in primavara populatie si cei mai slabi stupi tot ei erau...confirm si agresivitatea.Asta a fost experienta mea cu caucaziana, au fost luate de undeva din Franta...cica....

eu lucrezi de 14 ani si sunt multumit materialu genetic il procuram din Russia " crasnaea poleana"
Avatar utilizator
petru MD
 
Mesaje: 212
Membru din: 20 Ian 2015, 16:08
Localitate: Moldova or.Chisinau

Re: Apis melifera caucasica

Mesajde cristi_vidican » 20 Sep 2015, 13:15

Cum e evoluția unui stup cu albina din amestecul caucasica - carpatina?
Mă interesează cum se comportă la iernare, primăvara, culesturile principale și ponta toamna.
Asta în comparație cu carpatina

Am o regina carnica insemniată artificial cu caucasica și sunt curios ce va iesi din ea.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apis melifera caucasica

Mesajde petru MD » 20 Sep 2015, 15:12

cristi_vidican scrie:Cum e evoluția unui stup cu albina din amestecul caucasica - carpatina?
Mă interesează cum se comportă la iernare, primăvara, culesturile principale și ponta toamna.
Asta în comparație cu carpatina

Am o regina carnica insemniată artificial cu caucasica și sunt curios ce va iesi din ea.

cindva am incerca,sa fac incrucisare,intre caucazianca si carpatina " vucicova" si,sa primit foarte bine.
cei,legat de iernare sunt bune problema consta in ceia ca daca familia ii slaba in primavara greu sa dezvolta
cei legat de alte boli e mai sensibila la nozematoza numai ca acum sunt medicamente care ne ajuta
cei legat de roire in 9 ani avind prisaca de 700-900 familii nam vazut roirea la aceste familii
Domnul sa binecuvinteze ocupatia d-va
Avatar utilizator
petru MD
 
Mesaje: 212
Membru din: 20 Ian 2015, 16:08
Localitate: Moldova or.Chisinau

Re: Apis melifera caucasica

Mesajde ignatov andrei » 20 Sep 2015, 16:59

cristi_vidican scrie:Cum e evoluția unui stup cu albina din amestecul caucasica - carpatina?
Mă interesează cum se comportă la iernare, primăvara, culesturile principale și ponta toamna.
Asta în comparație cu carpatina

Am o regina carnica insemniată artificial cu caucasica și sunt curios ce va iesi din ea.


In 1986, un kg. de miere de salcam se vindea usor cu 100 lei, in conditiile in care salariul era de 2500lei!
O matca de la ICPA (ICDA) costa, pe vremea aceea, 50 de lei.
Eu am dat doua bidoane (45kg. bidonul) de miere de salcam pe doua matci de la Krasnaia Poliana (abia incepuse Perestroica), adica 4500 de lei pe o matca!
Fiicele rezultate (amestec caucasica-carpatina) au avut rezultate excelente!
Intradevar, nu erau probleme cu roitul!

Ma mira faptul ca distinsul coleg din Moldova, petru MD, pomeneste de Krasnaia Poliana...!
Eu stiam ca nu mai exista statia de crestere!
La Krasnaia Poliana aparusera - in ultimii ani - forme de consangvinizare, de aceea petru MD pomeneste de agresivitate.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

AnteriorUrmătorul

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori