Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: LOCA AMERICANA,AJUTOR!!

Mesajde MIHAI BALS » 13 Iun 2015, 22:28

DoarEu scrie:Pai nu,ca asta e nesimtire totala :shock: .Dar ce ma mira,traim in ROMANIA si asta ne ocupa tot timpul.Dati-i foc(nu stupilor,ci apicultorului :twisted: )
Sanatate(si dvs,si familiei dvs,si stupilor in special :) )

ciuri buri!
(in carne si oase)
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: LOCA AMERICANA,AJUTOR!!

Mesajde DaniApis » 13 Iun 2015, 22:45

Domnule Bals, va arde de mistouri? Eu nu cred ca ar vrea cineva sa fie in pielea noastra acum.. si nici dvs nu va doresc asa ceva..
DaniApis
 
Mesaje: 77
Membru din: 19 Mar 2013, 21:19
Localitate: Ramnicu Sarat,Jud Buzau

Re: LOCA AMERICANA,AJUTOR!!

Mesajde Florin Dobre » 14 Iun 2015, 00:56

Dar daca omul nu va spunea nimic?! Toate erau bune si habar nu aveati de drobul de sare. :idea:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: LOCA AMERICANA,AJUTOR!!

Mesajde cucubau » 14 Iun 2015, 07:42

Loca Americana este un fel de bau-bau si este folosita pe post de sperietoare pentru a alunga eventualii concurenti din zona .
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: LOCA AMERICANA,AJUTOR!!

Mesajde DaniApis » 14 Iun 2015, 08:30

Aia era concurenta.. de aia am postat de loca nu ? Imi cer scuze ca am postat asa ceva... Daca era la tine in jud Ag prietene? Nu vreau sa ma cert sau sa primesc block pe forumul asta din cauza unora.. dar vorba unui intelept " uneori a vorbi cu norii e mult mai constructiv decat a vorbi cu un om ".
DaniApis
 
Mesaje: 77
Membru din: 19 Mar 2013, 21:19
Localitate: Ramnicu Sarat,Jud Buzau

Re: LOCA AMERICANA,AJUTOR!!

Mesajde alin75 » 14 Iun 2015, 10:33

cucubau scrie:Loca Americana este un fel de bau-bau si este folosita pe post de sperietoare pentru a alunga eventualii concurenti din zona .

dar daca este urmata de "bau-bau"--->
DaniApis scrie:....... Ne-a deschis si stupii 2 la numar si mirosea a hoit efectiv. .....


In iarna a fost "un val" de selectie. Acum "lumea" este pusa pe "revenire". UNII trag de saracii "roi" iesiti din iarna, pana nu mai pot sa-si refaca efectivul.
Fara analize nu se poate afirma daca este LA/LE. LA apare in sezonul cald in a doua jumatate a verii. Acum este momentul pentru LE, aceasta apre in mai-iunie, factori favorizanti (frig, ploi, cantitati mici de polen etc.).
Luati probe, faceti analize si treceti in carantina.
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: LOCA AMERICANA,AJUTOR!!

Mesajde DaniApis » 14 Iun 2015, 10:56

O sa iau cand ajung la stupi probe de la noi restul care am ramas aici sa le duc la laborator si sa vedem daca ne.a infestat si pe restul.. bine ca a plecat.. din cate am inteles acel individ ar fi avut si anul trecut probleme cu loca.. multumesc de sfaturi.
DaniApis
 
Mesaje: 77
Membru din: 19 Mar 2013, 21:19
Localitate: Ramnicu Sarat,Jud Buzau

Re: LOCA AMERICANA,AJUTOR!!

Mesajde cucubau » 14 Iun 2015, 15:05

DaniApis scrie:Aia era concurenta.. de aia am postat de loca nu ? Imi cer scuze ca am postat asa ceva... Daca era la tine in jud Ag prietene? Nu vreau sa ma cert sau sa primesc block pe forumul asta din cauza unora.. dar vorba unui intelept " uneori a vorbi cu norii e mult mai constructiv decat a vorbi cu un om ".

Aparitia de LA ar fi cel mai mare cosmar , daca ar fi adevarat cazul nu ar fi putut fi izolat .
Cat despre LE , aici este cu totul si cu totul alta poveste , LE este prezenta in ori ce stupina . Diferenta este ca nu toti apicultori cunosc simptomele si fac cu adevarat tratamente adecvate.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: LOCA AMERICANA,AJUTOR!!

Mesajde DaniApis » 14 Iun 2015, 15:56

Vom face analize si va vom tine la curent daca se va extinde si la noi restul, eu voi duce probe la laborator si o sa vedem cu ce avem de aface... multumesc tuturor de sfaturi ! ;)
DaniApis
 
Mesaje: 77
Membru din: 19 Mar 2013, 21:19
Localitate: Ramnicu Sarat,Jud Buzau

Re: LOCA AMERICANA,AJUTOR!!

Mesajde DoarEu » 27 Aug 2015, 14:48

Si uite ca si in AG avem loca(europeana,nu americana)
Acum cateva zile am vrut sa pun sirop la un stup(roi de anul asta-cam mic ce-i drept) si daca tot n-am avut ce face,am zis sa mai arunc si un ochi prin el ca nu l-am mai controlat de ceva vreme.
Siiii...ce sa vezi....
Prima rama full miere,polen...totul OK.
A doua rama...-jale,puiet mort atat in stadiul de larva aproape de capacire cat si in stadiul de larva capacita.
Era cam tarziu si nu am mai putut face nimic.A doua zi l-am scuturat intr-un stup gol,fara rame si l-am bagat la racoare in beci.L-am lasat asa 1 zi si ceva(cu apa in hranitor-defapt mai multe hranitoare puse unul langa altul) apoi l-am dus pe alta vatra , i-am bagat rame noi cu faguri artificiali si dai cu siropul cu oxi pe el.
Oi fi facut bine,oi fi facut rau da nu puteam sa-l ard.
Din cate am inteles LE nu sporuleaza.Deci...doar bacteria trebuie omorata?
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: LOCA AMERICANA,AJUTOR!!

Mesajde Alexu » 27 Aug 2015, 22:01

DoarEu scrie:Si uite ca si in AG avem loca(europeana,nu americana)
Acum cateva zile am vrut sa pun sirop la un stup(roi de anul asta-cam mic ce-i drept) si daca tot n-am avut ce face,am zis sa mai arunc si un ochi prin el ca nu l-am mai controlat de ceva vreme.
Siiii...ce sa vezi....
Prima rama full miere,polen...totul OK.
A doua rama...-jale,puiet mort atat in stadiul de larva aproape de capacire cat si in stadiul de larva capacita.
Era cam tarziu si nu am mai putut face nimic.A doua zi l-am scuturat intr-un stup gol,fara rame si l-am bagat la racoare in beci.L-am lasat asa 1 zi si ceva(cu apa in hranitor-defapt mai multe hranitoare puse unul langa altul) apoi l-am dus pe alta vatra , i-am bagat rame noi cu faguri artificiali si dai cu siropul cu oxi pe el.
Oi fi facut bine,oi fi facut rau da nu puteam sa-l ard.
Din cate am inteles LE nu sporuleaza.Deci...doar bacteria trebuie omorata?



In ce zona a argesului ?
,, Nu e problema mea ce cred oamenii despre mine . Eu sunt ceea ce sunt și fac ceea ce fac . Nu astept nimic și accept totul . Si asta face viața mult mai usoara ''
Avatar utilizator
Alexu
 
Mesaje: 132
Membru din: 03 Noi 2011, 13:05
Localitate: Mioveni Romania

Re: LOCA AMERICANA,AJUTOR!!

Mesajde proapis13 » 12 Sep 2015, 15:51

In Tunisia un doctor veterinar dispune arderea unei stupine unde s-a descoperit Loca Americana...

https://www.facebook.com/groups/Apicult ... 371878517/
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: LOCA AMERICANA,AJUTOR!!

Mesajde alin75 » 28 Dec 2015, 23:30

recitind...... revistele am gasit urmatorul material..., poate va intereseaza .....
Fişiere ataşate
rsz_untitled1_page1_image1.jpg
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: LOCA AMERICANA,AJUTOR!!

Mesajde jr2 » 12 Feb 2016, 17:19

Nu exista tratament ptr loca americana decat focul. Principalii vinovati de proliferarea violenta a acestei boli sunt stuparii inconstienti si /sau ignoranti!eu fac stuparit stationar intr-o zona cu o baza melifera echilibrata si in coveer.asta ma distruge! La fs sunt inconjurat de zeci de pavilioane,venite de regula din jud valcea,populate cu niste rapciugi de stupi,ce put a cadavru cand treci pe langa ei. "apicultorul" abandoneaza focarul de infectie in grija unui paznic,de regula alcoolic care dupa doua tuici spune ca "stupii e sanatisi bre,ca a facut tratamente".
Stupinele cu loca au familii slabe si sunt atacate de restul albinelor,acesta fiind cel mai "sigur"mod de transmitere a bolii!
jr2
 
Mesaje: 161
Membru din: 11 Ian 2013, 15:53

Re: LOCA AMERICANA,AJUTOR!!

Mesajde csaa » 12 Feb 2016, 17:34

Pe unde aveti stupina?
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: LOCA AMERICANA,AJUTOR!!

Mesajde italianu » 12 Feb 2016, 17:43

jr2 scrie:Nu exista tratament ptr loca americana decat focul.


Chiar asa? Vezi ca mai exista antibioticul,si daca stii sa-l administrezi iti salvezi familia!
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 21 vizitatori