Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Iernarea albinelor

Mesajde gica.mosu » 27 Aug 2015, 14:38

Sovian,esti un topic-impachetarea mea perfecta de v radu =gasesti acolo si nu numai n feluri de a pregatii stupii pt iernare ...peste putin timp=pun pi pag mea pers felul cum fac eu impachetarea(SI CEVA POZE) =o sa-ti placa sper :!: :idea:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Iernarea albinelor

Mesajde asd » 27 Aug 2015, 14:47

asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Iernarea albinelor

Mesajde sovian » 27 Aug 2015, 15:11

multe ideei...Multumesc
eu intrerbam unde se lasa libera sita pt circulatia aerului.
cu poliestiren in capac a folosit cineva la fund plin?
Chiar dacă nu ai stupi, ocroteşte albinele!
sovian
 
Mesaje: 239
Membru din: 06 Mai 2014, 18:47
Localitate: Dracesti

Re: Iernarea albinelor

Mesajde asd » 27 Aug 2015, 15:18

Lasi liber undeva deasupra albinelor, unde iti vine mai bine. Polistiren in capac face mucegai. Daca nu ai ce face parerea mea e sa adopti solutia cu rumegusul in podisor, astfel vei avea si aerisire si izolare in acelasi timp.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Iernarea albinelor

Mesajde andrei_calinescu » 27 Aug 2015, 15:26

sovian scrie:multe ideei...Multumesc
eu intrerbam unde se lasa libera sita pt circulatia aerului.
cu poliestiren in capac a folosit cineva la fund plin?



Soviane,

Nu te crampona sa lasi liber in podisor.
La fund plin circulatia aerului se face optim NUMAI daca lasi urdinisul deschis pe pozitie MARE.
Tu ai avut condens anul trecut pentru ca l-ai avut mic. E asa?
Albinei nu-i place sa priveasca stelele prin sita podisorului.
In scorbura nu exista orificiu deasupra.
Inca o data, urdinisul pe MARE si sus ziare si optional un tol peste ziare.
Tot domnul Gica spunea ca stupii nu se impacheteaza stupii iarna.
Daca vrei sa citesti, citeste pe forumul vechi ce scria dansul si fa exact asa cum spunea , caci sunt pareri care canteresc enorm.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Iernarea albinelor

Mesajde sovian » 27 Aug 2015, 15:50

as putea sa las un colt liber la sita . peste tot ziare si chiar perne umplute cu rumegus.
zic de un colt de 5 cm pt a ierna in horn.
Chiar dacă nu ai stupi, ocroteşte albinele!
sovian
 
Mesaje: 239
Membru din: 06 Mai 2014, 18:47
Localitate: Dracesti

Re: Iernarea albinelor

Mesajde sovian » 27 Aug 2015, 15:52

tot insist pe tema asta pt a gasii o solutie, buna dupa cunostintele mele. asta iarna am patito cu condensul. la un stup pe 20 r am avut puiet varos si nu a mai scapat.(nici eu nu am insistat cu schimbarea matci )
Chiar dacă nu ai stupi, ocroteşte albinele!
sovian
 
Mesaje: 239
Membru din: 06 Mai 2014, 18:47
Localitate: Dracesti

Re: Iernarea albinelor

Mesajde mellis » 27 Aug 2015, 15:55

Ziarul pus peste fanta functioneaza ca un absorbant - daca este umed se poate schimba.
Urdinisul deschis/mare - a fost mentionat bine Andrei_Calinescu mai devreme/dar nu vrei sa asculti..
De ce sa lasi curent - horn? Ai citit ce a zis Gica pe forumul vechi despre horn?
Sanatate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Iernarea albinelor

Mesajde sovian » 27 Aug 2015, 16:01

nu am citit, merg acasa sa ma documentezsi revin .
multumesc de rasp
Chiar dacă nu ai stupi, ocroteşte albinele!
sovian
 
Mesaje: 239
Membru din: 06 Mai 2014, 18:47
Localitate: Dracesti

Re: Iernarea albinelor

Mesajde andrei_calinescu » 27 Aug 2015, 16:05

sovian scrie:as putea sa las un colt liber la sita . peste tot ziare si chiar perne umplute cu rumegus.
zic de un colt de 5 cm pt a ierna in horn.


Soviane,

Dupa o baie buna, asaza-te intre 2 geamuri deschise si vezi ce simti dupa ceva timp.
Exact asta vrei sa le faci tu albinelor.
Da-le frate urdinis mare si inchide sus cu ziare sau alta hartie absorbanta.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Iernarea albinelor

Mesajde mellis » 27 Aug 2015, 17:18

Sovian,
De fapt tu cauti pe cineva sa fie de acord cu solutia pe care o ai in minte si vrei sa o implementezi ;)?
Bafta ...
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Iernarea albinelor

Mesajde yuonyuon » 27 Aug 2015, 17:42

Nu faceti comparatie ca daca lasati un colt la sita descoperit se face curent :))) , nu exista asa cva .ele singure isi fac ventiltia numa sa le dai sansa, multi stupari folosec fanta aia sau lasa o parte din sita descoperita, urdinisu la maxim (dar cu gratie ) si partea din spate a stupului(opusa udinisului ) lasat cam 1 cm din sita pe toata lungimea ei, acoperit cu ziar restu evident si dupa paturi sau perne cu paie . in modu asta nu ai sa mai vezi nici un pic de condens .

Nu folosi folie sau polistiren in capac e moarte curata. am avut stupi care leau sarit capacele la un viscol(la mine bate crivatu iarna) si nau avut nimik asha ca nu iti fa griji de extra impachetari.
yuonyuon
 
Mesaje: 2822
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Iernarea albinelor

Mesajde asd » 27 Aug 2015, 18:04

Intrebarea este ce suprafata are urdinisul? Din cate am vazut pe forum multi aveti urdinise mici in comparatie cu cele de la un stup langstroth si deci insuficiente ca ventilatie. Ca urmare trebuie asigurata refularea umiditatii pe sus intr-un fel sau altul in limita bunului simt. La o familie puternica si nu numai, impachetarea cu ziare si paturici mai mult strica decat ajuta pentru ca acestea retin umiditatea in stup. Din cate am citit tipul de podisor warre e cel mai optim insa nu am folosit din motive economice.

Fundul clasic de langstroth se foloseste vara cu urdinisul mai scund si iarna se intoarce pe inaltimea maxima. Era folosit mai ales la iernarea in pivnite unde umiditatea era cea mai mare problema. La dadant din care am vazut urdinisul e mult mai mic ca suprafata si de aici problemele cu condensul. Domnul Gica folosea langstroth.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Iernarea albinelor

Mesajde crisandp2 » 27 Aug 2015, 21:49

Bună seara,
"Impachetarile" dlui Pupemea si ale dlui Dila Daniel nu satisfac pe nimeni? Daca nu ai peste 10000 de albine in ghem ( vezi http://youtu.be/YUk8kKmchU8) nici o sansa să îi emulezi pe maeștrii?
Ultima oară modificat de crisandp2 pe 27 Aug 2015, 21:53, modificat 1 dată în total.
crisandp2
 
Mesaje: 33
Membru din: 18 Iul 2014, 17:49

Re: Iernarea albinelor

Mesajde joohny » 27 Aug 2015, 21:53

crisandp2 scrie:Buna seara,
"Impachetarile" dlui Pupemea si ale dlui Dila Daniel nu satisfac pe nimeni?


Unde se pot vedea pt. a-mi da cu parerea?
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: Iernarea albinelor

Mesajde crisandp2 » 27 Aug 2015, 21:58

joohny scrie:
crisandp2 scrie:Buna seara,
"Impachetarile" dlui Pupemea si ale dlui Dila Daniel nu satisfac pe nimeni?


Unde se pot vedea pt. a-mi da cu parerea?




http://stuparitul.3xforum.ro/post/1814/ ... mp_CONTRA/


http://pupemea.sunphoto.ro/Vatra_de_iarna


Sa nu uităm că si dl alt_stupar foloseste bumbacul peste cuib și cam atat.

Să nu îl uităm pe copilul teribil Maximus http://stuparitul.3xforum.ro/post/1843/ ... a_baiatu_/ a cărui metodă de iernare este apreciată de dl. Guist aka Pupemea.

Cine este dl. Pupemea ? Este un rockstar al apiculturii românești de mult mult timp, asta se vede și din fanii pe care i-a strâns pe merit pe pagina dânsului. Dacă dânsul și alții enumerați mai sus sunt eficienți prin simplitate de ce să nu îi urmăm?
crisandp2
 
Mesaje: 33
Membru din: 18 Iul 2014, 17:49

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 34 vizitatori


cron