Prima pagină APICULTURA GENERALA JURNAL DE APICULTOR - JURNALE PERSONALE

Jurnal de Apicultor este sectiunea forumului in care fiecare membru isi poate nota zi de zi , tot ce este legat de stupina personala .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

parazit?

Mesajde stuparul2011 » 09 Oct 2011, 23:09

buna,
azi am gasit in fata a doi stupi cate o albina moarta, pe jos.
aveau pe corp ceva ca o capusa(ca forma)de culoare visinie. nu imi amintesc sa fi citit despre asa ceva. credeti ca
este vreun parazit, sau pur si simplu o insecta de pe jos? eu am mai vorbit cu cineva si zicea ca nu este nimic, doar o insecta de pe pamant.
va multumesc anticipat.
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis

Re: parazit?

Mesajde tassevasi » 09 Oct 2011, 23:33

Poate o fi fost Braula .
Numai bine
Avatar utilizator
tassevasi
 
Mesaje: 89
Membru din: 09 Mai 2011, 14:36
Localitate: Pitesti - Bascov - AG 57 ani

Re: parazit?

Mesajde MyBees » 09 Oct 2011, 23:46

Ce naiba mai... azi s-au trezit toti parazitii sa reapara?
Nu poti sa-i faci o poza? iti ia doar o klipa... :)
Asa... orbeste e greu. Uita-te intr-o carte sa vezi daca identifici parazitul. Cel de pe albina.
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: parazit?

Mesajde stuparul2011 » 10 Oct 2011, 14:26

buna,
m-am uitat azi peste o carte si am citit, dar nu este brauloza, deoarece aceasta pe care am vazut-o eu are mult mai multe perechi de piciooare, nu doar trei ca si brauloza.
raman la concluzia ca este doar vreo insecta care s-a agatat de corpul albinelor moarte.
va multumesc.
numai bine
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis

Re: parazit?

Mesajde liviu1965 » 10 Oct 2011, 14:39

chiar nu faci o poza?
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: parazit?

Mesajde stuparul2011 » 10 Oct 2011, 20:15

gata cu asta, am descoperit. este varroa. va trimit aici si un link, dupa care mi-am dat seama.
http://www.youtube.com/watch?v=C5kfuf2n ... re=related.
ce parere aveti daca a iesit albina cu el pe ea, credeti ca sunt prea multi in stup?
eu am facut 2 tratamente luna trecuta si mai trebuie sa fac unul in aceasta luna.
va multumesc.
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis

Re: parazit?

Mesajde tassevasi » 10 Oct 2011, 20:44

Atita timp cit ai puiet in stip sigur vei avea si varoua ,deaceia se fac ultimile tratamente in lipsa puietului .
Puteai sa faci si 10 tratam daca nu sa facut atunci cind nu mi exista puiet ,degeba l,ai facut .
Numai bine .
Avatar utilizator
tassevasi
 
Mesaje: 89
Membru din: 09 Mai 2011, 14:36
Localitate: Pitesti - Bascov - AG 57 ani

Re: parazit?

Mesajde liviu1965 » 10 Oct 2011, 21:37

Bine ca ai rezolvat

Iernare uscata
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: parazit?

Mesajde balu » 10 Oct 2011, 21:57

stuparul2011 scrie:buna,
azi am gasit in fata a doi stupi cate o albina moarta, pe jos.
aveau pe corp ceva ca o capusa(ca forma)de culoare visinie. nu imi amintesc sa fi citit despre asa ceva. credeti ca
este vreun parazit, sau pur si simplu o insecta de pe jos? eu am mai vorbit cu cineva si zicea ca nu este nimic, doar o insecta de pe pamant.
va multumesc anticipat.

daca era varooua nu-l vedeai tu, e doar un paduche care nu ataca albinele, prima data cind am vazut asa ceva m-am speriat si eu, ce-o mai fi si asta?
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: parazit?

Mesajde Condurache Bogdan Constantin » 16 Oct 2011, 14:42

Cum au zis si colegii de mai sus, ultimele tratament impotriva parazitului varooa, se face in lipsa puietului, dupa ce a eclozionat complet. Poti pune si o pamblica de mavrirol in stup, sa stai linistit. Daca ai dezinfectat cum trebuie lazile, nu o sa ai probleme. Eu le dezinfectez de doua ori pe an, primavara si toamna. Toamna dupa ce le fac tratamentele, le mut in stupii dezinfectati :)
Toate in aceasta lume, sunt relative!
Avatar utilizator
Condurache Bogdan Constantin
 
Mesaje: 52
Membru din: 16 Oct 2011, 13:21
Localitate: Todiresti, Vaslui

Re: parazit?

Mesajde stuparul2011 » 06 Dec 2011, 02:22

buna,
-----legat de mavrirol.
in ce perioada se utilizeaza???are efect si pentru varroa sau doar pentru altceva?(pentru ce anume?)
se gasesc la magazinele ACA? eu de acolo cumpar una alta.......
cam ce pret are o fasie si cate fasii se pun intr-un stup orizontal de 18 rame? sau cum utilizeaza?
stie cineva si alte magazine?
-----tratamentul pentru varroa se mai poate face si spre iarna, daca albina nu mai zboara(nu exista conditii de zbor?) si totusi este posibil sa mai fie puiet in cuib?am vazut pe forum pe cineva care avea puiet si in aceasta luna, cum poate scapa de varroa?se mai poate face tratament?
va multumesc
numai bine
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis

Re: parazit?

Mesajde un OM » 06 Dec 2011, 02:36

Unii încep să pună din august, pentru a avea albina de iernare sănătoasă şi le iau prin oct-nov. Alţii le pun,benzile prin oct. şi le iau la contolul din perioada zborului de curăţire din primăvară.
Efect împotriva varoua si braula.
Se vinde la cutie, ajunge de la 10-la mai multi stupi,funcţie de puterea fiecăruia.
Preţul undeva spre 30 lei.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: parazit?

Mesajde tassevasi » 06 Dec 2011, 15:47

Tratamentul pt varoua se face atunci cind ai 12 gr afara si alb nu mai sunt in ghem ,in orice luna (chiar si iarna ) daca nu ai facut la timp si in lipsa puetului .
Mavirolul e bine sa-l pui cam dupa ce ai terminat cu varechetul , ca sa nu propolizeze benzile si sa-si faca efectul,in noiembie si se lasa pina cind umbli la ei in primavara .
Numai bine .
Avatar utilizator
tassevasi
 
Mesaje: 89
Membru din: 09 Mai 2011, 14:36
Localitate: Pitesti - Bascov - AG 57 ani

Re: parazit?

Mesajde ADITZU » 06 Dec 2011, 22:19

poti sa pui albina care zici ca are parazitul respectiv pe ea sau eventual alte cateva albine care mai au asa ceva pe ele le ambalezi intr-un plic frumos si te duci cu ele la DSV de la tine din judet si ai analizele gratis si cu ocazia asta vezi ce boala au albinele sau ce paraziti , doar drumul o sa te coste :roll:
Multi bazaie precum albina , dar se mira ca nu iese miere
Avatar utilizator
ADITZU
 
Mesaje: 173
Membru din: 08 Mar 2011, 05:45
Localitate: com. Gratia , jud. Teleorman

Re: parazit?

Mesajde proapis13 » 07 Dec 2011, 00:41

Daca semana cu asta din poza inseamna ca nu ai facut tratamentele cum trebuie
salve :D
Fişiere ataşate
Bee-predators-Honeybee22.jpg
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: parazit?

Mesajde stuparul2011 » 07 Dec 2011, 12:05

buna,
da domnule Aditzu,aveti dreptate, dar eu m-am trezit prea tarziu si de aceea nu am mers sa vad.
in orice caz,daca va uitati putin mai sus eu am gasit un videoclip pe youtube dar azi cand am vrut sa intru din nou nu am observat ca nu mai merge.aici este prezentat exact parazitul.
domnule proapis, exact asa arata parazitul de care vorbeam, am gasit pe youtube, cum spuneam mai devreme si m-am convins ce este.
dar cu toate acestea cand am scris aici ceilalti apicultori spuneau ca nu este varroa pentru ca nu am cum sa il vad cu ochiul liber.
imi puteti spune ce am gresit in aplicarea tratamentului?
va multumesc,
numai bine
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis

Următorul

Înapoi la JURNAL DE APICULTOR - JURNALE PERSONALE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori