Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: dadant 12 rame

Mesajde Adi Hodis » 06 Dec 2011, 22:59

Vad Dorine vad ... las´ ca-s bune sfaturile ... multumesc colegu skala.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: dadant 12 rame

Mesajde fotoklipa » 06 Dec 2011, 23:26

sakala scrie:eu mam documentat de pe forum si 10r cu cat 1/1 imi fac pentru ca in pastoral incap mai multi la transport si avantajul ca lucrezi cu aceasi rama de facut roi cel mai indicat cu matca imperecheata sau botca matura uitate la inmultirea fam albine gasesti acolo o serie de tehnici si eu sezonul acesta incep sa imi cresc singur matcile in stupina sunt in studiu acum sa gasesc un stupar care sa imi arate cum sa fac trasvazarea si apoi oi vedea eu cum ma voi descurca in rest stupul 10r cu cat intreg daca iti umple catul ai o fam buna muncitoare ;)


Pai si la 12 rame ,tot cu rama aia lucrezi, doar e tot dadand,nu?Cat despre transport depinde cu ce-l faci,pavilion(10 rame pat cald-si aici poti avea pana la 20 rame,12 rame pat rece,si punct,nu ai cum decat cu cat),ori varsat?nu?asa documentat.Cat despre avantajul ala cu rama,pai dadantul e dadant,fie pe 10 ,fie 12.pentru altii avantajul(in cazul roirii) celor 2 rame,visa vis de 10,este de maxim 2 zile.nimic mai mult,asta la dadant.Despre rama de facut roi,pai aici sunt multe aspecte,numar de albina(cantitate),si pana la urma ce vrei,s-a vinzi,ori sa te imultesti?Cat despre transvazare,trebuie ani,dar poti folosi cu succes,nicotul ori jenter.Catul de 1/1,il va umple cand ai s-a ai o familie de cel putin 80000,"persoane" in stupina,asta la un singur cules,si mai ales daca ai, sa ai cel putin 50 H,de baza melifera.Ia mai gandeste-te. :D
fotoklipa
 
Mesaje: 48
Membru din: 09 Oct 2011, 01:02
Localitate: Bucuresti Giurgiu

Re: dadant 12 rame

Mesajde victor s » 07 Dec 2011, 10:29

sakala scrie: cu cat 1/1 imi fac pentru ca in pastoral incap mai multi la transport si avantajul ca lucrezi cu aceasi rama d

nu te supara, dar pentru incarcat/ descarcat trebuie sa angajezi garda nationala, iar daca mai ai si vreo 100 de stupi nu cred sa-i mai aduci acasa dupa un pastoral...nu mai ai cu cine ! ;)
te salut si sper sa-ti mearga bine !
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: dadant 12 rame

Mesajde sakala » 07 Dec 2011, 13:11

problema trebuie studiata pe amandoua si alegem ce este mai avantajos in rest iernare usoara si spor la documentare
Avatar utilizator
sakala
 
Mesaje: 202
Membru din: 30 Iun 2011, 23:39
Localitate: barlad-vaslui

Re: dadant 12 rame

Mesajde akmm » 18 Ian 2012, 13:37

Sa nu raman dator cu stupii mei dadant pe 12 rame cu magazin 10 x 1/2 fagure artificial, construiti anul trecut.
Fata de cei mai vechi difera doar tipul soclului antivarroa.
Fişiere ataşate
IMG028.jpg
IMG027.jpg
IMG026.jpg
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: dadant 12 rame

Mesajde akmm » 18 Ian 2012, 13:41

Alte poze.
Fişiere ataşate
IMG030.jpg
Fundul vazut de jos.
IMG029.jpg
Am lasat aceasta pozitie a scandurelelor de podisor pentru a arata ca doua din ele au falturi ce preiau miscarile iarna/vara cand au tendinta sa se stranga sau sa se extinda.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: dadant 12 rame

Mesajde akmm » 18 Ian 2012, 13:45

Altele.
Fişiere ataşate
IMG033.jpg
Catul se suprapune prin falt pe toate laturile. Lateralele la ramele de magazin au 44mm.
IMG032.jpg
Asa procedez la varachet.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: dadant 12 rame

Mesajde akmm » 18 Ian 2012, 13:52

Ultimele.
Fişiere ataşate
IMG036.jpg
Nu ma intrebati ce grosime are peretele din fata/spate.Facut din dulap de 50mm plin, adica 50+.A iesit la curat 44mm. Tehnologia de lucru presupune dimensionarea la lungime de un perete sau doua, depinde de calitatea rasinosului. si lipirea in panouri
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: dadant 12 rame

Mesajde balu » 18 Ian 2012, 21:59

Frumos stupul, totusi eu vedeam urdinisul la fund, nu in corp , iti ofera mai multe variante.
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: dadant 12 rame

Mesajde akmm » 20 Ian 2012, 10:50

Am ramas dator cu manerul postament.Si o gratie anti soareci.
Fişiere ataşate
IMG041.jpg
IMG042.jpg
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: dadant 12 rame

Mesajde valy55 » 20 Ian 2012, 16:49

din batrani:cel mai bun stup este familia puternica,activa si sanatoasa
valy55
 
Mesaje: 19
Membru din: 20 Ian 2012, 14:19

Re: dadant 12 rame

Mesajde ion marian » 21 Ian 2012, 10:31

Tot din batrani: ....conteaza CASA, MASA si RASA.
Cred ca stupul ...si nu numai, trebuie construit in functie de conditiile locale,de experienta acumulata si de convingerile ce decurg din acestea .
Sabarul este, asa cum vad eu , din policarbonat , domnule AKIM.
Nu e' prea scump ? ...si mai e si temperatura la tratament !
ion marian
 
Mesaje: 86
Membru din: 21 Mar 2011, 12:49

Re: dadant 12 rame

Mesajde akmm » 21 Ian 2012, 21:31

ion marian scrie:Tot din batrani: ....conteaza CASA, MASA si RASA.
Cred ca stupul ...si nu numai, trebuie construit in functie de conditiile locale,de experienta acumulata si de convingerile ce decurg din acestea .
Sabarul este, asa cum vad eu , din policarbonat , domnule AKIM.
Nu e' prea scump ? ...si mai e si temperatura la tratament !


Amandoua observatiile corecte.Si scump si cu risc de topire.Am ales varianta usoara la greutate.Tabla face zgomot la manevrare.Si nici nu etanseaza.Mai era varianta PFL, OSB, TEGO.Sunt patit si cu ele.Toate au avantaje si dezavantaje.
Policarbonatul (4mm) a fost de compromis.Si daca nu-l cumpar acum cand accesez 141, nu-l mai cumpar niciodata.
Cat priveste fundul antivarroa.
Acum cativa ani cand am facut cateva, eram in conflict cu observatia din Manualul apicultorului ca zonele mai reci influenteaza dezvoltarea acarianului.Nu reuseam sa etansez perfect.Asa cum de fapt trebuie.
Rolul fundului este sa adune acarienii ametiti; din orice motive.Daca nu tin cont de informatiile deja confirmate atunci de buna voie si nesilit de nimeni fac cativa pasi inapoi.Acum sunt linistit.Cnd trag policarbonatul in spate si e la fata cu peretele stupului, in fata am o fanta de 3cm.Adica sa nu ploua inauntru atunci cand aerisesc.Am reusit sa transvazez cateva familii anul trecut si sunt multumit.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: dadant 12 rame

Mesajde balanciprian » 05 Feb 2012, 20:17

salut! vreau sa cumpar 30 de cutii si am gasit pe net uni de la Targu Secuiesc undeva la 80 ron,sunt cu cat de 1/1.stiti cum sunt,are cineva,este in regula cat 1/1?MERITA sau arunc banii? multam
Avatar utilizator
balanciprian
 
Mesaje: 131
Membru din: 18 Noi 2011, 21:47
Localitate: Sibiu

Re: dadant 12 rame

Mesajde nae » 05 Feb 2012, 21:50

balanciprian scrie:salut! vreau sa cumpar 30 de cutii si am gasit pe net uni de la Targu Secuiesc undeva la 80 ron,sunt cu cat de 1/1.stiti cum sunt,are cineva,este in regula cat 1/1?MERITA sau arunc banii? multam

La pretu acesta ori sunt furati ori calitatea e proasta .
Eu am cat 1/1 ,ma descurc cu el dar nu recomand .
Cauta la topicul ''Poze '' si gasesti un dl.care recomanda 1/1 .
Mi-am spus parerea la topicul ''cat 1/1 ''.
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: dadant 12 rame

Mesajde balanciprian » 05 Feb 2012, 22:20

multumesc Nae.ma gandeam sa comand chiar maine dar am gasit si alte postari si poze care mau facut sa spun stop.deci ai dreptate sunt de proasta calitate,cat despre cat cred ca am sa raman la 3/4.stii pe cineva care face lazi la pret si calitate ma bunicele? multam
Avatar utilizator
balanciprian
 
Mesaje: 131
Membru din: 18 Noi 2011, 21:47
Localitate: Sibiu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 65 vizitatori