Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Impozitare apicultura partial din 2012

Mesajde adytza » 07 Dec 2011, 15:44

Cred ca la asta face referinta Mediafax: http://discutii.mfinante.ro/static/10/M ... fiscal.pdf insa nu reusesc sa gasesc precizarile care fac trimitere in mod special la apicultori.Se vorbeste doar despre producatorii agricoli la modul general.
adytza
 
Mesaje: 180
Membru din: 10 Mar 2011, 12:14
Localitate: Mihai Bravu - jud.Giurgiu

Re: Impozitare apicultura partial din 2012

Mesajde adytza » 07 Dec 2011, 15:50

proapis13 scrie:
adytza scrie:Poti specifica te rog care este legislatia in aceasta privinta? Ma refer la un numar de OUG sau Lege

Citeste aici,nu stiu cat mai este de actuala
salve :D
http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck. ... ?idt=29755

OK.. insa aici stabileste numai conditiile de calitate si etichetare cu care se comercializeaza mierea.Nimic despre imbuteliere.
adytza
 
Mesaje: 180
Membru din: 10 Mar 2011, 12:14
Localitate: Mihai Bravu - jud.Giurgiu

Re: Impozitare apicultura partial din 2012

Mesajde proapis13 » 07 Dec 2011, 17:39

adytza scrie:]
OK.. insa aici stabileste numai conditiile de calitate si etichetare cu care se comercializeaza mierea.Nimic despre imbuteliere.[/quote]
Ia cauta mai jos
salve :D
MIERE SI ZAHAR

62. Ordin 522/798/317/2003 al ministrului agriculturii, alimentaţiei şi pădurilor şi al ministrului sănătăţii şi familiei şi presedintelui Autoritãţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor pentru aprobarea Normelor cu privire la natura , conţinutul, originea, prezentarea, compoziţia, calitatea şi etichetarea mierii;
63. Ordin 269/ 453/ 81/ 2003 pentru aprobarea Normelor cu privire la natura , conţinutul, originea, prezentarea, compoziţia, calitatea, etichetarea şi marcarea unor zaharuri destinate consumului uman;
64. REGULAMENTUL (CEE) NR. 1234/2007 de instituire a unei organizări comune a pieţelor agricole şi privind dispoziţii specifice referitoare la anumite produse agricole („Regulamentul unic OCP”);
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Impozitare apicultura partial din 2012

Mesajde adytza » 07 Dec 2011, 23:09

Colegul proapis are dreptate.Trebuie sa asteptam pana definitiveaza astia regulile pe 2012. Deja au inceput sa dea inapoi. Citez de pe ziare.com:" Gheorghe Ialomitianu a mai anuntat ca au renuntat la extinderea impozitarii producatorilor agricoli, dar a precizat ca se vor lua masuri pentru combaterea evaziunii fiscale, in acest domeniu.Sunt unii care se declara mici producatori, dar in spate sunt intermediari. Am vrut sa asiguram impozitarea, dar am considerat ca nu este momentul si in schimb pregatim masuri de combatere a evaziunii. Impreuna cu Ministerul Agriculturii cautam solutii sa ii impozitam pe acei asa zisi producatori agricoli care spun ca cumpara de la micii producatori, dar pe de alta parte fac evaziune fiscala", a mai explicat ministrul de Finante"

Alta precizare in acest sens: "Am discutat cu mulţi producători agricoli, care au spus că nu este corect să fie lăsaţi neimpozitaţi o parte dintre aceştia. Sunt aşa-zişii mici producători care crează o concurenţă neloială. Legislaţia privind impozitarea agriculturii rămâne în 2012 ca în anul 2011. Căutăm soluţii de reducere a evaziunii fiscale în domeniu, prin metode indirecte pe carte le va aplica ANAF”, a spus oficialul MFP, citat de Agerpres."
Ultima oară modificat de adytza pe 08 Dec 2011, 01:37, modificat 1 dată în total.
adytza
 
Mesaje: 180
Membru din: 10 Mar 2011, 12:14
Localitate: Mihai Bravu - jud.Giurgiu

Re: Impozitare apicultura partial din 2012

Mesajde adytza » 08 Dec 2011, 01:30

proapis13 scrie:
adytza scrie:]
OK.. insa aici stabileste numai conditiile de calitate si etichetare cu care se comercializeaza mierea.Nimic despre imbuteliere.

Ia cauta mai jos
salve :D
MIERE SI ZAHAR

62. Ordin 522/798/317/2003 al ministrului agriculturii, alimentaţiei şi pădurilor şi al ministrului sănătăţii şi familiei şi presedintelui Autoritãţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor pentru aprobarea Normelor cu privire la natura , conţinutul, originea, prezentarea, compoziţia, calitatea şi etichetarea mierii;
63. Ordin 269/ 453/ 81/ 2003 pentru aprobarea Normelor cu privire la natura , conţinutul, originea, prezentarea, compoziţia, calitatea, etichetarea şi marcarea unor zaharuri destinate consumului uman;
64. REGULAMENTUL (CEE) NR. 1234/2007 de instituire a unei organizări comune a pieţelor agricole şi privind dispoziţii specifice referitoare la anumite produse agricole („Regulamentul unic OCP”)


Cred ca aceasta propunere de act normativ va avea ceva implicatii in acest sens: http://www.agroinfo.ro/economic/piata-a ... ilor-alime Totusi nu face referinta la miere,doar precizeaza ca se aplica si " fabricării altor produse alimentare". Insa noi,apicultorii nu fabricam mierea, doar o imbuteliem.
adytza
 
Mesaje: 180
Membru din: 10 Mar 2011, 12:14
Localitate: Mihai Bravu - jud.Giurgiu

Re: Impozitare apicultura partial din 2012

Mesajde andrei_calinescu » 09 Dec 2011, 17:22

Cristian IONITA scrie:e simplu Iosca .... vinzi cu acte (factura / chitanta/ bon de achizitie/etc) platesti impozit .... vinzi fara acte nu

Ideea e ca cine are plan de afaceri de respectat trebuie musai sa dea cu factura ....


Stapanul invata sluga hoata.
La frumosii mei francezi apicultorii declara in general nr de familii necesare sa aiba acces la un sistem de pensii pentru lucratorii agricoli.
Restul pe sub mana sau mai simplu "la negru".
Ai vandut 100 de roi, frate banii jos si gata. Fara facturi si gata.
Daca la francezi se poate, la noi nu se poate?
Sau vrem sa imbogatim statul? Nu ajunge nota de plata la "salvatorul" FMI?
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Impozitare apicultura partial din 2012

Mesajde gica » 09 Dec 2011, 19:07

andrei_calinescu scrie:Stapanul invata sluga hoata.
La frumosii mei francezi apicultorii declara in general nr de familii necesare sa aiba acces la un sistem de pensii pentru lucratorii agricoli.
Restul pe sub mana sau mai simplu "la negru".
Ai vandut 100 de roi, frate banii jos si gata. Fara facturi si gata.
Daca la francezi se poate, la noi nu se poate?
Sau vrem sa imbogatim statul? Nu ajunge nota de plata la "salvatorul" FMI?

Si la noi e tot asa.Numai ca sunt 3 mici diferente ca la radio Erevan.
1. Sistemul de pensii e canci pentru agricultori.La 65 de ani primesc toti cam 70 de euro.
2. Este PNA,sunt masuri prin PNDR,dar prin niste regui impuse constati ca ramai cu 40-50% din suma primita.Daca mai stai si departe de centru,drumurile si timpul pierdut te duc la efectiv 10% din banii primiti.
3. La francezi se poate,la noi nu se poate fiindca la anumite nivele avem oameni mi catolici decat papa.Si de aici apar distorsiunile monstruase.Stai sa vezi ce decizie a luat unul mituit cu 2 mici si o bere.Apare in doua saptamani.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: Impozitare apicultura partial din 2012

Mesajde yo7lxm » 17 Ian 2012, 01:44

valter scrie:La anul vand totul si ma mut la ''vacarii de carne''.Doar ce mi-am cumparat o palarie a' la Lary Ewing.
Ma duc pe anunturi apicole.

Stimate domnule Valter, (scuza-mi abordarea oficiala, dar nu-mi permit explrimare la pesoana doua fata de o persoana stimez, o respect si o consider mentor) nea Gica a plecat in lumea celor drept, unde nu este maraciune, tristete, durere, suferinta; si daca dumneata te faci "caoboi" mai rama foarte putin apicultori dispusi sa ne invete si pe noi debutanti intrale apiculturi...
Iti inteleg indignare, supararea si revolta... departe de a fi dreptate sociala, si mai ales profesinala - nu este vorba de politica aici ci de sumbre adevaruri:
1. apicultura este o profesie liberală, iar dupa Cadranul banilor de Robert Kiyosaki pe langa pozitia de angajat este cea mai dezavantajata din punct de vedere al taxelor si impozitelor, dar si al metalitati: "m-am saturat sa am sef, mai bine voi lucra pentru mine; sau nimeni nu este in stare sa faca treaba mai bine ca mine!" liber profesinistul isi vinte timpul pentru bani!
2. "fermele apicole" in Ro nu au ajuns sa detina intre 1000-3000 de famili, unde profitabilitatea economica si capacitatea de autodezvoltare este posibile si unde plata de taxe si impozite sa nu fie ca un "bir"...
3. impozitarea apliculturi nu ar fi o forma de "selectie" intre "oportunisti" semiprofesionisti si profesinisti, ci mai de graba ar sucomba libera initiativa si ar duce la imposibilitatea dezvoltari apiculturi si aparitiei profesinistilor - fermelor apicole.
Cu respect, Ionel
yo7lxm
 
Mesaje: 3
Membru din: 25 Oct 2011, 23:27
Localitate: Tg-Jiu

Re: Impozitare apicultura partial din 2012

Mesajde Dragos2006 » 17 Ian 2012, 14:29

Nu se impoziteaza apicultura ! ci veniturile din apicultura ! e o mica mare diferenta !
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Impozitare apicultura partial din 2012

Mesajde fanella » 17 Ian 2012, 14:55

Dragos2006 scrie:Nu se impoziteaza apicultura ! ci veniturile din apicultura ! e o mica mare diferenta !


Si care sunt veniturile din apicultura care se impoziteaza.
fanella
 
Mesaje: 131
Membru din: 14 Mai 2011, 21:56
Localitate: com. Vladila, jud. Olt

Re: Impozitare apicultura partial din 2012

Mesajde georgica » 17 Ian 2012, 15:34

Dragos2006 scrie:Nu se impoziteaza apicultura ! ci veniturile din apicultura ! e o mica mare diferenta !

,, Din programul de reforme in domeniul economiei ale imparatesei Maria Theresa, nu a lipsit albinaritu. Inainte de instaurarea administratiei austriece, crescatorii de albine erau obligati la dari catre vistieria Moldovei. Boierii si calugarii plateau anual cite 12 bani de fiecare stup iar taranii cite 24 de bani. In afara de aceasta, taranii clacasi mai erau datori fata de boieri cu o dijma de cate 3 bani de fiecare stup. Dar noua stapanire, in vederea incurajarii cresterii productiei apicole,a desfiintat toate aceste obligatii si prin patenta imperiala din 8 aprilie 1775 produsele albinaritului au fost scutite de orice taxa.,,ALMANAHUL STUPARULUI 1985 pag. 43.
georgica
 
Mesaje: 30
Membru din: 24 Dec 2011, 18:06
Localitate: Tg.Ocna

Re: Impozitare apicultura partial din 2012

Mesajde Dragos2006 » 17 Ian 2012, 16:30

Va recomand spre lectura codul fiscal si acolo veti afla ce ineamna "venit ".
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Impozitare apicultura partial din 2012

Mesajde georgica » 17 Ian 2012, 21:11

Dragos2006 scrie:Va recomand spre lectura codul fiscal si acolo veti afla ce ineamna "venit ".

CAP. 7
Venituri din activităţi agricole

ART. 71 Definirea veniturilor din activităţi agricole
Veniturile din activităţi agricole sunt venituri din următoarele activităţi:
a) cultivarea şi valorificarea florilor, legumelor şi zarzavaturilor, în sere şi solarii special destinate acestor scopuri şi/sau în sistem irigat;
b) cultivarea şi valorificarea arbuştilor, plantelor decorative şi ciupercilor;
c) exploatarea pepinierelor viticole şi pomicole şi altele asemenea;
d) valorificarea produselor agricole obţinute după recoltare, în stare naturală, de pe terenurile agricole proprietate privată sau luate în arendă, către unităţi specializate pentru colectare, unităţi de procesare industrială sau către alte unităţi, pentru utilizare ca atare. ;)
georgica
 
Mesaje: 30
Membru din: 24 Dec 2011, 18:06
Localitate: Tg.Ocna

Re: Impozitare apicultura partial din 2012

Mesajde Dragos2006 » 17 Ian 2012, 21:40

Aici e smecheria , in codul fiscal agricultura inseamna munca pamantului . Apicultura intra la zootehnie si inca cei de la finante nu stiu cum se poate impozita ceva care nu se poate cuantifica strict. Cine poate sa stie cati stupi ai pe real sau cata miere faci ??? sau cate gaini vinzi la piata , sau cat lapte vinzi ???? cred ca se va adopta ori un forfetar ori un impozit pe norma de venit .
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Impozitare apicultura partial din 2012

Mesajde adytza » 18 Ian 2012, 02:44

Din fericire titlul acestui subiect numai este de actualitate. Veniturile din apicultura sunt in continuare si in acest an,neimpozabile.Aveti sursa oficiala aici: http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/Co ... 2.htm#n42k
Art. 42 k)
9. În categoria veniturilor din agricultură şi silvicultură considerate neimpozabile se cuprind:
- veniturile provenite din: creşterea animalelor şi păsărilor, apicultură şi sericicultură;
Eu am intrebat azi la adm.fiscala de care apartin(BUC sect.4) si mi-au confirmat ca pe 2011 este neimpozabil , ba mai mult, indiferent daca sunt pe profit sau pierdere, mi s-a spus sa trec zero la venit in declaratia 200 care trebuie depusa pana pe 25 mai 2012. Atentie! nu uitati de, declaratia 392 cu termen 25 feb 2012

De asemenea se pare ca avem si o precizare mai clara a sprijinului financiar pe masurile 141 si 112 ca fiind tot neimpozabil(insa consider ca trebuie intrebat la adm fiscala de care apartineti ca sa fiti siguri):
ART. 42 Venituri neimpozabile

În înţelesul impozitului pe venit, următoarele venituri nu sunt impozabile:

a) ajutoarele, indemnizaţiile şi alte forme de sprijin cu destinaţie specială, acordate din bugetul de stat, bugetul asigurărilor sociale de stat, bugetele fondurilor speciale, bugetele locale şi din alte fonduri publice, inclusiv cele din fonduri externe nerambursabile, precum şi cele de aceeaşi natură primite de la alte persoane, cu excepţia indemnizaţiilor pentru incapacitate temporară de muncă. Nu sunt venituri impozabile indemnizaţiile pentru: risc maternal, maternitate, creşterea copilului şi îngrijirea copilului bolnav, potrivit legii
adytza
 
Mesaje: 180
Membru din: 10 Mar 2011, 12:14
Localitate: Mihai Bravu - jud.Giurgiu

Re: Impozitare apicultura partial din 2012

Mesajde adytza » 10 Mar 2012, 22:42

Am gasit si normele metodologice la articolul din postarea anterioara care precizeaza clar:
4^1. În categoria veniturilor neimpozabile se cuprind şi formele de sprijin acordate din bugetul de stat şi din fonduri externe nerambursabile în conformitate cu legislaţia internă şi reglementările europene de exemplu:

- ajutoarele de stat acordate producătorilor agricoli, în conformitate cu prevederile Ordonanţei Guvernului nr.14/2010 privind măsuri financiare pentru reglementarea ajutoarelor de stat acordate producătorilor agricoli, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 74/2010, cu completările ulterioare, începând cu anul 2010, potrivit actelor normative de aprobare a respectivelor ajutoare de stat.

- sprijinul acordat producătorilor agricoli sub forma schemelor de plăţi directe şi plăţi naţionale directe complementare potrivit Ordonanţei de urgenţă nr.125/2006 pentru aprobarea schemelor de plăţi directe şi plăţi naţionale directe complementare, care se acordă în agricultură începând cu anul 2007, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 139/2007, cu modificările ulterioare şi pentru modificarea art.2 din Legea nr.36/1991 privind societăţile agricole şi alte forme de asociere în agricultură şi actelor normative date în aplicarea acesteia;

- sprijinul nerambursabil acordat potrivit Programului Naţional pentru Dezvoltare Rurală prin Axa 1 Îmbunătăţirea competitivităţii sectoarelor agricol şi forestier prin Măsurile 112 - Instalarea tinerilor fermieri şi 141- Sprijinirea fermelor agricole de semi-subzistenţă.
adytza
 
Mesaje: 180
Membru din: 10 Mar 2011, 12:14
Localitate: Mihai Bravu - jud.Giurgiu

Anterior

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 83 vizitatori