Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Buckfast

Mesajde ciptheman » 10 Sep 2015, 10:18

Au trecut ceva ani de cand a intrat buckfast in romania si cine are in stupina sigur a tras concluzii, poate ne impartasesc si noua cate ceva despre comportamentul aceastei rase(personal cred ca e rasa si nu hibrid) pe plaiurile noastre mioritice.Multumesc anticipat!
Avatar utilizator
ciptheman
 
Mesaje: 298
Membru din: 25 Feb 2011, 10:06
Localitate: Buzescu-Teleorman

Re: Buckfast

Mesajde cristi_vidican » 10 Sep 2015, 10:49

Este deja cel puțin un topic despre Buckfast
viewtopic.php?f=6&t=2640
Putem discuta acolo.
Dar, e un subiect despre care n-avem maturitate să vorbim.
așa că, va mai trece timp
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Buckfast

Mesajde ciptheman » 10 Sep 2015, 11:10

Ai dreptate Cristi s-a discutat dar nu referitor la comportamentul buckfast la noi in tara pe parcursul unui an apicol asta cred ca ar trebuii dezbatut in legatura cu aceasta rasa stiu ca ai de ceva ani in stupina poate ne spui cate ceva.
p.s M-ai sunt si cativa grei pe forum care au aceasta rasa poate dau si ei ceva din casa. :roll:
Avatar utilizator
ciptheman
 
Mesaje: 298
Membru din: 25 Feb 2011, 10:06
Localitate: Buzescu-Teleorman

Re: Buckfast

Mesajde vasilefi » 10 Sep 2015, 11:25

nu stiu daca te ajuta dar din discutiile cu cineva care are Buckfast, Chilom mi-a spus ceva de genul: cand aveam Carpatina luam miere de la altii, acum cu Buckfast dau eu miere la altii. se referea strict la stupina lui.
isi ia periodic matci de prasila din Germania si le foloseste cativa ani (cica ar fi 1000 Euro o bucata)
primii stupi i-am cumparat de la el dar nu pot sa-mi dau cu parerea, am invatat apicultura cu ei.
Ultima oară modificat de vasilefi pe 10 Sep 2015, 11:26, modificat 1 dată în total.
vasilefi
 
Mesaje: 466
Membru din: 10 Feb 2012, 10:27
Localitate: Calinesti - Arges

Re: Buckfast

Mesajde cristi_vidican » 10 Sep 2015, 11:25

Cu părere de rău, dar am decis să nu vorbesc public despre BK.
Am foarte puțină experiență cu BK, așa că nu mă pot pronunța.
Pentru a vorbi despre BK trebuie să îl ai de mai multă vreme, din mai multe locuri și mai mulți stupi, ceea ce nu e cazul meu.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Buckfast

Mesajde Daniel Popovici » 10 Sep 2015, 17:52

Din cate am auzit si din primele impresii, liniile crescatorilor de top sunt extraordinar de bune (adaptare, productie, blandete, instinct de roire).
Comparatia intre Carnica si Carpatina am facut-o si am tras concluziile.
Acum vreau si o comparatie intre Carnica si Buckfast.

Personal am in plan testarea in paralel a unor F0 de Carnica si Buckfast + Bk imperechiate liber cu trantori de Carnica/Banatica + Carnica imperechiate liber + Bk imperechiate liber in stupina cu Bk.


Ca o paranteza:
Am constatat o ameliorare a rasei locale prin hibridare cu Carnica in F1. In F2, o mica parte din descendenta degenera prin instinct de roire (dar nu mai rau decat rasa locala).
Lucrurile sunt logice si explicabile prin inrudirea geografica pe care o au.

Idem o ameliorare a rasei locale in F1 si F2 prin hibridare cu Bk.
Pe de alta parte am auzit de degenerari ale hibrizilor Bk x albina locala in generatiile F2-F3. Lucrul ar fi explicabil prin diferentele foarte mari de origine geografica.
Daniel Popovici
 
Mesaje: 354
Membru din: 03 Noi 2011, 11:01

Re: Buckfast

Mesajde Mircea_63 » 10 Sep 2015, 18:50

cristi_vidican scrie:Este deja cel puțin un topic despre Buckfast
viewtopic.php?f=6&t=2640
Putem discuta acolo.
Dar, e un subiect despre care n-avem maturitate să vorbim.
așa că, va mai trece timp


Cristi, subiectele sunt asemanatoare, dar gandeste-te ca intri pe forum si dai de "Albine rosii". Cam greu sa deduci ca e vorba de Buckfast. Ca titlu, e binevenit topicul. Ca discutie... neindoielnic.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Buckfast

Mesajde nae » 10 Sep 2015, 19:48

Am vazut BK si BKro .
Ce am inteles eu despre BK : aceasta albina rezulta respectand un circuit de imperecheri cu rase diferite ; daca schimbi o veriga iese altceva = adica BKro

BKro au TOTI romanasii care FAC bani ; ca e ligustica cu carpatina , ca e mai mult galbena decat rosie ,ca ...
Am si eu ciori vopsite mai rosii decat ale prietenului care le are din Franta ...
Nu poti produce BK ; poti face bani manipuland acest nume . Albine colorate DA .

E ''patentul'' BK public !?
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Buckfast

Mesajde ciptheman » 10 Sep 2015, 21:13

Daniel Popovici scrie:Din cate am auzit si din primele impresii, liniile crescatorilor de top sunt extraordinar de bune (adaptare, productie, blandete, instinct de roire).
Comparatia intre Carnica si Carpatina am facut-o si am tras concluziile.
Acum vreau si o comparatie intre Carnica si Buckfast.

Personal am in plan testarea in paralel a unor F0 de Carnica si Buckfast + Bk imperechiate liber cu trantori de Carnica/Banatica + Carnica imperechiate liber + Bk imperechiate liber in stupina cu Bk.


Ca o paranteza:
Am constatat o ameliorare a rasei locale prin hibridare cu Carnica in F1. In F2, o mica parte din descendenta degenera prin instinct de roire (dar nu mai rau decat rasa locala).
Lucrurile sunt logice si explicabile prin inrudirea geografica pe care o au.

Idem o ameliorare a rasei locale in F1 si F2 prin hibridare cu Bk.
Pe de alta parte am auzit de degenerari ale hibrizilor Bk x albina locala in generatiile F2-F3. Lucrul ar fi explicabil prin diferentele foarte mari de origine geografica.

intrebare:daca cumperi o matca buckfast F0 iar fiicele se imperecheaza la liber cu trantorii maidanezi din stupina(cazul meu)oare ce o iesi? :shock:
apare cumva fenomenul de heterozis?
Avatar utilizator
ciptheman
 
Mesaje: 298
Membru din: 25 Feb 2011, 10:06
Localitate: Buzescu-Teleorman

Re: Buckfast

Mesajde Bambucha » 10 Sep 2015, 22:02

http://www.glenn-apiaries.com/principles.html

"The effect of this multiple mating is that the colony is composed of different subfamilies. Each subfamily has the same mother but different fathers. Remember that all the sperm from each drone is an identical clone. This means that the workers inherit 50% of the queens genes, but 100% of the drones genes. The workers that belong to the same subfamily are related by 75%, they are called supersisters."
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Buckfast

Mesajde Daniel Popovici » 10 Sep 2015, 22:08

nae scrie:Am vazut BK si BKro .
Ce am inteles eu despre BK : aceasta albina rezulta respectand un circuit de imperecheri cu rase diferite ; daca schimbi o veriga iese altceva = adica BKro

BKro au TOTI romanasii care FAC bani ; ca e ligustica cu carpatina , ca e mai mult galbena decat rosie ,ca ...
Am si eu ciori vopsite mai rosii decat ale prietenului care le are din Franta ...
Nu poti produce BK ; poti face bani manipuland acest nume . Albine colorate DA .

E ''patentul'' BK public !?


Aveti aici tot ce misca in Europa in materie de Buckfast + istoricul rasei in arhive:
http://perso.fundp.ac.be/~jvandyck/homa ... index.html

Totul e transparent si public.
Buckfast e RASA, nu e vorba de "patente" si nici de "secrete", ca in cazul hibrizilor.
Daca izolezi undeva familii de BK pur si si inmultesc liber, fara intruziuni din alta rasa, ramane tot Bk pur.

Hibrizii (de porci, porumb, fasole, pui de carne) au nevoie de o "reteta" cu "circuit unic" (4 tipuri de bunici din 4 linii sau rase diferite), dar nu e cazul si la Buckfast.
Daniel Popovici
 
Mesaje: 354
Membru din: 03 Noi 2011, 11:01

Re: Buckfast

Mesajde Daniel Popovici » 10 Sep 2015, 22:14

ciptheman scrie:intrebare:daca cumperi o matca buckfast F0 iar fiicele se imperecheaza la liber cu trantorii maidanezi din stupina(cazul meu)oare ce o iesi? :shock:
apare cumva fenomenul de heterozis?


Apare F1, si de obicei orice F1 (hibrid) are heterozis si e uniform - cu surori foarte asemanatoare intre ele (sau ar fi daca daca si trantorii ar proveni din aceeasi mama/bunica, cat de cat stabila genetic, cum e de obicei si orice F0).

Problema e ca hetrozisul (daca trantorii sunt de neam prost) se poate manifesta prin exacerbarea si a unor caractere negative: agresivitate, roire, nu doar a celor pozitive (vigoare, prolificitate, sanatate, productie).

Nu poti sti pana nu incerci, dar cum maidanezele noastre sunt foarte neuniforme, si combinatia ce poate aparea e imprevizibila.
De obicei apare totusi ceva superior maidanezelor.
In generatia urmaoare (cu o alta F0 din alta sursa genetica), din matcile pure ( imperechiate liber) apar trantori puri (fara tata) care pot face treaba buna cu noua achizitie, adica prin fecundare pot scoate Bk pur, daca se asgura izolare reproductiva.
Daniel Popovici
 
Mesaje: 354
Membru din: 03 Noi 2011, 11:01

Re: Buckfast

Mesajde un OM » 10 Sep 2015, 22:45

Un cuvant important: ”daca”. Referitor la asigurarea unor conditii.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Buckfast

Mesajde nae » 10 Sep 2015, 22:49

Daniel Popovici scrie:Buckfast e RASA, nu e vorba de "patente" si nici de "secrete", ca in cazul hibrizilor.
Daca izolezi undeva familii de BK pur si si inmultesc liber, fara intruziuni din alta rasa, ramane tot Bk pur.

Hibrizii (de porci, porumb, fasole, pui de carne) au nevoie de o "reteta" cu "circuit unic" (4 tipuri de bunici din 4 linii sau rase diferite), dar nu e cazul si la Buckfast.


O primesc ca tema .
Sunt doar ochi si urechi .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Buckfast

Mesajde nae » 11 Sep 2015, 18:36

Imi spune si mie cineva adresa locatiei BK , ca rasa e OBLIGATORIU sa ocupe un areal pe pamant altul decat seringa . Vin spumant face si nae dar Champagne NU (greu cu limbile :lol: )
Intre '05-'09 n-a urcat nici un stup pe platoul BUILAVANTURARITA , din '09-'12 doar nae ; inainte sa urc fac recunoastere si am gasit albina = imperecheri controlate la munte sau aglomerari de trantori sau dude Ro ...

Am vazut BK si mi-a placut ; vreau sa vorbim serios , fara patima si ce frumos e nae sau BK facut in curtea lui :oops:
Ce am eu in curte !? , nu stiu ; stiu ca invatand de la voi sa le manipulez /intretin am un plus de valoare si minus la roire = doar invatand sa ''umblu'' cu ele .
Voi imi spuneti ca e rasa dar F2-5 e fiasco ; F5-7 din nucleul cumparat in '04 , cam asa , nu !?, merge foarte bine astazi ; e de prisos sa mai spun cat de prost sunt (genetica , manipulare ) = apicultor de 11 ani , ce pretentii sa ai !
Ca BK e peste ce am eu = e CRISTAL
Am papuc din'06 ... de 4 ani nu se mai fabrica piese pt el /m-a lasat grupul = ce fac !?, o duc la remat ?(motor RENAULT )
Tot ce e Ro e prost ; ale mele cresc odata cu mine ,BK scade cu F1 .
!?
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Buckfast

Mesajde eduard.rotaru » 11 Sep 2015, 20:41

Daniel Popovici scrie:
nae scrie:Am vazut BK si BKro .
Ce am inteles eu despre BK : aceasta albina rezulta respectand un circuit de imperecheri cu rase diferite ; daca schimbi o veriga iese altceva = adica BKro


Aveti aici tot ce misca in Europa in materie de Buckfast + istoricul rasei in arhive:
http://perso.fundp.ac.be/~jvandyck/homa ... index.html

Totul e transparent si public.
Buckfast e RASA, nu e vorba de "patente" si nici de "secrete", ca in cazul hibrizilor.
Daca izolezi undeva familii de BK pur si si inmultesc liber, fara intruziuni din alta rasa, ramane tot Bk pur.

Hibrizii (de porci, porumb, fasole, pui de carne) au nevoie de o "reteta" cu "circuit unic" (4 tipuri de bunici din 4 linii sau rase diferite), dar nu e cazul si la Buckfast.


Total gresit...Atata timp cat este vorba de GENE si in consecinta HYBRIDIZARI "controlate" (la animalele din ferme sunt sanse mari sa obtii omogenitatea ridicata) deja discutia aluneca in cu totul si cu totul alta directie...
Cand vorbim de gene DOMINANTE si gene RECESIVE si mai ales cand vorbim de imperecheri atat controlate cat si necontrolate imi pare rau sa o spun dar BK NU E RASA ci un simplu HYBRID.
eduard.rotaru
 
Mesaje: 282
Membru din: 20 Sep 2012, 10:55
Localitate: Barlad

Următorul

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori