Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Schimbarea matcii batrane prin introducerea unei botci

Mesajde lucky5strike » 17 Ian 2015, 23:40

Daca nu e tinuta deoparte matca batrana, ea sigur va roade botca. Si daca protejati botca, oricum baba va fi in preajma si sunt sanse mari sa prinda matca proapspat iesita, si daca se intampla, o termina in 30 sec. Alteori, intra cea tanara sa se ascunda in vreo celula si se blocheaza acolo.

Cum spuneam, metoda asta ar putea functiona cu un snellgrove. Faci roi deasupra, il separi adica. Mai mai tarziu, daca matca se "prinde"... unifici.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Schimbarea matcii batrane prin introducerea unei botci

Mesajde giovanni » 18 Ian 2015, 18:25

Problema cu fam ajutatoare cu podisor separator exixta inainte de a mi spune eu apicultor,o lasam deoparte este arhicunoscuta.
Acum cu botca si tara matca nu se intampla asa daca matca este varstnica si cat de cat uzata,numai daca este din acelasi an si nici atunci nu putem generaliza ,una de roire din anul respesctiv poate ataca ptr ca alea sunt agresive,acelea sel mai putin numai daca sunt impecabile la toate capitolele ,atunci pe cea tanara o pot elimina si albinele,am observat asta la lucrarile facute .
ORI noi schimbam reginele care nu mai fac treaba nu cele in putere ,ATUNCI LUCRURILE STAU ALTFEL albinele fac garda in jurul ei si o ajuta,o ingrijesc, o alimenteaza si cred 100 % ca ele nu se intalnesc pana cea tanara nu se fecunda,reg varstnica se fereste de ea,de cea tanara stie ce urmeaza dupa cateva secunde de la introducerea botcii,aceia care aveti timp,familie linistita ,timp favorabil ptr neinceperea furtisagului faceti lucrarea si urmariti in cuib ce se intampla ,va spun insa ca unele familii nu accepta daca sunt deschise in timpul acesta ,sunt si comportamente mai agresive ale unora din fiicele stupului care pot ataca ,dar cu o camera in interior...in intervalul cu botca se va observa ce v am scris aici, acceptarea nu este 100% daca macile ce trebuie schimbate nu sunt alese corect,eu am mai spus am schimbat asa unde nu au mai confirmat.
Nu intotdeauna citind poti si invata...
http://APIgiovanni.sunphoto.ro
giovanni
 
Mesaje: 344
Membru din: 12 Sep 2011, 15:58
Localitate: Albeni-Prigoria ,Gorj

Re: Schimbarea matcii batrane prin introducerea unei botci

Mesajde lucky5strike » 18 Ian 2015, 21:54

Intr-o tara ca Romania, faci linistit schimbare la doi ani.
Eu la schimbul de matci, constat mereu ca cele mai multe ar mai tine un sezon. Dar le elimin ca in timp sigur ar mai incetini viteza de ponta...
O matca buna, chiar de varsta asta, daca nimereste o botca sau o proaspat eclozionata, o elimina rapid. Sa cauti sa omori matca batrana, ca sa lasi o botca, iarasi cu cantec. Deci, metoda lui vevidadra mi se pare riscanta foarte.
Schimbare anuala se face doar acolo unde este ponta permanenta si unde e apicultura industriala.
Daca in Australia sau Florida sau Mexic s-o folosi treaba asta cu botca, inca n-am auzit.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Schimbarea matcii batrane prin introducerea unei botci

Mesajde thomas » 05 Feb 2015, 00:21

Incercarea moarte n.are! Metoda asta cu introducerea unei botci la o fam de productie careia nu.i luam matca varstnica si nici macar nu protejam botca, recunosc ca n.am intalnit in carti, dar m.am gandit la ea ca la pomana lui Pacala..cu toate ca as fi folosit haneman sa blochez pe batrana.
Am introdus botci gata de eclozionare in roi si a fost ok. Dar in familii cu matca, nust ce sa zic..
Anul acesta chiar o sa testez pe 2 familii care au matcile deja pe anul 3 si nu prea mai ponteaza ok.. Botcile le voi produce eu si le voi da probabil dupa salcam.. Daca nu merge, e timp pana la toamna de inlocuiri ca la carte. :)
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Schimbarea matcii batrane prin introducerea unei botci

Mesajde thomas » 06 Feb 2015, 17:02

Asa cum s.a amintit, metoda implica un oarecare risc si bine ar fi sa se incerce pastrarea matcii batrane.
Dar exista o modalitate care imbina si ambii pesti in oala:
Daca aveti ME e bine, daca aveti vertical, iar e bine.. in orizontal, nu stiu, dar se poate.
Asadr, matca.i batrana. Vrem s.o schimbam. O luam cu rama ei si o mutam in urmatoorul corp. Se mai iau 2rame cu puiet stanga, dreapta, apoi 2 de rezerva. Total 5 rame si batrana la etaj. Intre etaj si parter un hanemann bun, pe toata suprafata, nu snellgrove. Jos ramane restul de puiet si rezerve. A doua zi, altoim in corpul fara matca o botca necapacita. Ideala una de SL sau transvazata de noi. Botca neaparat necapacita!
Restul se subintelege: batrana oua sus, dam poate si rama suplimentara. Jos iese regina noua, daca stim cum si cand sa verificam si daca avem noroc, incepe ponta.
Acum partea distractiva: le lasam pe amandoua cu haneman sa faca tereaba (n.am incercat, dar sa nu plece cea tanara sau sa se mute amandoua la gard.. s.ar putea sa nu fie ok ca productie cum e la stupul cu 2 matci) sau o indepartam pe batrana, cea tanara cucereste incet tot stupul si ne alegem cu regina noua!
Metoda nu e a mea, am gasit.o pe un blog, si vor fi multi contestatatri. Nu.i problema, sunt si oameni care o folosesc. Indicata e pt cei din stationar cu putini stupi, care le place sa.i bibileasca! Bafta!
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Schimbarea matcii batrane prin introducerea unei botci

Mesajde proapis13 » 06 Feb 2015, 17:29

thomas scrie:.., altoim in corpul fara matca o botca necapacita. Ideala una de SL sau transvazata de noi. Botca neaparat necapacita!
(n.am incercat, dar sa nu plece cea tanara sau sa se mute amandoua la gard.. s.ar putea sa nu fie ok
Metoda nu e a mea, am gasit.o pe un blog,

1. Cun se altoieste o botca necapacita...vad ca recomanzi metoda... :o
2. cum adica sa se mute amandoua la gard.... :?
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Schimbarea matcii batrane prin introducerea unei botci

Mesajde thomas » 06 Feb 2015, 18:05

botca necapacita e altoita pe o rama ce contine si puiet larvar. daca crestem prin sistem nicot, botca de plastic se lipeste pur si simplu de rama intr.o zona mai ferita.


la gard, adica la hanemann si se lupta prin gratie

N.am facut, o sa fac. Altii au facut si merge.. trebuie doar atentie la detalii ;)
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Schimbarea matcii batrane prin introducerea unei botci

Mesajde lucky5strike » 06 Feb 2015, 18:23

Cand ai s-o faci, sa nu uiti sa vii cu concluziile. Vedem atunci, ce si cum.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Schimbarea matcii batrane prin introducerea unei botci

Mesajde proapis13 » 06 Feb 2015, 18:55

thomas scrie:botca necapacita e altoita pe o rama
N.am facut, o sa fac. Altii au facut si merge..

Altii se mai si lauda...cu ce au auzit la altii... ;)
daca vrei sa vezi botci de 5cm,asa sa faci....
Am citit intr-o carte ca botcile inainte si dupa capacire nu se ating si nu se muta dintr-un loc in altul
dar acuma daca tu zici ca se face asa...oricum cartea era veche si cred ca nu mai este de actualitate....
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Schimbarea matcii batrane prin introducerea unei botci

Mesajde valigorj » 07 Feb 2015, 04:51

la un corp daca se pune o diafragma etansa,se deschide un al doilea urdinis,iar intre corpul respective si corpul de deasupra[la ME sau VERTICAL CU 2 CORPURI 1/1],sau intre acesta si cat[la VERTICAL CU CAT]se pune o gratie.peste compartimentul fara M se pune o bucata de folie,iar dupa max 24 ore se altoieste o botca e mult mai OK.A nu se uita sa se dea apa deoarece albina de zbor se intoarce prin vechiul urdinis.daca totul merge cum trebuie[M tinara incepe sa oua],pentru inceput se ingaure folia,urmind ca dupa capacirea puietului sa se inlature[folia].cu M batrina si ceva puiet se poate face un roi,care poate fi folosit in diverse feluri.acest procedeu ne ajuta sa inlocuim M cu minimum de riscuri. SUCCES
Solutia exista, trebuie doar sa o gasim!
Avatar utilizator
valigorj
 
Mesaje: 332
Membru din: 01 Noi 2012, 15:10
Localitate: Scoarta/Gorj

Re: Schimbarea matcii batrane prin introducerea unei botci

Mesajde thomas » 07 Feb 2015, 19:06

proapis13, tu cand transvazezi, nu misti botcile sa mai vezi una, alta? e adevarat, exista perioada critica, dupa capacire, cand orice miscare e interzisa.. si eu am citi carti care recomanda ca botcile sa nu fie nici macar mutate in alta fam. ci unde au fost puse cu rama crescatoare, acolo sa eclozeze..
revenind, am avut ,un gand ca sa cresc matci in prezenta matcii. multa lume, nuuuo, nu se poate. trebuie starter, finisor. sau cel putin iei matca batrana si dupa acceptarea botcilor o redai. metode corecte de altfel.. dar, uite ca a mers si fara sa iau matca, se numeste metoda Pianna, in cartea lui Rutner.
Asa cum spunea colegul Giovanni mai sus, metoda aceasta merge daca matca ce.o dorim schimbata este cu probleme sau batrana Si fara podisor etans.
Ceea ce nu stiu, este daca pot folosi aceste matci mai mult timp, fara ca cea tanara sa roiasca. Poate cu vreun cat intre ele..ar fi o sansa de a avea populatie numeroasa care sa conteze la culesuri, sau la iernare.
Cu siguranta se vor posta rezultate la aceasta metoda!

valigorj, e foarte buna metoda ta. Dan Margarit avea ceva asemanator intr.un videoclip. Stup ME, intre corpuri Snellgrove, dadea botca samd..
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Schimbarea matcii batrane prin introducerea unei botci

Mesajde giovanni » 08 Feb 2015, 23:06

Va salut,
D lor,eu va recomand aceasta schimbare f simplu,puneti botca in protectie la mijlocul cuibului la familia care necesita schimbarea reginei vechi,peste 3 -4 saptamani aveti 2 regine s au numai pe cea tanara,dupa imperecherea celei tinere, puteti vedea dimineata in fata urdinisului pe oglinda regina batrana in cazurile unde nu vor convietuii in continuare ambele,se mai intampla si asa ca la SL naturala,adica sa lucreze ambele,depinde de rasa, conditii cules etc,etc.
Nu intotdeauna citind poti si invata...
http://APIgiovanni.sunphoto.ro
giovanni
 
Mesaje: 344
Membru din: 12 Sep 2011, 15:58
Localitate: Albeni-Prigoria ,Gorj

Re: Schimbarea matcii batrane prin introducerea unei botci

Mesajde giovanni » 08 Feb 2015, 23:23

Am citit mai sus despre btca necapacita ,altoita intr o familie,se poate da o botca cu larva transv. si luata in cresterte de starter la o famil bezmetica s au care refuza matca ,botci mature, aceasta altoindu se pe locul botcilor din fam respectiva c am de aceasi varsta si intr un loc unde sa poata fii hranita si incalzita mai bine in cuibul respectiv,materialul fiind din selectie,chiar la albinele care au inceput sa oua, am repetat deja,botca poate sa fie simpla s au cu dopul de crestere nu are importanta ,am reusit in ambele cazuri.
Nu intotdeauna citind poti si invata...
http://APIgiovanni.sunphoto.ro
giovanni
 
Mesaje: 344
Membru din: 12 Sep 2011, 15:58
Localitate: Albeni-Prigoria ,Gorj

Re: Schimbarea matcii batrane prin introducerea unei botci

Mesajde Molluc » 12 Sep 2015, 17:37

Mircea_63 scrie:
cosming scrie:TDI, presupunand ca stupul cu matca are destula albina tanara ca sa nu distruga botca tot nu exista garantia ca matca nou eclozata nu va fi sugrumata cand o va lua la pas prin stup. :ugeek:


Albina nu are treaba botcii. O roade doar daca e moarta matca in botca. Matca proaspat eclozionata este acceptata intotdeauna, chiar si daca intra pe urdinis, darmite daca iasa din botca in acel stup.



Am verificat anul acesta introducerea unei matci proaspat eclozionata din botca si data pe urdinis la o familie in care matca nu mai mergea bine . Surpriza a mers. Matca a fost primita si acceptata in stup iar cea batrana a fost eliminata.
Mircea multumesc de sfat. Cu stima.
Molluc
 
Mesaje: 130
Membru din: 03 Ian 2014, 11:50
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Schimbarea matcii batrane prin introducerea unei botci

Mesajde balu » 12 Sep 2015, 21:29

O colonie, seara circulatie, deschid, albina multa, puiet 0, nu gasesc matca,desi insist cu cautatul, albinele bat din aripi ca nebunele, citeva celule pareau descapacite, zic- orfan, ii dau o matca batrina,care abia se mai misca,direct pe rama.
Peste citeva zile,adica azi, verific stupul, matca batrina prezenta. Scutur ramele din cat 1/1 si las pe un corp si ii dau o matca tinara in colivie blocata cu miere semifluida. Peste30minute, zic sa verific, si mai bine sa scot matca batrina afara, si surpriza, matca batrina in ghem, matca tinara si ea in ghem. Le eliberez , pun matca tinara pe o rama cu albine si o las afara, parea ok, albinele nu pareau sa o atace.Caut mai departe si surpriza, gasesc alta matca tinara, subtire, parea imperecheata . Inchid stupul, duc matcile straine inapoi in stup, le dau pe urdinis,; si baba pare sa fie primita .
Intrebare, de ce se comportau albinele ca orfane, si de ce au tolerat matca batrina 3 zile. Matca avea virfurile la aripi roase. Mi-e teama sa nu-l fure.
Astept pareri!
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: Schimbarea matcii batrane prin introducerea unei botci

Mesajde Mircea_63 » 12 Sep 2015, 23:07

Balu, daca ai fi cautat in stup, ai fi gasit si mai multe matci.

Treaba e asa: si-au tras multe botci, au iesit mai multe matci care bantuie prin stup si se comporta ca la o schimbare linistita, dar nu o schimbare 1:1. In faza asta nu ataca nicio matca din stup. O poti introduce, albinele nu se iau de ea.
Dupa imperechere probabil se schimba treaba si incepe batalia intre matci, sau convietuies o vreme si albinele aleg.

Am intalnit la stupii mei situatia asta. Sa innebunesc nu alta, o matca, doua, trei... patru. Ori visez, ori nu mai stiu eu ce e aia matca. In cuib plin de botci, din majoritatea eclozionasera matcile. Se plimbau pe rame fara probleme, ba mai mult treceau una pe langa alta fara sa se atace.
N-as fi crezut daca n-as fi vazut.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 28 vizitatori