Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Schimbarea matcii batrane prin introducerea unei botci

Mesajde mellis » 12 Sep 2015, 23:43

La ce ora s-a făcut verificarea?
Este posibil ca matca sa fi fost la zbor de imperechere..
Sănătate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Schimbarea matcii batrane prin introducerea unei botci

Mesajde asd » 13 Sep 2015, 07:57

Matcile imperecheate nu se prea bat. Am facut eu experiment si au rezistat 4 matci vreme de o saptamana. Nu stiu cat ar mai fi durat situatia ca am selectat eu una pana la urma. Din cate stiu in cazurile astea colonia in sine face selectia si cu siguranta pe criterii mai pertinente.

Ventilarea puternica toamna nu mai poate fi luat ca semn de absenta a matcii ci altceva... nu stiu ziceti voi.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Schimbarea matcii batrane prin introducerea unei botci

Mesajde balu » 13 Sep 2015, 09:54

verificarea am facut-o spre seara, nu am gasit urmele botcii din care a iest matca, consider ca am avut noroc cu trei zile fara zbor, altfel ,ramineam fara ea.Acum, redus la un corp, cred ca v-a rezista.
Anul trecut am gasit o colonie in octombrie, care ramasese fara gram de miere, populata, inuntru, 2 matci ,mama si fiica. I-am dat rame cu miere de la altii, si l-am mutat. a scapat.
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Anterior

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 31 vizitatori