Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde XXL » 09 Feb 2015, 21:52

...era sa uit cea mai importanta calitate a carpatinei;are priza la public
asta dk vrei sa vinzi familii, roiuri,regine
...acum ceva timp un apicultor francez imi spunea ca merge pt productie cu un hibrid de caucaziana si lingustica
iar pt vanzare de material biologic merge numai pe albina neagra (mellifera mellifera)
...probabil daca era mai rau
nu era asa bine
Avatar utilizator
XXL
 
Mesaje: 484
Membru din: 26 Feb 2011, 20:24
Localitate: filipesti-PRAHOVA

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde kiloz » 17 Feb 2015, 10:44

-Se dau bani grei pe nivel UE pentru cercetari,numai trebuie sa profiti de ei.

http://www.smartbees-fp7.eu/

http://www2.hu-berlin.de/bienenkunde/
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde proapis13 » 24 Sep 2015, 15:29

Ucrainienii astia din filmulet vorbesc despre Carpatina,poate cineva traduce despre ce este vorba ???
https://static.xx.fbcdn.net/rsrc.php/v2 ... -deijE.gif
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde buzz » 24 Sep 2015, 22:57

Cu tot respectul in afara de 2-3 o luati pe aratura . Nu am vazut nimic concret ,CONSTRUCTIV in discutiile profesionale.Daca sunteti incepatori in ale crescutului de matci cu toate ca unu care reuseste sa scoata matci si haptezeci de ani de stuparit ,cu toate atea eu nu-l consider crescator .Sfat =stai nene si citeste nu mai strica topicul aiurea.
Un mare om scria:Nu stiu unde sa dau enter pe net-ul asta sa descarc programul ...."CARPATINA noastra" de ex.Sa vad programul pe 10 -30 de ani de aici in colo.Sa ma ...aliniez cu oferta.
Unde ma duc sa-mi iau o matca din care sa-mi umplu lazile si arealul.?
Unde ma duc sa iau "fruntea" care sa ma determine sa renunt la alte alternative?
Unde sa ma duc si sa nu fiu ... "injurat" prin oferta ce mi-e expusa?

Acum eu intreb : 1-exista un crescator care are o Carpatina selectionata,cu caracteristici de selectie notate in decursul ultimilor ... ani.Binenteles un crescator credibil printre grei apiculturii si binenteles sa vanda material genetic
2-exista undeva unde pot sa ma informez despre reusite concrete de selectie (nu laude romanesti) ale unor crescatori de Carpatina ,selectie pe linii pe decursul mai multor ani ?
3-sa incercat expunerea pe un topic a calitatilor de varf avute in stupina Carpatine si incercarea de incrucisare ptr a scoate o matca cu caracterietici deosebite ? icda nici nu intra in discutie pe selectie
Binenteles astept sa iau mai multe injuraturi de orgolii ranite decat raspunsuri constructive sau sa puna intrebari (sau informatii)mai destepte decat ....
:evil: :evil: :evil:
Amatorul iubeste albina,profesionistul o si intelege!
buzz
 
Mesaje: 25
Membru din: 28 Feb 2013, 10:22
Localitate: Constanta

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde mellis » 24 Sep 2015, 23:18

Ce mai este de zis la atata supărare...luați un diazepan..
Si daca vi se prezinta date, fapte le credeți?
Sunt crescători de valoare care nu au timp sa facă reclama ceruta..
Sănătate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde mihaistupar » 13 Oct 2015, 08:12

Carpatina nu este un mit.trebuie doar gasita.cine o are...o cunoaste
mihaistupar
 
Mesaje: 223
Membru din: 08 Mar 2011, 16:58
Localitate: sf gheorghe

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde cobi » 13 Oct 2015, 19:20

mihaistupar scrie:Carpatina nu este un mit.trebuie doar gasita.cine o are...o cunoaste

Ia Mihai, mai pune o carpatina de-a ta ca tare faine sunt !!! :)
cobi
 
Mesaje: 509
Membru din: 20 Sep 2011, 21:24
Localitate: Campulung, Arges

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde mihaistupar » 14 Oct 2015, 08:24

Vine si vremea sedintelor foto.deocamdata i-am adus acasa. 10 mai-10 oct le ajunge hoinareala :lol:
mihaistupar
 
Mesaje: 223
Membru din: 08 Mar 2011, 16:58
Localitate: sf gheorghe

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde cobi » 14 Oct 2015, 08:57

mihaistupar scrie:Vine si vremea sedintelor foto.deocamdata i-am adus acasa. 10 mai-10 oct le ajunge hoinareala :lol:

Au intrat direct "in ghem". Anuntau 0 gr la tine la ora 8.00 azi. Bazzzz!!! :)
cobi
 
Mesaje: 509
Membru din: 20 Sep 2011, 21:24
Localitate: Campulung, Arges

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde peterneamt » 14 Oct 2015, 10:21

Înainte de 89 cumpăram de la magazinul ACA mătci împerecheate aduse de la București și tatăl meu mă punea să le aleg pe cele roșii sau pe cele galbene cu ultimele tergite negre. Deci chiar cei ce trebuia să protejeze rasa, au renunțat din motive bine întemeiate.
Nu sunt negativist , dar chiar dacă mai există pe undeva prin țară ,Carpatină pură nu cred că se mai poate face ceva cu ea, atâta timp cât alte rase și hibrizi s-au adaptat mai bine la condițiile oferite de arealul respectiv și au eliminat-o din competiție . Oricum, schimbările climatice, dar în special dispariția din floră a numeroase plante melifere și polenifere, datorită chimizării agriculturii, fac ca în viitorul apropiat în zonele cu potențial agricol ridicat să nu mai poată fi întreținute stupine staționare și numai cei ce vor practica pastoralul se vor mai putea numii apicultori restul țiitori de albine la limita supraviețuirii speciei în aceste zone. Lipsa polenului de calitate provenind din mai multe specii de plante ............este principalul factor limitant.Dar aici sar putea ameliora deficitul de proteine prin cultivarea și întreținerea în jurul vetrei de stupină pe o rază de 500 de metrii a mai multor specii de plante melifere și polenifere care să înflorească în perioadele în care în arealul respectiv nu există suficient polen și asta ar putea fi singura soluție viabilă. Dar pentru asta trebuie teren și bani și fără sprijinul autorităților aceste amenajări gen parcuri vor fi sporadice (rare ) .
Sfatul meu este să selecționați albinele care sunt cel mai bine adaptate zonei dumneavoastră, astfel, crescând mătci numai din familiile cele mai bune, faceți un serviciu și celorlalți apicultori din zonă cu care puteți face schimb de mătci și astfel puteți prevenii consangvinizarea..... ;)
Dacă 50 % din apicultori ar crește regine numai din familii recordiste, în 5 ani vom avea cele mai bune familii adaptate condițiilor din țara noastră și cu un fond genetic de invidiat . ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde ignatov andrei » 14 Oct 2015, 20:11

Da, majoritatea apicultorilor înainte de '89 "dadeau pe--afara" de atâta genetica... :lol:
Peterneamt, acei care "se vor numi apicultori", cu ce albine vor face pastoral... cu albine hidraulice, sau cu drone...???
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde ignatov andrei » 14 Oct 2015, 20:14

mihaistupar scrie:Carpatina nu este un mit.trebuie doar gasita.cine o are...o cunoaste


Asa Mihai, nu te da, nu te lasa.... :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde peterneamt » 14 Oct 2015, 20:44

Păi da,,,așa se-ntâmplă până nu te apucă pe tine durerea de măsea nu prea îl crezi pe unu de se vaietă. Din punct de vedere climatologic dar și pedologic voi în Moldova sunteți favorizați..... și rar se întâmplă să aveți caniculă peste două luni pe an și temperaturi de 40 de grade C. la umbră fără să adie o pală de vânt cu săptămânile iar de precipitații să nu mai vorbim.......Dar roata se-n vârte și va venii iară vremea când veți veni să cerșiți mâncare la Olteni cățărați pe trenuri strigând unii la alții „sârma”! Din ultimii 10 ani doar în doi nu am avut secetă.... :roll: Păi adu mata câțiva stupi cu Carpatină și pune-i lângă un lan de floarea soarelui la noi în Dolj și eu îți garantez că după 3 săptămâni de pastoral nu-ți mai trebuie lăzile , dar o să-ți dau eu niște cutii de chibrituri ,ști că fumez , să duci acasă la Moldova albinele ce ți-au rămas. ;)
Ultima oară modificat de peterneamt pe 14 Oct 2015, 20:56, modificat de 2 ori în total.
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde paul » 14 Oct 2015, 20:48

Tot din acelasi punct de vedere, rar se intampla si la voi la olteni ierni cu -30*C si Crivat Siberian. De fapt, voi despre Crivat ati aflat din carti ! ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde mihaistupar » 14 Oct 2015, 20:52

Tot la carpatina raman... :D
Mai umblu , recunosc, cu subleru prin borcanu cu albine moarte-recunosc-.
Pe mine ma multumeste stilu.
mihaistupar
 
Mesaje: 223
Membru din: 08 Mar 2011, 16:58
Localitate: sf gheorghe

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde mihaistupar » 14 Oct 2015, 20:54

Cine trebuia,a inteles ce vreau sa zic
mihaistupar
 
Mesaje: 223
Membru din: 08 Mar 2011, 16:58
Localitate: sf gheorghe

AnteriorUrmătorul

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori