Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Mitak- dozare

Mesajde tuturicius » 25 Sep 2015, 11:10

Nu stiu ce o sa folosesc anii viitori. Doar de doi ani am albine. La noi varachetul functioneaza de ani de zile, si sunt convins ca datorita amitrazului, nu fluvalinatului. Nu mai stiu din ce an erau articolele, nu erau oricum vechi, singura rezistenta la amitraz semnalata in lume a fost intr-o fosta republica Yugoslava. Nu e clar daca nu au fost probleme cu lotul. DM nu are acces la amitraz decat in anii cand primeste liber, in rest este interzis la ei.
Normal ca cel mai bine este sa alternezi. Fluvalinatul l-am taiat de pe lista, pe amitraz stiu ca ma pot baza, nu prea stiu inca cu ce sa-l alternez ca sa am si rezultate sigure.

LE
Nu este exclus, daca nu dau de alte idei care sa-mi placa, sa folosesc toamna amitrazul ani de zile de acum inainte.
In timpul sezonului am sa folosesc anul viitor ceva bio neaparat.
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Mitak- dozare

Mesajde Adi Hodis » 25 Sep 2015, 21:19

mellis scrie:Paduchii se "obijnuiesc" cu amitrazul (substanta activa din multe tratamente).
Fluvalinat a fost adaugat pentru o experienta de succes.
Studiaza si varianta "naturala" pentru un coctail adevarat, exemplu:
http://www.forum.stuparitul.com/viewtopic.php?f=4&t=3474&start=
Merita combinate cat mai multe variante...
Sanatate.

De unde vine informatia de mai sus ( text rosu ) ?. Este o constatare proprie s-au ... ce e ?.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Mitak- dozare

Mesajde varza » 25 Sep 2015, 21:27

Multumesc tuturor. Referitor la varachet diferenta dintre cel original si cel actual (cel forte :D ) din cate am citit e faptul ca au inlocuit fluvalinatul cu taufluvalinat. Merg pe mitak acum..... Sper sa nu regret :?
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Mitak- dozare

Mesajde mellis » 26 Sep 2015, 00:58

Adi Hodis scrie:
mellis scrie:Paduchii se "obijnuiesc" cu amitrazul (substanta activa din multe tratamente).
De unde vine informatia de mai sus ( text rosu ) ?. Este o constatare proprie s-au ... ce e ?.

Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Mitak- dozare

Mesajde tuturicius » 26 Sep 2015, 11:33

In apicultura fata de, io stiu ... pomicultura, eu zic ca trebuie studiata mult mult mai atent oferta de substante, deoarece, fata de pomicultori, care dau cu insecticidele pe pom, noi dam cu insecticidele pe insecte.
La pomi intr-adevar poti roti substantele cum scrie la carte, la noi treaba e mai complicata.
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Mitak- dozare

Mesajde asd » 26 Sep 2015, 12:11

Asa... de curiozitate: ce inseamna LE? Nu am mai intalnit aceasta prescurtare pana acum.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Mitak- dozare

Mesajde tuturicius » 26 Sep 2015, 12:32

LE - later edit - editat ulterior (mai tarziu). Ai mai vazut-o des pe forum.
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Mitak- dozare

Mesajde varza » 26 Sep 2015, 18:36

Am revenit.... Am facut tratamentul si ..... Surpriza: 0 paduchi dupa 20 minute. Ca si o mentionare:am asigurat ca lada e inchisa ermetic cu ajutorul unui scoci astfel ca dupa 20 minute pe ceas am deschis urdinisul ( a iesit fum) dar cand ma uit pe suber : 0 da 0?!!! Pe mine ma cam sperie treaba :? .
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Mitak- dozare

Mesajde tuturicius » 26 Sep 2015, 19:01

Mai asteapta si tu un pic. Sau maine dimi.
Apropos - eu cum nu am FAV mi-am sudat un drptunghi de platbanda de 5 mm, am lipit pe el plasa AV , il bag pe urdinis pe fundul stupului cu un carton A4 pt imprimanta sub el si vad si io mai sigur productia de varozi.
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Mitak- dozare

Mesajde varza » 26 Sep 2015, 19:08

Am bagat subarul la loc in caz ca mai cade ceva dar de obicei cad imediat. Cum e pe la tine cu varosii ?
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Mitak- dozare

Mesajde tuturicius » 26 Sep 2015, 19:57

La o familie 300 :lol: La altele verificate 100, 50, 70. Astia sunt varozi picati timp de 5 zile, cat a trecut de cand am bagat fasii de lemn cu amitraz. Cum puietul e in scadere probabil astia cazuti majoritatea calareau albinele. Grosul a cazut in primele 2 zile. Acum banuiesc ca mai cad doar dupa cum mai eclozioneaza puiet. Dupa o saptamana o sa bag fasii reimbibate.
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Mitak- dozare

Mesajde tuturicius » 26 Sep 2015, 20:09

Cum ai dozat Mitac-ul?
Daca nu cade nimic ori nu sunt, ori doza e prea mica. Sa fie indeajuns oare in Varachet o doza mai mica pt ca sunt combinate doua substante si ii trazneste deodata in doua moduri diferite? Sa fie adjuvantii din Varachet mai potriviti pentru folosirea pe benzi carora le dai foc? Io stiu ... poate arde si o parte din amitraz in loc sa se evapore? Nu as crede varianta asta, pt ca banuiesc ca or fi existand si unii care au bagat Mitac in fureto. Desi acolo nu ajunge chiar in contact direct cu flacara. Poate are cineva experienta mai mare.
Ai mai citit pe undeva sa fi facut cineva fumigatii cu Mitac?
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Mitak- dozare

Mesajde varza » 26 Sep 2015, 20:42

Nu stiu ce sa zic. Am pus 3 picaturi. Anul trecut am facut in aceasi configuratie cu o cantitate mai mica putin si au cazut dar am facut cu varachet. Oricum incep si la celelalte sa aplic mitakul..... Daca nu gasesc la niciuna e clara treaba :? .
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Mitak- dozare

Mesajde varza » 26 Sep 2015, 21:03

Nu cred ca de vina este amitrazul. Se foloseste si scabatox sau alte produse doar pe baza de amitraz si nu sunt probleme din ce am auzit. Mai verific la cativa inainte sa ma pronunt.
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Mitak- dozare

Mesajde varza » 27 Sep 2015, 09:08

Revin..... Si zic atat: merge. Azi dimineata am gasit pe suberul respectiv o cantitate semnificativa de varoua. Am si gasit motivul pentru care nu au cazut imediat: hartia nu a ars in intregime si nu am vazut-o pe moment..... asta e repet tratamentul.... :D
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Mitak- dozare

Mesajde tuturicius » 27 Sep 2015, 10:56

Ura!
Eu infasor sarma pe capatul unei brichete si fac o spirala in care bag hartia. Las si o coada lunga pe post de maner. Dupa ce dau foc o scot dupa un minut, tocmai ca sa vad daca a ars toata. E rapid, nu apuca sa iasa fumul. Daca s-a stins ii dau foc din nou pe loc. Asa evit sa le dau azi jumate de doza si maine iar o doza. Ce-i drept nu am patit sa se stinga vreodata. Hartia o indoi pe lung. Inainte da a folosi le suflu cu pistolul cu aer cald. Ultima data m-am scapat prea tare cu pistolul si s-au aprins :lol:
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori