Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Tratament Antivaroua cu Tacktic

Mesajde alin75 » 03 Mar 2015, 08:24

balasbebe scrie:Cu mitac mergeam pe 8:100 ml. La Taktic se poate mari putin doza. Eu pun 50 ml la 400 ulei, pentru 150 de bete.


Si pe "afara" se practica 1:8 tacktic:ulei, dar mi-a fost frica sa incerc.

Numai bine,
Alin
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Tratament Antivaroua cu Tacktic

Mesajde iulyan_milo » 20 Apr 2015, 17:29

Hristos a inviat. As vrea sa va cer un sfat, folosesc de cativa ani fogerul antivaroa. Iar in prepararea solutiei active am folosit asa 11ml mitak, 10ml apa si 100 ml ulei parafina(rezulta o emulsie de culoare alba foarte omogena). Pe forum nu am gasit la nimeni folosirea apei distilate. Este deajuns si fara apa?, se amesteca suficient si eficient numai amitrazul cu ulei. Se dilueaza sau ce reactie are?
Avatar utilizator
iulyan_milo
 
Mesaje: 112
Membru din: 02 Dec 2011, 19:44
Localitate: Tg. Carbunesti

Re: Tratament Antivaroua cu Tacktic

Mesajde alin75 » 26 Aug 2015, 14:08

vasilefi scrie:am folosit taktic in concentratie 1/10 si au cazut destul de multi paduchi, nu am stat sa-i numar.
nu stiu ce sa cred despre Varachet, in cazul meu chiar ca a fost apa de ploaie

Spune si colegilor, nu fi secretos, cum ai facut tratamentul?
Pentru cine are "timp" si se plictiseste ... https://www.youtube.com/watch?v=KfvKsDaWokY vedeti ca este data si reteta "pastilelor" ;)
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Tratament Antivaroua cu Tacktic

Mesajde vasilefi » 27 Aug 2015, 08:56

am facut tratamentul cu un aparat tip fogger
am amestecat solutie taktic 5 ml la 50 ml ulei mineral luat de la benzinariile Mol, deci concentratie 1/10

am facut tratamentul seara, dimineata cand am verificat tabla erau cred cam 100 varoa
o sa mai fac un tratament soc la 5 zile

o sa diluez putin solutia ca mi s-au parut putin cam ametite albinele, o sa pun si apa distilata astfel incat sa fie doar 8% concentratie tactik in amestec
vasilefi
 
Mesaje: 466
Membru din: 10 Feb 2012, 10:27
Localitate: Calinesti - Arges

Re: Tratament Antivaroua cu Tacktic

Mesajde proapis13 » 27 Aug 2015, 09:54

vasilefi scrie:...o sa mai fac un tratament soc la 5 zile...

Ce te face sa crezi ca urmatorul tratament o sa fie de soc - shok... :?: :roll:
La ce concentratie ai folosit nici primul nu se incadreaza la categoria aia... ;)
...nu am inteles si nu reiese din postare cate fam ai tratat prin metoda asta...
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Tratament Antivaroua cu Tacktic

Mesajde vasilefi » 27 Aug 2015, 13:03

soc in sensul ca-l fac mai repede, nu mai concentrat.
in mod normal se face la 7 zile
ti se pare ca o concentratie 1/10 e in regula? am gasit variatii de la 5 la 15 ml tactik la 100 ml lichid.
cate bordeie atatea obiceiuri
am tratat 15 familii
vasilefi
 
Mesaje: 466
Membru din: 10 Feb 2012, 10:27
Localitate: Calinesti - Arges

Re: Tratament Antivaroua cu Tacktic

Mesajde brianoo_bz » 27 Aug 2015, 13:15

concentratia depinde si de cat dozeaza pompita
unele baga 1 ml altele 1.5ml etc
brianoo_bz
 
Mesaje: 88
Membru din: 31 Ian 2012, 23:36
Localitate: teleorman

Re: Tratament Antivaroua cu Tacktic

Mesajde akmm » 07 Sep 2015, 11:23

Pentru utilizatorii de fogare sau furetto am o intrebare.In special pentru cei ce folosesc metoda de mai mul timp.
Ati sesizat in vre-o masura reactia albinelor la reintroducerea ramelor vechi in cuib primavara?Exista fenomen de respingere partiala/totala chiar a fagurilor albi?
Am observat asa ceva de cativa ani si nu stiu daca e legat de furetto sau provinienta faguri de pe la mai multi fabricanti.Topesc tot ce e refuzat.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Tratament Antivaroua cu Tacktic

Mesajde sapstel » 07 Sep 2015, 13:26

As avea nevoie de un sfat de la cei care au utilizat produsul Tacktic.
Am achizitionat de curand un Furreto in ideea de al folosi la tratamente. Am incercat amestecul de Tacktic si ulei de parafina sau Tacktic si lichid de aprins carbunii, de fiecare data intr-o concentratie de1/10. De fiecare data, solutia s-a ,,branzit,, De fiecare data, pe pompa din interiorul vasului am gasit depusa o substanta de consistenta aracetului. Unde am gresit? Ce sfaturi imi puteti da? Multumesc anticipat.
sapstel
 
Mesaje: 98
Membru din: 04 Aug 2011, 20:39

Re: Tratament Antivaroua cu Tacktic

Mesajde almasel » 07 Sep 2015, 19:19

Am mai spus-o pe aici pe undeva cum fac eu: 8 ml Taktik + 92 ml ulei de parafina, asta inseamna concentratie de 8%.
Am incercat si 7- 7,5- 8- 9 %.
Cantitatile de mai sus le pun intr-o sticla de 500 ml (de apa minerala); de obicei prepar 200 ml + ce mai am in sticla de la tratamentul anterior... este sufficient. Agit energic sticla in jur de 10 min; nu branzeste, nu apar depuneri.
Dupa aplicarea tratamentului pun in pompa in jur de 50 ml de ulei (fara taktik) si dau cateva pufuri; uleiul ramane in pompa si pe serpentina pana la urmatoarea aplicare a tratamentului.
almasel
 
Mesaje: 390
Membru din: 25 Oct 2011, 15:30
Localitate: Lugoj, jud. Timis

Re: Tratament Antivaroua cu Tacktic

Mesajde sapstel » 07 Sep 2015, 20:01

Singura diferenta majora ar fi timpul de agitatie.Oricum, multumesc pentru raspuns
sapstel
 
Mesaje: 98
Membru din: 04 Aug 2011, 20:39

Re: taktic

Mesajde petru MD » 27 Sep 2015, 07:09

fcvaslui scrie:Am facut rost de medicament. Se pune 80 ml la litrul de gaz lampant. Gazul l-am gasit intr-un magazin apicol din Vaslui. Sa nu cumva sa va ganditi ca din magazinul ACA :D Prietenii stiu de ce am pus emoticonul zambaret dupa ultima propozitie. :D




cum il dati sau cum il folositi tacktiku dece intreb ca din practica care o am 80 de ml ii foarte mult si o sa va afecteze reginele si asta o sa opservati la primavara mai akes daca o sa fie rece...
succese
Avatar utilizator
petru MD
 
Mesaje: 212
Membru din: 20 Ian 2015, 16:08
Localitate: Moldova or.Chisinau

Re: taktic

Mesajde petru MD » 27 Sep 2015, 07:15

beeasz scrie:O altă metodă de utilizare a Taktic-ului. Se taie 100buc. de 3cm - 21cm din foi de desen care se umectează într o soluție preparată din 24ml Taktic şi 75ml ulei comestibil (benzile se vor pune în poziție verticală pentru o umectare uniformă a benzilor). După umectarea benzilor, se pun pe un ziar care se va răsuci şi se lasă la zvântat 12 ore. Se pune o bandă la familie între ramele cu puiet, se fac 5(cinci) tratamente înlocuind bana la 7 zile(ATENȚIE RESTURILE DE LA BANDA ANTERIOARĂ SE SCOT DIN STUP)
Vă doresc mult succes.




si nuati avut nici odata probleme folosind asa doza mare???? pentru,mi e foarte mare stiu ca americanii (am un unchi care lucreaza acolo in domeniu dat) ei fac 1 litru de taktik la 5 de ulei rafinat. dar 25ml la 75ml im pare ca e prea mult
Avatar utilizator
petru MD
 
Mesaje: 212
Membru din: 20 Ian 2015, 16:08
Localitate: Moldova or.Chisinau

Re: Tratament Antivaroua cu Tacktic

Mesajde petru MD » 27 Sep 2015, 07:24

dragi apicultori care folosit takticu (amitraza) aveti grija cum il folositi in ce pod si de dozare . prodezativa si d-va daca il foloti,cu pulverizor purtati in timpul lucrari masca de protectie . peura un semn ca ati folosit doza prea mare asta eritare albinelor dac dupa ce ati dat cu fum ele ies forte tare afara incem a zbura inprejurul stupului inseamna ca ati facut gafa... peurma la primavara va intrebati dece asa greu merg familiile? si raspuns ii " ati afectzt reginele" tupa prelukrare albina tre sa ramina linistit daca e racoare nuntrebue sa se inprasti cuibu
voi face cred ca luni ultimu tratamen si o sa pun un video cum se primeste la noi....
succese si aveti grija cu tratamentu
Avatar utilizator
petru MD
 
Mesaje: 212
Membru din: 20 Ian 2015, 16:08
Localitate: Moldova or.Chisinau

Re: Tratament Antivaroua cu Tacktic

Mesajde petru MD » 03 Oct 2015, 22:29

LUCRU de azi....
Fişiere ataşate
IMG_20151003_103239.jpg
Avatar utilizator
petru MD
 
Mesaje: 212
Membru din: 20 Ian 2015, 16:08
Localitate: Moldova or.Chisinau

Re: Tratament Antivaroua cu Tacktic

Mesajde petru MD » 03 Oct 2015, 22:30

Avatar utilizator
petru MD
 
Mesaje: 212
Membru din: 20 Ian 2015, 16:08
Localitate: Moldova or.Chisinau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori