Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Cine foloseste Fumagilin -B ????

Mesajde petru MD » 29 Sep 2015, 10:47

buna la toti care isi iubesc albinutele. Am o intrebare , cine foloseste FUMAGILINa ? cum o folositi sub ce fel si are folos ati observat ceva schimbari????
Multumesc anticipat...
Avatar utilizator
petru MD
 
Mesaje: 212
Membru din: 20 Ian 2015, 16:08
Localitate: Moldova or.Chisinau

Re: Cine foloseste Fumagilin -B ????

Mesajde proapis13 » 29 Sep 2015, 11:02

Oficial in U.E. este interzisa comercializarea produsului deci si in Romania,mai tarziu ce-i drept in urma unei legi data anul trecut ce reglementeaza vanzarea tratamentelor pentru apicultura si INTERZICE vanzarea produselor veterinare pa site-uri ....
Ca produsul se gaseste si se foloseste de catre apicultorii romani asta este altceva...
Depistarea produsului in analiza mierii se soldeaza cu respingerea probei de catre procesator si declasarea mierii...
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Cine foloseste Fumagilin -B ????

Mesajde Dila Daniel » 29 Sep 2015, 11:30

Petru,iti spun eu cum stau lucrurile...
nimeni nu foloseste,dar ea se vinde si de cumpara(la negru) in Romania :)
Se administreaza deobicei in sirop,dar si in turte.
Nu mai tin minte cantitatiile,fiindca atunci cand am folosit,era comercializat ca fumidil B si nu mai am prospect(poate gasesti pe net)
Dar la fumagilin B(made in Canada),din cate am citit pe internet,450 gr(atat parca are un flacon mare) ar fi de ajuns pentru 100(110) familii.Deci undeva la 4,5 gr/fam.
Acum cat pui la litru de sirop....cred ca tine de cantitatea de sirop administrata familiei.
Dai la 100 fam.
Spre exemplu,dai cate 3 litrii la familie ai 300 litrii de sirop...pui 450 impartite la 300 l...= gr/lt
dai cate 5 litrii,ai 500 de litrii de sirop...vine 450 impartit la 500 = gr/ litru
...s.a.m.d

Daca asi avea probleme cu nosema,asi mai folosii,fara insa a comercializa mierea la export.
Treaba cu folosirea antibioticelor "preventiv"...mi-a iesit demult din calcul!
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Cine foloseste Fumagilin -B ????

Mesajde lucky5strike » 29 Sep 2015, 11:51

Odata ce schimbi ordinea unei familii, ea are nevoie de un timp dat pentru a-si reface echilibrul (raport intre miroclimatul intern, rezerve, albina si puiet).

Fumagillin B poate fi folosit primar cand apicultorul divizeaza familii in unitati mici, care intretinute prost, sunt decimate de nosema si pica usor in albina, gen roiuri, cresteri de matci, nuclei, sau in situatia refacerii rezervelor, in zone unde s-a cules miere improprie iernarii, sau chiar dupa o primavara grea.

Se administreaza numai in hranitor intern; unitatea trebuie sa-l consume in 24 de ore, altfel incepe sa fermenteze si apar probleme mari.

Ca producator de miere, daca stii sa intretii familii puternice, nu prea ai nevoie de asa ceva.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Cine foloseste Fumagilin -B ????

Mesajde petru MD » 29 Sep 2015, 12:31

multumesc mult pentru sfaturi eu,stiu ca ea se foloseste mult si in america si in canada stiu prisaci mari (1000 familii) si in bulgaria care produc miere pentru export si folosec faca probleme cei drept din cite stiu eu si din ce am vazut doz sau cantitate de fumagilina pe familie in tim de un an nu depaseste 1gr si din trei ori se administreaza siropu... mai,este o varianta de administrare numai ca nustiu cum so lamuresc in romina)))) .
dar oricum din cea ce am vazut ( nam vazut multe) multi apicultori care produc pentru export o folosesc au rezultate bune si analiza e curata.....
Avatar utilizator
petru MD
 
Mesaje: 212
Membru din: 20 Ian 2015, 16:08
Localitate: Moldova or.Chisinau

Re: Cine foloseste Fumagilin -B ????

Mesajde Dragos2006 » 29 Sep 2015, 12:32

Fumagilin B trebuie sa foloseasca in principal producatorii de material biologic si mai ales crescatorii de regine . Nu sunt putine cazurile cu focare de diferite boli chiar in respectivele crescatorii.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Cine foloseste Fumagilin -B ????

Mesajde lucky5strike » 29 Sep 2015, 12:54

La cine stie meserie si se si tine de treaba, ai cele mai mari sanse sa gasesti familii sanatoase.

In rest, e loterie, boli apar unde se tin familii la gramada si sunt prost intretinute.

Sau la incepatori.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Cine foloseste Fumagilin -B ????

Mesajde petru MD » 29 Sep 2015, 12:57

fiecare isi apara partea lui numai ca rezultatele sunt cam diferite... sunt deacord cu domnu Dragos...
Avatar utilizator
petru MD
 
Mesaje: 212
Membru din: 20 Ian 2015, 16:08
Localitate: Moldova or.Chisinau

Re: Cine foloseste Fumagilin -B ????

Mesajde petru MD » 29 Sep 2015, 13:01

si cit de mult omu nu sar pazi tot se imbolnaveste ce sa spuni atunci de albini care contacteaza atit de mult cu ce o inconjoara si cu atitea albini care o inconjora am ivedere prisacele de alaturi....aici profesionalismul nu joaka rolu la 100 %
Avatar utilizator
petru MD
 
Mesaje: 212
Membru din: 20 Ian 2015, 16:08
Localitate: Moldova or.Chisinau

Re: Cine foloseste Fumagilin -B ????

Mesajde lucky5strike » 29 Sep 2015, 13:14

Adevarul e ca depinde numai de mine ce bag in toamna... ce scot in primavara... cat obtin de pe urma albinelor. Eu dau tonul.

Prisacile altora, nu ma intereseaza decat in situatie de suprapopulari sau in masura in care ar aparea penurie de resurse. Unde imi desfasor e activitatea, nefiind zona cu potential apicol deosebit in nici un moment al anului, nu e cazul.

Daca as fi in zona de pastoral nebun, poate as mai reface socoteala, desi...
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Cine foloseste Fumagilin -B ????

Mesajde Dila Daniel » 29 Sep 2015, 15:01

petru MD scrie:... cei drept din cite stiu eu si din ce am vazut doz sau cantitate de fumagilina pe familie in tim de un an nu depaseste 1gr....

s-ar putea sa faci o confuzie...Eu am zis de(maxim) 4.5 gr/fam de fumagilin B(adica pudra comercializata)
fumagilin B,ca produs,contine 21 mg substanta activa per gram de praf.Deci cu exactitate, vine putin sub 1 gram de substanta activa per familie.
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Cine foloseste Fumagilin -B ????

Mesajde petru MD » 29 Sep 2015, 15:54

Dila Daniel scrie:
petru MD scrie:... cei drept din cite stiu eu si din ce am vazut doz sau cantitate de fumagilina pe familie in tim de un an nu depaseste 1gr....

s-ar putea sa faci o confuzie...Eu am zis de(maxim) 4.5 gr/fam de fumagilin B(adica pudra comercializata)
fumagilin B,ca produs,contine 21 mg substanta activa per gram de praf.Deci cu exactitate, vine putin sub 1 gram de substanta activa per familie.


eu nam avut in vedere de substanta activa , 1gr de praf....
Avatar utilizator
petru MD
 
Mesaje: 212
Membru din: 20 Ian 2015, 16:08
Localitate: Moldova or.Chisinau

Re: Cine foloseste Fumagilin -B ????

Mesajde Dila Daniel » 29 Sep 2015, 16:01

pai asta si vreau sa zic...sa nu fi inteles tu de 1 gr de praf,si defapt sa fie vorba de 1 gr substanta activa
Sau,cine ti-a spus ,sa-ti fi spus gresit,facand aceeasi confuzie intre praf de fumagilin B si substanta activa(fumagilin dixo...bla bla-e mai lung cuvantul si nu stiu sa-l scriu din memorie...)
Daca dai 1 gr de praf(fumagilin B)/fam...este posibil sa faci o subdozare,si sa fie tratamentul fix pix...
Mai cere si alte parerei,sa nu cumva sa ma insel eu(putin probabil :) )
numai bine!
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Cine foloseste Fumagilin -B ????

Mesajde cristi_vidican » 29 Sep 2015, 16:06

lucky5strike scrie:Se administreaza numai in hranitor intern; unitatea trebuie sa-l consume in 24 de ore, altfel incepe sa fermenteze si apar probleme mari.

Dan Mărgărit dădea fumagilin B în prima găleată, care avea 10 kg de sirop.
Acea găleată era luată în câteva zile.
Nu cred că fermenta ...
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Cine foloseste Fumagilin -B ????

Mesajde lucky5strike » 29 Sep 2015, 16:14

Prospectul asa cere, nu stiu exact ce face el acolo... sau ce-ai inteles tu ca face. Cu cat il ia mai repede, cu atat mai bine, e chiar logic.

Flaconul de 454 g pudra are in componenta 9,5 grame Fumagillin. Il faci pierdut in 380 l sirop 2:1, care se da la "doar" 50 de familii, spre toamna la completari, (tot dupa prospect). Ceea ce-l face cam scumpicior.

Eu am vazut rezultate foarte bune si cu 1,5l/de roi, dat in 2-3 transe.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Cine foloseste Fumagilin -B ????

Mesajde petru MD » 29 Sep 2015, 17:04

Dila Daniel scrie:pai asta si vreau sa zic...sa nu fi inteles tu de 1 gr de praf,si defapt sa fie vorba de 1 gr substanta activa
Sau,cine ti-a spus ,sa-ti fi spus gresit,facand aceeasi confuzie intre praf de fumagilin B si substanta activa(fumagilin dixo...bla bla-e mai lung cuvantul si nu stiu sa-l scriu din memorie...)
Daca dai 1 gr de praf(fumagilin B)/fam...este posibil sa faci o subdozare,si sa fie tratamentul fix pix...
Mai cere si alte parerei,sa nu cumva sa ma insel eu(putin probabil :) )
numai bine!

multumesc
Avatar utilizator
petru MD
 
Mesaje: 212
Membru din: 20 Ian 2015, 16:08
Localitate: Moldova or.Chisinau

Următorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori