Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: fermentare miere

Mesajde TDI » 16 Dec 2014, 20:12

Albinele nu capacesc miere nematurata. Maximul de umiditate la mierea capacita e de 18%.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: fermentare miere

Mesajde nae » 16 Dec 2014, 20:24

Cristian IONITA scrie:
@Nae - ma crezi nu ma crezi .... te asigur ca am bagat in centrifuga doar ramele capacite peste 50% .... am si precizat am rame de 1/2 .... fata de alte dimensiuni acestea sunt capacite mult mai rapid. Ca mierea era nematurata .... asta e sigur .... dar de capacit era capacita.


Asa apar ''clinciurile'' = nae nu te crede = te face mincinos ..., gresit , eu descriu ''imaginea'' din capul meu .
Toti invatam ; eu nu -mam intalnit cu acest fenomen , m-am intalnit cu altul = in '07 am tras salcam <16% NECAPACIT .
Am incredere in albina ca nu capaceste ''apa'' , si pe d-ta te cred = doar impreuna v-om intelege ce si cum ...
Nu ma intereseaza sa fiu ''vedeta'' ci sa nu-mi fiarba proba la procesator ;)
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: fermentare miere

Mesajde janese » 16 Dec 2014, 20:56

nu cumva ai spalat bidoanele inainte sa pui mierea de la centrifuga si nu ai scurs apa din ele?
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: fermentare miere

Mesajde liviutzbogos » 16 Dec 2014, 22:50

Ma inscriu si eu cu o mica dilema...
Am stors de la floarea soarelui, rame de 1/2, capacite 99%, mierea pusa in galeti de plastic, depozitate in şpaiţ. Una din sase galeti s-a cam acrit. E cristalizata beton toata dar are un gust putin intepator, acrisor. Am obs, cu spunea si Iunicu , ca mai pe la fundul galetii nu e acra. M-a pus sârsâilă si am topit-o si... cred ca s-a amestecat toata, am gustat-o si parca se acrise mai tare. De vandut nu o vand, ca mai am miere (da' nu prea am clienti), dar ma intereseaza daca as putea-o baga la turte.
Si totusi... care e cauza? Ca efectul l-am vazut. Galetile au fost curate, spalate (sau aia una sa nu fi fost curata bine :? ), spuma nu a lasat niciuna, umiditate n-as crede pt ca a fost inchisa cu capac "ermetic" (una a avut punga in loc de capac si nu a patit nimic). In fine, sper sa nu se mai intample.
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: fermentare miere

Mesajde cristi_vidican » 16 Dec 2014, 23:43

Referitor la mierea de rapiță, un prieten avea o vorbă: mierea de rapiță nu o bag nici măcar în bidoanele mele (avea relații la Apicola)
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: fermentare miere

Mesajde jenica67 » 17 Dec 2014, 00:06

O parere ar fi daca, nu ati avut in toamna trecuta in stup, miere de struguri, sau din comina de prune, care a mai continut ceva urme de drojdie care prin amestecare cu cea de rapita, a produs un fenomen de fermentatie lenta ??
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: fermentare miere

Mesajde Cristian IONITA » 17 Dec 2014, 00:08

Bidoanele au fost spalate, sterse , etc ... ce am facut anul acesta fata de ceianteriori a fost sa pastrez miere in camara si nu in pivnita ..
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: fermentare miere

Mesajde lucky5strike » 17 Dec 2014, 02:00

Se poate scapa de mierea de acest tip, diluand-o in sirop de zahar, ceva gen 100-200 gr la 1l de sirop 2/1. Se da la roi in sezon.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: fermentare miere

Mesajde theodor scarlat » 22 Dec 2014, 16:47

Apariția în produsele alimentare [ edit ]

HMF este practic absentă în alimente proaspete, ci este generat în mod natural în produsele alimentare cu conținut de zahăr în timpul termice tratamente cum ar fi uscarea sau gătit. Alături de multe alte substanțe flavor- și cele legate de culoare, HMF este format în reacția Maillard ca și în timpul caramelizare . În aceste alimente este de asemenea generat lent în timpul depozitării. Condiții acide favorizează generarea de HMF. [11] HMF este o componentă bine cunoscut de produse de patiserie. La prăjirea pâinii, suma crește de la 14,8 (5 min.) Pentru a 2024.8 mg / kg (60 min). [2]

Este un bun de păstrare a vinului îi trimită timp-temperatură, [12], în special în vinurile dulci , cum ar fi Madeira [13] și a celor îndulcit cu concentrat de struguri arrope . [14]

Ca o componentă nedorit [ edit ]





Falus indusiatus . Cooktown, Queensland , Australia. Organismul fructe conține hidroximetilfurfural
HMF pot fi găsite în cantități mici în miere , rectificat, sucuri și UHT -milk. Aici, ca și în oțeturi, gemuri, produse alcoolice sau a biscuiților HMF poate fi folosit ca un indicator pentru exces de tratament termic. De exemplu, mierea proaspăt conține mai puțin de 15 mg / kg, în funcție de valoarea pH-ului și a temperaturii și de vârstă, [15] și standardul Codex Alimentarius prevede că mierea avea mai putin de 40 mg / kg HMF pentru a garanta că mierea nu a fost supus încălzire în timpul prelucrării, cu excepția miere tropicale ce trebuie sa fie mai mic de 80 mg / kg.

Cantități mai mari de HMF se găsește în mod natural în cafea și fructe uscate. Mai multe tipuri de cafea prăjită cuprinse între 300 - 2900. Mg / kg HMF [16] prune uscate au dovedit a conține până la 2200 mg / kg HMF. În întuneric bere 13,3 mg / kg s-au găsit, [17] , produse de panificatie-cuprinse intre 4.1 -. 151 mg / kg HMF [18]

Acesta poate fi găsit în sirop de glucoză .

HMF pot forma în mare fructoză sirop de porumb (HFCS), nivelurile de aproximativ 20 mg / kg HMF s-au găsit, în creștere în timpul depozitării sau de încălzire. [15] Aceasta este o problemă pentru americani apicultori , deoarece ei folosesc HFCS ca o sursă de zahăr atunci când există nu sunt suficiente de nectar surse de hrănit albine , iar HMF este toxic pentru ei. Adăugarea baze, cum ar fi cenușă sodă sau de potasiu pentru a neutraliza HFC încetinește formarea de HMF. [15]

În funcție de producție tehnologie și depozitare, nivelurile din alimente variază considerabil. Pentru a evalua contribuția unui aliment pentru consumul de HMF, sa consum-model trebuie să fie luate în considerare. Cafeaua este alimentul care are o relevanță foarte mare în ceea ce privește nivelul de HMF și cantitățile consumate.

HMF este o componentă naturală în produsele alimentare încălzit, dar, de obicei, prezent în concentrații scăzute. Aportul zilnic de HMF poate sta la baza variații mari din cauza consumului-modele individuale. Sa estimat că într-o dietă de vest, în ordinul de mărime de 5 -. 10 mg HMF sunt ingerate pe zi de la alimente [11]

Pe vremuri, HMF a fost utilizat în alimentele destinate unor scopuri aromatizante, dar în Europa această practică acum este suspendat. HMF este, de asemenea găsit în
intodeauna exista putina nebunie in viata , chiar daca intodeauna exista putina ratiune in nebunie.
Avatar utilizator
theodor scarlat
 
Mesaje: 2
Membru din: 04 Noi 2013, 19:21
Localitate: Bucuresti - Visina,jud.Dambovita

Re: fermentare miere

Mesajde cristi_vidican » 03 Oct 2015, 21:43

Cum stați cu mierea de rapiță?
Am mai păstrat vreo 10 kg rămasă uitată într-o găleată închisă bine cu capac.
Deja s-a umflat. Și asta doar de câteva zile.
Am înțeles că nu e fermentare.
La gust s-a schimbat puțin, dar e ok.
Când am extras-o avea sub 19 umiditate și a fost ok până săptămâna asta
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: fermentare miere

Mesajde atty_AR » 03 Oct 2015, 22:27

cristi_vidican scrie:Cum stați cu mierea de rapiță?
Am mai păstrat vreo 10 kg rămasă uitată într-o găleată închisă bine cu capac.
Deja s-a umflat. Și asta doar de câteva zile.
Am înțeles că nu e fermentare.
La gust s-a schimbat puțin, dar e ok.
Când am extras-o avea sub 19 umiditate și a fost ok până săptămâna asta



Eu am 150 KG de miere de rapita tot asa s-a umflat, si-a schimbat gustul si mirosul. Nu stiu ce sa ma fac cu ea le-as da-o la primavara ca stimulent, nu stiu e buna sau nu. Poate cei mai cu experienta ne pot da un sfat.
atty_AR
 
Mesaje: 73
Membru din: 13 Iun 2012, 09:39
Localitate: socodor jud. Arad

Re: fermentare miere

Mesajde nae » 03 Oct 2015, 22:57

Prin pasteurizare poti incetini procesul de fermentare /otetire dar nu-l opresti , bine , apare si salata de primavara . :(
Toata lumea vorbeste de mortalitati/ OTRAVA la plantele industriale (rapita/FS) si voi pastrati pt primavara ''lovitura de gratie ''= ce nu omoara iarna termin ''eu'' cu rapita . :(
:shock:
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: fermentare miere

Mesajde popik50 » 03 Oct 2015, 23:15

Nu stiu ce sa zic...eu mai am in jur de 10-15 kg dar e in stare perfecta ...cand am extras rapita , ramele erau in proportie de 90% capacite. Am auzit multi apicultori care se plang ca au probleme cu mierea de rapita in ce priveste fermentarea, cred ca totul depinde de gradul de umiditate pe care-l are in momentul extractiei
popik50
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Sep 2011, 12:49
Localitate: Piatra Olt

Re: fermentare miere

Mesajde mellis » 04 Oct 2015, 10:33

Sa nu neglijam ca mierea absoarbe umiditate daca nu este ferita.
Eu nu as pune vara capac ( prosop), spatiu aerisit cu umuditatea redusa, eventuale impurități adunate de la suprafața periodic.
Anul trecut am avut borcane fermentate, anul acesta am fost mai atent.
Sănătate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: fermentare miere

Mesajde ignatov andrei » 04 Oct 2015, 12:07

Mai fratilor, ca ati extras "la rapita" nu înseamnă ca ati extras si miere...
Pai... stimularile, siropul gros neinvertit etc.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: fermentare miere

Mesajde cristi_vidican » 04 Oct 2015, 16:41

ignatov andrei scrie:Mai fratilor, ca ati extras "la rapita" nu înseamnă ca ati extras si miere...
Pai... stimularile, siropul gros neinvertit etc.

Nea Ignatov, ceea ce zici dumneata face (sic!) sens.
Dar nu în cazul meu.
Toamna dau siroape (care lăsate și 1 an în bidon nu fermentează (F 40)).
Primăvara n-am dat nimic. Nu extrag cuibul, exclus să ajungă astfel de miere în cea de rapiță.
Căpăcirea la rapiță a fost foarte bună pt că am așteptat cu extrasul până la începutul culesului de salcâm, care a venit după vreo 7 zile de la ultimul gram de nectar de rapiță intrat pe urdiniș. Între timp au fost 7 zile cu cântar pe minus.

Oricum, e ultima dată când îmi mai las miere de rapiță.
Mi-am lăsat puțină pt că rapița mea n-a fost stropită deloc în primăvară decât atunci când a fost mică.
Bine că a rămas puțină.
Pentru mine culesul de rapiță e (probabil) cel mai bun.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori