Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Marcare matci

Mesajde alin75 » 27 Sep 2015, 18:08

italianu scrie:
thomas scrie:Am marcat pe la inceputul lui august o matca. Incepuse sa oua bine si avea rolul sa salveze o familie orfana.
Cand m.am uitat zilele astea in stup, matca nu mai era, iar familia avea vreo 2 pumni de albina si o gramada de trantori.
Concluzia: o matca marcata tarziu catre toamna, este mai greu acceptata decat in timpul sezonului? Eu cred ca da.



Eu cred ca nu!

O matca se considera in ,,regula" cind îi vezi puietul capacit,pîna atunci poate sa-ti dea cu ,,x"!
Sint multe variabile de luat in considerare!

De la inceputul lui august pana acum sf. de septembrie este ceva timp! Daca treceati doar cu privirea pe la urdinis, cred ca se vedea diferenta!
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Marcare matci

Mesajde DaniRadu » 04 Oct 2015, 20:46

Săptămâna trecută am marcat câteva mătci. După marcare le pun în cuşcă deasupra ramelor pentru câteva minute. La unul din roi am deschis cuşca deasupra stupului şi cum am deschis matca şi-a luat zborul. Am lăsat stupul deschis şi am continuat la alţi roi. Când mă uit văd matca pe scândura de urdiniş a altui stup. O prind şi merg la roiul de unde a zburat. O pun pe rame dar ea a zburat din nou şi dusă a fost, nu am mai văzut-o. A doua zi am pus o matcă dintr-un nucleu pentru că albinele erau agitate.
Avatar utilizator
DaniRadu
 
Mesaje: 40
Membru din: 18 Noi 2011, 22:43
Localitate: Bod, Brasov

Re: Marcare matci

Mesajde mausica » 04 Oct 2015, 20:49

DaniRadu scrie:Săptămâna trecută am marcat câteva mătci. După marcare le pun în cuşcă deasupra ramelor pentru câteva minute. La unul din roi am deschis cuşca deasupra stupului şi cum am deschis matca şi-a luat zborul. Am lăsat stupul deschis şi am continuat la alţi roi. Când mă uit văd matca pe scândura de urdiniş a altui stup. O prind şi merg la roiul de unde a zburat. O pun pe rame dar ea a zburat din nou şi dusă a fost, nu am mai văzut-o. A doua zi am pus o matcă dintr-un nucleu pentru că albinele erau agitate.

Pai de ce nu o lasi pur si simplu inapoi pe rama de unde ai luat-o ???
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Marcare matci

Mesajde nae » 04 Oct 2015, 21:23

mausica scrie:Pai de ce nu o lasi pur si simplu inapoi pe rama de unde ai luat-o ???


Daca o marchezi cu creion pe baza de apa merge ,dar o sterge in prima toamna cel tarziu la vara .
Daca o faci cu miros puternic o poate inghesui /sufoca , mai bine in cusca pana se usuca oja .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Marcare matci

Mesajde cristi_vidican » 04 Oct 2015, 21:31

DaniRadu scrie:Săptămâna trecută am marcat câteva mătci. După marcare le pun în cuşcă deasupra ramelor pentru câteva minute. La unul din roi am deschis cuşca deasupra stupului şi cum am deschis matca şi-a luat zborul. Am lăsat stupul deschis şi am continuat la alţi roi. Când mă uit văd matca pe scândura de urdiniş a altui stup. O prind şi merg la roiul de unde a zburat. O pun pe rame dar ea a zburat din nou şi dusă a fost, nu am mai văzut-o. A doua zi am pus o matcă dintr-un nucleu pentru că albinele erau agitate.

Am vrut să marchez o matcă într-un stup. Matca era din roire, după ce stupul își făcuse de cap (și eu la fel).
Am prins-o, când să o marchez, zboară. Am închis stupul, să văd dacă se confirmă că matca intră din nou pe urdinișul pe care a intrat la împerechere. Dar să fie în același loc stupul.
După 2 zile caut matca și o găsesc. Încerc iar să o marchez și ... blegul de mine o scapă iar. (Așa ceva mi se întâmplă odată la 3 ani)
Evident că după 2 zile o găsesc iar la locul ei, pontând.
De data asta mă asigur că nu o mai scap.
O marchez, dar ... îi rup piciorul din mijloc (din partea dreaptă). Îi dau drumul pe rame ... văd că umblă cât de cât.
În toamna asta am verificat să văd ce face. Își face treaba bine mersi.

Marchez cu Uni posca. Nu are miros și ține cel puțin la fel ca Uni Paint, care e pe bază de ulei și miroase. Cu Uni Paint mi-am omorât la început niște mătci, făcându-le baie și pe cap.

Cine vrea ceva profi folosește plăcuțele de opalit.
Te ajută să știi de unde e matca din roiul primar de pe creangă. :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Marcare matci

Mesajde ves.lucian.zabrani » 04 Oct 2015, 21:39

Vopseaua pentru marcat matci de la Teclem , cumparata de la targul de la Faget , este ceea ce folosesc eu de cand am albine !!!
Foarte multumit si nu o schimb pentru nimic in lume !!!
La anu cred ca marcam cu alb !!!
Ca si in primul meu an de cand am albine !!!
Folosesc la marcat o " siringa " !!! Stiti voi de care !!! Nu am avut nici un rateu !!!Doar cateva emotii !!! Vreo 3 matci care dupa marcare " au facut pe moartele " !!! Toate si-au revenit si s-au comportat asa cum trebuie !!!
Dupa marcare le mai tin o vreme , cateva minute , in " siringa " !!! Vopseaua miroase exact ca si oja !!!
Dar nu am avut nici o matca la care sa se duca vopseaua dupa o vreme !!!
Moare matca si vopseaua ramane !!!
Va prezint una mai rusinoasa !!!
Nu stiu cu ce culoare am marcat-o , dar s-a rusinat asa de tare , ca vedeti ce a facut !!!
:lol: :lol: :lol:
Fişiere ataşate
1538859_1381673955427220_1656998015_n.jpg
Ultima oară modificat de ves.lucian.zabrani pe 04 Oct 2015, 21:47, modificat 1 dată în total.
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Marcare matci

Mesajde mausica » 04 Oct 2015, 21:44

nae scrie:
mausica scrie:Pai de ce nu o lasi pur si simplu inapoi pe rama de unde ai luat-o ???


Daca o marchezi cu creion pe baza de apa merge ,dar o sterge in prima toamna cel tarziu la vara .
Daca o faci cu miros puternic o poate inghesui /sufoca , mai bine in cusca pana se usuca oja .

Eu marchez cu marcher POSCA,iar anu asta cu vopsea de la Teclem insa dupa ce o marchez ii dau drumul pe rama si isi vede in continare de treaba......FARA PROBLEME.
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Marcare matci

Mesajde alt stupar » 04 Oct 2015, 21:57

ves.lucian.zabrani scrie: Va prezint una mai rusinoasa !!!
Nu stiu cu ce culoare am marcat-o , dar s-a rusinat asa de tare , ca vedeti ce a facut !!!
:lol: :lol: :lol:

Hait !
Asta ”te pozeaza” ea pe tine :lol: :lol:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Marcare matci

Mesajde ves.lucian.zabrani » 04 Oct 2015, 22:03

Care va sa zica , imi arata curul !!!
:lol: :lol: :lol:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Marcare matci

Mesajde mausica » 04 Oct 2015, 22:14

ves.lucian.zabrani scrie:Care va sa zica , imi arata curul !!!
:lol: :lol: :lol:

te inchipuie :lol:
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Marcare matci

Mesajde socaciu » 18 Oct 2015, 21:44

nae scrie:Daca o marchezi cu creion pe baza de apa merge ,dar o sterge in prima toamna cel tarziu la vara .
Daca o faci cu miros puternic o poate inghesui /sufoca , mai bine in cusca pana se usuca oja .

Eu folosesc culori acrilice din rezerva proprie pentru pictura. Avantaje clare: gama larga de culori vii, pe baza de apa, fara miros, rezistenta maxima, nu se ia nici cu peria de scandura. Nu mai vorbesc financiar...
Folosesc betisoare de urechi pentru a marca iar metoda de a tine matca este cea cu prastia, perfecta pentru orice incepator(ca mine). Nici macar nu pun mana pe ea, dar sa o mai iau de pe rama. Mi-a reusit de la prima marcare fara sa fac incercari pe trantori.
Avatar utilizator
socaciu
 
Mesaje: 191
Membru din: 04 Iun 2014, 18:59
Localitate: curtea de arges

Re: Marcare matci

Mesajde socaciu » 18 Oct 2015, 22:00

https://www.youtube.com/watch?v=rjagnbwS8b4
Aici puteti vedea metoda cu prastia
Avatar utilizator
socaciu
 
Mesaje: 191
Membru din: 04 Iun 2014, 18:59
Localitate: curtea de arges

Re: Marcare matci

Mesajde lucky5strike » 19 Oct 2015, 23:24

Va jucati oleaca pe trantori. Apoi pe matci. Treaba simpla.

Daca vreti sport extrem in domeniu, incepeti sa faceti marcaje pe albine. 100 de bucati reusite, apoi sunteti asi. Mai vopsiti 10 trantori, ca trecere, apoi sunteti super calificati si de matca.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Marcare matci

Mesajde Florin Dobre » 19 Oct 2015, 23:38

lucky5strike scrie:... incepeti sa faceti marcaje pe albine. 100 de bucati reusite, apoi sunteti asi.

100/zi? Cu smurdul langa? :lol:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Marcare matci

Mesajde mellis » 19 Oct 2015, 23:53

Si cu bete chinezesti in loc de prastie ;)
Asta pentru avansati..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Marcare matci

Mesajde balasbebe » 30 Noi 2015, 18:10

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=P2x2eiS_ekU[/youtube]
https://www.youtube.com/watch?v=P2x2eiS_ekU
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Anterior

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


cron