Prima pagină APICULTURA GENERALA JURNAL DE APICULTOR - JURNALE PERSONALE

Jurnal de Apicultor este sectiunea forumului in care fiecare membru isi poate nota zi de zi , tot ce este legat de stupina personala .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: parazit?

Mesajde proapis13 » 07 Dec 2011, 17:08

stuparul2011 scrie:buna,domnule proapis, exact asa arata parazitul de care vorbeam, am gasit pe youtube, cum spuneam mai devreme si m-am convins ce este.
dar cu toate acestea cand am scris aici ceilalti apicultori spuneau ca nu este varroa pentru ca nu am cum sa il vad cu ochiul liber.
imi puteti spune ce am gresit in aplicarea tratamentului?
a mulvtumesc,
numai bine


Sunt apicultori sau mai binescris detinatori de stupi care nu pot distinge
oul albinei in celula si sunt altii care nu l-au vazut;cunosc vreo catziva
Cine nu vede acarianul varooa nu aste din vina ta insa daca tu il vezi nu e bine
inseamna ca s-a ajuns la un inalt grad de infestare

La data cand ai deschis topicul era normal sa fi facut 2 tratamente antivaroa
Nu stiu cat de normal era sa gasesti varoa pe albina moarta
cand ea paraseste trupul albinei dupa decesul acesteia
Mai era necesar sa precizezi cate tratamente aveai facute pana la inceputul lunii octombrie

Cand ai timp intra aici http://www.buybooks.ro/wolfgang-ritter.cgi sau oriunde
altundeva si cumpara cartea Bolile Albinelor de W.Ritter o sa ai nevoie de ea
Ma bucura ca te-ai luptat pentru a-ti demonstra ca ai avut dreptate
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: parazit?

Mesajde stuparul2011 » 11 Dec 2011, 19:50

buna,
domnule proapis,de la jumatatea lunii septembrie pana la inceputul lunii octombrie am facut doua tratamente, iar in octombrie am mai facut unul.
eu am cartea bolile si daunatorii albinelor a lui Ograda.dar poate ca o voi cumpara si pe aceea daca credeti cumva ca e mai cuprinzatoare, dar sincer nu cred.am scris undeva mai sus cate tratamente am facut pana atunci.
numai bine
va multumesc
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis

Re: parazit?

Mesajde proapis13 » 11 Dec 2011, 22:12

stuparul2011 scrie:eu am cartea bolile si daunatorii albinelor a lui Ograda.dar poate ca o voi cumpara si pe aceea daca credeti cumva ca e mai cuprinzatoare, dar sincer nu cred.am scris undeva mai sus cate tratamente am facut pana atunci.

Am recomandat-o deoarece are la sfarsit si planse foto color cu toate bolile albinelor
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: parazit?

Mesajde stuparul2011 » 12 Dec 2011, 00:08

buna,
multumesc,acum inteleg domnule proapis.
eu v-am intrebat acest lucru deoarece am intrat chiar azi pe adresa trimisa de dumnevoastra si dupa cum arata cartea si pretul am zis ca probabil cartea ce o am eu este mai buna. adica este mult mai cuprinzatoare. oricum eu am cautat tot timpul pe internet si modalitatile de manifestare ale bolilor, si impreuna cu ce am prin carti(deoarece aceasta carte nu prea are imagini concrete sa zic asa,adica sunt in alb negru si altele se disting mai greu) sper sa reusesc sa ma descurc. si poate cine stie pe viitor probabil voi achizitiona si acea carte.
numai bine
va multumesc
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis

Re: parazit?

Mesajde proapis13 » 12 Dec 2011, 00:17

Dupa cartea lui Ograda umblu si eu de ceva timp
Am avut o promisiune la schimb cu Manualul Apicultorului din 1975 insa....
O gasesc eu si pe a mea,nu-i bai
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Anterior

Înapoi la JURNAL DE APICULTOR - JURNALE PERSONALE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori