Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde ignatov andrei » 26 Oct 2015, 14:34

thomas scrie:Avand in vedere ce se scrie in cartile de apicultura, este cu adevarat matca de schimbare linistita, cea mai buna matca?

In fine, de ce intreb acest lucru? Ma intereseaza ce observatii aveti la stupii care v-au schimbat singuri matcile. Sunt deasupra celorlalti ca rezultate?


A scris unul ca matca de SL ar fi cea mai buna si altii au preluat fara sa mai judece la rece.
Deci, nu "ce se scrie in cartile de apicultura", ci... "ce se sustine eronat in cartile de apicultura"!
Poate ca la o familie la care nu umblam 2 luni, sa avem surpriza sa gasim o splendoare de fiica impreuna cu mama ei, dar asta ar fi o exceptie, iar exceptiile...

Mitologie, draga thomas, mitologie!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde thomas » 26 Oct 2015, 15:13

inteleg, o sa studiez problema mai aprofundat. La mica mea experienta, pot spune ca stupul ce anul trecut a schimbat linistit, a fost cam zero la productie, iar cel pe care l-am format cu botca de roire mi-a produs cam 2 caturi de miere. Dar cum e bine sa evitam caracterul roitor, se apeleaza la metode diferite de schimbare matca/formare roi.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde ignatov andrei » 26 Oct 2015, 19:06

thomas scrie:inteleg, o sa studiez problema mai aprofundat. La mica mea experienta, pot spune ca stupul ce anul trecut a schimbat linistit, a fost cam zero la productie, iar cel pe care l-am format cu botca de roire mi-a produs cam 2 caturi de miere. Dar cum e bine sa evitam caracterul roitor, se apeleaza la metode diferite de schimbare matca/formare roi.


Thomas, schimbarea linistita, adica anecbalia, nu poate fi declansata de apicultor. Ceea ce fac unii apicultori, se cheama mutilare si nu obtin decat o schimbare de urgenta.
O alta "chestie" scrisa prin carti este ca: botcile de SL se vor afla in interiorul ramei, fata de cele de roire, care se afla pe exteriorul ramei.
Ei bine, sunt foarte multe cazuri cand botca de SL se afla pe marginea unei rame plina numai cu hrana si ascunsa foarte bine de priviri curioase!

Aprofundeaza, ca ai pentru ce! ;)
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde un OM » 26 Oct 2015, 19:16

Acee este mai in regula?
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde thomas » 26 Oct 2015, 19:24

Da, botca de SL era in unul din cazurile mele aproape de marginea inferioara a ultimei rame, care avea doar miere si pastura.
Niciodata n-am gasit mai mult de 2 botci.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde thomas » 26 Oct 2015, 19:28

Totodata schimbarea linistita, gramatic este diferita de anecbalie. Era pe vechiul forum un post in care se admitea acest lucru. Adica SL fac albinele cand matca e mutilata, asa cum spui, sau cand o simt cu vreo problema.. Iar anecbalia, potrivit definitiei ICDA este proprietatea albinei carpatine de a-si schimba periodic matca. Perioada minima fiind de 2 ani.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde ignatov andrei » 26 Oct 2015, 19:31

thomas scrie:Totodata schimbarea linistita, gramatic este diferita de anecbalie. Era pe vechiul forum un post in care se admitea acest lucru. Adica SL fac albinele cand matca e mutilata, asa cum spui, sau cand o simt cu vreo problema.. Iar anecbalia, potrivit definitiei ICDA este proprietatea albinei carpatine de a-si schimba periodic matca. Perioada minima fiind de 2 ani.


Chiar aprofundezi... se vede!
Da-i inainte... :lol: :lol: :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde Trantorul@ » 26 Oct 2015, 23:00

ignatov andrei scrie:
thomas scrie:Avand in vedere ce se scrie in cartile de apicultura, este cu adevarat matca de schimbare linistita, cea mai buna matca?

In fine, de ce intreb acest lucru? Ma intereseaza ce observatii aveti la stupii care v-au schimbat singuri matcile. Sunt deasupra celorlalti ca rezultate?


A scris unul ca matca de SL ar fi cea mai buna si altii au preluat fara sa mai judece la rece.
Deci, nu "ce se scrie in cartile de apicultura", ci... "ce se sustine eronat in cartile de apicultura"!
Poate ca la o familie la care nu umblam 2 luni, sa avem surpriza sa gasim o splendoare de fiica impreuna cu mama ei, dar asta ar fi o exceptie, iar exceptiile...

Mitologie, draga thomas, mitologie!


Sa zicem ca-s unu nou in tainele apiculturi ... cand citesc msg. asta ma face sa ma gandesc la ce sa umblu dupa Fata Morgana si mitologie ??? ... fac din ce si cum se nimereste ca doar si alea e matci si e bune.

Am mai scris cu cateva pagini in urma ce ii si cum vad eu o S.L. de calitate ... in capul meu ....anecbalie = suportarea unui nr. mare de indivizi fara sa roiasca si inlocuirea matcii batrane cand se apropie de colaps ... mai trebuie sa fie si igienica ....rezistenta la boli .... si ... si ... si eu dintr-o astfel de matca sau fiice provenite dintr-o astfel de matca prin S.L. cresc fiice!!! "Deci" pot afirma ca nu-i chiar mitologie ... da multi stau mai rau cu timpul sa nu mai vb.de rabdare.... Multe ce am scris paici is judecate si la rece si la cald ...la unele inca mai rumeg :lol:


Oricum cei mai tari sunt cei care or mostenit niste stupine asezate si or plecat urechile catre ...B.K. ... Ligustice ... si alte exotice ... si acu ar vrea din nou ce or avut :lol: ( sa nu mai amintesc de cei din "Sahara" care doresc Caucaziene ca astea ar fii acu in trend :lol: )
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde ignatov andrei » 27 Oct 2015, 09:51

Trantorul@ scrie:Sa zicem ca-s unu nou in tainele apiculturi ... cand citesc msg. asta ma face sa ma gandesc la ce sa umblu dupa Fata Morgana si mitologie ??? ... fac din ce si cum se nimereste ca doar si alea e matci si e bune.


Da, cam pentru astia am postat, ca cei avansati nici nu se uita la mult trambitata SL!!!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde Trantorul@ » 27 Oct 2015, 19:51

Hai sa facem o paralela :

In lumea de astazi un "Sfant" este vazut ca ceva anormal o anomalie de majoritatea ( probabil 99,99% ).... pe cand cel mai "pacatos" om este vazut ca si ceva normal fiind atat de comun .

Si la matci la fel ... "Elita" fata de "ciurucuri"( aici se incadreaza restul matcilor) .... cine zice ca obtine doar elita si sustine asta sus si tare sunt povesti de adormit copii mici!!!

Nadajduiesc sa nu trec veci la avansati si sa raman un vesnic INCEPATOR!!! ( Extraordinar de acrii strugurii ...)
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde ignatov andrei » 27 Oct 2015, 20:26

Trantorul@ scrie: si eu dintr-o astfel de matca sau fiice provenite dintr-o astfel de matca prin S.L. cresc fiice!!! "


Trantorul@ scrie:Si la matci la fel ... "Elita" fata de "ciurucuri"( aici se incadreaza restul matcilor) .... cine zice ca obtine doar elita si sustine asta sus si tare sunt povesti de adormit copii mici!!!


Trantorul@ scrie:Nadajduiesc sa nu trec veci la avansati si sa raman un vesnic INCEPATOR!!! ( Extraordinar de acrii strugurii ...)



Eu vorbeam doar de SL (obligata) nu de "elite", dar tu...
Pacat!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde Trantorul@ » 27 Oct 2015, 21:06

Limba romaneasca are foaret multe intelesuri ....

Eu mai batut sau nu in cap iau si 'ntorc pe toate fetele orice ... de multe ori interpretez gresit sau raspund la interpretarea gresita .

Am spus tot timpu ce am vazut si testat si daca am vazut ca-i alba asa am zis ... "unii" din pacate urmaresc doar comercialul !!!

Sunt ferm convins ca am mai scris si pe aici cine spune adevarul are numa de pierdut la cele "lumesti" da nu-i problema si absolut nimeni ( din ce am vazut eu) chiar nici eu nu suport adevarul , doar incerc sa constientizez si sa trec peste mai usor si sa pot "ierta" cu toate ca omu spune un adevar si nici decum nu ar trebui sa ma supar.

Sa stii ca nu caut galceava ... trebuia sa stii pana acu ... si toate mesajele tale le-am "contrat" cu fapte vazute cu ochii mei si nu cu presupuneri si alte cele si nu am si nici nu urmaresc sa imi fac un ........ ca il contrez pe Ignatov sau din asta sa fac un scop!!! AM mai scris de cateva ori ca am dat cu capu de mi s-o acrit !!! si mai dau nu-i problema ....

Asta is deocamdata nadajduiesc sa ........
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde ignatov andrei » 27 Oct 2015, 21:20

Trantorul@ scrie:Limba romaneasca are foaret multe intelesuri ....

Eu mai batut sau nu in cap iau si 'ntorc pe toate fetele orice ... de multe ori interpretez gresit sau raspund la interpretarea gresita .

Am spus tot timpu ce am vazut si testat si daca am vazut ca-i alba asa am zis ... "unii" din pacate urmaresc doar comercialul !!!

Sunt ferm convins ca am mai scris si pe aici cine spune adevarul are numa de pierdut la cele "lumesti" da nu-i problema si absolut nimeni ( din ce am vazut eu) chiar nici eu nu suport adevarul , doar incerc sa constientizez si sa trec peste mai usor si sa pot "ierta" cu toate ca omu spune un adevar si nici decum nu ar trebui sa ma supar.

Sa stii ca nu caut galceava ... trebuia sa stii pana acu ... si toate mesajele tale le-am "contrat" cu fapte vazute cu ochii mei si nu cu presupuneri si alte cele si nu am si nici nu urmaresc sa imi fac un ........ ca il contrez pe Ignatov sau din asta sa fac un scop!!! AM mai scris de cateva ori ca am dat cu capu de mi s-o acrit !!! si mai dau nu-i problema ....

Asta is deocamdata nadajduiesc sa ........


Le dam la spate...?!?
Eu cred ca...DA!
Sa fii iubit!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde asd » 29 Oct 2015, 21:51

Nu poti sa faci din rahat bici si sa si pacane. Matcile bune si orice lucru bun pe lumea asta se naste dintr-un surplus si nu dintr-un neajuns sau handicap.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde DoarEu » 29 Oct 2015, 23:50

asd scrie:Nu poti sa faci din rahat bici si sa si pacane. Matcile bune si orice lucru bun pe lumea asta se naste dintr-un surplus si nu dintr-un neajuns sau handicap.

De 2 ani fac roi doar din regine de roire.Am grija doar la trantori.Imi pastrez o familie recordista din care trag trantori.1-2 rame sunt mai mult decat suficient.Asa am sanse mari sa se imperecheze cu ce trantori vreau eu.Mereu cresc cu 50% mai multe regine decat am nevoie.De ex daca imi trebuie 100 fac 150-160.Cine nu corespunde e decapitat si inlocuit in iunie-iulie.Matcile incep sa le cresc la sfarsit de aprilie-inceput de mai(bag cateva familii in friguri).La jumatatea lui mai inceput de iunie am deja matcile imperecheate si fac roii.Cum am spus cine nu corespunde-oua imprastiat/nu face fata/e agresiva- ramane fara cap(asta dupa 1 luna,deci la sfarsit de iunie inceput de iulie)
La 1 an schimb toate matcile.Nu roiesc-spatiu,ventilatie,facut roi atunci cand trebuie,samd-
Sanatate!
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde Trantorul@ » 30 Oct 2015, 00:31

DoarEu scrie:.....oua imprastiat ..... e agresiva- ramane fara cap(asta dupa 1 luna,deci la sfarsit de iunie inceput de iulie)

La 1 an schimb toate matcile.Nu roiesc-spatiu,ventilatie,facut roi atunci cand trebuie,samd- Asta da si peste ceva timp vii zi scrii ce "selectie" faci si ....

Sanatate!


Vai , vai , vai !!! ( daca faci cu botca nici macar nu ai vo albina eclozata ...daca faci cu imperecheata in 1 luna abea ai cateva albine eclozate in cel mai fericit caz de 2-4 zile maxim cum poti sa-ti dai tu seama de agresivitate ??? )

Si inca o chestie cu ouatu imprastiat ( pestrit sau alti termeni ) ca multi habar nu au si tot aud una si alta .... TE UITI LA OUA DACA ULTIMUL LOC UNDE OUA SUNT OUA DE 1/2/3 ZILE FRUMOS COMPACT NU-I MATCA DE VINA..... acolo e boli!!!
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori