Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Starter si finisor in acelasi timp

Mesajde lucky5strike » 12 Dec 2011, 22:37

Te inteleg si ai dreptul la propriile convingeri. Cu care in cea mare masura sunt de acord.

Eu nu am pus problema lunii mai in pastoral, ci pe-o vatra... obisnuita. Unde... salcamul e vreo 4-5 zile din toata luna... mai mult sau mai putin intens. Problemele de roire si culesul... hm: o familie cu matca batrana nu se prea impiedica de culesuri intense. Daca au inceput pregatirile, dezvolta botci, apare culesul, ele tot le capacesc... dar apoi se alege:
- ori albinele permit matcii sa le roada, si atunci inseamna ca ea mai are un cuvant de spus in acea colonie, nu a aparut inca momentu'
- ori albinele nu permit matcii sa le roada si atunci... tin matcutele in prizonierat si doua saptamani... pana cand apar conditiile pentru a avea loc... momentu' :lol:
- ori... exista si asta... albinele rod botcile care pe fondul culesului au fost hranite defectuos (fiind o familie nu tocmai grozava)

Matcile de roire dau rareori rateuri si sunt legate strict de alternanta in cules (cand activitate, cand inactivitate) specifica in mai-iunie, in familii aflate la apogeu. Dar in situatia cresterilor artificiale, am spus mai sus, altele sunt datele problemei. Si trebuie sa te mai si adaptezi. Pentru mine, problema lunii mai se rezuma la toanele vremii. Astea nu am descoperit cum pot fi cuantificate. Pare ca n-avem ce face in Romanica din acest punct de vedere.

Am cercetat, cercetez, voi cerceta din convingerea ca mereu e loc de mai bine!

Nu am pretentia a fi si nu cred ca sunt singurul.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Starter si finisor in acelasi timp

Mesajde Badea. claudian » 12 Dec 2011, 23:37

Am sa incerc sa dau eu un raspuns cam in felul urmator !..... Pe la inceputul lui sept. vine la mine Nea Vasile un fost coleg de pastoral acum batrin si pe deasupra si chior de un ochi nu stiu daca din nastere sau a avut vreun accident nu am avut curajul sa-l intreb niciodata .
_ Sa traiesti Badie
_ Hai noroc bre Nea Vasile
_ Auzi pe Culusi ca ai regine de vinzare si veni si eu sa cumpar vreo 3-4
_ Aha zic io bine ca venisi stai jos pana una alta ....bei o visinata ?....nu zace el ca ma grabesc !!... bine !... hai in stupina !!
Acum eu incepui .... Nea Vasile uite aici in micro nuclei astea albastri am niste regine bune de tot leam oprit pentru mine !!... sunt facute in culesul de salcam !!... daca vrei pot sa-ti dau cateva si dumitale .... da zice el ... frumoasa carpatina asta !!!....da !! ... da in august nu ai bagat nimic la crestere ma intraba el !!! .... ba da zic eu !!!
_ Asi vrea cateva de august
chiar asa sa exprimat "" asi vrea cateva de august "" .... la poarta lam intrebat !!
_Nea Vasile de ce bre loasi din astea crescute in august .... nu vazusi ca puietul lor era cam razlet !!!!
_ Badie sa tii minte de la mine reginele de august sunt cele mai bune !!!
Acum Poleti asta si cu Nea Vasile cred ca stiu ei ce stiu dar eu raman tot la parerea mea .... matcile obtinute in timpul culesului de salcam sunt superioare.
Avatar utilizator
Badea. claudian
 
Mesaje: 283
Membru din: 26 Mar 2011, 13:59
Localitate: Ticleni.Jud Gorj

Re: Starter si finisor in acelasi timp

Mesajde gica » 13 Dec 2011, 00:02

giovanni scrie:Si daca puteti dumneavoastra sa faceti aceste schimbari este cu atata mai bine , eu am spus ca incerc si in astfel de conditii dar nu am avut rezultate bune , acuma recunosc nici nu am studiile si nici albinele si poate nici conditiile din zona dumneavoastra , dar la un capitol tot stau peste dumneavoatra , experienta ... imi pare rau si TOT NU VOR IESII CRESTERI BUNE IN CULES MARE ,.... .

Mai colegi,don Giovani are dreptate.Iar verificarea e simpla.Rupeti ceva botci crescute in cules si veti veda ca au fost hranite deficitar (pe fundul botcii se gaseste o cantitate mica de laptisor sau deloc).Rupeti una crescuta corect cand este cules de intretinere si veti vedea contrariul.A doua - acum sunt de vanzare cantare de precizie.Cantariti si veti vedea.(recunosc ca nu am cantarit dar diferenta se vede cu ochiul liber).
Dar umblati cu ceva care sa aduca a carpatine.
Repet ce am scris -in salcam avem botci frumoase si matci slabe.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: Starter si finisor in acelasi timp

Mesajde florinapi » 13 Dec 2011, 00:37

Eu am crescut anul acesta pentru prima data matci in August.Fiziologic arata bine.Din cat au ouat in toamna asta sunt multumit,mai multe pareri pot sa-mi fac la anu.
In ori ce caz un crescator,Mirza,zicea ca pe la noi se intrunesc conditii de crestere bune in August,mai bune ca la inceputul sezonului.
,,Morala fara expertiza este naiva,iar uneori poate fi chiar periculoasa."

Puteti vedea albumul pe foto pe SunPhoto aici : http://florinapi.sunphoto.ro
florinapi
 
Mesaje: 193
Membru din: 13 Noi 2011, 22:21
Localitate: Lugoj

Re: Starter si finisor in acelasi timp

Mesajde gica » 13 Dec 2011, 01:21

Florin,o crestere reusita este atunci cand pe langa celelalte conditii ai si un bun cules de intretinere (100-300 gr/zi).
Nu contrazic ce a zis Marza dar Valter sau Lucian Avram sunt de alta parere.Si ei au dreptate.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: Starter si finisor in acelasi timp

Mesajde florinapi » 13 Dec 2011, 08:33

Nea Gica,nu contrazic, dar,cel putin la noi(la Lugoj)cules de intretinere a fost si foarte inportant,ceeace ma si determinat sa incerc sa cresc o serie de matci a fost prezenta trantorilor in nr. mare,asta spune destule lucruri.
Din experienta propie spun ca pentru crestere mai daunatoare sunt caldurile mari,decat lipsa culesului,sau temperaturile mai scazute.Atunci cand albinele stau afara in barba,atunci si cresterea are de suferit.
,,Morala fara expertiza este naiva,iar uneori poate fi chiar periculoasa."

Puteti vedea albumul pe foto pe SunPhoto aici : http://florinapi.sunphoto.ro
florinapi
 
Mesaje: 193
Membru din: 13 Noi 2011, 22:21
Localitate: Lugoj

Re: Starter si finisor in acelasi timp

Mesajde Bambucha » 13 Dec 2011, 10:55

Este imbucurator ca se expune din experienta fiecaruia, mai ne rad si noua ochii cand citim :)
Am pus intrebarea de ce nu crestere in timpul culesului intens, mergand de la premiza ca albinele in aceasta perioada se indreapta cu preponderenta catre nectar si mai putin catre polen, pastura in aceasta perioada se gaseste mai putina in stupi fata de perioada de maxima ascendenta a puietului alb aprilie-mai. Ori laptisorul de matca este cel mai bogat produs proteic natural, proteina care vine din polen. Din observatiile mele de hobbyst matcile cele mai reusite au fost cand in natura este un exces de polen impreuna cu un minim cules de intretinere. Ori cea mai buna oferta de polen o avem la inceputul sezonului cand natura explodeaza, am avut matci de SL in mai, iunie, iulie, august. De departe cele mai bune au fost cele de mai si iunie, matci care mi-au dat rezultate foarte bune si in anul 3!
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Starter si finisor in acelasi timp

Mesajde cristi x » 13 Dec 2011, 11:27

am stat si v-am citit, dar nu mai pot sa tac.
pt mine cea mai buna matca este cea pe care o ai cand ai nevoie de ea.
ce sa fac cu ea in august, cand stupii roiesc in mai-iunie? in august pot sa mai schimb pe ici pe colo unde sunt probleme.
daca nu le am in mai-iunie degeaba le mai am.
un prieten are nevoie de craciun si de craciun le face (cateva mii), dar este profesionist. aici este diferenta.
Avatar utilizator
cristi x
 
Mesaje: 298
Membru din: 11 Mai 2011, 19:32
Localitate: Calarasi

Re: Starter si finisor in acelasi timp

Mesajde peterneamt » 13 Dec 2011, 11:50

Ehei!Fratilor sunteti pe aproape,mai sunt decit citeva fineturi care sunt date in tehnologiile de crestere unde va spune ce se face dar nu si de ce se face.Chestia e din hranirea suplimentara data fmiliilor mai vedeti voi cind ce si cum . Ar mai fi o chestiune,aceea ca matcile cam oua ca gainile,adica la inceputul perioadei ouale sunt ba prea mari ba prea mici (nu prea sunt bune de incubat ), la fel si la sfirsitul perioadei pentru ca si ouale alea se fac lund din organism substantele necesare, nu din mincare . Dar vezi ca mai conteaza si virsta matci donatoare dar si modul cum este ea obligata sau nu sa ponteze .
Spor la cautat. (in special in zona biochimiei sia fiziologiei ).
Va urez "Doamne ajuta,miere multa".
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Starter si finisor in acelasi timp

Mesajde gica » 13 Dec 2011, 12:11

peterneamt scrie:Ehei!Fratilor sunteti pe aproape,mai sunt decit citeva fineturi care sunt date in tehnologiile de crestere unde va spune ce se face dar nu si de ce se face.Chestia e din hranirea suplimentara data fmiliilor mai vedeti voi cind ce si cum ..

Ia lumineaza-ne si pe noi colegule.Poate mi se duce si mie ceata de pe ochi.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: Starter si finisor in acelasi timp

Mesajde victor s » 13 Dec 2011, 12:50

peterneamt scrie:mai sunt decit citeva fineturi ***va spune ce se face dar nu si de ce se face.

ar fi foarte interesanta o postare completa !
toate cele bune !
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: Starter si finisor in acelasi timp

Mesajde peterneamt » 13 Dec 2011, 13:57

Este simplu . Polenul singura sursa de aminoacizi pentru albine (lanturile de aminoacizi creaza proteinele specifice fiecarei specii ), difera foarte mult in continut nu numai la plante diferite dar si la aceleasi plante crescute in conditii pedoclimatice diferite. Ori fiecare organism are nevoie de anumiti aminoacizi, fara de care nu isi poate asigura proteinele proprii si deci nu isi poate realiza procesele metabolice. Uni aminoacizi nu ii poate sintetiza organismul si trebuie asimilati din hrana . Acestia se numesc aminoacizi esentiali si lipsa din organism a unuia dintre ei duce la serioase boli metabolice (vezi cazul hranirii oamenilor numai cu mamaliga ).
Extrapolind si lipsa unor vitamine sau minerale poate duce la diferite boli de nutritie,si implicit la inposibilitatea organismelor de asi desfasura procesele metabolice normal .In cazul nostru de a produce un laptisor de calitate.
In concluzie trebuie realizata o turta proteica cu care se hranesc atit familiile donatoare,startarele ,finisoarele dar si nucleele de imperechere .
Mai multe amanunte gasiti in cartile de specialitate, desi, majoritatea sunt copiate unele dupa altele, contin date destul de exacte pentru a realiza o astfel de turta care musai sa contina polen si miere pentru a spori atractivitatea ei.
Va urez "Doamne ajuta,miere multa".
ps .mai avem timp pina la primavara !
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Starter si finisor in acelasi timp

Mesajde giovanni » 17 Ian 2012, 09:39

Peterule ,nu este neaparat nevoie de turta , merge cu ceaiul in sirop si putina miere adaugata la sirop
iar referitor la polen fanetele noastre au acel polen
Numai zonele deficitare , cele de padure au polen cu lipsurile de care vorbeai
si toate depinde de climatul din zona respectiva la momentul cresterii atunci trebuieste intervenit cu hrana in care se adauga lipsurile din culesul perioadei respective,
Nu intotdeauna citind poti si invata...
http://APIgiovanni.sunphoto.ro
giovanni
 
Mesaje: 344
Membru din: 12 Sep 2011, 15:58
Localitate: Albeni-Prigoria ,Gorj

Re: Starter si finisor in acelasi timp

Mesajde peterneamt » 17 Ian 2012, 09:58

Ai dreptate, din pacate sunt tot mai putine astfel de zone si datorita climei secetoase nici ele nu pot asigura necesarul proteic pe toata perioada activa.
SI O INTREBARE : POTI INFLUENTA POZITIV PRODUCEREA DE LAPTISOR CU AJUTORUL AFUMATORULUI ? :P
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Starter si finisor in acelasi timp

Mesajde giovanni » 17 Ian 2012, 22:43

Nu influientez producerea laptisorului decat prin stimulare suplimentand lipsurile de cules de la data respectiva. cert este ca pe mine m au ascultat mereu sarmanele , au crescut in asa fel incat sa ma multumeasca si la sfarsitul lui August , cu impercherea di n unele cauze am avut neplaceri in crestere , restul este totul OK!
Referitor la fumigator , consider o prostie lansata de hobisti , un profesionist cu experienta, niciodata nu va face asa ceva, in mod natural albinele nu isi umplu gusile cu rezeve pentru a produce mai mult laptisor ci pentru a parasii cuibul din cauza focului care se apropie , instinct conservat pana azi,
Nu intotdeauna citind poti si invata...
http://APIgiovanni.sunphoto.ro
giovanni
 
Mesaje: 344
Membru din: 12 Sep 2011, 15:58
Localitate: Albeni-Prigoria ,Gorj

Re: Starter si finisor in acelasi timp

Mesajde peterneamt » 18 Ian 2012, 10:48

Raspunsul este DA, se influenteaza pozitiv secretia de laptisor daca cu 3-4 ore inainte de introducerea ramei se afuma abundent in mai multe reprize . ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori


cron