Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

stupi zombi

Mesajde luci » 31 Mar 2015, 22:53

Apar primavara; nici nu mor da nici nu traiesc.
Cu trecerea anilor devin tot mai numerosi daca nu-i lichidezi la timp.
Nu prea vorbeste lumea de ei.
Am un cunoscut care tocmai ce mi-a zis ca au devenit majoritari in stupina lui.
E o salvare.Daca da caldura si-i gasesc altii ii rezolva.
Daca te incapatinezi sa-i ti in viata ai sansa sa te chinui mult cu ei da ai cu ce sa-ti umplii timpul si zici ca esti apicultor.
“Nimeni n-a vazut vreodata pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este in sanul Tatalui, Acela L-a facut cunoscut.”
luci
 
Mesaje: 263
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: DEVA

Re: stupi zombi

Mesajde Florin Dobre » 31 Mar 2015, 22:59

Am si eu cativa...intre doua lumi ashea. :?
Zici ca-s zombi? Sa chem un popa sa-i exorcizeze. :lol:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: stupi zombi

Mesajde danielmihai » 31 Mar 2015, 23:01

Cica daca-i uzi cu agheasma de zahar isi revin la anul. :lol:
Avatar utilizator
danielmihai
 
Mesaje: 269
Membru din: 24 Oct 2012, 11:18
Localitate: Alexandria

Re: stupi zombi

Mesajde proapis13 » 31 Mar 2015, 23:04

De albina zombi am citit,dar de stupi zombi...NU...exorcizareaaaaaa... :twisted:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: stupi zombi

Mesajde luci » 31 Mar 2015, 23:06

Florin Dobre scrie:Am si eu cativa...intre doua lumi ashea. :?
Zici ca-s zombi? Sa chem un popa sa-i exorcizeze. :lol:

Sa stii ca sunt periculosi cu timpul vor sa devina majoritari in stupina.
“Nimeni n-a vazut vreodata pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este in sanul Tatalui, Acela L-a facut cunoscut.”
luci
 
Mesaje: 263
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: DEVA

Re: stupi zombi

Mesajde Florin Dobre » 31 Mar 2015, 23:08

Mie imi spui de ''stupi la numar''? Sunt Stan...patitul dar vesnic nepriceputul. N-auzi ca le canta popa? :D
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: stupi zombi

Mesajde cucubau » 01 Apr 2015, 10:44

luci scrie:Apar primavara; nici nu mor da nici nu traiesc.
Cu trecerea anilor devin tot mai numerosi daca nu-i lichidezi la timp.
Nu prea vorbeste lumea de ei.
Am un cunoscut care tocmai ce mi-a zis ca au devenit majoritari in stupina lui.
E o salvare.Daca da caldura si-i gasesc altii ii rezolva.
Daca te incapatinezi sa-i ti in viata ai sansa sa te chinui mult cu ei da ai cu ce sa-ti umplii timpul si zici ca esti apicultor.

Aceste familii de albine sunt cele care fac diferenta intre apicultori si stupari .
Aici este vorba de starea de sanatate a albinelor adulte , probleme care nu sunt vizibile cu ochiul liber si majoritatea apicultorilor dau vina pe matci sau paduchi. Daca ii intrebi de tratamente sustin sus si tare ca le-au efectuat la timp. Ralitatea , tratati doar cu indiferenta , tratamente zero, doar despaducheri.
Aceste situatii pot disparea aproape total daca proprietarul in cauza mai si trateaza atunci cand este cazul.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: stupi zombi

Mesajde cucubau » 07 Noi 2015, 14:12

Mai degraba stupari zombi decat stupi zombi. :D Pai nu sint metode sa scapam de stupii slabi?Sint ! Prin unificari, prin lucrul cu doua regine la acesti stupi, sau sa-i folosim ca familii ajutatoare, etc. Deci cred ca mai bine vorbim de stupari zombi ! :D

Se pare ca tema topicului devine de actualitate , acum in prag de iarna , foarte multe familii slabe sunt sau au fost unificate, in speranta ca din doua nevoi sa iasa o noua speranta.
Foarte des am auzit termenul de unificare , dar niciodata de desfintare.
Ma intreb ce se intampla daca doi tineri un el si o ea , el tuberculos ea bolnava de cancer , isi unesc destinele in speranta ca amandoi vor triumfa si vor avea un viitor sanatos.
cam asa este si cu doi stupi"zombagii"
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: stupi zombi

Mesajde un OM » 07 Noi 2015, 18:43

Banuiesc ca d-voastra nu a-ti avut in stupina familii care au tras la un moment dat pisica de coada si a-ti hotarat o schimbare?
Spre rusinea mea am si am avut in anii anteriori. Am unificat slabaturile cate una sau mai multe rame cu familii ce erau pe plus, niciodata cu alta slabatura.
D-voastra cum procedati?
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: stupi zombi

Mesajde cucubau » 07 Noi 2015, 18:52

un OM scrie:Banuiesc ca d-voastra nu a-ti avut in stupina familii care au tras la un moment dat pisica de coada si a-ti hotarat o schimbare?
Spre rusinea mea am si am avut in anii anteriori. Am unificat slabaturile cate una sau mai multe rame cu familii ce erau pe plus, niciodata cu alta slabatura.
D-voastra cum procedati?

Nu fac unificari , m-am lecuit demult de astfel de experiente.
In primul rand caut ca familiile ce au un start ratat sa le indrept in timpul sezonului, in primul rand tratamente , inclusiv antibiotice daca este nevoie , iar la cei ce nu raspund la tratament , fitil de sulf , ramele topite.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: stupi zombi

Mesajde ignatov andrei » 07 Noi 2015, 19:52

cucubau scrie:
un OM scrie: iar la cei ce nu raspund la tratament , fitil de sulf , ramele topite.


Depinde...
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: stupi zombi

Mesajde Mircea_63 » 07 Noi 2015, 20:08

cucubau scrie:Nu fac unificari , m-am lecuit demult de astfel de experiente.
In primul rand caut ca familiile ce au un start ratat sa le indrept in timpul sezonului, in primul rand tratamente , inclusiv antibiotice daca este nevoie , iar la cei ce nu raspund la tratament , fitil de sulf , ramele topite.


Inteleg ca priviti cauza ca fiind de natura virala sau microbiana -oricum transmisibila- si nu ca avand la origine o matca nepotrivita. Plauzibil in ideea ca poate transmite o boala ce afecteaza matcile. La urma urmei, rezultatul conteaza.
Cum procedati insa pentru ca antibioticul sa se elimine, sa nu fie regasit mai tarziu in miere?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: stupi zombi

Mesajde cucubau » 07 Noi 2015, 21:01

Cum procedati insa pentru ca antibioticul sa se elimine, sa nu fie regasit mai tarziu in miere?

Foarte simplu , asfel de stupi sunt in general putini si de putere mica . Mierea care se extrage de la ei , se extrage de obicei ultima si este folosita pentru obligatii.Dupa doua extractii nu mai este nici un pericol.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: stupi zombi

Mesajde mellis » 09 Noi 2015, 02:31

cucubau scrie:Foarte simplu , asfel de stupi sunt in general putini si de putere mica . Mierea care se extrage de la ei , se extrage de obicei ultima si este folosita pentru obligatii.Dupa doua extractii nu mai este nici un pericol.

Pentru cei ce primiti "obligatii" - fugiti de ele ;)
Sanatate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: stupi zombi

Mesajde cucubau » 09 Noi 2015, 10:51

Pentru cei ce primiti "obligatii" - fugiti de ele ;)
Sanatate.
.
Si mierea este tot prem vinul si are nevoie de trei calitati distincte : mult ,bun si degeaba! :lol:
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: stupi zombi

Mesajde Bambucha » 14 Noi 2015, 12:33

cucubau scrie:
Cum procedati insa pentru ca antibioticul sa se elimine, sa nu fie regasit mai tarziu in miere?

Foarte simplu , asfel de stupi sunt in general putini si de putere mica . Mierea care se extrage de la ei , se extrage de obicei ultima si este folosita pentru obligatii.Dupa doua extractii nu mai este nici un pericol.



:( Mierea respectiva va ajunge cu siguranta in stomacul vreunui copilas :oops:
TRIST!!
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: crisandp2, yuonyuon şi 8 vizitatori


cron