Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: POLIOEL

Mesajde mellis » 28 Ian 2015, 17:40

Personal, cred ca nu poti scapa de varroa doar cu polioel.
Dar daca in toamana - poti face 2 tratamente in loc de 5 sau 6 cat am vazut ca s-au facut, multe tratamente si tot au picat multi paduchi - este o imbunatatire.
In loc de multe tratamente toxice - e bun un tratament naturist ..
posibil ca varroa sa fie ametit de mirosul uleiurilor volatile si sa cada cat mai mult prin AV corect construit...
Eu am sa-l folosesc..la hranirile de stimulare din primavara si in turtele proteice..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: POLIOEL

Mesajde mellis » 28 Ian 2015, 23:48

Pentru vorbitorii de engleaza - un studiu prezentat de Dave Cushman despre uleiurile esentiale:
http://www.dave-cushman.net/bee/naturaloils.html
Studiul a fost mai mult bazat pe gradul de toxicitate a uleiurilor esentiale pentru albine.
Am incercat sa traduc, scuzati daca sunt greseli:
"Concluzii
Stabilirea toxicitatii acestor plante potențial utile este un pas important pentru intelegerea dozarii lor, precum și riscurile administrării acestor materiale albinelor pentru protecția acestora împotriva acarienilor. Deși un compus dat poate fi eficace împotriva acarienilor, în cazul în care toxic pentru albine, atunci există o mare risc în utilizarea acestuia.
Materiale precum timol poate continua să fie folosite ca fumigene și în aplicarea superioara, dar ar trebui să fie utilizat cu grijă ca medicament oral. Pinul, pe de altă parte, poate fi valoros în uciderea acarieni pe albine și în albine cu toxicitate relativ scăzută pentru albine, atunci când l-au ingerat.
Faza I a acestei cercetări nu a continuat cu studiile de toxicitate împotriva acarienilor si un eventual medicament, deoarece fondurile potrivite nu au fost gasite inca. In faza a II-a a acestei cercetări, se intenționează să se continue lucrările privind toxicitatea plantelor la acarieni și gasirea unuei potențiale formule utilizate ca medicamente.
Greşit?

"
Mi-am amintit ca anul trecut am folosit primavara polioel 1ml la 7l sirop si am gasit cam multa albina moarta in uluc.
Atunci am crezut ca e din cauza ulucului, sau posibil sa fi dozat mai mult de 1ml.
NU pot trage o concluzie - poate a mai folosit cineva doza exacta cu rezultate mai bune...
Multumesc...
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: POLIOEL

Mesajde Gemelu » 09 Noi 2015, 16:51

Stiti cumva cate picaturi inseamna un ml de polioel4?
Despre unele lichide am inteles ca ar fi cam 20 picaturi =1 ml dar cred ca totusi sunt diferente intre intre marimea picaturii datorita densitatilor, vascozitatii, capilaritatii etc diferite.
Cand nu ai ce-ti place, sa-ti placa ce ai!
Gemelu
 
Mesaje: 35
Membru din: 12 Iun 2014, 00:42
Localitate: Mioveni Arges

Re: POLIOEL

Mesajde mellis » 09 Noi 2015, 17:06

La apa se poate aproxima, dar la ulei - nu functioneaza.
O seringa gradata la farmacie costa 1 ron parca sau mai putin.
Sanatate
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: POLIOEL

Mesajde Gemelu » 09 Noi 2015, 18:02

Adevarat este, o seringa nu e mare lucru. Dar sa stimulezi la 7 stupi cu cate 200ml sirop la doza, inseamna sarja de 1,4 litri. Raportul de polioel4 la sirop este de 1ml la 7 litri. Deci la o sarja trebuie pus 0,2ml de polioel4. Greu de dozat chiar cu o seringa de cea mai mica. Eu puneam cam 3-4-5 picaturi la sarja de 1,5litri sirop, pentru 7 stupi. Ma gandeam ca are cineva o informatie mai exacta cu privire la picatura de polioel4.
In principiu picaturile din aceiasi substanta, au aceleasi dimensiuni in conditii normale. La substante diferite, avem insa greutati/volume diferite.
Cand nu ai ce-ti place, sa-ti placa ce ai!
Gemelu
 
Mesaje: 35
Membru din: 12 Iun 2014, 00:42
Localitate: Mioveni Arges

Re: POLIOEL

Mesajde mellis » 09 Noi 2015, 18:09

Uite cum arata o seringa de 2ml. Daca pui dupa ureche este posibil sa ai probleme.
Eu cand am administrat polioel (in tinerete) am avut mortalitate cam mare in uluc - sunt curios de ce rezultate o sa ai. Ce hranitor folosesti?
Sanatate.
Fişiere ataşate
seringa-pentru-dozare-de-precizie-2-ml.jpg
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: POLIOEL

Mesajde Gemelu » 10 Noi 2015, 18:10

La stupii tatalui meu, pentru ca nu mi-au placut ce hranitoare avea (vechi sau cioplite de el cum a putut) si oricum nu avea destule, am administrat siropul in pungi subtiri legate la gura si puse deasupra ramelor. Nu am sesizat mortalitate si nici agitatie prea mare datorita mirosului cum am avut anul acesta la mine. Intr-adevar, in uluc anul acesta am avut si eu mortalitate. La fel si in hranitor de podisor din plastic. Am dat siropul pe inserat, dar in august seara e destul de lunga, si albinele s-au agitat prea rau in jurul stupilor datorita mirosului, ca nu mai nimeream pe unde sa mai dau cu apa pulverizata. Am gasit mortalitate in hranitoare, dar nu m-a pus pe ganduri atunci, si nici nu am mai continuat sa le dau polioel4 de teama furtisagului. Acum cand ma gandesc, cred ca cea mai buna varianta de dat polioel in sirop este cu punga, pentru ca nu emana asa puternic mirosul. Totodata e pusibil ca datorita aerului saturat in eleiuri eterice din uluc sau alt fel de hranitor, albinele sa se "imbete" putin si sa se inece. Acum regret ca nu am mai dat polioel4 pentru ca nu m-am gandit sa il pun in punga ca anul trecut.
Cand nu ai ce-ti place, sa-ti placa ce ai!
Gemelu
 
Mesaje: 35
Membru din: 12 Iun 2014, 00:42
Localitate: Mioveni Arges

Re: POLIOEL

Mesajde mellis » 10 Noi 2015, 18:38

Intrebarea este - cand folosim uleiuri esentiale - cand acarianul are dezvoltare maxima ?
Tratamente - cu stimulare sirop intre culesuri - si pentru pregatirea de iernare..
Protejarea albinei de iarna - este esentiala - tratamentele le-as face in August - dupa extractie floare - pentru a nu impregna mierea de consum cu miros.
Uite ce zice Nae in postarea respectiva:
"acarianul se orienteaza dupa mirosul feromonului juvenil , daca uleiurile estompeaza sau ''elimina'' acest feromon acarianul nu mai ''gaseste'' gazda .........................."
http://www.forum.stuparitul.com/viewtopic.php?f=4&t=3474&start=880
Sanatate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: POLIOEL

Mesajde proapis13 » 10 Noi 2015, 19:01

mellis scrie:Intrebarea este - cand folosim uleiuri esentiale - cand acarianul are dezvoltare maxima ?

"acarianul se orienteaza dupa mirosul feromonului juvenil , daca uleiurile estompeaza sau ''elimina'' acest feromon acarianul nu mai ''gaseste'' gazda .........................."


NU ai de unde sti din exteriorul stupului CAND acarianul ajunge la dezvoltarea maxima...IMPOSIBIL... :!:
Ce a scris Nae este o parere personala si trebuie tratata ca atare
Pana nu citesc un studiu despre cele afirmate mai sus ma abtin de la late comentarii
Hormonul juvenil are cu totul si cu totul alte roluri in dezvoltarea ulterioara a fam de albine si impartirea
diviziunii muncii in stup - ca sa ma exprim asa - NU ARE ROL DE MAGNET in atragerea paduchilor catre larve... ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: POLIOEL

Mesajde nae » 24 Noi 2015, 21:38

proapis13 scrie:Ce a scris Nae este o parere personala si trebuie tratata ca atare
Pana nu citesc un studiu despre cele afirmate mai sus ma abtin de la late comentarii
Hormonul juvenil are cu totul si cu totul alte roluri in dezvoltarea ulterioara a fam de albine si impartirea
diviziunii muncii in stup - ca sa ma exprim asa - NU ARE ROL DE MAGNET in atragerea paduchilor catre larve... ;)

Salut P13.
Nu posed un studiu , nu stiu daca am citit sau mi-a fatat mintea (putin probabil ) dar am dreptate .
Albina nu are lampa de miner sa stie cand sa capaceasca o larva matura si nici acarianul.
Sintagma :-''cateaua pana nu ridica coada '' - este un produs uman ; cainele ''vede'' MIROSUL inainte sa ridice ea ceva .
Daca intra cu o zi inainte de capacire se INEACA , daca intarzie se pune capac/capaceste si ramane liber ...
Nu ma intereseaza cine a descoperit (eu sigur NU ) = are dreptate
[ si acul matcii are alt rol ;) ]
(ti-am taiat cafeaua la prima intalnire :D )
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: POLIOEL

Mesajde Mihnea 97 » 25 Noi 2015, 17:32

2015 este al doilea an in care folosesc Polioel 4 , dar am alternat hranirile si cu suc de ceapa sau apicomlex cu protofil .
Ce am sesizat e ca la tratamentele cu varachet au cazut foarte putini acarieni , o fi polioelul "de vina " nu stiu dar cu siguranta il voi folosi si in primavara ce urmeaza . Siropul de fiecare data a fost administrat numai in pungi puse deasupra ramelor din cuib.
" Impotriva prostiei Zeii insisi lupta in zadar..." ( Schiller)
Avatar utilizator
Mihnea 97
 
Mesaje: 58
Membru din: 04 Iul 2014, 09:17
Localitate: Tulcea

Re: POLIOEL

Mesajde SorinDaniel » 23 Oct 2016, 21:08

Mihnea 97 scrie:2015 este al doilea an in care folosesc Polioel 4 , dar am alternat hranirile si cu suc de ceapa sau apicomlex cu protofil .
Ce am sesizat e ca la tratamentele cu varachet au cazut foarte putini acarieni , o fi polioelul "de vina " nu stiu dar cu siguranta il voi folosi si in primavara ce urmeaza . Siropul de fiecare data a fost administrat numai in pungi puse deasupra ramelor din cuib.

Ai mai folosit Polioel ?
Ai constatat un efect ?
Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA

Anterior

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori