Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

stup fara matca

Mesajde mihai89 » 04 Apr 2014, 15:39

Buna ziua.Am identificat pe data de 23 martie o famile de albine fara matca iar eu i-am introdus o rama cu puiet de la alta famile de albina si mi-a facut botci.Ceea ce vreau eu sa intreb este daca am procedat corect s-au ar trebuii sa il unesc cu o alta familie de albine?
Va multumesc.
mihai89
 
Mesaje: 2
Membru din: 04 Apr 2014, 15:21

Re: stup fara matca

Mesajde CATALIN » 04 Apr 2014, 16:06

corect ai facut daca in stupina ai vazut trantori zburand atunci matca are cu cine sa se imperecheze
insa daca familia e slabuta in perioada asta de obicei se unifica
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: stup fara matca

Mesajde mihai89 » 04 Apr 2014, 17:27

CATALIN scrie:corect ai facut daca in stupina ai vazut trantori zburand atunci matca are cu cine sa se imperecheze
insa daca familia e slabuta in perioada asta de obicei se unifica


Rama care i-am pus-o si pe care si-a format botci are si celule de trantor iar familia are cam 5 rame de musca.Ce imi recomandati sa las familia sa isi formeze propia regina s-au sa il unesc cu o alta familie? Mentionez ca sunt incepator si nu prea am exeperienta.
Va multumesc.
mihai89
 
Mesaje: 2
Membru din: 04 Apr 2014, 15:21

Re: stup fara matca

Mesajde CATALIN » 04 Apr 2014, 17:43

5 rame de musca??dar cate sunt de puiet??sfatul meu e sa-l unifici,schimbai pozitia stupului si ramele impartele celorlalti stupi asa iesi in castig intarind celelalte famili si dupa salcam iti faci u alt roi ;)
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: stup fara matca

Mesajde balu » 12 Noi 2015, 22:39

La un stup, cam agitatie, , batai de aripi, zic ca nu are matca, tot aveam o matca ramasa dupa o unificare, o pun pe o rama peste albina, parea ok, a doua zi o gasesc moarta jos,, de atunci am cautat de zece ori , nu am gasit matca, ba chiar parea ca vor sa migreze la stupul vecin. Am introdus o rama pe care erau oua- 3 matci au inceput sa ponteze- au disparut. Tot nu dau de matca, Familia e puternica, are miere, ciudat e ca nu inteapa nici-o albina, fara sa dau fum. Am pus o matca intr-o cusca de introducere, nu prea o baga in seama. Ce o fi!
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: stup fara matca

Mesajde asd » 13 Noi 2015, 09:18

Schimba ochelarii. :)
Am avut un caz toamna asta: am unificat 2 amandoi cu matci una verde si una albastra. Am pus ziar dar deageaba. Dupa cateva zile am luat ziarul am kilarit-o pe cea verde si am aranjat cuibul. Ma gandeam ca poate o omoara pe cea albastra dar nici vorba. Din cate am observat albinele nu sunt agresive toamna, se conserva. Cred ca la ora asta poti si unifica fara precautii suplimentare.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: stup fara matca

Mesajde mellis » 13 Noi 2015, 11:29

Confirm ca sunt linistite - fata de luna august/sept, bazaie, intimideaza dar nu scot acul usor.
Dar ca si precautie totusi as folosi o ceapa - ceapa este sfanta - la fiecare jumatate de ceapa cu cateva ore inainte de unificare.
Sanatate.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: stup fara matca

Mesajde ignatov andrei » 13 Noi 2015, 12:21

Cand albinele nu inteapa toamna (in pragul iernii) inseamna ca avem "albina de iarna", adevarata, iar "cea de sezon activ" a disparut!
Bafta!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: stup fara matca

Mesajde balu » 20 Noi 2015, 20:17

balu scrie:La un stup, cam agitatie, , batai de aripi, zic ca nu are matca, tot aveam o matca ramasa dupa o unificare, o pun pe o rama peste albina, parea ok, a doua zi o gasesc moarta jos,, de atunci am cautat de zece ori , nu am gasit matca, ba chiar parea ca vor sa migreze la stupul vecin. Am introdus o rama pe care erau oua- 3 matci au inceput sa ponteze- au disparut. Tot nu dau de matca, Familia e puternica, are miere, ciudat e ca nu inteapa nici-o albina, fara sa dau fum. Am pus o matca intr-o cusca de introducere, nu prea o baga in seama. Ce o fi!

Verificai azi stupul respectiv, matca introdusa prezenta, alta nu gasii.Sa nu fi avut matca?
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl


Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori