Prima pagină TARGURI APICOLE SI INTALNIRI TARGURI SI EVENIMENTE APICOLE

Aceasta rubrica se vrea a fi un altfel de calendar apicol...adica unul scris de catre apicultori. Evenimente apicole, targuri de apicultura, simpozioane...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

TARGUL APICOL CRAIOVA 2016-ed.III-16-17.01.2016

Mesajde StupinaBIA » 16 Noi 2015, 11:51

Stupina BIA va invita la editia a III-a a Targului Apicol Craiova care se va desfasura in perioada 16-17 Ianuarie 2016, in incinta Centrului Multifunctional situat in str. Targului, nr.26. Relatii suplimentare si inscrieri pe http://www.biapartner.ro si la tel. 0744699789.



Expozanti inscrisi pana in prezent (majoritatea vor fi prezenti doar la targul nostru):


APIS BLAJ Utilaje si echipamente apicole
MAGAZINUL APICULTORULUI Brasov Utilaje si echipamente apicole
CIRAST SRL - DULCOFRUCT Vrancea Hrana albine
APICRIS S.R.L. - Iasi/Constanta Utilaje si echipamente apicole
APIMENTOR - Timisoara Utilaje, stupi, miere
OVISAN - Prahova Utilaje si echipamente apicole
FERMA APICOLA MERISENI Ilfov Utilaje si echipamente apicole
STUPARUL MAG - Rm. Valcea Utilaje si echipamente apicole
RODAX IMPEX Bucuresti Utilaje si echipamente apicole
KONIGIN (PIRODA) Kft. - Ungaria Utilaje si echipamente apicole
ANDRANI SRL Cluj Napoca Ambalaje
MEKO APITRADE S.R.L. Stupi, rame, echipamente
KAF Stone Design - Timisoara Utilaje si echipamente apicole
Saftoiu Emilian - Rm. Valcea Produse apicole
BOSTINARU TATA SI FIUL Bistrita Faguri
ALIROM Sibiu Inventar apicol
APICRIS SEVERIN ROI - DR.Tr.Severin Utilaje, stupi
ECO VISION S.R.L. - Cluj Feromoni
FILIA THREE Salaj Utilaje si echipamente apicole
Miu Teofil - Prahova Utilaje si echipamente apicole
APISAN Timisoara Utilaje si echipamente apicole
Agro Api Desicant S.R.L. Serbia Utilaje si echipamente apicole
Manea Marius Bucuresti Dulciuri
Lapadat Voichita Dulciuri
Boca Maria - Bistrita Faguri
Cimil Victor - Arad Produse apicole
IANNIS BEN Cluj Napoca Dulciuri
Damian V. Adrian - Tarnaveni Produse apicole+Kurtos
Mert Crina Valeria - Deva Produse apicole
Cozma Gabriel Alin - Deva Produse apicole
RIADI COMGEN Craiova Stupi, rame
Diaconescu Liliana Bucuresti Produse apicole
DUOMONT - Petrosani Stupi, rame
IF Muresan Marian Faguri
LOGISTIC STAR - BISTRITA N Faguri
Gavrila Elena - Constanta Produse apicole
Balan N. Ion - Babeni Produse apicole
Hotu Ioan - Faget Stupi, rame
Smuczer Gabriela Deva Produse apicole
Stirbu Ioan - Braila (Miavipir SRL) Stupi, rame.................si inscrierile continua!!!
Fişiere ataşate
Afis targ C.jpg
"Omul frumos în ziua de azi e cel ce urcă invers pe scară, înfruntând nu numai turma care coboară, dar şi insultele ei!" - Dan Puric
Avatar utilizator
StupinaBIA
 
Mesaje: 90
Membru din: 30 Dec 2013, 13:41
Localitate: Targu Jiu

Re: TARGUL APICOL CRAIOVA 2016-ed.III-16-17.01.2016

Mesajde viorel55 » 16 Noi 2015, 13:44

Este adevarat ca la Craiova se vor face in aceasta iarna DOUA TARGURI ???
viorel55
 
Mesaje: 329
Membru din: 09 Apr 2011, 19:46
Localitate: Campina

Re: TARGUL APICOL CRAIOVA 2016-ed.III-16-17.01.2016

Mesajde StupinaBIA » 16 Noi 2015, 15:15

viorel55 scrie:Este adevarat ca la Craiova se vor face in aceasta iarna DOUA TARGURI ???


Se incearca acest lucru de catre unii, chiar trei targuri sa se organizeze, insa eu sper sa ramanem doar cu cel care se afla la editia a III-a, din perioada 16-17 Ianuarie 2016. Din pacate, asa cum se intampla la noi de regula atunci cand un lucru merge bine, se gaseste cineva sa-l strice. Asa s-a intamplat si in acest caz. Inca din vara acestui an, o firma din Craiova, SC Apistar Oltenia SRL, care detine un magazin apicol, reprezentata de un domn pe nume Barsanu George, a reusit incheierea unui contract de inchiriere pentru organizarea unui targ apicol, direct cu Centrul Multifunctional, exact pe datele de desfasurare a primelor noastre doua editii, adica 6-7 Februarie 2016.
Intr-o tara civilizata, cu reguli nescrise care conteaza si se respecta mai mult decat cele formale, cu oameni curati din punct de vedere moral, acest lucru nu s-ar fi intamplat, insa la noi totul este posibil. In acest fel, s-a “furat” efectiv munca noastra, a tuturor celor care am trudit atunci cand a fost mai greu, asa cum este orice inceput, iar dl. Barsanu George, din partea SC Apistar SRL, incearca sa dispuna de rezultatele muncii noastre dupa bunul plac. Regretabil este faptul ca cei care au incheiat acest contract din partea Centrului nu au tinut cont de nimic, nici macar de faptul ca primele doua editii au fost organizate in parteneriat cu cele mai importante doua institutii publice din judetul Dolj, Primaria Craiova (in subordinea careia se afla) si Consiliul Judetean. La fel de rau este faptul ca s-a creat déjà in randul expozantilor, apicultorilor si publicului larg o imagine negativa despre noi, despre Primarie si Centrul Multifunctional, despre orasul Craiova, pentru ca am stricat astfel ce s-a construit bun timp de doi ani. In al doilea rand, nu faptul ca se mai organizeaza un targ apicol este problema cea mai mare, ci ca acesta se organizeaza in perioada cand in mod normal era programat targul nostru, tocmai pentru a beneficia de rezultate fara munca (toata tara, mai ales toata Oltenia, stie déjà de targul apicol de la Craiova, in 6-7 Februarie).

Tot ce am mai reusit sa facem a fost sa reprogramam targul nostru in perioada 16-17 Ianuarie 2016 prin incheierea unui contract de inchiriere cu Centrul Multifunctional pentru aceasta perioada. Am ales noua perioada in ideea si cu speranta ca nu va mai fi posibila organizarea de catre altcineva, acum si in anii urmatori, a vreunui targ apicol inaintea noastra datorita faptului ca ar fi prea aproape de sarbatorile de iarna si acest lucru nu va mai fi permis de cei de la Centrul Multifunctional. Din pacate m-am inselat, dl. Barsanu George reusind sa incheie un nou contract de inchiriere pentru un targ apicol si pentru perioada 9-10 Ianuarie 2016, mentinand ocupata in continuare si perioada 6-7 Februarie 2016, aflandu-ne astfel in situatia unica, absurda si ridicola ca in decurs de nicio luna sa fie organizate la Craiova, la Centrul Multifunctional, nu mai putin de 3 targuri apicole.
Si astfel, se incearca distrugerea si disparitia unui targ apicol la Craiova, fapt ce convine si favorizeaza doar magazinul apicol din Craiova al d-lui Barsanu George, acesta fiind si scopul real al actiunilor dansului, recunoscut intr-un fel sau altul de acesta, si mai putin il intereseaza organizarea, mentinerea si dezvoltarea unui targ apicol.
In incercarea de a evita o astfel de perspectiva sumbra, am explicat situatia de fapt tuturor expozantilor, acestia datorita increderii si relatiilor bune create in acesti ani de colaborare au inteles si m-au asigurat de suportul lor total si de faptul ca vor participa doar la targul apicol organizat de noi in perioada 16-17 Ianuarie 2016, editia a III-a.
Stima!
"Omul frumos în ziua de azi e cel ce urcă invers pe scară, înfruntând nu numai turma care coboară, dar şi insultele ei!" - Dan Puric
Avatar utilizator
StupinaBIA
 
Mesaje: 90
Membru din: 30 Dec 2013, 13:41
Localitate: Targu Jiu

Re: TARGUL APICOL CRAIOVA 2016-ed.III-16-17.01.2016

Mesajde viorel55 » 16 Noi 2015, 15:59

Ca om care ma ocup de organizarea unui targ devenit traditional si de la care se inspira acum multi....cred ca ar fi bine daca:
-organizarea unui targ s-ar face de catre o forma asociativa non-profit LOCALA;
-targul sa fie strict apicol si sa nu se transforme in BALCI;
-sa contina si un simpozion(conferinta) pe teme apicole;
-sa nu fie la remorca unei forte politice;
-organizatorii sa respecte legislatia financiar-contabila...etc.
Aceasta ingerinta in teritoriul altora si transformarea targurilor intr-o sursa de profit, nu face impresie buna ORICATE ARGUMENTE ATI ADUCE (cred ca la TARGU-JIU nu va deranjeaza nimeni)!
Apreciez ca nu sunt nici primul si nici ultimul care va spune aceste lucruri .....
Cu stima !
viorel55
 
Mesaje: 329
Membru din: 09 Apr 2011, 19:46
Localitate: Campina

Re: TARGUL APICOL CRAIOVA 2016-ed.III-16-17.01.2016

Mesajde StupinaBIA » 16 Noi 2015, 16:42

viorel55 scrie:Ca om care ma ocup de organizarea unui targ devenit traditional si de la care se inspira acum multi....cred ca ar fi bine daca:
-organizarea unui targ s-ar face de catre o forma asociativa non-profit LOCALA;
-targul sa fie strict apicol si sa nu se transforme in BALCI;
-sa contina si un simpozion(conferinta) pe teme apicole;
-sa nu fie la remorca unei forte politice;
-organizatorii sa respecte legislatia financiar-contabila...etc.
Aceasta ingerinta in teritoriul altora si transformarea targurilor intr-o sursa de profit, nu face impresie buna ORICATE ARGUMENTE ATI ADUCE (cred ca la TARGU-JIU nu va deranjeaza nimeni)!
Apreciez ca nu sunt nici primul si nici ultimul care va spune aceste lucruri .....
Cu stima !


Apreciez si va multumesc sincer pentru sfaturi. Am cateva mici observatii de facut, insa:
- targurile organizate de noi au ca parteneri asociatii apicole locale, mai putin ACA din motive lesne de inteles; asa cum stiti si dvs., aceste targuri nu reprezinta o sursa de imbogatire pentru nimeni, nici pentru noi ca organizatori, nici pentru expozanti (nici macar pentru apicultori, ca o gluma), dar pentru a fi corecti (si nu ipocriti) pana la capat ele reprezinta pentru toti cei enumerati o mica afacere din care macar sa nu se iasa pe minus, fiecare cauta un cat de mic avantaj, normal pana la urma: organizatorii sa ramana cu ceva in urma efortului, expozantii in urma vanzarilor, iar apicultorii sa cumpere la preturi cat mai bune produse de calitate;
- cu exceptia a 4-5 expozanti cu alte produse decat cele apicole, gen dulciuri de casa, kurtos, etc. noi am limitat accesul la targurile noastre tocmai pentru a pastra caracterul apicol al acestora;
- cel putin la targurile de la Craiova si Targu Jiu am organizat astfel de conferinte pe teme apicole;
- referitor la forte politice, nu ne intereseaza aspectul, doar ca asa cum se intampla in cazul multor altor targuri apicole din tara cu traditie chiar, daca este benefica o astfel de colaborare cu primarii, consilii judetene, etc., merita realizata macar si numai pentru a atrage astfel mai multi vizitatori, pentru a beneficia de sprijin, facilitati, utilitati, infrastructura, etc.
- noi ca organizatori respectam legislatia finaciar-contabila, emitem documente financiar-contabile, fiscale, etc......... referitor la expozanti, acestia au obligatia detinerii tuturor autorizatiilor de comercializare si a respectarii normelor legale; nu organizatorii isi asuma aceasta raspundere in numele lor, noi doar inchiriem si punem la dispozitie spatiul, infrastructura, utilitati, asiguram promovarea targului, etc.
- am argumentat mai sus problema profitului si stiu ca am deranjat mai multe persoane cu faptul ca organizam mai multe targuri apicole in tara, insa niciodata acolo unde era deja organizat de catre altcineva. De ce nu a organizat nimeni pana cand am venit noi? Si in cazul Craiovei, cel mai mult ne-a deranjat faptul ca ne-a fost "furata" perioada noastra, cunoscuta deja de toata lumea, putea face foarte bine in alta perioada, oricand, nu avem pretentia monopolului. Pe de alta parte, acolo unde facem targuri apicole pot spune ca am fost solicitati de catre apicultori si asociatii apicole locale cu care ne cunosteam anterior.
Asa cum mentionam mai sus, oare nu toti cei implicati in aceste targuri apicole urmaresc un interes, un cat de mic profit?!? Nu trebuie sa fim ipocriti. Iar daca targul este benefic pentru toata lumea, apicultori, populatie, expozanti si organizatori, in final, cu atat mai bine!
Cu stima!
"Omul frumos în ziua de azi e cel ce urcă invers pe scară, înfruntând nu numai turma care coboară, dar şi insultele ei!" - Dan Puric
Avatar utilizator
StupinaBIA
 
Mesaje: 90
Membru din: 30 Dec 2013, 13:41
Localitate: Targu Jiu

Re: TARGUL APICOL CRAIOVA 2016-ed.III-16-17.01.2016

Mesajde MIHAI BALS » 16 Noi 2015, 16:51

se pare ca targul incepe pe 9.01 si se termina pe 17.01!
cel mai lung TARG din tara!
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: TARGUL APICOL CRAIOVA 2016-ed.III-16-17.01.2016

Mesajde StupinaBIA » 16 Noi 2015, 16:55

MIHAI BALS scrie:se pare ca targul incepe pe 9.01 si se termina pe 17.01!
cel mai lung TARG din tara!


Apreciez gluma dvs. si o consider, din pacate, de actualitate. La fel de mult as aprecia si daca ati radia afisul din acest topic, lasand organizatorului celalalt placerea sa-si promoveze singur evenimentul pe un topic propriu. Cu stima!
"Omul frumos în ziua de azi e cel ce urcă invers pe scară, înfruntând nu numai turma care coboară, dar şi insultele ei!" - Dan Puric
Avatar utilizator
StupinaBIA
 
Mesaje: 90
Membru din: 30 Dec 2013, 13:41
Localitate: Targu Jiu

Re: TARGUL APICOL CRAIOVA 2016-ed.III-16-17.01.2016

Mesajde MIHAI BALS » 16 Noi 2015, 17:01

StupinaBIA scrie:
MIHAI BALS scrie:se pare ca targul incepe pe 9.01 si se termina pe 17.01!
cel mai lung TARG din tara!


Apreciez gluma dvs. si o consider, din pacate, de actualitate. La fel de mult as aprecia si daca ati radia afisul din acest topic, lasand organizatorului celalalt placerea sa-si promoveze singur evenimentul pe un topic propriu. Cu stima!

eu radiez,da de bucurie... ca avem un targ asa lung,ca-n povesti!
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: TARGUL APICOL CRAIOVA 2016-ed.III-16-17.01.2016

Mesajde lucky5strike » 16 Noi 2015, 17:17

Cine a organizat primul, ar trebui sa isi poata pastra data. Asa este fairplay.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: TARGUL APICOL CRAIOVA 2016-ed.III-16-17.01.2016

Mesajde lucky5strike » 16 Noi 2015, 17:21

Ca apicultor, nu-mi convin doua targuri asa de devreme, pentru ca expozantii or sa se orienteze si spre alte destinatii. Deci nu se vor inghesui.

Si daca nu se ingesuie, nici noi n-o sa-i putem "inghesui"... :D
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: TARGUL APICOL CRAIOVA 2016-ed.III-16-17.01.2016

Mesajde Bambucha » 16 Noi 2015, 17:33

:o Ce facurati Domnilor? 3 dintr-o lovitura! Vreti cumva sa recuperati timpul pierdut? :lol: :lol:
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: TARGUL APICOL CRAIOVA 2016-ed.III-16-17.01.2016

Mesajde lucky5strike » 16 Noi 2015, 17:46

Probabil. Suntem baieti productivi... 8-)
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: TARGUL APICOL CRAIOVA 2016-ed.III-16-17.01.2016

Mesajde goe » 16 Noi 2015, 18:14

StupinaBIA scrie:
viorel55 scrie:Este adevarat ca la Craiova se vor face in aceasta iarna DOUA TARGURI ???


Se incearca acest lucru de catre unii, chiar trei targuri sa se organizeze, insa eu sper sa ramanem doar cu cel care se afla la editia a III-a, din perioada 16-17 Ianuarie 2016. Din pacate, asa cum se intampla la noi de regula atunci cand un lucru merge bine, se gaseste cineva sa-l strice. Asa s-a intamplat si in acest caz. Inca din vara acestui an, o firma din Craiova, SC Apistar Oltenia SRL, care detine un magazin apicol, reprezentata de un domn pe nume Barsanu George, a reusit incheierea unui contract de inchiriere pentru organizarea unui targ apicol, direct cu Centrul Multifunctional, exact pe datele de desfasurare a primelor noastre doua editii, adica 6-7 Februarie 2016.
Intr-o tara civilizata, cu reguli nescrise care conteaza si se respecta mai mult decat cele formale, cu oameni curati din punct de vedere moral, acest lucru nu s-ar fi intamplat, insa la noi totul este posibil. In acest fel, s-a “furat” efectiv munca noastra, a tuturor celor care am trudit atunci cand a fost mai greu, asa cum este orice inceput, iar dl. Barsanu George, din partea SC Apistar SRL, incearca sa dispuna de rezultatele muncii noastre dupa bunul plac. Regretabil este faptul ca cei care au incheiat acest contract din partea Centrului nu au tinut cont de nimic, nici macar de faptul ca primele doua editii au fost organizate in parteneriat cu cele mai importante doua institutii publice din judetul Dolj, Primaria Craiova (in subordinea careia se afla) si Consiliul Judetean. La fel de rau este faptul ca s-a creat déjà in randul expozantilor, apicultorilor si publicului larg o imagine negativa despre noi, despre Primarie si Centrul Multifunctional, despre orasul Craiova, pentru ca am stricat astfel ce s-a construit bun timp de doi ani. In al doilea rand, nu faptul ca se mai organizeaza un targ apicol este problema cea mai mare, ci ca acesta se organizeaza in perioada cand in mod normal era programat targul nostru, tocmai pentru a beneficia de rezultate fara munca (toata tara, mai ales toata Oltenia, stie déjà de targul apicol de la Craiova, in 6-7 Februarie).

Tot ce am mai reusit sa facem a fost sa reprogramam targul nostru in perioada 16-17 Ianuarie 2016 prin incheierea unui contract de inchiriere cu Centrul Multifunctional pentru aceasta perioada. Am ales noua perioada in ideea si cu speranta ca nu va mai fi posibila organizarea de catre altcineva, acum si in anii urmatori, a vreunui targ apicol inaintea noastra datorita faptului ca ar fi prea aproape de sarbatorile de iarna si acest lucru nu va mai fi permis de cei de la Centrul Multifunctional. Din pacate m-am inselat, dl. Barsanu George reusind sa incheie un nou contract de inchiriere pentru un targ apicol si pentru perioada 9-10 Ianuarie 2016, mentinand ocupata in continuare si perioada 6-7 Februarie 2016, aflandu-ne astfel in situatia unica, absurda si ridicola ca in decurs de nicio luna sa fie organizate la Craiova, la Centrul Multifunctional, nu mai putin de 3 targuri apicole.
Si astfel, se incearca distrugerea si disparitia unui targ apicol la Craiova, fapt ce convine si favorizeaza doar magazinul apicol din Craiova al d-lui Barsanu George, acesta fiind si scopul real al actiunilor dansului, recunoscut intr-un fel sau altul de acesta, si mai putin il intereseaza organizarea, mentinerea si dezvoltarea unui targ apicol.
In incercarea de a evita o astfel de perspectiva sumbra, am explicat situatia de fapt tuturor expozantilor, acestia datorita increderii si relatiilor bune create in acesti ani de colaborare au inteles si m-au asigurat de suportul lor total si de faptul ca vor participa doar la targul apicol organizat de noi in perioada 16-17 Ianuarie 2016, editia a III-a.
Stima!

Imi pare rau ca s-a ajuns aici si imi cer scuze apicultorilor si expozantilor , chiar nu am vrut sa intru in polemica cu acest om de caracter ,Costi Bodescu dar vad ca nu am incotro.
Sant un apicultor ce detin 140 familie de albine traditie de familie, ma ocup cu vanzarea de echipamente apicole si produse ale stupului , particip ca expozant la targuri apicole de 6 ani cand Costi Bodescu mare apicultor ce detine 20 fam albine nu stia ce sant targurile apicole.
In septembrie am mers la Centrul Multifunctional Craiova(CMC) fara complicitatea cuiva cum abereaza Costi Bodescu sa ma interesez in ce masura pot organiza eu un targ apicol in Craiova in ideea ca mi se pare perfect normal ca eu fiind din oras si cunoscand cateva sute de apicultori din zona sa organizeze targul, nu sa vina din alta localitate.
Mi s-a comunicat ca in calendarul CMC ca targ apicol este prinsa prima saptamana din februarie nu ca este data lui Costi Bodescu si ca trebuie sa cer voie la dansul pt a organiza targul apicol. Apoi Costi Bodescu cum s-a bagat si peste alte targuri a luat data de 16-17 ianuarie.L-am sunat pt a incerca sa organizaem impreuna targul dar nici nu a vrut sa auda. Cum nu am avut alta varianta am rezervat data de 9-10 ianuarie 2016 deoarece deja cheltuisem bani pe postere si pliante publicitare, pe reclama la radio si in ziar.
Domnul Costi vrea sa detina monopolul si sa faca el targuri in toata tara exact cum a facut langa toate localitatile unde au fost organizate targuri vechi gen Deva ca sa incurce targul de la Faget,Targu Mures ca sa incurce Targul de la Cluj si Sighisoara sau Sibiu la mijlocul distantei dintre Blaj si Ramnicu Valcea ,de ce e nevoie de atitea targuri , e nevoie ca dl Costi Bodescu sa faca bani deoarece el la Craiova nu a platit nici o chirie pe spatiu cum platesc eu anul acesta v-a pus o chirie de 350 lei pt ce?pt buzunarul propriu nu, sau pt ca dl Bodescu vrea sa va ajute pe dv apicultori si pe cumparatori organizand targuri prin tara in nestire aiurea ca sa va faca sa mergeti dv expozantii sa platiti taxa de participare egal ca abia vindeti sa va scoateti cheltuielile important este sa incaseze el taxa asa cum a facut-o si la Craiova si la celelalte targuri .
Faceti doar un calcul la 100 expozanti cati bani a bagat in buzunar si de ce e asa suparat pe mine ca vreau “sa-i fur” targul si data ca este data si targul lui stabilite de el in calendar dar la influenta pe care o are poate schimba si data sarbatorilor.Nu dle Bodescu nu v-am furat absolut nimic ,vreau doar sa organizez un targ apicol in orasul unde locuiesc pt ca sant apicultor cu 140 de stupi si am magazin in Craiova datorita caruia apicultorii pot cumpara multe scule si echipamente mai ieftine decat in urma cu cativa ani cand era un singur magazin apicol cu preturi aproape dule la produse, si mi se pare normal ca eu sa fiu cel care organizeaza targul si sa incasez o parte din banii de taxa deoarece eu platesc taxe si impozite locale in orasul meu nu dv si eu asigur o parte din ce au nevoie apicultorii in oras prin magazinul pe care-l am nu dv ,dv faceti targ la dv in oras unde platiti taxe si discutati cu apicultorii despre cele 20 familii pe care le detineti.
A ajuns sa se roage de expozanti san nu vina la targul organizat de noi oare de ce ,de teama ca ar veni putini la targul lui si nu ar mai face bani sau ce alt motiv are fiecare este liber sa mearga si sa aleaga unde merge si la ce targ participa noi nu va putem oferi ca dansul mese pe banii dv ,spatii pe banii dv dar in buzunar la el si multa recunostinta ca a-ti participat noi va oferim doar posibilitatea sa veniti sa va vindeti marfa si va cumparati ce aveti nevoie pt a putea lucra atit si nimic mai mult gen promisiuni care seamana cu cele politice si manipulari de genul sa ma sunati pe mine daca vreti sa mergeti la targul de la Craiova ca sa va certe ca nu mergeti la targ la el sau sa va cereti voie la el sa participati la targul organizat de noi.
Nici pe departe dl Bodescu nu este un caracter asa cum vrea sa para il intereseaza doar buzunarul propriu si atit ,el organizeaza targuri decit pt a face profit deoarece firma dansului cu asta se ocupa cu organizare evenimente de orice fel (ar fi bucuros sa organizeze si inmormantarea vreunui apicultor atita timp cat scoate un profit bun)pe mine ma intereseaza doar sa organizez targul in orasul meu nu in alte parti cum face el pt a incurca pe ceilalti care organizeaza de ani de zile un targ in orasul lor natal.
goe
 
Mesaje: 8
Membru din: 08 Ian 2012, 18:01

Re: TARGUL APICOL CRAIOVA 2016-ed.III-16-17.01.2016

Mesajde MyBees » 16 Noi 2015, 18:34

Las' ca-i bine! Daca se vinde toata "mierea" la primul targ, pana la urmatorul se matureaza alta :))

Dincolo de gluma situatia e penibila dar nu surprinzatoare. Ca solutie ar trebui sa puteti face o intelegere cu comerciantii care participa in mod constant (si)la targurile pe care le organizati in alte locatii. Cereti-le direct sprijinul pentru ca nici pentru ei nu e ok pe termen lung sa plimbe catrafusele la 3 targuri, sau cumparatorii(de fapt banii lor) sa se imparta in 3.
Cu centrul multifunctional nu puteti negocia un contract multianual pentru "protejarea" datei?

Ati putea apela si la sprijinul moral al apicultorilor dar aici nu stiu ce sanse sunt. La Craiova nu mai era mult pana la un razboi civil intre olteni... :)

Nu va cunosc nici pe unul nici pe altul, doar ce v-am vazut in paruiala verbala de la Craiova, insa e urat cum procedeaza cel care s-a trezit acum ca i-ar prii putin caimac.

(Nu-si face cineva un magazin apicol vecin cu al lui? Asta chiar ar fi benefic apicultorilor :) )
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: TARGUL APICOL CRAIOVA 2016-ed.III-16-17.01.2016

Mesajde lucky5strike » 16 Noi 2015, 19:01

Apicultorii nu vor altceva decat marfa de unde sa aleaga, preturi bune si conditii decente, ori aici Targul de la Craiova sta destul de bine.

Cred ca ar fi bine sa se tina ca pana acuma.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: TARGUL APICOL CRAIOVA 2016-ed.III-16-17.01.2016

Mesajde lucky5strike » 16 Noi 2015, 19:05

Daca e musai doua... s-ar putea tine, poftim, inca unul prin august-septembrie. Ca asa... 2 targuri - prea mult... 3 targuri - record mondial.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Următorul

Înapoi la TARGURI SI EVENIMENTE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori